ACQUA DI GIO ESSENZA - GIORGIO ARMANI - 2012

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
ACQUA-DI-GIO-Essenza-Spring-Summer-2013-Fragrance-for-men-Glamour-Boys- küçük.jpg
GIORGIO ARMANI - ACQUA DI GIO ESSENZA for men erkek

Bir platformda yazdıklarımı buraya da aktarayım :).. İlk başları, üretimden kalktığını duyduğum 1984 model Giorgio Armani - Armani Eau Pour Homme gibi. 2013 'de yeni Giorgio Armani - Armani Eau Pour Homme 'u çıkarttılar.. 1984 armani Eau Pour Homme'un daha turunçgilli, fireşi gibi ilk 15dk-yarım saati falan.. Benzeme fazla uzun sürmüyor.. Aramni Eau Pour Homme ile açığı birbirine çok benzer ve belki sentetik olduğundan yeni versiyonu çıkarttılar..

Cascalone ve Paradisone gibi sentetik kimyasallardan, moleküllerden bahsediyor ''Giorgio armani''. Aşağıda fragrantica alıntısında da yazıyor .. Bu hiç hoşuma gitmedi çünkü insan vücuduna değmemeli zararlı sentetik maddeler düşüncesindeyim.

Bu parfüm, abisi, Giorgio Armani - Acqua di Gio 'ya benziyor diyorlar.. Acqua di Gio, parfüm sitelerinde çok satanlar listesinde üstlerde. Mesela fragrancex.net te bir ara baktığımda uzun süre 1.idi ve şimdi de ( pazarlama taktiğide olabilir, alışveriş sitesinin, yani önerdiği kokuyu öne koyuyor. Beğenisi yüksek olmasa bile beğenilecek genel kokuları yukarıda gösteriyor olabilir. Bence içeriği ucuz ve bol üretieln parfüm ve üstüne üstelik beğeenilen bir parfüm olunca ve fiyatta düşük olunca diğer parfümlere oranla, üst sıralarda olması mantıklı aslında). İkinici en çok satan Davidoff Cool Water, sonra CK-Eternity...
Giorgio Armani Acqua di Gio Essenza for men dua eden manken mayolu ve şişe küçük.jpg

Bu arada hep üstte gösterildiği için daha çok seçilme durumu var ve bu kısır döngüye dönebilir .. Bu arada essenza edp formatta deniyor(kağıt üzerinde iddia edilen) ama 75 veya 170 ml Acqua dio Gio Essenza yerine 200 ml lik ''Acqua di Gio'' almak daha mantıklı gibi..

Acqua di Gio essenza nasıl olur bilmiyorum satışlarda ama o sitede pek üstlerde yoktu.. Söylenilen daha sentetik olması, ihtimal olabilir çok tutulmamasında, ''Acqua di Gio '' ya göre.. Daha sucul olduğu söyleniyor Giorgio Armani - Acqua di Gio Essenza 'nın, '' Acqua di Gio'' 'ya göre.. Ben daha üstün görüyorum Acqua Di Gio'yu bu parfüme göre. Acqua Di Gio böylesi meşhur bir kokuya tarihten anılarda bir yer ayırmak iyi fikir, mutlaka deneyin derim..

Evet 31.12.2015 yılbaşı öncesi ilk denedim ykm ' de "Acqua Di Gio" 'yu da. Açılışı daha net. Sucul notayı daha net algıladım. 15-20 dk 'dan sonra 1984 Armani Pour homme 'a benziyor ama tamamen değil..
Acqua di Gio Essenza Giorgio Armani for men kutu şişe parfüm.jpg
Koku 2 saat sonra da kokuyor. Sucul notalar 1-2 saatte de duyuluyor ama sucul nota demişken bir Davidoff- cool water güzelliği de ( Aslında sucul notalara mesafeliyim şu an ama güzel kokuyor kimi.. Davidoff Cool Water sucul notasız nasıl olurdu acaba? Ve güzel kokan bence bergamotun ve diğer turunçgillerin birleşimi bence yani sentetik sucul nota o kadar güzel olmayabilir.. Açıklanan içerikte bunlar yoğun değil. Sucul, lavanta ve nane yoğun denmiş Cool Water'da ha birde yeşil notalar. Tabi herkes sırrını açıklamak istemeyebiliyor :).. Tabi bir alerjik reaksiyon için bence içeriğin doğru açıklanması da önemli olabilir. Yeni urutlerde Yellow 5 maddesi açıklanmış mesela Amerika Birleşik Devletleri'nde ve sarı renk sentetik bir madde bu yellow5. Forumumuzda konusu açıldı arkadaşalr, bakabilirsiniz.), canlılığı da aramayın veya yoğunluğu da diyeyim, daha doğru olur ama zevke, tercihe kalmış.. Annem Acqua Di Gio kokladığında bu koku ne güzel dedi ama maalesef reformuleler başımızı belası, ifra Allah seni ıslah etsin inşallah :p:D:cool:;):)..

Bu arada sentetik cascalone molekülü, sucul notayı çok değiştirmiş olabilir.

Devamını da yazacağım inşallah sürelerin :) aslında zamanları kimi parfümlerde yani ''uzun süreli'', ''orta süreli'' gibi kelimelerle belirtmekde olabilir.... 1-2 saatte falan karabiber gibi baharatlar da var ve bundan sonra hep kokuyor bu kokular.. Koku da tatlılıkta var bu saatlerde de hafiften. Katmanlı bir koku kısmen gibi.. Yazlık bir parfümde bence karabiber olmamış. Belki bahar aylarında daha iyi gider ve kışın..

Çok bağıran bir parfüm değil. Yazın kullanmak isteyenler tercih edebilir, zevke kalmış. Ben yoğun parfümlerden genelde hoşlanıyorum.. Kimine zayıf gelmeyecektir, Gio Armani - Acqua di Gio Essenza..

3-4 saatteki kokusunda ve sonrasında sentetiklik bulmak mümkün . Zaten su notaları sentetiktir diye biliyorum.

4 saattede kokuyor ama nasıl bir koku tarif edeyim bilmiyorum. Karabiberli bir kere ve turunçgilli. Belki adaçayı da turunçgilli havayı veriyor, ek olarak turunçgillerle beraber.. Yoğun değil bu arada turunçgiller.. Birde sanırım sucul notası var ama sucul notanın sentetik kalıntısı mı kendisi mi ben tam karar veremedim. Belki ikisi de ..
-giorgio-armani-acqua-di-gio-essenza. manken deniz afiş küçük.jpg
5.saattede kokmakta koku tende.. Kıyafette daha uzun olacaktır umarım..

Duş aldım , koku 8 saat sonrada kokuyor ve karabiber gene var ve koku tene çok yakın şu an.. 10 saate varmadan verimliliği bitti kokunun tende. 12 saatte karabiber, ''ben daha ölmedim'' izleri taşıyor tende hala :D

Fragrantica.com alıntı içerik tablosu, oylara göre ve sayılar üye sayısına göre. Daha çok oranlara bakmak lazım.. : ''
acqua di gio essenza içerik tablosu oran 2 f k.jpg

acqua di gio essenza içerik tablosu oran büyük f k.jpg
450 Su notaları ( Water notes ) , 308 Bergamut ( Bergamot ) , 298 Greyfurt ( Grapefruit ) , 206 Karabiber ( Pepper ) , 182 Kalon ( Calone ) , 178 Fesleğen ( Basil ) , 176 Sedir ( Cedar ) , 162 Kabe samanı, Vetiver ( Vetier ) , 142 Misk ( Musk ) , 134 Yasemin ( Jasmine ) , 132 Çiçeksi notalar ( Floral notes ) , 128 Adaçayı ( Sage ) , 108 Adaçayı ( Clary sage ) , 106 Gri amber, Balina amberi, Ambergris, Amber ( Ambergris ) , 72 Bitkisel amber ( Amber ) , 58 Paçuli, Silhat ( Patchouli ) .

Fragrantica.com açıklaması : ''

Erkek kokusu Acqua di Gio, 1996 yılında piyasaya çıktı ve o zamandan beri büyük başarı yakaladı. Armani , Eau de Parfum olarak konsantre olan Acqua di Gio Essenza'nın yeni versiyonunu açıkladı .

Yeni kokunun orijinalin zamansız ve yoğun bir yeniden yorumu olduğu söylenebilir. Acqua di Gio Essenza , aşırı derecede karnaval ve şehvetli olarak nitelendirildi; daha az deniz ve odunsu ve amberya anlaşmaları üzerine yoğunlaştı. Parfümün yaratıcısı bir kez daha Alberto Morillas'tır .

Kompozisyon, soğuk ve taze su, pırıl pırıl citrusy bergamot ve greyfurtun koku deneyimini yakalayan cascalone molekülünün parlak tonlarıyla başlar. Yumuşak, yasemin, fesleğen ve adaçayı ve patlayıcı çiçek paradisonu molekülünün çiçekli ve aromatik akorlarını barındırırken tabanda patchouli, sedir, vetiver, ambrox, ambergris, biber ve clary adaçayı notları bir araya getiriliyor.

Parfüm, 40, 75 ve 170 ml Eau de Parfum olarak mevcuttur. Acqua di Gio Essenza2012 yılında piyasaya sürüldü.

Parfüm değerlendirmesi: 1275 oy ile 5 üzerinden 4.25 . ''

İyi kokular, parfümler, günler arkadaşlar :)..

demircan256

Üye
TürkParfüm Üyesi
Valla tanımasam ürünün Türkiye Distrübütörü sanıcam bu nasıl bir açıklama ve ürün tanıtımıdırAğzına sağlık hocam

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Erbey

TürkParfüm Üyesi
Kokudan fazla haz etmesem de çok güzel yorumlamışsınız Baykal hocam :) burnuna , kalemine sağlık.