Akvaryum dibine büyük bitki cam falan saksısı yararları

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Ben de bu konu üzerinde düşünüyordum, düşünüyorum..

Öncelikle taban Hagen siyah kum olacak 2-3 mm lik ve kalınlığı 1-2 cm yapmayı düşünüyorum ama bitki de istiyorum ama 5-7 cm kum koymak istemiyorum.

Neden 5-7 cm kum koymak istemiyorum çünkü akvaryum çok ağır olacak. Bu ağırlığın iyi yanları var denge olarak ama kötü yanları da var. Kötü yanı diyelim ki akvaryumun kaldırılması gerekti ve suyu azaltarak bile dipteki 5-7 cm lik Hagen kum çok ağırlık olacak ve Akvaryum kaldırılması riskler taşıyabilir.

Neden akvaryum kaldırmak zorunda kalırız derseniz mesela yer taşımak veya alt straforu değiştirmek. Gerçi strafor uzun ömürlü bir madde kolay kolay çürümeyecrk ve değişime ihtiyaç uzun süre duymayacaktır. Dolap üstü laminat bile olsa pamuk bez örtü konmuşsa suyu yanlara verip kurutsun diye, örtü değişimi için de akvaryum kaldırılmak zorunda kalınabilir. 80*40*7=22.400 yani 22.4 litre yapar ve bunu 1.5 , 2 veya 3 ile çarpmamız gerekecek kumun ağırlığını ölçmek için (taşın yoğunluğuna göre rakam değişir). Yani en az 30 kilo yapar bu rakam.

Üstelik kum içine giren pislikler yoğun nitrat üretimi, başka toksin maddeler üretecek ve bu hem Akvaryum canlıları için hem de Akvaryum netliği için kötü olabilir. Ben bunu yaşamıştım kumu karıştırınca tozlanma falan oluyordu. Ee böyle yapıp su çekimi yapılabilinir ama bu zaten bitkileri de rahatsız edecek. Zaten i önceden yazmış oldum deminki cümlede, açıklayacağım inşallah..

1 cm Hagen siyah kum sersem ve büyük Akvaryum saksısı kullansam bitkiler için harika bir yöntem bence. Hem bitkiler tüm akvaryuma dağılıp balıklar için yüzmek alanını azaltmamış olacak özellikle kimi bitkilerde.. Hagen siyah kum ve yeşil, parlak yeşil bitki renk birleşimi, görünümü gerçekten harika bir şey Elhamdulillah..

Arkadaşlar sizden de tavsiye alalım lütfen saksı şekli, ebatı ve maddesi için..

Hazır cam kaplara bakılabilinir. Silikonla köşeli saksı da bir seçenek ama silikonlar güzel görüntü vermeyebilir. En arkaya ince uzun saksı yapılacaksa silikonla yapıştırılmış cam saksı düşünülebilir ama buhar camından da çıkması gerek bu yapının eğer buhar camı sabitse.. Ben sabit buhar camı sevmiyorum hatta tüm kızak yuvaları bile çıksın isterim..

Pişmiş Toprak saksı akvaryum için diğer seçenek. Akvaryuma koyum siyah ile birleşiminde bakmak lazım, zevke kalmış. Saksı kilden yapılıyor ama içinde zehirli madde varsa bu kötü haber... Ben şu an cam düşünüyorum.

Yukarıdaki arkadaşa, arkadaşlara da teşekkürler, cam bardak da değişik sanatsal yaratımlar oluşturabilir ama şu var dipdeki 1-2 cm lik taban kumdan da çok uzaklaşmak olmamalı her bitki için. Mesela ışığı çok seven bitkiler uzun, kahideli, ayaklı bardaklara dikilebilir hele de akvaryum 55h, 60h (y) yükseklikte ise.

Ben deneyip yorumlarımı yazarım inşallah. Buradan fikirler olursa da değerlendiririz inşallah hayırlısı ile :)

Ha kabın kalınlığı 7-9 cm olacak ve cam olursa Hagen kum siyah olarak görünmüş olur. Ben camdan yanayım şu an akvaryuma koyacağım büyük bitki saksısı için. Alanı ise bitkiye göre değişecek. Mesela Akvaryum Saz bitkisi kökten yayılan bir bitki ve arasında balıklar yüzebilir her balık olmasa da ve bu yüzden saz gibi. Saz bitkisi kök veriyor özel ve bu tüp kök uzakta yeni bitki veriyor. Yani saz bitkisi bardağa ekilmemeli derim, geniş alanlı cam kap falan çok iyi olur saz gibi yayılan bitkiler için..

Bu büyük saksı kaplarına ise küçük plastik saksılı ama delikli olacak, ekilebilir bitkiler. Gerçi plastik salım yapma durumu ayrı bir konu, kaliteli plastik olmalı en azından..

Bitki konusunda da yazarız da inşallah şunu da söyleyeyim bitki için ben dibe kürdan (odun kürdan) saplıyorum bitki yanına acaip iştahlanıyor su bitkileri. Sakın demir çivi koymayın derim çünkü bu saf demirin başka artıkları oluyor ve akvaryum tabanı kirlenir. Demir için kürdan yeterli olmayabilir. Belki sıvı gübre ek, iyice denediğimde yazarım inşallah..

Konacak kap kum rengine yakın olabilir mi bu da ayrı seçenek.. Ben şu an saydam deneyeceğim inşallah.