Arşiv . Edit moderatör edit:vahşi oudh ve kimi koku notaları

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Edit

Ekli dosyalar

• IMG_20171227_133939.jpg
    IMG_20171227_133939.jpg
    2.9 MB · Görüntüleme: 1,116
Son düzenleme:

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Aquilaria achalloga : royal Malezya
Agaç yaşı : 32
Anavatanı :Malezya
Karakter : karanlık, tatlı ahşap, tozlu baharatımsı hissiyat, güçlü, Kadifemsi. Biraz isli buğulu

1 ml : 450
IMG_20171227_133911.jpg

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Aquilaria achalloga : royal Cambodia
Anavatanı :Kamboçya
Agaç yaşı : 48-50
Karakter : güçlü, sert sivri, tatlı, yoğun,keskin, puslu ve sisli nüaslar fakat dolgun rafine

1 ml 500
IMG_20171227_133846.jpg
IMG_20171227_133828.jpg

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Vedat Ozan hocamızın da @Premiumperfume Mutlu hocamdan bu yaşlı vahşi ud ağaçlarından aldığını söyleyeyim izninle Mutlu hocam :)..

Sen yaş rakam olarak demişsin ama ben de diyeyim bu oudlar hormonsuz, doğada kendiliğinden yetişen vahşi udlardan yapılmış deniyor yağları.. Yaşlarıda haylice.. Bu arada Hindistan oud ağacı kaynıyormuş ama sivil halk çok kırıma başlamış ve Hindistan hükümeti yasaklar getirmiş..

Ud olayı çok farklı boyut, 12 ml (1 tola) 20 bin tl'ye ssatan bile var ve yıllanmış ud ağaçlarındna yapılıyor genelde.. Sanırım bir ağaç eski oluyor yaşayan ağaç bir de ağaç kesiliyor ve depo da öyle yaşlandırılıyor. Depoda yaşlanırken küf ağacın eterik yağını da azaltıyor.. .zevk meselesi bu olay. Ben denediğim yaşlı udlarda incelik hissettim, Mutlu hocamınkileri kastetmiyorum, depoda yaşlandırılan udlardan bahsediyorum.. 20 bin tl'lik udu denemek isterdim ki ASAQ Abdul Samad Al Qurashi çok pahalı udunu denedim.. O da güzel de yani ne bileyim 3 yıllık ud da bana yeter bence.. @Ozay87 hocam sen de bu konuda deneyimlisin ve yardımların oldu.. Bilgilerini bekleriz lütfen :)..

Asaq Special oud var mesela ve kokusu hafif baharatlı reçinevarimsi ıslak odun kokusu yağlımsı.. Uzun ömürlü oldukça ve hoşuma gidiyor. Gece kullanmak ayrı hoşuma gidiyor..

Bir parfüm severin mutlaka denemesi gereken bir saf yağ ud.. Pahalıları için bir şey diyemeyeceğim.. Kısmet, nasip :)..

Aquilaria achalloga : royal Malezya
Agaç yaşı : 32
Anavatanı :Malezya
Karakter : karanlık, tatlı ahşap, tozlu baharatımsı hissiyat, güçlü, Kadifemsi. Biraz isli buğulu

1 ml : 450 Ekli dosyayı görüntüle 977
Karakter : güçlü, sert sivri, tatlı, yoğun,keskin, puslu ve sisli nüaslar fakat dolgun rafine

1 ml 500 Ekli dosyayı görüntüle 978 Ekli dosyayı görüntüle 979
Aquilaria crassna : 15
Anavatanı : Malezya
Agaç yaşı : 26
Karakter : derin, yumuşak, ahşap, hafif toprakımsı nüaslar, biraz tatlı isli. Pürüzsüz

1 ml : 400

Ekli dosyayı görüntüle 976

Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Kokuları ayrı ayrı deneyimlemek gerçekten güzel fikir. Böylece hangi parfümde hangi notanın daha doğal kullanıldığı da açıkça ortaya çıkar

@drekoo hocam ben de sana kesinlikle katılıyorum. PArfümü tanımak daha kolaylaşıyor. Genelde kimi parfümlerde kimi nota ön planda olunca o kokuyu anlayabiliyoruz, öğrenebiliyoruz ama saf halde alıp koklamak çok eşsiz ve güzek bir deneyim diyeyim.. @Premiumperfume hocama teşekkürler, güvenilir ve doğal ürünler. Tabi bu mertebeye gelmek için kimbilir ne yanılgılar falan geçti. Güvenilir yerler var ve fiyat farklı olabiliyor tabi. Ebay gibi yerlerde çok ucuza gül yağı bile var ve sahteci bence çoğu.. Ciddi firmaalr analiz raporlarını da beraber yayınlayabiliyorlar, veriyorlar..

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Vedat Ozan hocamızın da @Premiumperfume Mutlu hocamdan bu yaşlı vahşi ud ağaçlarından aldığını söyleyeyim izninle Mutlu hocam :)..

Sen rakam olarak demişsin ama ben de diyeyim bu oudlar hormonsuz, doğada kendiliğinden yetişen vahşi udlardan yapılmış deniyor yağları..

Ud olayı çok farklı boyut, 12 ml (1 tola) 20 bin tl'ye ssatan bile var ve yıllanmış ud ağaçlarındna yapılıyor genelde.. Sanırım bir ağaç eski oluyor yaşayan ağaç bir de ağaç kesiliyor ve depo da öyle yaşlandırılıyor. Depoda yaşlanırken küf ağacın eterik yağını da azaltıyor.. .zevk meselesi bu olay. Ben denediğim yaşlı udlarda incelik hissettim, Mutlu hocamınkileri kastetmiyorum, depoda yaşlandırılan udlardan bahsediyorum.. 20 bin tl'lik udu denemek isterdim ki ASAQ Abdul Samad Al Qurashi çok pahalı udunu denedim.. O da güzel de yani ne bileyim 3 yıllık ud da bana yeter bence.. @Ozay87 hocam sen de bu konuda deneyimlisin ve yardımların oldu.. Bilgilerini bekleriz lütfen :)..

Asaq Special oud var mesela ve kokusu hafif baharatlı reçinevarimsi ıslak odun kokusu yağlımsı.. Uzun ömürlü oldukça ve hoşuma gidiyor. Gece kullanmak ayrı hoşuma gidiyor..

Bir parfüm severin mutlaka denemesi gereken bir saf yağ ud.. Pahalıları için bir şey diyemeyeceğim.. Kısmet, nasip :)..
Yaşlı oudh,un enfeksiyon tepkimesi aroma dengesi ile ilişkili! Ne kadar yaşlı o kadar güzel o kadar enfes ve haliyle maliyet anlamına geliyor . Aquilaria malaccensis biraz daha rafine hissiyatı verdi bana ancak daha dominant ve sivri. Bana göre Oudh işi bir merak sevda tutku! Parfüm bir yana oudh bir yana ayrı bir zevk

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
@drekoo hocam ben de sana kesinlikle katılıyorum. PArfümü tanımak daha kolaylaşıyor. Genelde kimi parfümlerde kimi nota ön planda olunca o kokuyu anlayabiliyoruz, öğrenebiliyoruz ama saf halde alıp koklamak çok eşsiz ve güzek bir deneyim diyeyim.. @Premiumperfume hocama teşekkürler, güvenilir ve doğal ürünler. Tabi bu mertebeye gelmek için kimbilir ne yanılgılar falan geçti. Güvenilir yerler var ve fiyat farklı olabiliyor tabi. Ebay gibi yerlerde çok ucuza gül yağı bile var ve sahteci bence çoğu.. Ciddi firmaalr analiz raporlarını da beraber yayınlayabiliyorlar, veriyorlar..
Baykal kardeşim öncelikle iltifatınız için çok teşekkür ederim ancak ben Üstad ta usta da değilim daha yolun başı olsa olsa çırak belki... Dediğimiz gibi bazı bilgilere ulaşmak, öğrenmek, doğru ürünü bulmak bir hayli zorlu süreç ve ağır maliyete mal oldu bana evet bu konuda haklısınız

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Bu arada Hindistan oud ağacı kaynıyormuş ama sivil halk çok kırıma başlamış ve Hindistan hükümeti yasaklar getirmiş.. Kimi aktar oud fiyatlarını arttırdı. Benim aktar 100 tl civarına veriyordu şimdi kilosu 400 tl. O da en irisi baş parmak şeklinde olanlar. Ama başka aktardan daha kalitelisini çok ucuza aldım. Bir ara oraya gene gideceğim inşallah..

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Yaşlı oudh,un enfeksiyon tepkimesi aroma dengesi ile ilişkili! Ne kadar yaşlı o kadar güzel o kadar enfes ve haliyle maliyet anlamına geliyor . Aquilaria malaccensis biraz daha rafine hissiyatı verdi bana ancak daha dominant ve sivri. Bana göre Oudh işi bir merak sevda tutku! Parfüm bir yana oudh bir yana ayrı bir zevk

Sivri derken kuru keskin mi yoksa nemli keskin mi? Bana yaşlı udlar daha kuru keskin gibi çoğu..

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Bu arada Hindistan oud ağacı kaynıyormuş ama sivil halk çok kırıma başlamış ve Hindistan hükümeti yasaklar getirmiş.. Kimi aktar oud fiyatlarını arttırdı. Benim aktar 100 tl civarına veriyordu şimdi kilosu 400 tl. O da en irisi baş parmak şeklinde olanlar. Ama başka aktardan daha kalitelisini çok ucuza aldım. Bir ara oraya gene gideceğim inşallah..
Özellikle assam bölgesi yasak! Fakat yasadışı kesim var
.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Keskin biraz tozlu baharatımsı ömrünü tamamlarken biraz daha iddialı topraksı ve Animalic ! diğer oudh lara nazaran

Arkadaşalr bu özellikler yaşlı udun tüm özellikleri, nüansları.. Yani Öncesinde tozlu dumanlı baharatımsı koku sonra iddialı topraksı ve hayvansı, animalik oud diğerlerine göre..

Hani olur ya ilk baştaki öğeleri genç ud yağları için deniyor zannedebilirsiniz diye açıklama getirdik..

Sözünü ettiğimiz oudh, Cambodia royal.. Ve yaşlı udlar genelde böyledir.. İnşallah denemek nasip olur diğer udları da :)..

Teşekkürler tekrar :)..

1 ml 500 Ekli dosyayı görüntüle 978 Ekli dosyayı görüntüle 979

Son düzenleme:

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Arkadaşalr bu özellikler yaşlı udun tüm özellikleri, nüansları.. Yani Öncesinde tozlu dumanlı baharatımsı koku sonra iddialı topraksı ve hayvansı, animalik oud diğerlerine göre..

Hani olur ya ilk baştaki öğeleri genç ud yağları için deniyor zannedebilirsiniz diye açıklama getirdik..

Aquilaria malaccensis, Sözüne ettiğimiz oudh, Cambodia royal.. Ve yaşlı udlar genelde böyledir.. İnşallah denemek nasip olur diğer udları da :)..

Teşekkürler tekrar :)..
Inşaallah Baykal bey