Akvaryum ve Depremde Akvaryum nasıl olmalı, korunmalı

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Konuyu hortlatalım :) :D

Öncelikle sağlıklar, selametler dilerim, Allah inşallah depremden de korusun arkadaşlar.

Bir yerdeki yazımı alıntı yapacağım. Önce şunu sorayım Akvaryumu nasıl sabitleriz. Bence sabitleme kayışı falan esnek olmalı belli ölçüde, ne akvaryumu düşürecek kadar çok esnek olmamalı ne de demir gibi ek kuvvet uygulayın sarsıntıda camı patlatmamalı deprem sarsıntısı da düşüncesindeyim.

Aslında su darbe emici özelliktedir ve bu güzel haber depremdeABD'de yol ayrımlarına araba çarpması durumunda içi su dolu büyük fıçılar konur su darbe emici diye ve büyük uzat mekikleri çok titreşim yapar ve bu titreşim roketi devirebilir temeli, bağlantıları ve su boşaltılır roket ateşlendiğinde roketin ateş 🔥 yönüne titreşimi emsin diye).. Akvaryum üstünde belli bir boşluk olması iyi olur ve belki de çok önemli bu. Çünkü buhar camına çok yakın olan su artı basınç yaratabilir depremde. Deprem sarsıntısı bu slan su yanlara doğru salınım yapacaktır boşluk olursa ve bu salınım enerjiyi absorbe eder yani emer. Artı bir taraftan da olsa Buhar camı açık olmalı düşüncesindeyim belli miktar bir açıklık ve salınımda su akvaryumdan boşalırsa enerji salınımı olup daha az sarsılacak Akvaryum ve hem cam patlaması riski azalacak hem de akvaryumun devrilme riski azalacak inşallah..

Diğer şeyleri altta vereyim ve video linki de vereyim iki tane :


Başka videolar da vardı ama kimi uzundu seyretmeden paylaşmak istemedim..
Çok geçmiş olsun inşallah, video ve bilgiler için teşekkürler..

Strafor kaç mm hocam? Bende şimdiye kadar 2-4 mm strafor vardı esnek. Sizinki sanki 1.5-2 cm gibi. Ve adı nedir varsa özel bir adı straforunuzun?

Ben sizin kullandığınız bu kalınlıkta strafor bir yerden çökerse akvaryuma zararı olur diye düşünmüştüm ama sizde şimdiye kadar sorun yok görünüyor maşallah.

Bilirsiniz dikili taşlar 4 adet metal üzerinde durur ve depremlerde yıkılmamış. Bu demir küpler ki küp görünüyor ama altta temele kadar iniyormuş sanırım, tamamen tabanda değil köşelerdedir 4 adet ve aralarda çok boşluk var. Böylece sallantıda alttan gelen darbe tüm uzun ağır dikili taşa gelmiyor ve sanırım artı darbe emiyor hem bu metaller ve aradaki boşlukta sanırım fizik kuralı olarak dikili taşı devirmiyor depremde. Bence bu bilinçli yapılmış. Altta alıntı var orada bilinçli değil deniyor ama bence bilinçli yapılmış olabilir.

Bu arada sizce alttaki Akvaryum sehpası tüm altta yayılmış mı olmalı ayakları yoksa bu dikili taşlar daki gibi 4 ayaklı mı olmalı. Ki ayak 2 veya 4 ayak da olsa çok ince olmamalı bence, sağlam olmalı. Aslında zor bir soru.

Bu arada bir de Kurşun ağırlık olayı var. Kur'an'da da yazar evler için... Dolabın en altına kurşun külçe ağırlık konursa hem kurşunun yumuşaklığı darbe emici olacak bence hem de hacıyatmaz gibi depremde dolap çok sallanmayacaktır.

Alıntı:""""""""Binlerce yıldır ayakta duran taşlar şaşkınlık yaratıyor. Bunlardan biri de Sultanahmet At Meydanı'ndaki Dikilitaş, tam 29 depremi yıkılmadan atlattı. 740, 989, 1064, küçük afet sayılan 1509, gemilerin bile çarpıştığı 1648 ve 1894 depremleri bunlardan birkaçı. 19 metre 59 santim boyundaki Dikilitaş, bütün bu depremleri 50 santimlik dört bronz ayağın üzerinde karşıladı.

Dikilitaş'ın nasıl yıkılmadığını Kandilli Rasathanesi'nden Prof. Dr. Mustafa Erdik, şöyle açıklıyor:

‘‘ Bu tip taşlar deprem hareketinden çok fazla etkilenmiyor. Çünkü sallantı sırasında her oynayışlarında enerjiyi yutuyorlar. Taş bir tarafa sallanıp tekrar yerine oturduğunda enerjiyi yutuyor.’’

Bu bilinçli yapılan bir sistem mi sorusuna Erdik şöyle cevap veriyor: ‘‘Hayır değil. Bilinçli olduğunu sanmıyoruz. Tabii ki taş yer değiştirmiş. Yerinden oynamalar olmuş ve hatta yükselip oturma sırasında bazı yerler zarar da görmüş. Taşın konduğu bronz ayaklarla taşın bir bağlantısı yok ama bronz ayaklar temele bağlanmış durumda.’’

""""""""
 
Son düzenleme:
Üst