Benzoin (Aselbent)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
DSC_0227.JPG

Ayrıca makale vereceğim inşallah da bir anlatayım kokuyu..

Yuvarlakça tatlı bir koku notası. Sedir kokusuna göre daha yoğun kokulu, ağır. Ud ve misk karışımı gibi hayvansal olmadan ve bol tatlılık..

Bitkisel kökenli bir reçineden elde ediliyor. Parfümlerde sıkça kullanılan bir koku notası. En meşhur örneklerinden biri Givenchy pi ama orada keskinleştirilmiş diğer koku notası veya notalarınca..

Yazlık diye düşünürüm bu kokuyu ama dediğim gibi koyu, yoğun bir koku. Kışın daha iyi gidebilir kimi için. Benzoin yağı zamk gibidir, koyudur. Ud yağından da koyu. Baharda da böyledir, sanki donacak gibi hissiyat verir.

Givenchy pi de aslında badem koku notası kullanılmamış olabilir ve bu koku notası Benzoin kaynaklı olabilir. Hafif kavrulmuş badem kokusu var gibidir Benzoin'de. Ben ilk başlarda hafiften kestane kokusu da hissettim :).. Badem kokusu ilerlerde de vardır ve 15 saat sonrada. Karamelize bir tatlılık hakimdir koyu olarak. Kahverengi yağı vardır.

Sedir de ayrı güzeldir o da tatlıdır ve aromatiklik vardır.

Benzoinde yanık tadı var. Şu an 17-18 saat yanık tatlı kokuyor.. @Premiumperfume Mutlu hocam konu elinden öper :)

Son düzenleme:

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 1358

Yuvarlakça tatlı bir koku notası. Sedir kokusuna göre daha yoğun kokulu, ağır. Ud ve misk karışımı gibi hayvansal olmadan ve bol tatlılık..

Bitkisel kökenli bir reçineden elde ediliyor. Parfümlerde sıkça kullanılan bir koku notası. En meşhur örneklerinden biri Givenchy pi ama orada keskinleştirilmiş diğer koku notası veya notalarınca..

Yazlık diye düşünürüm bu kokuyu ama dediğim gibi koyu, yoğun bir koku. Kışın daha iyi gidebilir kimi için. Benzoin yağı zamk gibidir, koyudur. Ud yağından da koyu. Baharda da böyledir, sanki donacak gibi hissiyat verir.

Givenchy pi de aslında badem koku notası kullanılmamış olabilir ve bu koku notası Benzoin kaynaklı olabilir. Hafif kavrulmuş badem kokusu var gibidir Benzoin'de. Ben ilk başlarda hafiften kestane kokusu da hissettim :).. Badem kokusu ilerlerde de vardır ve 15 saat sonrada. Karamelize bir tatlılık hakimdir koyu olarak. Kahverengi yağı vardır.

Benzoinde yanık tadı var. Şu an 17-18 saat yanık tatlı kokuyor.. @Premiumperfume Mutlu hocam konu elinden öper :)
Eline sağlık Baykal bey iyi bir tanımlama olmuş.. Benzoin bende çok severim hafif tatlı karamelize kokusu taban notalar için çok uygun hele birde vanilya ile harman yapılınca çok güzel sonuçlar veriyor taban notalarda genellikle güçlü kokulardan kaçınıyorum benzoin bu nedenle joker bir nota

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 1358

Opoponax da güzel ayrıca bir biraz daha acımtırak

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Yukarıya da ekleyeceğim inşallah, burada da yazayım. Koku zayıf derken çiçek Benzoin Absolute oldukça kuvvetli sayılır. Stream distile Benzoin reçinesi ise daha yumuşak. Koku karaktwri az farklılık dışı aynıymış..

24 saatte tende kokuyor. Zaten kuvvetli bir koku sabitleyicisi. Yani parfümü daha kalıcı yapar. Birden bire kokunun yayılıp bitmesini önler.

@Premiumperfume o ilk renkli parlak Benzoin reçinesi çok hoş görünüm :)..

Afrika Bostvana da üretim çok.

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Yukarıya da ekleyeceğim inşallah, burada da yazayım. Koku zayıf derken çiçek Benzoin Absolute oldukça kuvvetli sayılır. Stream distile Benzoin reçinesi ise daha yumuşak. Koku karaktwri az farklılık dışı aynıymış..

24 saatte tende kokuyor. Zaten kuvvetli bir koku sabitleyicisi. Yani parfümü daha kalıcı yapar. Birden bire kokunun yayılıp bitmesini önler.

#premiumperfume o ilk renkli parlak Benzoin reçinesi çok hoş görünüm :)..

Afrika Bostvana da üretim çok.
Aynen size katılıyorum Baykal bey

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Aynen size katılıyorum Baykal bey
Senden bilgiler de taşıyor Maşallah, teşekkür ederim Mutlu hocam :) :D

Hocam bundan lokum olabilir sakız ağacı gibi ama uyuşturucu etkisi varsa polis dayanır artık kapıya Allah korusun dilerim haha :) :D.. Düşünsene benzoinli lokumu, tatlıyı yiten önündeki su birikintisine, "Geçemem, önümde deniz, okyanus var" diyormuş haha :) :D

Steam distile daha akıcı galiba viskozu, çiçek Benzoin Absolute 'e göre..

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Senden bilgiler de taşıyor Maşallah, teşekkür ederim Mutlu hocam :):D

Hocam bundan lokum olabilir sakız ağacı gibi ama uyuşturucu etkisi varsa polis dayanır artık kapıya Allah korusun dilerim haha :):D.. Düşünsene benzoinli lokumu, tatlıyı yiten önündeki su birikintisine, "Geçemem, önümde deniz, okyanus var" diyormuş haha :):D

Steam distile daha akıcı galiba viskozu, çiçek Benzoin Absolute 'e göre..
Allah iyiliğinizi versin ne güldüm Baykal bey seninki Karadeniz fıkrası gibi betimleme olmuş ... Kal sağlıcakla inşaallah