Borçluya, Aça, Yetime falan yardım etmek Zekat vermek çok önemlidir ve Kuran Ayetlerinden örnek

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Borç demişken Kuran'da bunla ilgili ayetler var ve Zekat, yardımlaşma ile ilgili. Şimdi tam ayetleri vermeyeyim zamanım yok ama kabaca değineyim, hatamız olabilir, bakın ayetlere lütfen, ilgilenenler. Siz parayı çok seviyorsunuz diyor Allah. Kimi ayetleri verdim altta ve devamını verebilirim altta. Bu arada Kuran'da Namaz kadar Zekat'ta anılmaktadır hatta çoğu yerde beraber anılır ama tam ayrıntı bilemeyeceğim. En aşağıda Beled Suresinin kimi ayetlerini verdim sonuna kadar okuyun lütfen. Ha Allah'a inanmayıp hayırlı iş yapsa da bir kişi Cennete gideceeğini ben düşünüyorum. Cennet Allah'ın tabiki o bilir kimi sokacağını :) . Devletin aşırı borçlanmalara çözüm bulması dini ve vicdanı meseledir de bu ayetlere ve kalbe ve akıla göre de. Tabi bunu kötüye kullanmak isteyen çıkacaktır. Bir kişinin evine haciz gelmesi çok kötü bir olay gerçekten ki son zamanlarda her eşyayı götüremiyorlar bu iyi oldu ve bu kapsamın gelişmes, avukatlara çok yetki verilmemesi lazım. Neyse detaylara girmeyeyim icra konusunda :) . :

Kuran ı Kerim Fecr Suresi 19-20-21.Ayetler Yaşar Nuri Öztürk Meali : ''Mirası derleyip toplayıp yiyorsunuz.''

'' Malı, devşirip depolatacak bir sevgiyle seviyorsunuz. '' .

21.ayet YNÖ meali : '' İş böyle gitmeyecektir! Yer birbirine çarpılıp dümdüz hale getirildiğinde,''

devam edip gidiyor ayet..

Kuran-ı Kerim Bakara Suresi 280.ayet Yaşar Nuri Öztürk Meali : '' Eğer borçlu zorluk içinde ise eli genişleyinceye kadar beklenir. Borcunu sadaka olarak ona bağışlamanız sizin için daha hayırlıdır; eğer bilirseniz. ''

Kuran ı Kerim Tevbe Suresi 60.Ayet Yaşar Nuri Öztürk Meali Yaşar Nuri Öztürk Meali : '' Sadakalar/zekât malları Allah'tan bir farz olarak sadece şunlar içindir: Fakirler, düşkünler, sadakalarla ilgilenmeye memur edilenler, kalpleri yakınlaştırılıp ısındırılacak olanlar, özgürlüğünü yitirmiş olanlar, borçlular, Allah yolundakiler, yolda kalmış kişi. Allah Alîm'dir, Hakîm'dir. ''

Kuran 9-10-11-12-13-14-15-16-17.ayetler Yaşar Nuri Öztürk Meali : ''Bir dil, iki dudak?''

''Kılavuzladık onu iki tepeye.''

''Akabeye, sarp yokuşa atılamadı o.''

''Sarp yokuşun ne olduğunu sana bildiren nedir?''

''Özgürlüğü zincirlenenin bağını çözmektir o.''

''Yahut da açlık ve perişanlık gününde doyurmaktır o,''

''Yakındaki bir yetimi,''

''Yahut ezilmiş-boynu bükük bir yoksulu.''

''Sonra da iman eden ve birbirlerine sabrı öneren, merhameti öneren kişilerden olmaktır o.''

''İşte böyleleridir uğur ve bereket dostları.''

''Bizim ayetlerimizi tanımayanlara gelince bunlar; şomluk, uğursuzluk yâranıdır.''

''

Bunları okuyup, zengin olan biri etrafındaki ayette geçen durumdakilere yardım etmezse çok büyük günah işlediğini ben anlıyorum, şomluk, uğursuzluk yaranıdır bizim ayetleri tanımayan diyor Allah.. Beled Suresini okuyun lütfen :) . Allah iyilerden, hayırlılardan eylesin inşallah, iyilik, hayırlar versin :) ..

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Yazdıklarımda haklıymışım değil mi? Artı ➕ islam da haklı çıktı gene tabiki..

Sibel Ünli. Tabi tuhaf iddia edilen görünüşünden dolayı da psikolojik sorunları vardı ama borçlu olduğu ve parasız olduğu kendi önemli iddiaları var. Babasının zengin olması olabilir ama annesi ile baba ayrılmış ve bir anlam ifade etmemiş demek.

Üstelik Sibel'in bir eski arkadaşı da maddiyatsızlığına dem vuruyor. Diğer mesajda bu arkadaşının Twitter mesajlarını kopyala yapıştır yapacağım.

Derdim burada fakirliği falan anlatmak. Zordur arkadaşlar zor fakirlik. Yaşadım bilirim az çok...

Tabi başka maalesef intiharlar da oldu. İçim sızladı arkadaşlar. Sizin vicdanınız sızlzmadı mı? Keşke intihar etmeselerdi tabi, keşke başka şekilde ifade etselerdi. Allah rahmet eylesin dilerim.

Siyanür ile iki aile yok olmuştu maalesef. Keşke ekonomik sıkıntı bu boyutlarda olmasaydı. Yaralıyım, bir ömür sürecek ama gücüm yettiğince başkalarına da yardım ederek koru hafifleyecek bir yara ve sizler içinde geçerlidir kiminiz için.

Bu arada sempatik bir kızcağızmışsın, bayanmışsın be Sibel bacım, ah.. Ah senle dalga ? geçenler, insanlığınızı nerede unuttunuz. "Evet çok güzel değilsin ama gene de güzelsin, sempatiksin Sibel, seni de seven çıkacaktır, sabır iste Allah'tan Sibel" diyen keşke karşına çıksaydı Sibel Ünli.

Evet Sibel Ünli Babası ve Abisi açıklama yaptı zenginiz diye ama dediğim gibi demek bir yerde tıkanmış bu para.........

Solcu falan olması da tabiki üzülmememize engel değil. @Mehmet kardrşim gibi benim de çok duygulanmama sebep oldu Sibel bacımın yaşadıkları. Gözüm şu an yaşardı...

Allah rahmet eylesin.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Tweet dizisi
Yeni Tweetleri göster
Sohbet

Kült ablası
@kult_ablas

#sibelunli #intihar Merhaba herkese. Sibel'i, vaktinde yakından tanıyan birisi olarak birkaç kelam etmek istiyorum size, özellikle de kalpsiz, merhametten yoksun ve önyargı dolu düşünceleri olanlarınıza. Bugün haberi gördükten sonra hunharca ağladım. Son fotoğraf gözümden gitmedi
ÖÖ 4:16 · 6 Oca 2020·Twitter for Android
1,6 B
Retweet

4,5 B

Kült ablası
@kult_ablas

·
22s

@kult_ablas
adlı kişiye yanıt olarak
Sakinleştirici alıp uyudum. Hiçbir habere bakmadım. Yarım saat önce komşuya geldim, o söyledi Twitter'ın ne kadar acımasız olduğunu. Bir bakayım dedim. KANIM DONDU. Biz ne ara bu kadar gaddarlaştık? Dayanamayıp yazmak istedim ben de.

2

35

613

Kült ablası
@kult_ablas

·
22s

Bursa'da üniversite okurken sivil toplum alanında çalışıyordum, Sibel'le tanışmamız bu sayede oldu. Yalan olmasın 2-3 sene kadar önce sanırım. Belediyenin psikolojik danışmanlık hizmetinden yararlanıyordu kendisi. Psk. Danışman da yakın bir arkadaşımdı zaten.

1

43

592

Kült ablası
@kult_ablas

·
22s

Gel zaman git zaman Sibel beni orada gördükçe benimle yakınlaşmaya başladı. Çok saf, hor görülmüş, gerçekten bir insanın duymaması gereken sözleri gerek ailesi gerek akranları tarafından duymuş bir kızdı. Sosyal medyadan takipleşmeye başladık sonra.

2

39

633

Kült ablası
@kult_ablas

·
22s

Seansa geldiği yer benim yaşadığım yere yakın, ailesiyle yaşadığı yere uzaktı. O yüzden seansa gelmeden önce bana yazardı müsait miyim diye, seans sonrası yürüyüş yapardık, konuşurduk; Sibel defalarca benim evimde yemek yemiş bir insandı. Hayatını anlatırdı bana.

1

32

588

Kült ablası
@kult_ablas

·
22s

Sibel şiiri çok severdi, ezberinde bir sürü şiir vardı. Divan Edebiyatı mı Cumhuriyet Dönemi mi tartışmasını çok yapardık. Edebiyat âşığı birisiydi, kitaplardan konuşmayı çok severdi. Eminim sizin hayatınızda gördüğünüz kitaplardan daha çoğunu okumuştur sığdırdığı hayatına.

1

46

695

Kült ablası
@kult_ablas

·
22s

Bir erkek arkadaşı vardı, çok sevdiği. Onu anlatırdı. Diyemezdim tabii "Adam seni kullanıyor," diye. Kibarca gözünü açmaya çalışırdım. O kadar sevgi görmemişti ki, inanırdı gerçekten ona el uzatan herkese. Çok saf bir kalbi vardı Sibel'in.

1

44

649

Kült ablası
@kult_ablas

·
22s

Bir gün çorba yaparken, adama yazdığı şiirleri okumuştu bana hatta. Adamın onu terk ettiğini anlatıp ağlamıştı kucağımda. "KİMSE BENİ SEVMEYECEK BİLİYORUM KİMSE BENİ SEVMİYOR ABİM BİLE AİLEM BİLE" diyerek hem de.

2

62

704

Kült ablası
@kult_ablas

·
22s

Bana üniversite hayatının nasıl olduğunu sorardı hep laf arasında. Ortaokulda yaşadığı zorbalıkları anlatırdı. Lisede, beden eğitimi dersinde, soyunma odasındayken kızların Sibel var diye soyunmadığını, Sibel'i dışarı çıkarttıklarını anlatırdı.

1

47

651

Kült ablası
@kult_ablas

·
22s

Evime çok insana gelip gidiyor mu diye sorardı, üniversiteside arkadaşlar gerçekten arkadaş mı diye sorardı. Sanat tarihine ve yakın tarihe çok meraklı ve ilgili biriydi Sibel. Çok kültürlüydü. Bulduğu her şeyi okumak isterdi. Kütüphaneye giderdi. Felsefeye ilgisi vardı.

1

40

658

Kült ablası
@kult_ablas

·
22s

Şimdi burada Meryem Ana ayakları yapmayın, şov yapmayın Sibel cinsel içerikli şeyler paylaştı diye. Hepimiz seks nedir cinsellik nedir merak ettik. Sibel de bizim gibi merak ediyordu, bu konularda da konuştuk çok. Hiçbir insanın hiçbir kadının cinsel hayatı sizi İL Gİ LEN DİR MEZ

1

55

927

Kült ablası
@kult_ablas

·
22s

Sibel de kendi bedenini tanımaya başladığı yaşlardaydı. Okulda(okul dediğim şey LİSE) akranlarının gelip O'na "Çok çirkinsin seni kimse sikmeyecek," dediğini anlatırdı bana. Cinselliği tek bir taraf üzerinden görüp diğer tarafı aşağılamak SİZİN SORUNUNUZ zaten.

1

39

720

Kült ablası
@kult_ablas

·
22s

Bir keresinde "Yağmur neden bu kadar acımasızlar? Ben onları arkadaşım olarak görüyorum ama onlar beni hiçbir zaman sevmiyor," demişti. Bunu dediğinde henüz lisede olan birini düşünün. #SibelÜnli 'nin ölümü aslında tek seferde olan bir şey gibi geliyor size değil mi?

1

63

815

Kült ablası
@kult_ablas

·
22s

Sizler; kafanızdaki tabularla, öğrenilmiş baskılarla, toplumun size kanıksattırdığı rollerle hayatta kalmaya çalışan zavallı önyargı dolu insanlar. Sibel akranları gibi bir kahve içmeye Starbucks'a gitmek istemesin miydi? Soruyorum size.

1

63

858

Kült ablası
@kult_ablas

·
22s

Ben de bira içiyorum. Ölmeyi hak mı ettim bira içiyorum diye? Size mi kaldı ulan bir yaşamın devam edip etmemesini sorgulamak? Kaldı ki Sibel, yaşadığı onca psikolojik ve maddi şiddete rağmen mizah yapmayı seven birisiydi. Gülerdi. "Dişlerim ayrık biliyorum ama seviyorum gülmeyi"

1

84

1,1 B

Kült ablası
@kult_ablas

·
21s

derdi bana. Sizler, DİŞLERİ AYRIK OLDUĞU İÇİN SİBEL'E "GÜLME SEN" DİYEN İNSANLARSINIZ. Sibel SİZE RAĞMEN kendini sevmeyi öğretmişti kendine.

1

83

1 B

Anasayfa

Keşfet

20+
Bildirimler

Yer İşaretleri

Listeler

Daha fazla
Tweetle

Tweet dizisi
Yeni Tweetleri göster
Sohbet

Kült ablası

@kult_ablas

·
6 Oca

Siz, Sibel'imin okuduğu kitapların altında boğulmaya bile layık değilsiniz. Üniversiteye gittiğinde de yazışmaya devam ettik biz Sibel'le. Yeni şeyler öğrenmenin O'na verdiği hazdan bahsederdi sürekli bana. Yok vodka demiş yok kahve içmiş. SİBEL'İN TIRNAĞI OLAMAZSINIZ ULAN SİZ

1

48

1,8 B

Kült ablası

@kult_ablas

·
6 Oca

#SibelUEnli #sibelunli #SibelÜnli #intihar Yazmasam içimde kalacaktı. Siz gidin klavye artistliği yapın. Sibel'in acısını bize bırakın. Yaşarken saygınız ve sevginiz olmadı, bari ölüsüne saygınız olsun da laf etmeyin. Şu an Sibel geldiğinde hep oturduğu tekli koltukta oturuyorum

4

49

1,9 B

Kült ablası

@kult_ablas

·
6 Oca

Sana sözüm olsun Sibel, çok çabalayacağım. Yaşatmak için. Başka bir dünya mümkün çünkü. Ve bizler, size inat var olmaya devam edeceğiz. Evet biz siz ayrımı yapıyorum. Çünkü siz KATİLSİNİZ. Sizin, bahçenizde çiçek açamasın...

18

120

3,9 B

ÇINAR Saadet

?

@Csaadet

·
21s

@kult_ablas
ve
@portovecchiaa
adlı kullanıcılara yanıt olarak
Kaç kadın yaşıyor aslında bunları en azından bir kaçını .. üstüne yaşayana el uzatacaklarına boğazlarında ki taşı da çıkarıp kendi yüklerinden kurtulduklarını zannediyorlar. Biz insanlardan başka birbirine kötülük yapan var mı şu dünya da? Boşuna istemiyorum kıyametin kopmasını.

1

35

Pakizer Asan Cebeci

@pakocum

·
21s

Dişlerin ayrik saçlarin gür değil kilon var ve benzeri şeyleri biz kadinlar birbirimize hep yapiyoruz hemcinslerimize karşi çok acimasızız

2

3

53

aysetoktas

@aysetoktas4

·
18s

Hele kadının kadına şiddeti pek fena :(

3

Thomas Cooper Gotch

@pangea43

·
23s

@kult_ablas
adlı kişiye yanıt olarak
Çok üzülmüştüm ama senin yazdıklarından sonra çok daha fazla üzüldüm, keşke bir anlık bir gaflet yüzünden intihar etmiş olsaydı

?

şu kısacık ömrüne bu kadar üzüntüyü sığdırdığını bilmek çok daha acıklı bana göre, mekanı cennet olsun

3

4

141

Zuhal Atas

@AtasZuhal

·
23s

Nasıl da doğru ve acı soyledikleriniz.

?

13

Mutluluk...

@burcuehs

·
20s

@kult_ablas
adlı kişiye yanıt olarak
Güzellik nedir ki? Bugün güzelsin bir şanssız olaya bakar... Çok zekisin ayağın kayar 1 yaşındaki bebe gibi olursun... Allah herkesin kalbine şevkat ve anlayış versin, insanlıktan çıkarmasın

?

208

M.G

@GunonuKeratin35

·
19s

@kult_ablas
ve
@portovecchiaa
Sadece biraz gözlemleyin .okadar çok sibel var ki...ötekileştirilen dislanan yalniz sessiz...

?

1

12

Minnoş Panter

@Feegain1

·
19s

@kult_ablas
ve
@_UcannTekmee_7
Sibel'e laf soyleyenin kalbi kurusun be

1

4

Sibel

@_UcannTekmee_7

·
19s

Kurusun

2

B

@gcDQwRmvgj1ztRN

·
16s

@kult_ablas
adlı kişiye yanıt olarak
Önce sana çok teşekkür ederim bu güzel açıklamandan dolayı

?

Allah nurlar içinde yatırsın inan çok şey yazacağım diye girdim buraya ama olmuyor ya çok üzgünüm dediğin gibi ne zaman böyle adi bir toplum olduk rahmete kavuşmuş biri hakkında nasıl bu kadar insanlık dışı yorumlar öff

1

1

1

ümit erkanlı

@UmitUmiterkanli

·
16s

?

?

?

2

duygu diye bir zat

@duygudiyebirzat

·
6 Oca

@kult_ablas
adlı kişiye yanıt olarak
Içim bir kez daha acıdı. O son noktaya kolay gelinmiyor zaten. Ne acılardan geçip gelmiştir.

6

trataka

@fatmayes

·
22s

@kult_ablas
adlı kişiye yanıt olarak
Ah melek Sibel, ah yaralı kuşum!

Son düzenleme: