Bugün Hangi Parfümü Denediniz

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Nane olmasa sanırım daha güzel olurdu. Özellikle juniper ve hayvansallıktan çok keyif alan biri olarak, sizi piknikte hissettiren kekiğe fresh hava katmak amacıyla kullanılan nane bana göre tam oturmamış, ya da ben sevmedim diyelim.

Bana hitap etmese de, beklentimin üstünde yaratıcı bir parfüm olmuş.

Ekli dosyayı görüntüle 3026
Nishane Unutamam :) . Teşekkürler hediyelerin için kardeşim, hocam :) .

Ben de bunu kullandım. Aslında oldukça Christian Dior Eau Sauvage Parfum klonu olmuş. Başta LAvanta var ESP 'de ve daha cıvıl cıvıl bir parfüm ESP . Unutamam ise hep daha ağırbaşlı. Mür ve meşeyosunu birleşimi bir harika olmuş. Paçuli'nin reçineli hali Mür (Mürrü ssafi) Myrhh. Ben de var resimini çekip konusuna koyarım inşallah koymamışsam. PArfümün geneli Yani Nishane Unutamam'ın geeneli Meşeyosunu ve Mür(Mürrüsafi, Myrhh).

ESP ilerileer Unutamam çizgisine yaklaşıyor, açılışı gibi kokuyor hele. Bendeki Eau Sauvage Parfum Vintage olanı ve güç olarak yüzde 70 belki civarı daha iyi Nishane Unutamam da tende.
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
perfume Muscs Koublai Khan

Muscs Koublai Khan
221
unisex1998

Muscs Koublai Khan Serge Lutens for women and men

@Mehmet kardeşime, hocama Elhamdulillah bu hediyesi için teşekkürler ve Yılkant, @ustad hocaya da :) . @baykalbul deneme amaçlı kendimi de etiketleyelim :) .

Civet ilk başda hissediliyor. Kısmen tırmalayıcı pütürlü, hayvansal bir misk dir Civet miski. Hayvansal kanlı misk çeşidi kullanılmış. Xerjoff Ceylon tarzı ter kokulu, ekşimiş ter kokulu bir misk ama sonra yumuşuyor, parfüm Vintage Yves Saint Laurent (Ysl) Kouros gibi kokuyor, daha da mest ediyor. Denemelerimin başındayım, daha yazarım inşallah ve dekant resimi de koyalım, millet rengini bir görsün. Beklediğimden açık geldi kokusu ama resimde görünen kısmen açık kahverengiye de yakın aslında.

Yumuşak bir haycansal koku oldu yani ama kısmen lafını koyayım. İlerilerde o hayvanssal misk etkisini hatırı sayılır ölçüde hissettiriyor. Tam olgunlaşmadan yaş olarak samnıyorum da sanırım misk kesesini ve misk granüllerini tam kurutmadan, fermente olmadan mı ne tentür yapıyorlar veya dediğim gibi misk tam yetişmeden kanlı kanlı mı kesesi oluyor, alıyorlar hiç de hoş olmayan ekşimiş ter kokulu misk beni miskden soğutacak aam biliyorum güzel örnekleri de var misk yağının, heyik miskinin(misk kesesinden bahsediyorum. Yoksa misk geyiğinin kemikğinden, iliğinden de hayvansal kokulu ''beyaz misk'' (sentetik miske de beyaz misk denebiliyor.). deniyor.
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Bugün akşam ise Xerjoff Ibitera for women devam. MEnekşe yağı da kullandım elime ve evet yanılmamışım çok var ibitira'da Menekşe çiçeği yağı. Ek beyaz çiçeksi koku var BU YASEMİN TARZI BİR ŞEY VEE pORTAKAL ÇİÇEĞİ , Neroli eşlik ediyor. Limon çok öne çıkmıyor. Doğal suculluk dediğim gibi parfümde var. Paçuli tarzı bir kuru odunsuluk var ve buna Vetiver'de etki etmiş olabilir. Sedir bu koku bütünlüğüne destekleyici. Çok güzel bir parfüm olmuş. Dediğim gibi tam bir uniseks. Sadece başalrda feminen çiçeksilik kayıyor ama yüzde 10 yani gene uniseks bence. PArfümörü açıklanmamış ve çok güzel bir parfüm :) .
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Hermes Bel Ami (Belami) (1986) 1991-1992 Vintage Kullandım. Yılkant Bey'e çok teşekkürler :) . Knize Knize Ten tarzı ama Knize Ten çok daha kuvvetli ama Belami'de gücü hani yeter Vintage'in. Amber ağırlıklı parfüm ve hayvansallık. Kunduz yağı hissediliyor. İlk başları Caron Yatağan'ı anımsatıyor. Sonra Amber devreye giriyor. Tatlı bir Amber Knize Ten tarzı. Çok hayvansal olmadan deri tarzı, tatlı amber birleşimi güzel bir parfüm ikisi de. LAvanta da hissediliyor. Knize Ten sertken sanki Belami daha yumuşak kimi yönlerden. Ben ikisini de sevdim.
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Blue Hope Xerjoff for women and men - 2014

Bayıldım. Açıklanmayan Ylang-ylang tarzı meyveli ve Maison Francis Kurkdjian'ın (MFK) baccarat 540 tarzı kokusu var ve baccarat kokusu giderek parfüme hakim oluyor ama naif bir koku. @Mehmet kardeşim , hocam sağolasın hediye parfümler için gene :D . Açıklanan içerik bence doğru değil çoğu, belki hepsi yalan.

Gücü tenimde çabuk geçti(çabuk derken kıyafete göre demek sitedim yoksa gene iyi) ama kıyafetidmeki gücü bayağı sevdim. Denemelere devam bakalım. Sample şişesi ile resimler gelir inşallah :D .
 
Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Xerjoff Golden Moka for women and men

Güzel parfüm sevdim. Amouage Bracken Man ile benzerlikler ve farklılıklar var.

Bracken Man deki sandal odunu bu parfümde açıklanmamış ama var gibi ve daha az. Belki tatlılıklar ile Turunçgil ve Otsu koku birleşimi Sandal odunu efekti, hissi vermiş olabilir.

Turunçgiller diğer kokuların önüne çok geçmiyor ama varlar, hissediliyor. Otsu koku Bracken Man deki gibi kıamen keskinlik taşımıyor, daha ferah yapıda otsu koku notaları, yeşil notalar. Belki yeşil khaus vetiver kullanılmış da olabilir çok fazla, sırıtmadan.

Başları kısmen Amouage Lyrric deki gül suyu, suculluk hissine de benziyor. Ama tam Lyric gibi değil, artı ➕ meyvelilik hakim, gül 🌹 daha çok var ve sandal odunu kokusu veya hissiyatı artı ➕ yeşil koku notası ve turunçgiller gene var, sonra dediğim gibi daha belli oluyor bu artı ➕ koku notaları kısmen gül dışında. Meyveliliğe ylang ylang da etki etmiş olabilir ve açıklanmamış.

Sandal odunu kokusu gittikçe daha da belirginleşiyor ama gene de Amouage Bracken Man den az bence. Kremsilik, sütlü hoş bir kokulu bu parfüm. Ben sevdim ama tercihim Bracken Man olur şu an.

Tatlı olsun ama yazlık olsun ve yeşil, turunçgilli parfüm severler için güzel seçim. Aslında 4 mevsim gider bence. Orjinal sample resmini bugün koyar konusunu açarız inşallah. @Mehmet kardeşime hediyeleri için teşekkür ve diğer arkadaşlara da :)

🇹🇷 🤗 🌷 🌹
 
Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Xerjoff Al-Khat (Al-Khatt , Khat, Khatt, Al-Khatt ) . Ceylon modelindeki o ekşimiş terin niş hali var bu parfümde :D ama çok sırıtmıyor tende ama kıyafette daha belli ama gene de tatlı koku notaalrı ile sarılmış, o kadar rahatsız etmiyor Xerjoff Ceylon gibi. Hayvansı olabilecek koku notası oud (oudh, ud, ud-u hindi) eğer hayvansal çeşidi kullanılmışsa. Gene misk gibi açıklanmayan koku notası yok gibi belki neroli veya kısmen portakal çiçeği. Benzoin ve yasemin de portakal çiçeği hissiyatı verilmiş olabilir. Xerjoff Ceylon miski dışında temiz bir koku. Denemelere devam bakalım inşallah :) .
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Chanel Coromandel Eau de Parfum

Parfüm kendine bağlıyor, ilk dozda alışkanlık eroin gibi haha 😁 :D

Benzoin güzel tatlılıkla örülmüş. Beyaz çikolata 🍫 açıklanan içeriklerden. İlk başta aromatik ve tatlılık beraber örülü gidiyor. Bazen ölmezotu veya laden den kaynaklı tütsü 🎇 kokusu ama çok da değil ama ilerlerde de devam ana tatlılık bozulmadan. Sedir olabilir açıklanmamış tatlılık. Vanilya çok öne çıkmadan güzelce var. Çikolatamsı tatlılık, aromatiklik kısmen, harika 👍 mest etti..

Temiz bir koku, berrak. Maison Franchis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 Extrait a fala ilham olmuş olabilir. Sadece başlarda sabunsu hissiyat kısmen var.
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Pikovaya Dama Xerjoff for women and men

Güzel. Şu an miski pek hissedemedim, sonlarda giysiyi koklaamdım henüz, unutmuşum kısmen :D . Temiz bir koku. Pril limonlu gibi kokuyor yani limonlu bulaşık deterjanı ve bu deterjan kokusu alddehit kısımı olabilir. Sonra doğallaşıyor yani çok da sentetik rahatsıoz edici bir parfüm değil bence. İris çok kadınsı tarzda değil ki iris (süsen, navruz, nawruz) çiçeği seven erkekler de var. ben ise süsen i poarfümüne göre seviyorum. Amouage opus V sevmezken Dior Homme intense de sevmeye başlayabiliyorum :D . Bence bu parfümde daha çok sedir kullanılmış. Sedir tatlılığı çok baskın bence. Sedir vanilyaya benzer ama daha ciddi koku. ciddi derken melankolik yok ha evet vanilyadan çok daha melankolik koku var ama konumuz iki koku sedir ve vanilya arasında olunca böyle yazdım. ilk başlarda leylak, sümbül tarzı çiçeksi koku kısmen altı koktu bana. Neroli de güzel eşlik etmiş koku karakterine. Yumuşak bir tarzda parfüm neroliye uyumlu koku geneli ve tatlı olan dediğim gibi neroli. Limon da etkili parfüm kokusunda ama çok sırıtmıyor başlar dışında ki başta kısmen. Denemelere devam inşallah :)
 

Perpetual_Burn

TürkParfüm Üyesi
Ambra Nobile Nobile 1942

Açılışı ekşi, acı, tozlu, greyfurt, kan portakalı, bergamot, yeşil, çiğ buruk tütün ve adaçayı vari kök, yeşil aromatik ve herbal nüanslarla gerçekleşmekte. Best Company deki tütün-paçuli harmanına gitti aklım. Oradaki tütüne göre daha çiğ, olgunlaşmamış, daha yeşil ve biraz otsu acılık barındırıyor. Kokunun ortalarına nazaran çok olmasa da, açılışında da reçine hissi mevcut.

Kokunun biraz oturmasıyla birlikte yabani, koyu otsu, acı, biraz yağlı hatta hafif derimsi, kremsi, biraz topraksı, vanilya sıcaklığında bir gövde oluşuyor. Orta kısımlara doğru, tatlı asidik notaların tene oturmasıyla birlikte reçine hissi daha ön plana çıkıyor. Kireçsi laden ve dumansı hatta neredeyse pudramsı bir közsülük içeren karanlık sandalın da belirmesiyle birlikte, dolgun, hafif issi, buruk, acı ama aynı zamanda da tatlı, deri çağrışımları da yapan kehribar akoru oluşumunu tamamlıyor. Kehribar akorunun içindeki dumansılık tütsü dumansılığı gibi değil de daha çok, küllükte yanarken unutulan bir sigaranın kendi kendine yanarak hiç şeklini bozmadan kalıp şekilde pudramsı küle dönüşmesini anımsatır şekilde. Aynı durum Hdp Fidelis’ te de vardı, Ambra Nobile ile Fidelis in ciddi manada benzerliklerinin de olduğunu düşünüyorum bu noktada. Hatta Fideliste fazlaca anılan, ama benim yakalayamadığım Kahve notasını Ambra Nobile da yer yer hissettiğimi söyleyebilirim.

Reçineli ve tatlı buruk hissiyatından fazla ödün vermeden, diplerde hissedilen topraksı paçuli ve acı sedir ile birlikte amberin topraksı yönüne de vurgu yaparak tenden ayrılıyor.

Ambra Nobile temel notaların rahatça algılanabileceği, rafine, Amberin farklı yönlerine çok değişmeden ufak ufak vurgular yapan elegant ve lüks bir iş. Amber kokusu nedir, nasıl olur diyenlere özet ve net bir cevap. Ama çok çok ötesi ve fazlası da değil, ama gayet kaliteli bir iş.
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Ambra Nobile Nobile 1942

Açılışı ekşi, acı, tozlu, greyfurt, kan portakalı, bergamot, yeşil, çiğ buruk tütün ve adaçayı vari kök, yeşil aromatik ve herbal nüanslarla gerçekleşmekte. Best Company deki tütün-paçuli harmanına gitti aklım. Oradaki tütüne göre daha çiğ, olgunlaşmamış, daha yeşil ve biraz otsu acılık barındırıyor. Kokunun ortalarına nazaran çok olmasa da, açılışında da reçine hissi mevcut.

Kokunun biraz oturmasıyla birlikte yabani, koyu otsu, acı, biraz yağlı hatta hafif derimsi, kremsi, biraz topraksı, vanilya sıcaklığında bir gövde oluşuyor. Orta kısımlara doğru, tatlı asidik notaların tene oturmasıyla birlikte reçine hissi daha ön plana çıkıyor. Kireçsi laden ve dumansı hatta neredeyse pudramsı bir közsülük içeren karanlık sandalın da belirmesiyle birlikte, dolgun, hafif issi, buruk, acı ama aynı zamanda da tatlı, deri çağrışımları da yapan kehribar akoru oluşumunu tamamlıyor. Kehribar akorunun içindeki dumansılık tütsü dumansılığı gibi değil de daha çok, küllükte yanarken unutulan bir sigaranın kendi kendine yanarak hiç şeklini bozmadan kalıp şekilde pudramsı küle dönüşmesini anımsatır şekilde. Aynı durum Hdp Fidelis’ te de vardı, Ambra Nobile ile Fidelis in ciddi manada benzerliklerinin de olduğunu düşünüyorum bu noktada. Hatta Fideliste fazlaca anılan, ama benim yakalayamadığım Kahve notasını Ambra Nobile da yer yer hissettiğimi söyleyebilirim.

Reçineli ve tatlı buruk hissiyatından fazla ödün vermeden, diplerde hissedilen topraksı paçuli ve acı sedir ile birlikte amberin topraksı yönüne de vurgu yaparak tenden ayrılıyor.

Ambra Nobile temel notaların rahatça algılanabileceği, rafine, Amberin farklı yönlerine çok değişmeden ufak ufak vurgular yapan elegant ve lüks bir iş. Amber kokusu nedir, nasıl olur diyenlere özet ve net bir cevap. Ama çok çok ötesi ve fazlası da değil, ama gayet kaliteli bir iş.
Teşekkürler hocam :) . MAşallah çok güzel yazmışsın hep bekleriz, konu da bekleriz :) . Ben karanlık tatlı kokuları da çok seviyorum :) .
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Ambre 114 Histoires de Parfums for women and men

Histoires de Parfums (HdP) Ambre 114 (Ambre114) . Mest oldum vanilyasına o kadar yalın tam hissedilmesede var işte. Tarçın ile güzel bir kombine olmuş ve daha ferahlık katmak için Lavanta kullanılmış. Lavanta ilk başlarda bir ara anason tarzı o karaktersitik hali ile kokuyor ama sonra geri çekiliyor. Lavanta sevmeyenler de korkmasın bu parfümden derim. Doğal bal kullanıldığını düşünüyorum ama daha yoğunluk Vanilya'dan yana ve bal efekti oluşmuş bence yani bal değilde balsı koku oluşturan koku notları olmuş olabilir. veya doğal bal kullanılıp resmi olarak açıklanmamış olabilir.. İlerilerde doğal bal (veya bal kokusu efekti, hissiyatı)daha çok ortaya çıkıyor. Aslında sıcak bir koku ama Histoires de Parfums Fidelis kadar da karanlık tatlı değil ama tatlı tabiki bu parfümde.

Benzoin, sandal odunu, Tonka hepsi Vanilyanın az kullanılması için kullanılmış. Zaten sandal odunu hariç diğerleri ucuz kokular vanilya yağı yanında, şu an. Vanilya ucuz bir yağ iken nerdedeyse 10'a, yürmiye katlıyor zamanla fiyatını. Diğer koku notaları da artıyor olabilir ama vanilya artışı sanırsam, bildiğim kadarı ile daha çok. Paçuli (Silhati Tefarik) işin misk kısımını oluşturuoye sanırım ve Amber. Topraksı, Msikli tatlı kokar Silhat eğer daha damıtılmamaışsa tekrar tekrar. Ben birinci ağız daha ucuz ama daha güzel silhat yağını seviyorum . rengi de daha yoğun olur diğer daha çok fold, süzme, daha çok distile fold yağların tersine ama başka böyle yağ çeşidi de olabilir renk açısından. Ama mesela Fold Vanilya giderek rengi koyulaşır. 10-20 fold distile Vanilya yağları var ama ben Birinci ağız vanilya (çiçek) yağını şu an tercih ederim.. Sardunya da paçuli ile kaynaşmış kokuya. Kekik pek hissedemedim başlarda aam ilerilerde tütsü benzeri kokusu, keskinliği bellileşiyor.. Bu arada Lavanta açıklanmamış resmi olarak.

Güzel bir parfüm, bana hitap ediyor.
 
Son düzenleme:

Perpetual_Burn

TürkParfüm Üyesi
Amouage Opus XI

Vetiver ve cypriol yağının, kuru baharatlarla birlikle oluşturduğu ıslak, anason çağrışımları yapan, anason çağrışımının getirdiği mürekkepsi, ilaçsı, insülin hissi ile birlikte tekinsizliği arşa çıkan, fazlasıyla topraksı, herbal nüansların kararında tatlılığı ile dengelenmiş kararında animallikle zengin, fazlasıyla kompleks, ay ışığı altındaki toprağın üzerine dökülmüş mazotun siyahın en siyah tonu şeklinde görüldüğü bir görseli anımsatan, iyiye dair kesinlikle içinde hiçbir şey barındırmayan topraksı, animal, kuru, karanlık ve dumanlı oud ile birlikte oluşturulmuş bir deri akoru Opus XI. Yürüyen bir deri ceket.

Gucci Guilty Absolute un daha kompleks ve karanlık, dezenfekte edilmiş hali. Private Label ile de fazlaca benzerlikler içerse de farklı kollara ayrılan kokular. Bu iki kokuyu beğenen arkadaşların kesinlikle denemesi gerek. Bir şişesine sahip olanlar gerçekten çok şanslı :)

 
Üst