Açık Parfüm, Benzetme Parfüm ve Markaları

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Öncelikle şunu söyleyeyim orjinal markalara bile güven olmamakta o parfümün aynı kalitede olması yönünde. Bu yüzden isim vereceğim parfüm klon, benzetme, açık parfüm isimleri belki sadece o parfümü üreten kişinin ömürü boyunca hayatta kalacak. Buna dikkat edin lütfen. Verdiğimiz isimler bu arada sağlık bakanlığı onaylı yerler. Sağlık bakanlığı demişken sağlık bakanlığı onaylı oluyor ama alıyorsun gül yağını ama sentetik çıkıyor maalesef.

Bu arada şunu unutmayın ki ben denedim Doğal Bal (Hermes Hermesence Ambre Narguile mesela) gibi, Ud ( Opponax'ı bile tam tutturamıyorlar kaldıki ud daha zor ucuz klon parfümlerde, açık, benzetme parfümlerde), Gül (Bu tamamen imkansız ucuz parfümlerde diyebilirim) gibi pahalı koku notalarını benzetme parfümlerde boşuna ararsınız diyeyim. Ama Xerjoff Lira gibi pahalı bir niş markasının benzerini bulmak kolay olabiliyor ama onda bile illa bir fark oluyor (Muscent marka Muscent Lira oldukça benzer yapmış aam dediğim gibi orjinal başka gene de...). Bir de teknoloji geliştiği için sentetik koku notaları gerçeğine oldukça benziyor ama doğal her zaman başka oluyor. Bu açıdan kimi benzetme, klon markalar orjinali anımsatsa da çok farklı oluyor, buna dikkat çekeyim özellikle. Bu yazımın amaçlarından biri de insanlar bari sahte parfümlere gitmeyip en sağlıklı diğer seçenekleri en ekonomik olarak elde etsinler.

Muscent markası oldukça öne geçiyor orjinale benzer ürünlerde ama yukarıda dediklerim gene geçerli. Kendisi bir eczacı ve eczanelerde ürünleri satıyor. 5-15-50 ml gibi seçenekler var ki bu çok iyi. Alıp deneyebilirsiniz. Bu konuda bilgisi olan arkadaşalr konu açabilir, mesaj yazabilir tabiki. Designer tarzı parfümler 50 ml 60 tl civarı iken kargo dahil, niş kategorisi 80 tl civarı. Benzetme tabiki ki dediğimiz gibi kimi çok uzak. Turunçgiller ve kimi koku notaları aslında çok pahalı olmayan koku notaları ve kimi parfümün klonunu yapmak ucuz ama kimi parfümler hakkaten parasını hakediyor Orjinal markaları kastediyorum.. Instagram'dan takip edebilirsiniz bu markayı. Artık parfümseverler iyice öğreniyor bu markaları. Aslında ben ucuz olduğu için ve kimi ürünü güzel olduğu için yazdım uyarıları da yaparak. Karar siz parfümseverlerin..

Tutaste markası Forum donanım dan meşhur olan kendi sitesi olan bir marka. 50 ml 25 tl artı 5 tl kargo var ama paketler de çok aldıkça daha ucuz. Su parası gibi ve Tutaste Viv denedim. Çok daha ferah orjinalinden ve çok daha az odunsu :D . Orjinalinden de güzel yani. Güç olarak Muscent Viw daha güçlü gibi ama bu Muscent Viw'de tatlılıktan dolayı. Bu arada orjinal Creed Viw daha güçlü 12 saat diyen olabilir. Tutaste Viw ve Muscent Viw'de bu paralarda işini yapıyor diyebiliriz ama 15 günde bir 50 ml bitirirsiniz, bitirebilrisiniz benden demesi :D.

Tom Ford Tobacco Vanille ise evet benzerleri yapılıyor, benzetmeleri yapılıyor ama orjinal parfümdeki o başlardaki incemsi tatlı koku zor fakat vanilya tokluğu olarak ucuz klon ve benzetmeler bulabiliyordu eskiden ama çok katlanarak fiyatlar arttığından günümüzde doğal vanilyalı ucuz klon falan parfüm oldukça zorlaşıyor. Bu konuda bir araştırma yapacağım ayrıca yazarım. Tom Frank markası da 200 tl 100 ml civarları orjinal marka olarak iyi bir klon yapmış deniyor, henüz denemedim. Yanlış anlaşılmasın sağlık bakanlığı onaylı Türkiye'deki markalarda aslında orjinal marka ama demek istediğimi anlamışsınızdır umarım. Birde Tom Ford Tobacco vanille son batchler ylanylang tarzı meyveli kokuyor ki Tom Ford zeki biri,ucuz klonları görünce ve bu markası da olumlu olarak efsaneleşince kaliteyi arttırdı. İnşallah bu kalite devam eder. Bu arada Vanilya co2 essential yağı giderek pahalanıyor. Eskiden çok daha ucuzdu ve çok katlanarak fiyatlar gidiyor. 100 ml 1000-1200 sterlinlerde MY Stick Cosmetics UK sitesinde. 1 ml'i 10 sterlin eder o da 70 tl desek ve bir 50 ml Tom Ford Tobacco Vanille'de 5ml kullanılmış desek 350 tl sadece vanilya yağı masrafı oluyor. Tabi onlar toptan ve daha çok alıyorlar.

Batı Sezer Kimi benzetmesi güzel. Bu da dediklerim detaylara haiz bir marka genelde olduğu gibi. Çok enfes eski tarz üretimden kalkmış parfümleri bünyesinde barındırıyordu ama son durum ne bilmiyorum. Araştırıp yazarım.

Tüm markaların en çok rağbet gören parfümlerinden biri Creed Aventus :D . Creed Aventus'un benzetmeleri bile o kadar çok satıyor ki onlar bile reformuleye gidiyor :D kimi ürünleri. Tutaste 3 çeşit Creed Aventus benzetmesine sahip. 50 ml 25 tl, prive serisi ananaslı ve dumansı olmak üzere 50 tl ve Nirvana adını verdikleri ve çok övülen 100 tl lik bir 50 ml modelleri var dumansı. Ben denemedim..

DP Armani di gio benzetmesini deendim ve ekşke denemeseydim dedim :D . Kusabilrisiniz sentetiklikten. elimi yıkamak istedim. sabunsu ve bayan bir sentetiklik var. Kimi sabunsu koku güzeldir ama bunu yapamamışlar, yazık. Doğal turunçgil faaln hiç kullanılmamış gibi. Aynı markanın Creed Aventus benzetmesine abktım o da rezil aslında ama geen gio benzetmelerinden iyi. Bol bol Ananas kalitesiz bir sentetik kokusu var. Turunçgil çok az. DP bu konuda gerçekten sınıfta kaldı benim zevkime göre.

Arkadaşlar tabiki orjinal her zaman başkadır. Hele de Creed markası ananası bile doğal kullanıyor iddiası varken orjinali almak her zaman iyidir. Biz yani en yakın benzetmeyi, klonu bulmak, parası olmayana yardımcı olmak için en iyi alternatifleri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz, çalışıyorum. Zaten çakma tester gibi ürünlerden uzaklaşın, onlar tehlikeli. sahte aprfümde evde patlayan şişeler bile oluyormuş ve işin biri sürü başka tehlikesi var. Bu yazım en azından sahte ürünlere bir başka alternatif sunmayı sağladığındna çok hayırlı oldu düşüncesindeyim. Bu fiyatlardan daah da ucuza olmaz arkadaşlar. Daha da ucuz artık benim de kimi zaman yaptığı gibi verdiğim adreslerden saf doğal eterik, tentür koku notalarını almakla olur :D ..

Özelden bu konu ile ilgili yazabilirsiniz. Bu arada markaların benzetme yapması ve bunu direkt açıklaması yasak, buna dikkat çekeyim. Orjinal başkadır, güzeldir diye gene diyeyim :D .. Patent olayları falan söz konusu. Bu açıdan aslında kapanma ihtimalleri var bu markaların hele de çok benzerlerini yapanların.

İyi, güzel, hoş, hayırlı parfümler, kokular dilerim arkadaşlar, selametle :) .

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Teşekkürler emeğine sağlık ,muscent mi tutaste mi?
Muscent'deki kimi parfümler Tutaste'de yok. Xerjoff Lira benzetmesi Muscent Lira çok güzel demiştim. Bunun dışında Tutaste genelde daha ucuz.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Muscent'deki kimi parfümler Tutaste'de yok. Xerjoff Lira benzetmesi Muscent Lira çok güzel demiştim. Bunun dışında Tutaste genelde daha ucuz.

Ben de teşekkür ederim. Bu arada 50 tllik iki kat pahalı Tutaste Prive Aventus (Ananaslı, meyveli olan) denedim. Gücü çok değil ama yetiyor bence. Farkı diğer modeline göre daha kalite malzeme kullanılmış. Prive pek çeşit yok ama bu diğer normal versiyonları kalitesiz anlaşılmasın. Bazı ürünler kaliteli, pahalı malzeme olduğu için bu yola başvurulmuş. Dumansı versiyonda da Meyvelilik vardır. Normal versiyondan 4 kat pahalı, 100 tl olan Tutaste Nirvana Aventus (Dumanlı) orjinal Creed Aventus'a çok benziyormuş.. Ben de bir ara deneyeceğim inşallah.