Alıntı: Djedi Guerlain for women - 1927 / İlk Sentetik Kasvetli Kabesamanı(Vetiver) ve Diğer Eskiler

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Djedi Guerlain for women 1927 year yılı şişe  ebay seller antiquecollectibles1900 dj.JPG
georges-chevalier-guerlain-djedi-flacon.jpg
king-Tutankhamun-vintage-djedi-1926-e1451855117654.jpgAlltta tekrar 1996 yılında çıkarılan modeli var bu parfümün..
Djedi Guerlain for women 1996 year yılı şişe ikinci üretim yılı 2.jpg
Djedi Guerlain for women 1996 year yılı şişe ikinci üretim yılı 713583950_o.jpg

Djedi Guerlain for women 1996 year yılı şişe kutu açılmış halde 14256243946806.jpg

Guerlain Djedi . Djedi Guerlain for women - 1927. Parfüm olarak bir mihenk taşı bilinen. İlk sentetik kasvetli aldehit ile, kök Vetiver'in veraber kullanıldığı bir parfüm. Ana koku olmasada oldukça belirgin olmuş. Mısır ile ilgili isimi var parfümün ve Mısır mumyalarından esinlenildiği de iddia ediliyor ama altta bu parfümü sevmeyen Mısır'llılar var arkadaşlar ve bence çok alınganlığa da gerek yok.. Sonuçta Mısır'da tek bu koku olmasa da bir kültür gereği var ama Civet eski Mısır'da kullanılmadığı iddiası varki bunu bilemeyeceğim.. Şu an Mısır'da Civet var ve üretim çiftlikleri var ama iddai sahibi Asya kökenli olduğunu söylüyor Civet kedilerinin aam ben Afrika cinsi de olduğunu duymuştum.. Civet msiki hayvan kızdırılmadan elde edilmeli ve bence bir insanlık suçu değil..


Vetiver Carven for men 375x500.3468.jpg

Ama iddia edilen kasvetli vetiveri ilk meşhur eden ve yan nota değilde ana nota olarak Vetiver ve sentetik kasvetli Sentetik aldehit kullanılan parfüm Vetiver Carven for men - (1957).

Vetiver Carven for men - 1957, netten parfüm açıklaması, içerik, parfümör : ''
Carven tarafından Vetiver ,erkekler için bir Woody Chypre kokusu. Vetiver 1957'de piyasaya sürüldü. Bu kokunun ardındaki burun Edouard Hache'dir . Üst notalar lavanta, mandalina, adaçayı, petitgrain ve limondur; orta notalar karanfil, sandal ağacı, orris kökü, yasemin, vetiver , sedir ve bergamottur; Baz notalar amber, misk, meşe ve müritlerdir.

Parfüm derecesi: 111 oy ile 5 üzerinden 4.18 .
'''''''''''''''''''''''''''''

Djedi Guerlain for women - 1927 bir kullanıcı yorumu netten :
Djedi Guerlain for women - 1927 ''Doc Elly'' tarafından yorumu :


Doc EllyBu parfüm 1920'lerde oluşturuldu ve 1996'da kısa bir süre için yeniden yayınlandı. Benim sahip olduğum şey orijinal 1926 versiyonunun küçük bir örneğidir. Açılış, hayvansal ve küfürlüdür ve sadece baharatlı ve çiçekli üst notaların dışkının fekal kokan olmasını engelleyecek şekilde kalmasına neden olur. Muazzam miktarda gerçek bir misk kedisi var, dünyevi, tozlu vetiver var ve sadece en ufak bir tarçın ve baharat ipucu var.

Yanılmıyorsam, pek çok insanın tuhaf, alışılmamış, mineral, ölüm benzeri, kuru, uğursuz ve benzeri gibi kokladığı ve yorumladığı not, Mısır temasıyla mükemmel bir şekilde uyuşan olağandışı derecede iyi bir kalamardır. . Gerçek, yüksek kaliteli orris kökü ile birleştirin ve türbede mezara sahip olursunuz.

Başkalarının büyülü ve manevi deneyimlerini üstesinden gelerek debride etmek istemem, ama vintage Djedi'nin garip ve diğer dünyevi açılışının en eski notlarının çoğunu ve koku aldığımız kadar eski olmasından kaynaklandığından şüpheleniyorum. başlangıçta tabanda erken ve kasıtsız bir gözdür. İster hedef olsun ister olmasın, kesinlikle büyüsünü çalışır.

Kurumaya bir saat kadar, tatlı, hafif, tozlu, biraz baharatlı, çiçekli nota notaları görünmeye başlar. Kurutulmuş güller, iris, gerçek sandal ağacı (Samsara'yı gösteren) bir dokunuş, paçuli bir dokunuş, gerçek meşe meleği bir dokunuş, ve tabii ki, hepsi altında yatan güçlü vetiver-calamus-civet tabanı vardır. İnsanların nasıl deri içerdiğini algıladığını görebiliyorum, çünkü deriyi yanılsaması için toz ve hayvansal notaların doğru kombinasyonu var.

Basenotes üzerine bir eleştirmen çoğu insanın Djedi'yi bir deneyim değil, bir koku olarak tanımladığını gözlemlemişti ve ben de bilinenin büyük ölçüde utanç verici olduğunu kabul ediyorum. Çok farklı bir koku olmasına rağmen, Djedi deneyimim Judith Muller'ın Bat-Sheba tarafından uyarılana benzer bir şekilde, üst notalarını kaybetmiş gibi görünen ve mezar benzeri bir ortam ya da arkeolojik kazı izlenimi veren bir başka vintage parfümdü.

Djedi'yi denemek için bir şansın varsa, bunu yap!

Orjinal metin İngilizce : ''Doc EllyThis perfume was created in the 1920s and reissued for a brief time in 1996. What I have is a tiny sample of the original 1926 version. The opening is strongly animalic and musty with just enough residue of spicy and floral top notes to keep it from being fecal-smelling. There’s real civet in enormous quantity, there’s earthy, dusty vetiver, and there’s just the slightest hint of cinnamon and spices.

If I’m not mistaken, the note that so many people smell and comment on as odd, unfamiliar, mineral, death-like, dry, sinister and the like is an unusually fine calamus, which would be perfectly in keeping with the Egyptian theme. Combine it with real, high-quality orris root, and you have the genie in the tomb.

I would not want to debunk anyone else’s magical and spiritual experience by overthinking, but I suspect that the strange and other-worldly opening of vintage Djedi is due to the fact that it’s so old that it’s lost most of its top notes and what we smell initially is a premature and unintended peek at the base. Whether intended or not, it certainly works its magic.

About an hour into the drydown, the sweeter, slightly powdery, slightly spicy, floral chypre notes start to appear. There are dried roses, iris, a touch of real sandalwood (foreshadowing Samsara), a touch of patchouli, a touch of real oakmoss, and, of course, the powerful vetiver-calamus-civet base underlying it all. I can see how people perceive Djedi as containing leather, since there’s the right combination of powdery and animalic notes to produce the illusion of leather if you’re looking for it.

A reviewer on Basenotes observed that most people describe Djedi in terms of an experience, not a fragrance, and I would concur that it is highly evocative of the unknown. Although a very different scent, my experience of Djedi was in some ways similar to that evoked by Judith Muller’s Bat-Sheba, another vintage perfume that seemed to have lost its top notes and produced the impression of a tomb-like environment or archaeological dig.

If you ever get a chance to try Djedi, do so!
''''''''''''''''''''''''''
Altta içerik tablosu ve kullanılan, kullanıldığı iddia edilen kasvetli sentetik aldehit çeşidi açıklanmamış..

Djedi Guerlain for women ekran tablo kokuı notları oy oran içerik sılaj ömür anlatım.jpg
Djedi Guerlain for women ekran tablo kokuı notları oy oran içerik.jpg

41 Civet (Civetta, Civet) , 38 Deri (Leather), 34 Kabe samanı, Vetiver ( Vetiver ) , 34 Meşeyosunu (Oak moss) , 23 Gül ( Rose ) , 21 Silhat, Tefarik, Paçuli ( Patchouli ) , 17 Misk (Musk).

Netten açıklama, parfümör, içerik : ''
Djedi , 1927 yılında Mısır mitolojisinden esinlenen Jacques Guerlain tarafından yaratılmış bir oryantal chypre parfüm . Notlar: gül, misk, paçuli, meşe yosunu, vetiver, misk ve deri.

Parfüm değerlendirmesi: 4.61 üzerinden 5 ile 77 oy.
''

Bu parfümün benzediği iddia edilen parfümler: ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Onda Extrait de Parfum Vero Profumo for women and men 375x500.6107.jpg

Onda Extrait de Parfum Vero Profumo for women and men - (2007)Onda Voile d'Extrait Vero Profumo for women and men şişe onda-eau.jpg

Onda Voile d'Extrait Vero Profumo for women and men


Thebes Grade 1 Sultan Pasha Attars for women and men o.45701.jpg

Thebes Grade 1 Sultan Pasha Attars for women and men - (2016)

Resimde ve isimde Taşlanmış ve kovulmuş Şeytan ile ilgili şeyler var :
DEV 3 The Inevitable Olympic Orchids Artisan Perfumes for women and men şeytan figürü resim...jpg
DEV 3 The Inevitable Olympic Orchids Artisan Perfumes for women and men şeytan figürü resim...jpg

DEV #3: The Inevitable Olympic Orchids Artisan Perfumes for women and men


Bu parfüm bana hatırlatıyorun birde resimli linklerini verelim. ÜStte zaten isimleri ve resimleri de verdik..

11hayırevet


7hayırevet


3hayırevet


2hayırevet

Bu parfüm ile ilgili yorumlar alıntı : ''
Djedi Koku Yorumları
Yorum yaz
mabelcruetDjedi'yi denemeye karar verdim: Düzenli rotasyonda L'Heure Bleue'm var, Mitsouko'ya bayılıyorum ve rüya kokum L'apres L'ondee, bu yüzden zaman hakkında düşündüm. The Perfumed Court'tan küçük bir örnek sipariş ettim - bu, vintage versiyonu olarak değil, yıldönümü yayınları olarak ilan edildi.

Bileğimin kenarındaki en ufak tefek deneyi, damla bile değil, sadece boşaltma şişesinin plastik kapağından gelen lekeleri denedim. Notları almakta oldukça kötüyüm, ama genel olarak bu koku hayal gücünüzde bir tablodur.

Tablolarımda: Karanlık, nemli çalılıkların arasından geçen ormandasınız. Yağmur yağmaya başlıyor ve eski bir eski yıkık taş harabeye rastlıyorsunuz. Yağmurdan sığınacaksınız, diğer hayvanların orada olduğu gibi, belirsiz pislik ve dışkı kokularıyla baş başa çıktıklarını belirterek. Ateş yakıyorsunuz: ahşap çatlaklar ve yanıklar, harabeleri kuru dumanla doldurmak. Bulduğun ahşabın bir kısmı çitle kaplı olmalı, çünkü kimyasalları, zifti, katranı, kreozotu koklayabilirsin. Yaklaşık bir saat sonra, artık idrar kokusunu fark etmiyorsunuz. Soğuk taş, toz granit bir ipucu bırakarak ısınmaya başlıyor. Mahzeninde camsız bir pencere var ve dışarıda birkaç geç çiçeğin bulunduğu eski bir çalılık gülü var. Güneş ortaya çıktıkça, solma yapraklarından yükselen gül kokusunun en tatlısını yakalarsınız.

Soğuk, üzgün, melankoli kokusu. Farklı. Benzersiz. Hoş değil.
La DameDeNoirOh, gerçek Djedi'yi test etme şansına sahip olmak için çok fazla şey istiyorum. Tüm Eski Mısır esinli şeyler bana çok çekici geliyor ve ilk gerillalar sanat eseriydi.

Aslında, bu parfümün Eski Mısır'dan esinlendiğini bilmiyordum (ilk formülasyonların içerdiği maddeler arasında gerçek mumya melisa sahip olduğunu bile okudum: O, doğru mu merak ediyorum). Her ne kadar parfümün ismini göz önüne alsa da, bu biraz mantıklı. Djedi, eski Mısırlı masal Kral Khufu ve Sihirbazların ana karakteri olan güçlü ve bilge bir sihirbazdı. Kral Khufu'nun geleceğini önceden bildirir (Büyük Piramidin inşasını emreten adam) ve bir aslanı bir evcil hayvana dönüştürmek ve ölü bir kaz ortaya çıkarmak gibi birkaç mucizevi şey yapar.

Eminim ki bu karanlık, kalın, mistik bir şey, inanılmaz derecede uzun süreli bir şey olmalı. Reçineler, hayvansal notlar, ormanlar ve duman. Anılmayacak parfüm çeşidi.
BeaufortEğer eski Djedi ekstresinin yanı sıra Fol Arome extrait, Nombre Noir extrait ve diğerlerinin 100'ünü deneyimlemek isterseniz, facebook'ta NADİR PERFUME DECANTS (kapalı grup) grubuna katılabilirsiniz.
pasha78Saf olfaktif hoşgörü muhteşem bir haftasonu sonra Paris'ten sadece geri gelmek; Vurgulamak için Guerlain HQ'daki atölye çalışmasına başlamıştı. Parure 1975 ile biten Pois Des Senteur 1840 ile başlayan baştan sona 32 kesikli başyapıtlar çıkardı. Ne kadar erken saatlerde uçtuğumu hatırlayamadım ama sadece iki saat gibi görünüyordu: D
Bu otuz üç başyapıtı denerken, efsanevi Djedi'yi denemek için yeterince ayrıcalıklıydım!
Denediğim kompozisyon, Thierry Wasser tarafından yeniden yapılanma ve 2014 tarihli ve Guerlain'e göre, orijinal 1926 versiyonunda olanları da yansıtan aşağıdaki bileşenleri içeriyordu.

Aldehitler, muguet, bergamot, Yasemin, gül, Iris Vetiver, hayvancılık, misk, Amber, oakmoss

Son beş yıldır bu anı için heyecanlı bir nefes bekledim ve geldiğinde ben dissapointed değildi! Koku ile şerit bana güzel Françoise tarafından teslim edildiğinde, alkol kurutulmadan hemen önce cildime uygulamam ....... Beklediğim şey buydu ve daha fazlası!
En başından sonuna kadar bu kompozisyonun tamamen sade ve sombre olduğunu söylemeliyim. Bir diktatör bir koku takacak olsaydı bu olurdu! Ben tam anlamıyla Napolyon gibi hissettim!
Keskin hayvansal ve sivri uçlu dikenli sivri uçlu sivri uçlu sivri uçlu aldehitler ve temiz muguet çiçeklerle başlar. Temizlik ve çürüyen pislik ile tamamen avant garde arasında bırakıldığı dönem için inanılmaz bir yan yana. Bugünün standartları için bile bu garip sayılırdı ama bütün varlığımla seviyorum!
Bu keskinlik azaldığında, süper kuru oakmosların ve miskenin temeli üzerinde fışkırtılmış, ılık bir kehribar ile bir kehribar bırakılır ....... Bütün kompozisyon hala muguet, Yasemin ve gülün hafif eterli bir karışımıyla örtülür. 8-9 saat sonra her şey bir fısıltıdır, ancak oakmosların ve diğer akıcı tozlu bileşenlerin anlatı imzası on saat daha hissedilebilir. İlk sekiz saat boyunca bu bir silyon bombasıydı ve uyguladığım küçük nokta bir kol uzunluğundan kurtulabilirdi, ancak anlaşılabilir bir şekilde çok uzun bir süre süren bir cilt kokusu haline gelirdi.

Vero Onda kesinlikle şaşırtıcı ve favorilerimden biri olmasına rağmen eklemeyi unuttum, bana Guerlain HQ kokan Djedi için hiçbir benzerlik taşımaz. Sadece tamamen eşsiz
mrolfhusTamam, Marwa.qoura'nın bunu biraz kişisel / kültürel olarak aldığını düşünürken (ve genç görünüyor, dolayısıyla 100 yıl önce insanların bugünün etik standartlarına uymasını beklemiyor olabilir), Ben gemideyim.

Guerlain'i, özellikle alabildiğim zaman vintage suyu seviyorum, ama yerk!

Bir kokuyu sevmek ya da nefret etmek elbette bazı öznelliğe sahiptir ve size nasıl koktuğuna bağlı olabilir. Parfümlü Mahkemeden bolluklu bir tahliyemi açtım ve derhal "ne oldu?" Diye düşündüm. Berbattı. Annem onu yırttı, ben de onun kokusunu aldım ve doğru olduğunu söyledi, bu yüzden örnek olmadığını biliyorum.

Denedim. Fırçalamadan önce bir saat sürdüm. Beni kızdırdı.

Tarihsel bağlam göz önüne alındığında, neden Mısır'ın düşüncelerini çağrıştırması gerektiğini anladım. Üzerimde yağlar ve baharatlar, kum ve zaman ve çürüme gibi kokular yağıyor. Çok fazla çürüme.

Notları beğendim, bu yüzden bir slam dunk olmalı. Bu, daha büyük (ve daha pahalı) bir puan için avlamadan önce küçük bir küçük örnek alıp giymenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Benim için bu benim ikinci büyük Guerlain başarısızlığım. Dünyada Shalimar'ı giyemeyen 3 kişiden biri olduğumu düşünüyorum. Başkalarına ve şişeye bayılıyorum, bu yüzden bu durumda problemin benim olduğunu biliyorum - belki bu durumda da :-(
EloquaintDjedi incelemesi, ikinci bölüm: Djedi'nin

Djedi'si farklı bir zamanda, farklı bir yaşam tarzının kızı olarak doğdu. Kendisi, toplam savaşın ardından, kendini kaybeden bir erkek nesline ve yaşamlarını ve sosyal ve fiziksel özgürlüklerini gölgeleyen Viktorya dönemi kıyafet ve ahlak kurallarını reddeden bir kuşağın parçası.

Bu kadınlar saçlarını kestiler. Bobby pin fabrikaları bir gecede iflas etti! Kısa, gevşek elbiseler ve cloche şapkaları giyerlerdi. Halk içinde içtiler ve içtiler ve talep ettiler ve çoğunlukla oy kullanma hakkı elde ettiler. Yüksek öğrenim kurumlarında yerlerini aldılar.

Çiçekler gibi kokmak istemediler. Bu kadınların kim olduğu konusunda herhangi bir soliflore nasıl ifade edilebilir?

1919, Tabac Sarışın.
1921, Chanel # 5.
1924, Günahım.

Ve 1927, Djedi.

Djedi, güneşin altında milyonlarca insanın görmediği bir şeyden ilham alan yeni ve heyecan verici, güçlü ve tuhaf bir şey: 1922'de açılan Tutankhamun mezarı; ve bu şekilde, Djedi, kavgadan daha yeni başlamıştı. Ve böylece güneş parlarken saman yaptılar. Onları topladılar ve insanlarını yetiştirirken, gelecekleri için ruhlarını güçlendirdiler.

Yanılmıyorsam, 1950'lerde Djedi, insanların bombaları kucakladığı ve kimya, plastik ve tüm etkileriyle daha iyi yaşadığı bir zamanda kesildi. Normal olmak için çok uğraştılar ve çok sert bir şekilde zorladılar. Onlar farklı sırlar sakladılar.

Djedi, onu destekleyecek, ham, kararlı, baştan çıkarılmamış bir cesaretle cesurdur.
EloquaintDjedi incelemesi, birinci bölüm: Nasıl Kokuyor?

Bu, cildime yağlı bir şekilde devam eden bir başka vintage parfüm; Yine, alkolün çoğunun buharlaştığı çok eski olduğunu farz ediyorum. Bana uyar. İşe!

Birkaç günlüğüne, birkaç günlüğüne, en iyi notları alabilmek için kıymetli örneğimi giydim ve nihayetinde notun açılması söz konusu olduğunda medeniyetin kazanan olduğuna karar verdim. Bu yakın bir şey: tanımlayabildiğim başka bir yol derin ve karanlık ballı bir gül. Orada bolca bolca gül var ve bal ile misk arasındaki ayrılık tek bir nefes gibi görünüyor. Bu yüzden, arıların tüm pis, mızrağa, gevrek zaferlerine sahip memeliler olduklarını ve gün doğumundan yoruldukları, sıcak ve yorucu bir işçi arıya sahip olduklarını hayal edin, çiçeklenmenin mükemmelliğinde bir gül boyunca sürün, ve sadece Djedi'nin açılışını değil. ama onun kalbi ve ruhu.

Kuru otlarda misk, meşe ve toz var, ama yine de Djedi'nin kokusunu alabildiğiniz sürece (ve nasıl daha uzun olmasını diliyorum), baskın izlenim dünyaya, gül ve medeniyete aittir. Bu muhteşem. Bunu her yıldönümüm için giyerim, eğer yapabilirsem her gece.

Djedi giydiğinizde farklı bir kadın olabilirsiniz. Bu da beni incelememin ikinci bölümüne götürüyor.
halalula1234Dürüst. Bu değerlendirme dayalı olması beklenen gibi bu kıyamet ve kasvetli değildi. Aslında oldukça hoş kokuyor! Bu mutlu bir koku değil ... Oldukça soğuk ama aynı zamanda insanların iddia ettiği nihai olmayan tatlı koku değildi. Oldukça beğendim ve şu anda mevcut bir parfüm olsaydı kesinlikle satın alırdım. Soğuk, karanlık, henüz çok opak ve saydam değil, hayvansal, yosun ve ormanların büyük bir dengesi ... sadece sıradan odun ve yosunlar değil, insan tarafından yüzyıllardır dokunulmamış karanlık, gizemli, terkedilmiş bir ormandan. Ya da bir piramidin derinliklerinden gelen havayı havaya uçurmak olarak düşünün, bu da iyi bir şey.
asher.jessieBenim 3ml decant sadece geldi ve paketi açık zencefil yırtmak için daha heyecanlı olamazdı! Ben dehşete kapılmıştım, çünkü bugün bu yıl kentte yaşadığım en sıcak gün ve bu ısıda bu şekilde seyahat eden değerli bir şişe sıvıya sahip olma düşüncesi ..

Ama emin olun ki, koku zarar görmemiş [Böyle eski bir koku için mümkün olduğunca az].

İlginç. Değerlendirmelerden hiç beklemediğim bir şey değil, ama yine de, tek tek flakon ve flakonlarımızın nasıl ele alındığına bağlı olarak farklı sonuçlar elde etmek zorundayız. Gueredi'nin şeker ve güneş yağı gibi kokusunu önemsediğinden, Djedi'yi asla tecrübe edilmemesi gerektiği için asla deneyimlemeyeceğiz.

Benim için bu gerçekten katıksız meşe yosunu olmaktan başka bir şey değil. Orada iyi bir vetiver ve misk dozu var, ve kafamın etrafına dolanamadığım garip bir tatlılık. Sanırım gül notalarıyla bir ilgisi var, ama bir çeşit şurubu düşünmeye devam ediyor ... akçaağaç ya da baston şurubu gibi.

Bu kesinlikle karanlık, ama bana hiç küf değil. Bu çok güzel, derin bir şipre, ona karşı oldukça duygusal bir yanı var. Herhangi bir Mısır referansı yaratmadığını biraz hayal kırıklığına uğrattım, ama koleksiyonumda bu kadar ilginç ve nadir bir kokuya sahip olmaktan hala çok memnunum. 3 ml'lik dekant küçüktür, ancak bunu sürdürmeye ve mümkün olduğunca uzun süre hazine etmeye niyetim var!

Aldığım uzun ömürle yargılamak, ben iyi olacağım. Benim için yaklaşık 1.5 ila 3 saat sürer. Anlaşılabilir. Sillage dikkat çekicidir, ancak çoğunlukla taşımayı başaran tuhaf şurup tatlılığıdır.

Bu kesinlikle Mitsouko'nun habercisiydi. Mitsouko temelde Djedi'nin burnumun tam gövdeli bir versiyonudur.
winkie11Çok uzun bir süre Djedi'yi bulmaya çalışıyorum ve yüzümde kocaman bir gülümseme ile burada oturuyorum .... Kendimi memnun ve mutluyum Vero Profumo'dan güzel Onda'dan bir klon taktığım için yukarıda çok iyi tanımlanmış ... Djedi olabilir!
ms rochambeauDoc Elly adlı kullanıcının yorumu: Djedi. Birkaç yıl önce ebay üzerinde emzirdiğim 5 ml'lik bir döküntünün yaklaşık yarısını gördüm. Hala nasıl olduğunu merak ediyorum. Çok nadir olduğu için bunu sık sık takmıyorum, ama sonunda buharlaşıncaya kadar oturmak istemiyorum, bu yüzden günümüzde olduğu gibi takarım. Kurutulmuş güllerin bir nihayetinde yumuşatılmasıyla ortaya çıkan bir tür soğuk, tuhaf tıbbi nota ile açılır. Büyük vetiver notaları ele geçirdikten kısa süre sonra Djedi ve Guerlain'in eski Vetiver'leri ile Vero Profomo's Onda arasındaki benzerlikleri görmeye başladım. Ancak Onda'nın güneşli / etli bir vetiver olduğu yerde, Djedi'nin vetiver hafif tozlu ve kuru. Hem Djedi hem de Onda, eklemlenmesi zor kokulardır. Ben hiç deri almıyorum ya da hayvani bir şey yapmıyorum. Djedi, "deneyim" i tanımlamakla ilgili daha fazla olan kokulardan biridir. Şahsen, sanki bir şey için özlem duyuyorum, sanki geçmişten bir zaman ya da bir insan gibi, parmağımı tamamen açamadım gibi hissediyorum, ama hisler bağırsağımın derinliklerinde ve her neyse periferik görüşümün hemen dışında. Djedi'yi her taktığımda garip, tekrarlayan bir deneyim ve rahatsız edici olsa da onu seviyorum.
greydoveÇoğu insan, Star Wars'un Jedi düzeninin George Lucas'ın bereketli hayalinden yarattığı kurgusal bir düzen olduğunu düşünüyor. Aslında Lucas, Djedi'ye dayanarak, kukuletalı elbiseler giyen, firavunu koruyan ve firavunu koruyan Mısırlı rahip / savaşçıların eski bir düzeni. Bu Mısırlı Djedi'ye öğretilen "Kuvvet" in gizli teknikleri ve bilgisi, Atlantis'ten, Mısır, Peru ve diğer yerlerdeki kolonilere giden Atlantis rahip krallarından biri olan Thoth (Hermes ve Mercury) tarafından öldürülmüştür. Atlantis’in batması, o büyük topluluğun birikmiş bilgisini ve bilgeliğini korumak için. Ancak tekrar kötüye kullanılmamasını sağlamak için gizli tutuldu ve yalnızca inisiyatifleri seçmek için ortaya çıktı.

Djed adı, "Dj" anlamına gelen Serpent kelimesini içerir. Bu kök sözcük, Dj-huti (Thoth / Hermes), Dj-inn (bir Genie olarak batıda daha iyi bilinir) ve Djedi (Mısırlı bir sihirbaz) bulunabilir.

Thoth tanrısal simyayı öğretti, bu da altınla değişime giden bir teknik değildi, ama yoğun insan bilincini aydınlanmış bir efendinin altın bilincine dönüştürmenin bir aracıydı. Simya'nın sembolü, heykel ve resimlerde Merkür'ün sergilendiği caduceus'dur. Kanatlarla taçlandırılmış iki iç içe yılanla çalışan bir kadrodan oluşur. Personel omurga sütunu, iki yılan kundalininin dengeli erkeksi ve kadınsı enerjileridir ve kanatlar, kundalinin omurga çakrasından taç çakra tabanından kaldırıldığında zihni serbest bırakan yüksek bilinci sembolize eder. Bu simya sayesinde, bir Djedi uyku kundalini gücünü (Force) uyandırabilir ve onu doğaüstü güçler ve sezgisel gnostik bilgelik olarak tezahür ettireceği kafaya yükseltebilirdi. Djedi'deki Dj "yılan" anlamına geldiğinden
Petal85Bu, hiç kokladığım en sıradışı ve ilginç parfüm olabilir. Kuru ve tozlu, hayvansal bir kokusu var, ama aynı zamanda hafif bir çiçek notası var. Güzel değil ama görkemli ve biraz acımasız. Şimdiye kadar denediğim en inanılmaz uzun ömürlü koku. Ondan aldığımda koklamayı bırakamam. Onu giymediğimde, bunu düşünmekten vazgeçemem. Eski bir sır gibi kokuyor. Muhtemelen bir erkekte de harika kokuyor. Bir başyapıt. Ne ayıp devam ediyor. Örneğimi değerli hazine gibi saklayacağım.
marwa.qouraBen Mısırlıyım ve bu parfümü duyduğum ilk vaktim ... Aslında, Guerlain'in bu parfümde çok yoğun bir şekilde miskuşu kullandığını anlamıyorum ... Birincisi, bu ahlaki ve sert değil .. İkinci Antik Mısırlılar asla parfümlerinde kullanılmış misk! ... Mısır'da bilinen bir hayvan değil, Doğu Asya'ya özgü! ... ve kokmuş ya da tozlu kokular sevmediler, genellikle lotus ya da gül gibi çiçekleri, özellikle de burada çok iyi bilinen Taif gülünü kullandılar. Ward Baladi "... Bu parfümün neden flop olduğunu anlıyorum .. Notlardan ve yorumlardan yola çıkarak, bu toz ve eski mezarlar kokuşmuş, bir parfüm değil ... Lütfen Mısır'la ilişkilendirmeyin. Yaşadığım gerçek ülke ... Bir çeşit yeşil koku daha uygun olurdu ...
kamilleisamansnameMKK, Yatagan, CB Musk yeniden icadı, Musc Tonkin ve rezil Untitled No. 8 gibi çok sayıda hayvani parfümün tadına baktım ve Djedi, açıklığın süresi boyunca biraz fekal kokusu olarak tarif edeceğim tek kişidir. gerçi.

Djedi'nin açılımı, kokladığım başka bir parfümün aksine, muhtemelen kompozisyonunda gerçek misk ve miskinin varlığından dolayıdır. Kuru, hayvani, odunsu, küf, terli, ham ve neredeyse küflü kokulu. "Fekal" ve "fungal" arasında bir yerde bir koku var.

Hoş olmayan açılıştan sonra, "kirli" bir hayvan tabanına sahip tatlı ve baharatlı, odunsu bir kokuya dönüşür. Burada kalıcı bir tereyağı / karamel notu da var, bana biraz akçaağaç şurubu hatırlatıyor.

Dürüst olmak gerekirse, bir cevizli turta ya da kabak baharatı Yankee Candle gibi kokuyor, sadece daha ahşap ve pis.
Matt Oldhamebay'da 1996 versiyonunun açılmamış bir şişesi var. 4 gün kaldı. Son baktığımda 207 dolara kadar. Bu beni çıldırtıyor.
Matt OldhamOh dostum. Bunu şimdi vardığımı fark ettim. Takarken Dr. Phibes Again Again Rising'i izlemeyi çok isterim. Kamp ve antik Mısır karışımı sarhoş edici bir konudur. Toprak mumya tozu görünüşte uzun bir süredir ilaçlarda kullanılıyordu ... şüphesiz daha çok sahte numara verildi, ama Maliki'nin Düşesi'nde sözü edilen otantik “yeşil mumya'nın kurtarıcısı” - bunun nasıl açıklandığını düşündüğünü düşünmek istiyorum. Kahverengi mumya, görünüşe göre mumya ve sargıdan yapılmış muhtemelen otantik mumya kâğıdı içeren bir boya rengi vardı. Tut'un mezarının kazılarının fotoğraflarına bakıldığında, koku, heyecan verici ama belki de tamamen hoş olmayan bir fikir oluşturmak kolaydır. Hala rockin kemiklerinde çok fazla ritim var.
MellyhellyÜzgünüm, yaşadığım bu eski Guerlain'i bile test edemiyorum. Koklamak için belki bir kez koklamak istiyorum. Eski Mısırlı her şey benim için çok çekici.
Küçük notalarda hayvansal notaları severim, '20'li yaşlardan itibaren ağır hayvansal tarzı değil.
Bugünlerde çok güçlü kokuyorlardı.
Çiçek esansiyel yağları ile birlikte hayvansal notalar da çok pahalı hale geldi ve parfümlerin büyük ölçekte kullanılması mümkün değildi.
Bu günlerde sadece sentetik fiksatif kullanılmaktadır.
Bu, genellikle bir parfüm yapmak için acı veren işkenceden geçen hayvanlar için iyidir. Bu çok acımasız.
Parfümlerin kalitesi ve izdüşümü ve muhtemelen sağlığımız için daha az iyidir, çünkü sentetik ürünler sinir sistemimiz için daha iyi değildir.
Doc EllyBu parfüm 1920'lerde oluşturuldu ve 1996'da kısa bir süre için yeniden yayınlandı. Benim sahip olduğum şey orijinal 1926 versiyonunun küçük bir örneğidir. Açılış, hayvansal ve küfürlüdür ve sadece baharatlı ve çiçekli üst notaların dışkının fekal kokan olmasını engelleyecek şekilde kalmasına neden olur. Muazzam miktarda gerçek bir misk kedisi var, dünyevi, tozlu vetiver var ve sadece en ufak bir tarçın ve baharat ipucu var.

Yanılmıyorsam, pek çok insanın tuhaf, alışılmamış, mineral, ölüm benzeri, kuru, uğursuz ve benzeri gibi kokladığı ve yorumladığı not, Mısır temasıyla mükemmel bir şekilde uyuşan olağandışı derecede iyi bir kalamardır. . Gerçek, yüksek kaliteli orris kökü ile birleştirin ve türbede mezara sahip olursunuz.

Başkalarının büyülü ve manevi deneyimlerini üstesinden gelerek debride etmek istemem, ama vintage Djedi'nin garip ve diğer dünyevi açılışının en eski notlarının çoğunu ve koku aldığımız kadar eski olmasından kaynaklandığından şüpheleniyorum. başlangıçta tabanda erken ve kasıtsız bir gözdür. İster hedef olsun ister olmasın, kesinlikle büyüsünü çalışır.

Kurumaya bir saat kadar, tatlı, hafif, tozlu, biraz baharatlı, çiçekli nota notaları görünmeye başlar. Kurutulmuş güller, iris, gerçek sandal ağacı (Samsara'yı gösteren) bir dokunuş, paçuli bir dokunuş, gerçek meşe meleği bir dokunuş, ve tabii ki, hepsi altında yatan güçlü vetiver-calamus-civet tabanı vardır. İnsanların nasıl deri içerdiğini algıladığını görebiliyorum, çünkü deriyi yanılsaması için toz ve hayvansal notaların doğru kombinasyonu var.

Basenotes üzerine bir eleştirmen çoğu insanın Djedi'yi bir deneyim değil, bir koku olarak tanımladığını gözlemlemişti ve ben de bilinenin büyük ölçüde utanç verici olduğunu kabul ediyorum. Çok farklı bir koku olmasına rağmen, Djedi deneyimim Judith Muller'ın Bat-Sheba tarafından uyarılana benzer bir şekilde, üst notalarını kaybetmiş gibi görünen ve mezar benzeri bir ortam ya da arkeolojik kazı izlenimi veren bir başka vintage parfümdü.

Djedi'yi denemek için bir şansın varsa, bunu yap!
krmarichOnun 1926. Howard Carter birkaç yıl önce Kral Tuts'un türbesini keşfetti ve Mısır'la bir hayranlık yarattı. Jacques Guerlain şimdi efsanevi Djedi'yi lanse etti. Bir decant bulmak için şanslıydım. 18 saat sürecek bir damla olduğu kesin olan parfüm özüdür!

Bunu nasıl tarif edebilirim? Zor ve tozlu. Mumya tozu ve şifalı otlar. Nadiren vetiver ve oakmoslarla bir kompost açar. Misketden bahsettim mi? En iyi notlardan biri! Anlatamayacağım neredeyse karamel bir kalp var. Gül o kadar derinden saklanmış ki, onu hiç almam. Oldukça doğrusal ve kasvetli ...

Bana Shalimar'ı hatırlatıyor. Tüm benzerlikler ile en büyük fark, açıkça eril olan kuru dumanlılıktır.

Tarihi parfüm kadar garip. Büyük pazar için asla popüler değildi. Bir süreliğine ortadan kayboldu ve 1996'da sınırlı sayıda yeniden başlatıldı. Şimdi, oakmoslar ve misil tartışmaları ile, Djedi'nin yeniden ortaya çıkacağından şüpheliyim. Zamana ulaşan bir dekomuz var, teşekkürler Natalie!
İngilizce orjinal yorumlar netten alıntı : ''

Djedi Fragrance Reviews
Add Your Review
mabelcruetI decided I needed to try Djedi: I have L'Heure Bleue on regular rotation, I adore Mitsouko, and my dream scent is L'apres L'ondee, so I thought it about time. I ordered a tiny sample from The Perfumed Court-it was advertised as the vintage version, not the anniversary release.

I tried the tiniest smear on the side of my wrist, not even a drop, just the smear from the plastic cap of the decant bottle. I'm pretty bad at picking up notes, but overall this fragrance creates a tableau in your imagination.

In my tableau: you're in the woods trekking through dark, damp undergrowth. It starts to rain, and you come across an old tumbled down stone ruin. You take shelter from the rain, noting as you do that other animals have been there, going by the vaguely urinous and faecal scents wafting. You build a fire: the wood crackles and burns, filling the ruin with dry smoke. Some of the wood you found must have been from a fence, because you can smell chemicals, pitch, tar, creosote. After about an hour, you no longer notice the urine smell. The cold stone is starting to warm up releasing a powdery granite hint. There is a window without glass in the ruin, and outside there is an old rambling rose bush with a few late blossoms. As the sun comes out, you catch the merest wisp of rose fragrance rising from the fading petals, just about peeking through the ash and cold smoke.

Cold, sad, melancholy fragrance. Different. Unique. Not pleasant.
La DameDeNoirOh, I really want so much to have the chance of testing the actual Djedi. All the Ancient Egyptian inspired things are very appealing to me, and the first Guerlains were pieces of art.

Although as a matter of fact, I didn't know that this perfume was inspired by the Ancient Egypt (I have even read that the first formulations had actual mummy balm among their ingredients :O, I wonder if that was true). Although, considering the name of the perfume, this makes some sense. Djedi was a powerful and wise magician, the main character in the ancient Egyptian tale The King Khufu and the Magicians. He foretells the future of the King Khufu (yes, the man who ordered the building of the Great Pyramid), and makes several miraculous deeds, like to turn a lion into a tame animal and resurect a dead goose.

I am pretty sure this must be something dark, thick, misterious, incredibly long lasting. Resins, animalic notes, woods and smoke. The kind of perfume that it is not made anylonger.
BeaufortIf you would like to experience vintage Djedi extrait, as well as Fol Arome extrait, Nombre Noir extrait and 100's of others - join RARE PERFUME DECANTS, (a closed group) on facebook.
pasha78Having just come back from Paris after a fabulous weekend of pure olfactive indulgence; the highlight of which was the workshop at Guerlain HQ to sniff 32 discontinued masterpieces spanning from the beginning starting with Pois Des Senteur 1840 ending with Parure 1975. How five hours flew by I couldn't recollect but seemed like it was only two hours :-D
Whilst trying out these thirtytwo masterpieces I was privileged enough to try the legendary Djedi!
The composition I tried was however a reconstruction by Thierry Wasser and dated 2014 and according to Guerlain contained the following ingredients which is also reflective of the what was in the original 1926 version.

Aldehydes, muguet, bergamot,Jasmine, rose, Iris Vetiver, animalics, musk, Amber, oakmoss

I've waited with baited breath for this moment for the last five years and when it came I was not dissapointed! When the strip with the scent was handed to me by the lovely Françoise I quickly applied it on my skin before the alcohol dried.......It was what I expected and more!
From the very start to the very end I've got to say this composition was totally austere and sombre. If a dictator were to wear a fragrance this would be it! I literally felt like Napoleon!
It starts of with sharp aldehydes and clean muguet florals with spikes of sharp animalics and dryness poking through. It's an amazing juxtaposition between cleanliness and decaying filth and totally avant garde for the period when it was released. Even for today's standards this would be considered strange but I love it with my whole being!
Once this sharpness subsides one is left with a fuzzy warm Amber cushioned on a foundation of super dry oakmoss and civet .......the whole composition is still veiled with a light ethereal mix of muguet, Jasmine and rose. After 8-9 hours everything is a whisper but the telltale signature of oakmoss and other acrid dusty components could be felt for another ten hours. For the first eight hours this was a sillage bomb and the little spot that I applied could be smelt from an arms length however understandably so becomes a skin scent which lasts a very long time.

I forgot to add although Vero's Onda is absolutely amazing and one of my favourites, to me it bears no resemblance to the Djedi I smelt at Guerlain HQ. It's just totally unique
mrolfhusOk, while I think Marwa.qoura took this a bit too personally/culturally (and she looks young so may not have considered expecting people from 100 years ago to have conformed to today's ethical standards), I have to say, regarding the scent, I am on board.

I love Guerlain, especially the vintage juice when I can get it, but yerk!

Loving or hating a scent has some subjectivity, of course, and may depend on how it smells on you. I opened my itty bitty decant from the Perfumed Court and immediately thought, "what the heck?" It was awful. My mother has worn it so I had her smell and she said it was accurate, so I know it was not the sample.

I tried it on. I lasted an hour before I had to scrub. It nauseated me.

Given the historical context, I totally get why it was supposed to conjure thoughts of Egypt. On me it smells funereal--oils and spices and sand and time and decay. So much decay.

I like the notes, so this should have been a slam dunk. This is something I strongly urge you get a small small sample of and wear for a bit before you hunt for a bigger (and pricier) score.

For me, this is my second great Guerlain failure. I think I am one of 3 people in the world who can't wear Shalimar. I love it on others and in the bottle, so I know in that case the problem is me--maybe in this case as well :-(
EloquaintDjedi review, part two: Who Djedi Is

Djedi was born in a different time, daughter of a different way of life. She is part of a generation putting itself together in the aftermath of total war, a lost generation of men, and women who rejected the Victorian conventions of dress and morality that had stunted their lives and their social and physical freedoms.

These women cut off their hair. Bobby pin factories went bankrupt overnight! They wore short, loose dresses and cloche hats. They drank and smoked in public and they demanded and mostly received the right to vote. They took their places in institutions of higher learning.

They stopped wanting to smell like flowers. How could any soliflore express who these women were?

1919, Tabac Blond.
1921, Chanel #5.
1924, My Sin.

And 1927, Djedi.

Djedi is thrilling and powerful and so strange, something new under the sun that was inspired by something the sun had not seen in millenia: the tomb of Tutankhamun, opened in 1922; and as such, Djedi is escapism and endurance together, made for a generation of women who knew in their hearts that the fighting was not over-that it had just begun. And so they made hay while the sun shined. They marshalled their stregnth, and in cultivating their persons they fortified their souls for what was to come.

If I am not mistaken, Djedi was discontinued in the 1950s, a time when people embraced the bomb, and better living through chemistry, and plastic, with all its implications. They tried so hard for normalcy and enforced it so fiercely. They kept different secrets.

Djedi is courage with the stregnth to back it up, raw, determined, unbowed.
EloquaintDjedi review, part one: How It Smells

This is another vintage perfume that went on to my skin oily; again I assume that it is so old that much of the alcohol has evaporated. Fine with me. Down to business!

I wore my precious sample for several days, during the course of a few weeks, to take the best notes I could, and finally decided that the civet is the winner when it comes to opening notes. It's a near thing: the other way I could describe it is as a deeply and darkly honeyed rose. Rose there certainly is, in abundance, and the divide between honey and civet seems to be a single breath one way or the other. So imagine that bees are mammals in all their scruffy, musky, raunchy glory, and picture a worker bee, hot and tired from its day's labor, crawling along a rose in the perfection of its blooming, and you have not only the opening of Djedi but its heart and soul.

There's musk and oakmoss and powder in the dry down, but for as long as you can still smell Djedi (and how I wish it was longer), the dominant impression is of earth and rose and civet. It is glorious. I would wear this for every anniversary, every night out if I could.

You can be a different woman when you wear Djedi. Which brings me to part two of my review.
halalula1234Honestly. This wasn't as doom and gloom as I expected it to be based on the reviews. It actually smells quite pleasant! It is not a happy scent...It's quite cold but also it wasn't the ultimate non sweet scent that people claimed it was. I quite like it and would definitely purchase it if it was a currently available fragrance. Coldish, dark, yet not too opaque nor transparent, a great balance of animalics, moss and woods...not just ordinary wood and moss but one from a dark mysterious, abandoned forest un-touched by man for centuries. Or to think of it as tomb air from the depths of a pyramid, that will do as well.
asher.jessieMy 3ml decant just came in, and I couldn't have been more excited to gingerly tear the package open! I was terrified, because today is the hottest day I've experienced in my city so far this year, and the thought of having such a precious vial of fluid traveling all this way in this heat..

But rest assured, the fragrance is undamaged [as less as possible for such an old fragrance].

It's… interesting. It's not what I was expecting at all from the reviews, but then again, we're bound to experience different results depending on how our individual vials and flacons have been handled. We'll never experience Djedi as it was meant to be experience, since Guerlain only cares about smelling like candy and suntan lotion anymore.

For me, this is truly nothing but unadulterated oak moss. There's a decent dose of vetiver and musk there as well, and an odd sweetness that I can't quite wrap my head around. I think it has something to do with the rose note, but it keeps making me think of some sort of syrup..like maple or cane syrup.

It's most definitely dark, but not at all musty to me. It's a very beautiful, deep chypre that has quite a sensual edge to it. I'm slightly disappointed that it doesn't evoke any sort of Egyptian reference, but I'm still very pleased to have such an interesting, rare fragrance in my collection. The 3ml decant is small, but I intend on maintaining it and treasuring it for as long as possible!

Judging by the longevity I'm getting, I'll be okay. It lasts about 1.5 to 3 hours on me. Understandable. Sillage is noticeable, but it's mostly that odd syrupy sweetness that manages to carry.

This was most definitely the precursor to Mitsouko. Mitsouko is basically a more full-bodied version of Djedi, to my nose.
winkie11I have been trying to find Djedi for a very long time, and am sitting here with a huge smile on my face....self satisfied and happy that I am wearing a clone in the beautiful Onda from Vero Profumo so very well described above ...it could be Djedi!!
ms rochambeauDoc Elly's review for Djedi is perfect. I have about half left of a 5 ml decant I nabbed on ebay a couple of years ago. Still wondering how THAT happened. Because it's so rare, I don't wear it that often, but I also don't want to let it sit until it eventually evaporates, so I wear it on occasion, like today. It opens with a kind of cold, strange medicinal note which is eventually softened by a note of dried roses. Shortly after the big vetiver note takes over and I start to see some similarities between Djedi and Guerlain's vintage Vetiver, but also Vero Profomo's Onda. But where Onda has a sunny/meaty vetiver, Djedi's vetiver is slightly powdery and dry. Both Djedi and Onda are scents that are difficult to articulate. I don't get leather at all or anything animalic, and like Doc said, Djedi is one of those scents that's more about describing an "experience". Personally, I experience a sense of melancholy as if I'm longing for something, like a time or a person from the past that I can't quite put my finger on, but the feeling is deep in my gut and whatever it is stays just outside of my peripheral vision. A weird, recurring experience that happens everytime I wear Djedi and I love it even though it's unsettling.
greydoveMost people think the Jedi order of Star Wars was a fictional order created by George Lucas from his fertile imagination. Actually, Lucas based it on the Djedi, an ancient order of Egyptian priest/warriors who wore hooded robes, carried a staff of power and guarded the pharaoh. The secret techniques and knowledge of the "Force" taught to these Egyptian Djedi were passed down from Atlantis by Thoth (aka Hermes and Mercury)- one of the priest-kings of Atlantis who sailed to colonies in Egypt, Peru and and elsewhere before the sinking of Atlantis in order to preserve the accumulated knowledge and wisdom of that great society. But in order to ensure that it would not be misused again, it was kept secret and only revealed to select initiates.

The name Djed contains the root word "Dj" meaning Serpent. this root word can be found in Dj-huti (Thoth/Hermes), Dj-inn (better known in the west as a Genie) and Djedi (An Egyptian Magician).

Thoth taught divine alchemy, which wasn't a technique to change lead into gold, but a means of turning the dense human consciousness into the golden consciousness of an enlightened master. The symbol of alchemy is the caduceus, which Mercury is shown holding in statues and paintings. It consists of a staff with two intertwining serpents, crowned with wings. The staff is the spinal column, the two serpents are the balanced masculine and feminine energies of the kundalini, and the wings symbolize the higher consciousness that frees the mind once the kundalini is raised from the base of the spine chakra to the crown chakra. Through this alchemy, a Djedi could awaken the sleeping kundalini power (Force) and raise it to the head where it would manifest as supernatural powers and intuitive gnostic wisdom. Since the Dj in Djedi means "serpent, a Djedi master was one who had mastered the serpent power.
Petal85This might be the most unusual and interesting perfume I have ever smelled. It does have an intense animalic smell, also dry and dusty, but there is also a faint floral note. It's not pretty but it is majestic and a little brutal. The most amazingly long lasting fragrance I have ever tried. I can't stop sniffing it when I have it on. When I am not wearing it, I can't stop thinking about it. It smells like an ancient secret. It would probably smell great on a man as well. A masterpiece. What a shame it is discontinued. I will hoard my sample like the precious treasure it is.
marwa.qouraI am from Egypt & it's my first time to hear about this perfume ...Well , I don't really understand why Guerlain used civet so intensly in such perfume ...First , it's not ethical & harsh ..Second Ancient Egyptians never used civet in their perfumes !! ..It's not a known animal in Egypt , it's exclusive to East Asia !...and they didn't like stinky or dusty smells , they usually used florals like lotus or roses , specially Taif rose which is very well known here as "Ward Baladi"...I understand why this perfume was a flop .. Judging from the notes & reviews ,it's dust & old tombs stink , not a perfume ...Please don't associate that with Egypt as it smells nothing like the real country I live in... A green sort of scent would have been more appropriate ...
kamilleisamansnameI've sampled lots animalic perfumes including MKK, Yatagan, CB Musk reinvention, Musc Tonkin, and the infamous Untitled No. 8, and Djedi is the only one I'd describe as smelling somewhat fecal, just for the duration of the opening, though.

Djedi's opening is unlike any other perfume I've smelled, probably because of the presence of real civet and musk in its composition. It's dry, animalic, woody, musty, sweaty, raw, and almost mouldy smelling. It's a scent somewhere between "fecal" and "fungal".

After the unpleasant opening it dries down into a sweet and spicy, woodsy fragrance with a "dirty" animalic base. There's a persistent butter/caramel note in here too that reminds me a bit of maple syrup.

To be honest, it smells like a pecan pie or pumpkin spice Yankee Candle to me, just woodier and dirtier.
Matt Oldhamthere is an unopened bottle of the 1996 version on ebay. 4 days to go. Up to $207 last time I looked. It's freaking me out.
Matt OldhamOh, man. I am fixated on this now that I realize it exists. I would love to watch Dr. Phibes Rises Again while wearing. The mixture of camp and ancient Egypt is an intoxicating theme. Ground mummy dust was apparently used in medicines for a long time...no doubt it was faked mostly but whatever authentic "salvatory of green mummy" mentioned in the Duchess of Malfi--I like to think it smelled how this is described. There was also brown mummy, a color of paint that apparently really did contain mummy and the possibly authentic mummy paper made from the wrapping. Looking at photos of the excavation of Tut's tomb, it's easy to form an idea of the odor, exciting but maybe not entirely pleasant. Still a lot of rhythm in those rockin' bones.
MellyhellyI'm sorry I cannot even test these old Guerlain where I live. I would like to sniff it maybe once for sniffing sake. Everything ancient Egyptian is very appealing for me.
I like animalic notes in tiny amounts, not the style of heavy animalic from '20s.
Nowadays they would smell too strong.
Together with floral essential oils also animalic notes have became too expensive and not possible to use in perfumes on large scale.
In these days only synthetical fixative are used.
This is good for animals that often went through painful torture to make a perfume. This is very cruel.
Less good for quality and projection of perfumes and probably for our health, too, because synthetical stuff is no better for our nervous system.
Doc EllyThis perfume was created in the 1920s and reissued for a brief time in 1996. What I have is a tiny sample of the original 1926 version. The opening is strongly animalic and musty with just enough residue of spicy and floral top notes to keep it from being fecal-smelling. There’s real civet in enormous quantity, there’s earthy, dusty vetiver, and there’s just the slightest hint of cinnamon and spices.

If I’m not mistaken, the note that so many people smell and comment on as odd, unfamiliar, mineral, death-like, dry, sinister and the like is an unusually fine calamus, which would be perfectly in keeping with the Egyptian theme. Combine it with real, high-quality orris root, and you have the genie in the tomb.

I would not want to debunk anyone else’s magical and spiritual experience by overthinking, but I suspect that the strange and other-worldly opening of vintage Djedi is due to the fact that it’s so old that it’s lost most of its top notes and what we smell initially is a premature and unintended peek at the base. Whether intended or not, it certainly works its magic.

About an hour into the drydown, the sweeter, slightly powdery, slightly spicy, floral chypre notes start to appear. There are dried roses, iris, a touch of real sandalwood (foreshadowing Samsara), a touch of patchouli, a touch of real oakmoss, and, of course, the powerful vetiver-calamus-civet base underlying it all. I can see how people perceive Djedi as containing leather, since there’s the right combination of powdery and animalic notes to produce the illusion of leather if you’re looking for it.

A reviewer on Basenotes observed that most people describe Djedi in terms of an experience, not a fragrance, and I would concur that it is highly evocative of the unknown. Although a very different scent, my experience of Djedi was in some ways similar to that evoked by Judith Muller’s Bat-Sheba, another vintage perfume that seemed to have lost its top notes and produced the impression of a tomb-like environment or archaeological dig.

If you ever get a chance to try Djedi, do so!
krmarichIts 1926. Howard Carter had discovered King Tuts tomb a few years earlier, creating a fascination with Egypt. Jacques Guerlain launched now legendary Djedi. I was lucky enough to find a decant of it. It is perfume extract to be certain, as one drop last for 18 hours!

How can I describe it? Musty and dusty. Mummy dust and embalming herbs. Rarely does a compostition open with vetiver and oakmoss. Did I mention civet? It is one of the top notes! There is almost a caramel heart that I cannot describe. The rose is hidden so deeply that I dont pick it up at all. Its quite linear and somber...

It is reminds me of Shalimar. With all of the similarites the biggest difference is its dry smokiness that is distinctly masculine.

Its history is strange as the perfume. It was never really popular to the large market. Its disappeared for a time and was relaunched in 1996 in a limited edition. Now with the oakmoss and civet controversy, I doubt Djedi will ever resurface. I have a decant that reaches across time-Thanks, Natalie!
Djed'in anlamı Türkçe ve İngilizce : ''

Djed adı, "Dj" anlamına gelen Serpent kelimesini içerir. Bu kök sözcük, Dj-huti (Thoth / Hermes), Dj-inn (bir Genie(Cin, peri) olarak batıda daha iyi bilinir) ve Djedi (Mısırlı bir sihirbaz) bulunabilir.

Thoth tanrısal simyayı öğretti, bu da altınla değişime giden bir teknik değildi, ama yoğun insan bilincini aydınlanmış bir efendinin altın bilincine dönüştürmenin bir aracıydı. Simya'nın sembolü, heykel ve resimlerde Merkür'ün sergilendiği caduceus'dur. Kanatlarla taçlandırılmış iki iç içe yılanla çalışan bir kadrodan oluşur. Personel omurga sütunu, iki yılan kundalininin dengeli erkeksi ve kadınsı enerjileridir ve kanatlar, kundalinin omurga çakrasından taç çakra tabanından kaldırıldığında zihni serbest bırakan yüksek bilinci sembolize eder. Bu simya sayesinde, bir Djedi uyku kundalini gücünü (Force) uyandırabilir ve onu doğaüstü güçler ve sezgisel gnostik bilgelik olarak tezahür ettireceği kafaya yükseltebilirdi. Djedi'deki Dj "yılan" anlamına geldiğinden, bir Djedi ustası yılan gücüne hakim olan kişiydi.

The name Djed contains the root word "Dj" meaning Serpent. this root word can be found in Dj-huti (Thoth/Hermes), Dj-inn (better known in the west as a Genie) and Djedi (An Egyptian Magician).

Thoth taught divine alchemy, which wasn't a technique to change lead into gold, but a means of turning the dense human consciousness into the golden consciousness of an enlightened master. The symbol of alchemy is the caduceus, which Mercury is shown holding in statues and paintings. It consists of a staff with two intertwining serpents, crowned with wings. The staff is the spinal column, the two serpents are the balanced masculine and feminine energies of the kundalini, and the wings symbolize the higher consciousness that frees the mind once the kundalini is raised from the base of the spine chakra to the crown chakra. Through this alchemy, a Djedi could awaken the sleeping kundalini power (Force) and raise it to the head where it would manifest as supernatural powers and intuitive gnostic wisdom. Since the Dj in Djedi means "serpent, a Djedi master was one who had mastered the serpent power.
''''''''''''''''


Bir mısırlı bayanın yorumu bu parfüm ile ilgili. Türkçe ve İngilizce :

Ben Mısırlıyım ve bu parfümü duyduğum ilk vaktim ... Aslında, Guerlain'in bu parfümde çok yoğun bir şekilde miskuşu(Civet miski) kullandığını anlamıyorum ... Birincisi, bu ahlaki ve sert değil .. İkinci Antik Mısırlılar asla parfümlerinde kullanılmış misk! ... Mısır'da bilinen bir hayvan değil, Doğu Asya'ya özgü! ... ve kokmuş ya da tozlu kokular sevmediler, genellikle lotus ya da gül gibi çiçekleri, özellikle de burada çok iyi bilinen Taif gülünü kullandılar. Ward Baladi "... Bu parfümün neden flop olduğunu anlıyorum .. Notlardan ve yorumlardan yola çıkarak, bu toz ve eski mezarlar kokuşmuş, bir parfüm değil ... Lütfen Mısır'la ilişkilendirmeyin. Yaşadığım gerçek ülke ... Bir çeşit yeşil koku daha uygun olurdu ...

marwa.qouraI am from Egypt & it's my first time to hear about this perfume ...Well , I don't really understand why Guerlain used civet so intensly in such perfume ...First , it's not ethical & harsh ..Second Ancient Egyptians never used civet in their perfumes !! ..It's not a known animal in Egypt , it's exclusive to East Asia !...and they didn't like stinky or dusty smells , they usually used florals like lotus or roses , specially Taif rose which is very well known here as "Ward Baladi"...I understand why this perfume was a flop .. Judging from the notes & reviews ,it's dust & old tombs stink , not a perfume ...Please don't associate that with Egypt as it smells nothing like the real country I live in... A green sort of scent would have been more appropriate ...
''''''''''''

Chanel o yıllar iyi takip etmiş rakipleri ve akımı ve buna benzer parfümler çıkarmış 4 yıl sonra.. Böyle başka yaptığı işler var, klonlama var Gabrielle Coco Chanel teyzemizin :) ..

Le 1940 Beige de Chanel
1931for women

Le 1940 Bleu de Chanel
1931for women

Le 1940 Rouge de Chanel
1931for women

1950 öncesi çok yüksek oranda Civet miski kullanımı söz konusu parfümlerde, @Debussy @Debussy hocamında dediği gibi.. Ozan kardeşim senden de yorumlar bekliyorum bu konuda da :) .. Aslında sen açsan iyi olurdu, hayırlısı inşallah :) ..

Ben ''kasvetli sentetik aldehitli'' Kabesamanı parfümleri sevmiyorum arkadaşlar hele ana koku bu ise.. Kusacak gibi olduğum oluyor ki beni takip edenler bilir hayvansıdan, çiçeksiye, feraha çok geniş bir yelpazem var koku notası olarak.. Sevmediğim koku notası yok diyebilirim aam bu kokuyu sevemedim henüz ki sentetiklere genelde gıcığım var zaten :D .. Yağmurlu havada bir deneyeceğim inşallah ..
 
Son düzenleme:
Üst