A*Men Pure Havane - Mugler - for men - 2011

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Thierry Mugler AMen Pure Havane.jpg
Thierry Mugler AMen Pure Havane Eski bej beyazımsı şişe limited edition.jpg
Thierry Mugler AMen Pure Havane 2.jpg
A*Men Pure Havane - Thierry Mugler - for men/erkek için - 2011

Üstte ortada açık beyaz-kahve, bejimsi şişe ilk üretilen şişe sanırım ve Pure Havane Limited edition adıyla çıkıyor. Resimin arkasındaki nesneler ise kurumuş tütün yaprakları.. Belki piyasa yoklaması yaptı Thierry Mugler Parfüm şirketi ki mantıklı.. Şu açıdan ki tutmayacak bir parfümü çıkarıp Fragrantica.com gibi sitelerde, forumlarda başarısız bir üretim diye adlarında da bahsedilmesi daha kötü Limited Edition'un beğenilmemesinden görünüyor. Eğer üretim sevilmişse seri üretime geç mantığı mantıklı geldi bana.. Tabi bu işi ciddi yapan firmalar yeni çıkaracakları parfümleri zaten belki çalışanlarından oluşan bir kadroya denetiyorlardır. Bu iş için anket şirketleri de tutmuş olabilirler ki böyle şeyler bilimsel gerçekler..

Parfümün açılışı çok güzel. Bu ne kadar kuvvetli düşüncesi oluşuyor tende.. Aslında 100 ml 140-200 TL'lerde bu fiyat çok iyi bence ve fazla sıkarak bu açık kapanabilir. Aynı noktaya sıkmanızı öneririm zayıf parfümleri eğer sılajını arttırmak istiyorsanız ve ömrünü. Daha doğrusu şöyle diyeyim ömrünü ve sılajını beraber doğru orantılı arttırmak istiyorsanız aynı noktalara fazla sıkın ve nokta sayıları çok olmasın sprey için.. Eğer 10 fıs sıkacaksanız her nokta ayrı olursa sılaj yüksek olacaktır ama ömür az. Fakat 3 noktaya 3.33...civarı fısfıs iel benim düşünceme göre ömürü arttırrıken sılaj da dengeli artacak, ömürle beraber.. Bu konuyla ilgili bir konu açarız inşallah..

Bence Parfümün açılışı da sonları da güzel. Sonları acı kakao ve Paçuli eğer sevmiyorsanız bir şey diyemem. Ben sonları tam daha test edemedim :).. Konuyu düzenlerim denediğimde, bakalım..

Parfüm Ballı ve ek olarak meyveli notalara sahip.. Kakao, Tütün, Paçuli(Tefarik, Silhat) beraberinde. Öyle güzel meyveli ki benim tende, keskin ve yumuşak meyveler. Şeftali, vişne gibi meyveler harika ve Bal ile kaynaşmış, parfüm oldukça bir bütün. By Kilian Back To Black sentetiklik olabilir, Pure Havane'da olamaz dedirtti bana TM Pure Havane for men.. Oldukça sevdim, ve koleksiyonumda bulunmasını isteyeceğim bir parfüm.

https://www.fragrantica.com/perfume/Xerjoff/XJ-1861-Naxos-30529.html XJ 1861 Naxos Xerjoff for women and men ise bu parfümün daha kuvvetlisi deniyor. Pure Havane kalite açısından çok iyi bence ama sılajını kimileri oldukça hem de dert ediyor. Bu arada kimi kurumsal çok büyük mağazalar, büyük net satış yerleri bile sahte parfüm iddiaları ile gündeme geliyor. Bu parfümü çeşitli yerlerde denemenizi tavsiye edeceğim bu açıdan.. Ve dediğim gibi daha çok uygulama ile hallolacak gibi görünüyor bu sorun.. Yukarıda tekniğini anlatmıştık..

Bal koku notası çok meşhur oldu. Normalde petekli balın 2-3 yıl kullanılmış balmumunun tentürü ile elde ediliyor. Eterik olarak elde ediliyor mu şu an unuttum. Absolute duymuştum ama ki var yani. Bu konuyu da açalım forumumuza diye düşünüyorum, ben bu konuda bir yazı yazmıştım başka bir yerde..

Tatlı koku severlerin denemesi gereken bir parfüm. Bir başyapıt. TM Amen serisi sentetik şekerli olarak başlamıştı ve bu parfümle ve kısmen Pure Malt ve Pure Malt Limited Edition ile doğallığa daha çok merhaba demeye başladılar. Miror serisi falan çok güzel işler çıkarıyor Thierry Mugler ve 2016 ve 2017 sanırım, çok iddialı ürünlerle piyasaya sürüm yaptılar yeni parfümler.. Bunu da vereceğiz umuyorum forumumuzda da.. O kadar çok konu varki aslında :)..

Kimi için En iyi designerlar arasında Pure Havane. Benim için Givenchy Pi ile yarışıyor. Givenchy Pi ana hatları ile Vanilya, Benzoin, Biberiye notaları ile ucuz hammaddeye sahip Pure Havane'ya göre ama o da mest edici bir etkide, mis mis kokmakta benim için ve kimi çok kişi için.. Tabi her zaman pahalı olan şey iyi olacak diye bir şart yok ama tabi bir ederi var gene de.. Pure Havane ise daha pahalı notaları var görünüyor.

Bu arada parfümlerdeki puro, pipo tütün kokusu nasıl veriliyor merak içerisindeyim. Benim bir düşüncem bildiğimiz klasik tütün kolonyası efekti ile kakao gibi kokuları harman yapıyorlar. Tabi sentetik de kullanılmış olabilir. Bu arada absolute kakao yağı olduğunu öğrenmiştim yani doğalı var ki kullanılmakta bence de..

Captain Black pipo tütünü kokusu hala aklımdadır. Kakaolu, vanilyalı gibi.. Rahmetli amcam 1983-84 civarları evimize gelmişti İstanbul'dan. O dönem pipoya başlamıştı ki iyi ki başlamış mis gibi kokusunu almıştık ki tabi sağlığa zararlı tütün içmke o ayrı :).. Tüm koca salonu kokutmuştu, misafirlerden bu koku ne kuvvetli imiş diyenler oluyordu :D.. Koklamak çok hoştu o kokuyu. Sanırım o dönemler bol kullanılıyordu ve doğaldı. Şimdi de doğal olabilir eğer orjinal ise ve belli markalar.. Bilgisi olan arkadaşları bekleriz tabiki :)..

Fragrantica.com içerik yazısı ve tablo : '' Orijinal A * Men kokusu, 2008'den A * Erkekler İçin Saf Kahve ve 2009'dan A * Men Pure Malt'ın iki sınırlı sürümünden sonra, Thierry Mugler Mayıs 2011'de A * Erkekler Saf Havana'sını sundu. A * Erkekler Saf Havana tütün kokusunun kabaca bir yorumu ve perfumer Jacques Huclier tarafından imzalanmış en iyi Küba puroları . Taze tütün yaprakları ve bal ile kompozisyon açılır, bunu paçuli, vanilya ve acı kakao notları izler. Taban sıcak ve oryantal, labdanum, kehribar ve streyakslı notalarda bulunur. 50 ve 100 ml EDT olarak mevcuttur. Parfüm değerlendirmesi: 5 üzerinden 4.46 , 3025 oy.

pure havane parfüm sınıflandırılması oryantal vanilya ve içerikleri sınıfları.jpg

ANA KOKU KARAKTERLERİ, BÜYÜKTEN AZA : Tatlı, Bal, PURO tütünü, Vanilya, Kakao, Sıcak baharatlı..

pure havane parfüm içerik notaalr oranları sılaj ömür tablo fragranticacom.jpg
pure havane parfüm içerik notaalr oranları tablo fragranticacom.jpg

'' 1467 Beyaz bal ( White honey ), 1457 Pipo tütünü ( Tobacco ), 1131 Vanilya ( Vanille ) , 863 Kakao ( Cacao ) , 598 Silhat, paçuli ( Patchouli ) , 495 Kehribar ( Amber ) , 294 Günlük ( Sytrax ) , 274 Fransız laden ( French labdanum ) .

Ve bir emek daha sizlerle.. Sizlerden de konular, mesajlar gene bekleriz, teşekkürler :)..

Erbey

TürkParfüm Üyesi
Eline sağlık Baykal hocam çok güzel yorumlamışsınız.Tütün,bal ve vanilya uyumu gayet leziz olan designer üstü bir koku bana göre :)