Bugün Hangi Parfümü Denediniz

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Olympic Orchids - Blackbird

2014’ün Art and Olfaction Awards finalisti, böğürtlenli ballı-vanilinli koku :) ilk andan itibaren böğürtlen baskın, arkasından sedir hissediliyor. Yakından kokuyu içine çekince genizde tatlılığını hissediyorsunuz, sanki böğürtlenli reçel yemiş gibi bir his. amber koyu şekilde yok, tatlılığı arttırmada vanilya baskın şekilde destekleyici, drydownda çimensi bir doku da var. çam reçinesi kullanılmış ama daha çok yeşil aromasını hissediyorum. her hakukarda baştan sona böğürtlen ön planda. aşırı güçlü bir koku, sadece nokta kadar sürdüğüm halde yayılım yapabiliyor. parfüm olarak kullanmak yürek ister, herkes kullanamaz ama bana kalırsa koku olarak çoğu sevecektir. himalaya böğürtleni kullanılmış nornalinden farkı nedir bilemiyorum. meyveli gourmand sevenler beğenecektir, benim için denemelik.

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Hermes Bel Ami (Belami) (1986) 1991-1992 Vintage Kullandım. Yılkant Bey'e çok teşekkürler :) . Knize Knize Ten tarzı ama Knize Ten çok daha kuvvetli ama Belami'de gücü hani yeter Vintage'in. Amber ağırlıklı parfüm ve hayvansallık. Kunduz yağı hissediliyor. İlk başları Caron Yatağan'ı anımsatıyor. Sonra Amber devreye giriyor. Tatlı bir Amber Knize Ten tarzı. Çok hayvansal olmadan deri tarzı, tatlı amber birleşimi güzel bir parfüm ikisi de. LAvanta da hissediliyor. Knize Ten sertken sanki Belami daha yumuşak kimi yönlerden. Ben ikisini de sevdim.
Ben de bel ami güncel var, yine güzel deri parfümü ama hayvansallık sıfır diyebilirim, Knize ten hiç denemedim.

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Xerjoff Al-Khat (Al-Khatt , Khat, Khatt, Al-Khatt ) . Ceylon modelindeki o ekşimiş terin niş hali var bu parfümde :D ama çok sırıtmıyor tende ama kıyafette daha belli ama gene de tatlı koku notaalrı ile sarılmış, o kadar rahatsız etmiyor Xerjoff Ceylon gibi. Hayvansı olabilecek koku notası oud (oudh, ud, ud-u hindi) eğer hayvansal çeşidi kullanılmışsa. Gene misk gibi açıklanmayan koku notası yok gibi belki neroli veya kısmen portakal çiçeği. Benzoin ve yasemin de portakal çiçeği hissiyatı verilmiş olabilir. Xerjoff Ceylon miski dışında temiz bir koku. Denemelere devam bakalım inşallah :) .
benim Ceylon favorim, udun türünü bilemiyorum buradaki ama bal ve çay notaları çok yakışmış. ben ilk başlarda hafif bir kirlilik hissediyordum ama artık o his kayboldu alıştım muhtemelen şuan çok temiz geliyor, zaten 0.5 ml falan kaldı bir tek arada kokluyorum? al-khatt eski versiyon buna göre daha çok kirlilik var, o da yasemin ve benzoini çok iyi işlemiş udun yanında, dozajları çok başarılı. maalesef fiyatları en büyük dezavantaj benim adıma.

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Amouage Opus XI

Vetiver ve cypriol yağının, kuru baharatlarla birlikle oluşturduğu ıslak, anason çağrışımları yapan, anason çağrışımının getirdiği mürekkepsi, ilaçsı, insülin hissi ile birlikte tekinsizliği arşa çıkan, fazlasıyla topraksı, herbal nüansların kararında tatlılığı ile dengelenmiş kararında animallikle zengin, fazlasıyla kompleks, ay ışığı altındaki toprağın üzerine dökülmüş mazotun siyahın en siyah tonu şeklinde görüldüğü bir görseli anımsatan, iyiye dair kesinlikle içinde hiçbir şey barındırmayan topraksı, animal, kuru, karanlık ve dumanlı oud ile birlikte oluşturulmuş bir deri akoru Opus XI. Yürüyen bir deri ceket.

Gucci Guilty Absolute un daha kompleks ve karanlık, dezenfekte edilmiş hali. Private Label ile de fazlaca benzerlikler içerse de farklı kollara ayrılan kokular. Bu iki kokuyu beğenen arkadaşların kesinlikle denemesi gerek. Bir şişesine sahip olanlar gerçekten çok şanslı :)

amouage opus serisinden en beğendiğim açık ara. mercan köşk ekstraktı yapmıştım bir ara, burada gerçek hissiyatıyla özellikle baş kısımlarında bolca bu nota var. ud isli, kuru tarzda var. Jo Malone Bronze Leather ile de büyük benzerlikleri var. bu opus xi yı ayıran koku olarak ayıran taraf yoğun pus efekti. herkesin sevebileceği bir şey değil. kara günlük buhuru kadar sert değil fakat andıran bir yapı. doğal tütsü veya reçine yakanlar asinadir. yayılım şuana kadar karşılaştığım en yüksek tarzda. koku odadan çıkıp koridorlarda dolaşıyor başka odalara giriyor o derece. kalıcılık yünlü kıyafette 3 günü buluyor. ben bir hafta sonra bile burnumu dayayarak alabilmiştim paltomda.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
benim Ceylon favorim, udun türünü bilemiyorum buradaki ama bal ve çay notaları çok yakışmış. ben ilk başlarda hafif bir kirlilik hissediyordum ama artık o his kayboldu alıştım muhtemelen şuan çok temiz geliyor, zaten 0.5 ml falan kaldı bir tek arada kokluyorum? al-khatt eski versiyon buna göre daha çok kirlilik var, o da yasemin ve benzoini çok iyi işlemiş udun yanında, dozajları çok başarılı. maalesef fiyatları en büyük dezavantaj benim adıma.
Bence de fiyatları çok yüksek maalesef :) . Ceylon sevdiniz demek haha :D , ama iş görüşmelerinde, hassas buluşmalarda sıkmamanızı tavsiye ederim :D genel beğenisi oldukça eksilerde bence .

Çıkmak istemediği sevgilisi olanların kullanabileceği parfümlerden bence Xerjoff Ceylon haha ama işin ilginç yani karşı taraf sevebilirde :D .

Soğuk bir zamanda sizin sevdiğinizi söylemeniz üzere tekrar deneyeceğim inşallah Xerjoff Ceylon'u hocam :) . Siz mutlaka Tibet, Moğol Moğalistan miski deneyin derim ki daha katlanılabilirler ve daha güzeller bence Xerjoff Ceylon 'dan. Himeleyan ve Nepal de hayvansalmış kusturabilir cinsten deniyor @Premiumperfume hocam bilir Elhamdulillah :) .

Geyik miski alışkanlık yapar Asaid hocam anlıyorum sizi :) . Madini Ambergris var Amerika'da Madini ailesi satıyor zamanında Hicaz Medine'den ABD'YE göç etmiş bir aile ama maalesef Türkiye'ye kargo yok. Amberleri tıpkı Serge Lutens Ambre Sultan tarzı isli dumanlı tatlı bir Amber. Amber (Ambergrsi, Balina amberi) 'de alışkanlık yapar :) bir zevktir..

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Bence de fiyatları çok yüksek maalesef :) . Ceylon sevdiniz demek haha :D , ama iş görüşmelerinde, hassas buluşmalarda sıkmamanızı tavsiye ederim :D genel beğenisi oldukça eksilerde bence .

Çıkmak istemediği sevgilisi olanların kullanabileceği parfümlerden bence Xerjoff Ceylon haha ama işin ilginç yani karşı taraf sevebilirde :D .

Soğuk bir zamanda sizin sevdiğinizi söylemeniz üzere tekrar deneyeceğim inşallah Xerjoff Ceylon'u hocam :) . Siz mutlaka Tibet, Moğol Moğalistan miski deneyin derim ki daha katlanılabilirler ve daha güzeller bence Xerjoff Ceylon 'dan. Himeleyan ve Nepal de hayvansalmış kusturabilir cinsten deniyor @Premiumperfume hocam bilir Elhamdulillah :) .

Geyik miski alışkanlık yapar Asaid hocam anlıyorum sizi :) . Madini Ambergris var Amerika'da Madini ailesi satıyor zamanında Hicaz Medine'den ABD'YE göç etmiş bir aile ama maalesef Türkiye'ye kargo yok. Amberleri tıpkı Serge Lutens Ambre Sultan tarzı isli dumanlı tatlı bir Amber. Amber (Ambergrsi, Balina amberi) 'de alışkanlık yapar :) bir zevktir..
hocam siz deyince bir daha deneyim dedim, acaba aynı sıvı mı yoksa hislerimi mi kaybettim, yine sürdüm biraz şimdi, bal-limon-çay notaları en öndeler, yine uriner veya fecal birşey hissedemiyorum : ) yakınlarda Peau de Bete denemiştim heralde ona alıştıktan sonra algın değişmiş olabilir belki? zaten sıkılacak miktar da yok hocam 0,2 ml anca vardır ? sizdeki kırmızıya yakın turuncu bir sıvı değil mi? deneyince yorumunuzu bekliyorum ? knize ten in de ününü duydum ama bakalım yolumuz kesişir bir gün inş. ben de 1ml kadar ambergris var koyu siyaha yakın yoğun bir sıvı. maalesef gerçek mi değil mi bilmiyorum. güvendiğim birinden almıştım ama o da aracı olduğundan onu da aldatmış olabilirler. gerçi memnunun ondan ama yine orijinalliğini bilemiyorum deneyimin çok olmadığından. nepal ve tibet miski aynı mı bilmiyorum ama ben de tibet miski var sarıya yakın yoğun bir sıvı, yanımda olmadığından 3-4 aydır koklamadim ama o zamanlar dayanamayacağım kadar uriner di başlangıcı. bu 3-4 ayda bayağı zor koku deneme fırsatım oldu, belki algım değişmiş olabilir bilemiyorum.

Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
hocam siz deyince bir daha deneyim dedim, acaba aynı sıvı mı yoksa hislerimi mi kaybettim, yine sürdüm biraz şimdi, bal-limon-çay notaları en öndeler, yine uriner veya fecal birşey hissedemiyorum : ) yakınlarda Peau de Bete denemiştim heralde ona alıştıktan sonra algın değişmiş olabilir belki? zaten sıkılacak miktar da yok hocam 0,2 ml anca vardır ? sizdeki kırmızıya yakın turuncu bir sıvı değil mi? deneyince yorumunuzu bekliyorum ? knize ten in de ününü duydum ama bakalım yolumuz kesişir bir gün inş. ben de 1ml kadar ambergris var koyu siyaha yakın yoğun bir sıvı. maalesef gerçek mi değil mi bilmiyorum. güvendiğim birinden almıştım ama o da aracı olduğundan onu da aldatmış olabilirler. gerçi memnunun ondan ama yine orijinalliğini bilemiyorum deneyimin çok olmadığından. nepal ve tibet miski aynı mı bilmiyorum ama ben de tibet miski var sarıya yakın yoğun bir sıvı, yanımda olmadığından 3-4 aydır koklamadim ama o zamanlar dayanamayacağım kadar uriner di başlangıcı. bu 3-4 ayda bayağı zor koku deneme fırsatım oldu, belki algım değişmiş olabilir bilemiyorum.
Uriner Fransızca sanırım sidik, Fecal İngilizce dışkı. Hocam hatırlıyorsanız nereden temin ettiniz bir de şişe sıvısı ben konusunda paylaşmıştım bakabilirsiniz. İsterseniz siz de resim paylaşabiliriniz tabiki. Orjinal Sample Xerjoff Ceylon resimi konusunda var hocam dediğim gibi. Ekşimiş ter kokusu hatırlıyorum Xerjoff Ceylon diyince :D . Bir de şu var size daha farklı da geliyor olabilir bu da bir ihtimal :) , olağan, olabilir belki kişiden kişiye algı değişmesi anları oluyor olabilir bu denli farklı da olsa. Teşekkürler yorumların için devamını lütfen bekleriz tabiki :)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Lartisan Poivre Piquant

Poivre Piquant yoğun, kirli, oldukça hayvansal ve biraz tatlılığı ile metalik sayılabilecek bir beyaz bal ile açılıyor. Bal oldukça kirli, fakat şekerli yönü de köşelerde fazlasıyla mevcut. Kirlilik biraz duruluyor. Kuru ve biraz yanık esmer şeker kıvamlı meyankökü hissediliyor. Bu kısım ile birlikte, balın şekersi yönünün biraz meyankökü ile yanıp kurutulduğu sandalımsı bir yapı ortaya çıkıyor. Bahsi geçen lactonic olarak adlandırılan yapı sanırım burası ve kesinlikle de hakkını veriyor. Üstünde markasının yazılı olduğu jelatini sökülmüş, fakat kırmızı kapağından Coca Cola olduğu anlaşılan 2.5 litrelik plastik şişenin içinde, fazlasıyla tam yağlı köyden ya da pazardan pembe kalitesiz, kanserojen transparan bir poşet içinde getirilmiş taze süt. Daha sonrasında bu süt evdeki en büyük tencerelerden birine süzgeç referansı ile aktarılacak ve kaynatılmaya başlanılacak. Üzerinde toplanan yağlı ve hayvansal kaymak tabakası muhtemelen kahvaltıları kısa bir süre süsleyecek.

Yaklaşık 1 saat sonunda Poivre Piquant’ ı pek göremiyorum maalesef. Süt gövde devam ederken altlarda biraz odun talaşı, metalik sedir, belki. Açılıştaki kirli bal, kaymak tabakaya fazlaca benzemekte. Sütün kaynaması esnasındaki yukarıya doğru yükselen ısı ise galiba lactonic dediğimiz ibarenin karşılığı, açığa çıkarılmış bir süt akoru ile yaratılmış ozon hissi. Balın ve Meyankökünün metalik kirli kesişim noktası da tabii ki tenceremiz. Tüm bunların geneline baktığımızda benim görüşüm, Poivre Piquant belli bileşenlerle oluşturulmuş kocaman bir Misk akoru aslında.

Poivre Piquant çeviri ile edindiğim genelgeçer bilgiye göre Acı Biber demekmiş. Baharatsı izler var, fakat bence yok denecek kadar. Daha odunsu oryantal bir havası var bence Poivre Piquant’ ın. Şu anda ailemin yanında bulunduğum için 2 haftada bir maruz kaldığım ve maruz kalmaktan keyif aldığım süt kaynatma rutinini bana anımsatan Poivre Piquant’ ı denediğim için mutluyum, ama bir çok kişiyi de kör alış yapmaması için öneriyorum. Daha tematik bir koku, benim görüşüm.
Gene romansal, sanatsal bir anlatım Maşallah, Elhamdulillah okurken zevkle yağ gibi akıyor, gerisini merakla, heyecanla bekliyor okurken kişi :) . Daha önce demiş olabiliirm gene derim Roman, Hikaye yazsanız kitabınızı alırdım inşallah hocam :) .

Süt notası ve diğer tatlılıklar parfüm ilgimi çekti ama plastik kalitesiz poşet kokusu çok mu işlemiş sizce parfüme ve metaliklilik? Sentetiklik çok mu yani deemk istediğim bu plastik ve metalik koku olarak? Veya katlanılabilir tarzda mı olmuş? Teşekkürler bekliyoruz heyecanla yazılarınızı :) .

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Olympic Orchids - Blackbird

2014’ün Art and Olfaction Awards finalisti, böğürtlenli ballı-vanilinli koku :) ilk andan itibaren böğürtlen baskın, arkasından sedir hissediliyor. Yakından kokuyu içine çekince genizde tatlılığını hissediyorsunuz, sanki böğürtlenli reçel yemiş gibi bir his. amber koyu şekilde yok, tatlılığı arttırmada vanilya baskın şekilde destekleyici, drydownda çimensi bir doku da var. çam reçinesi kullanılmış ama daha çok yeşil aromasını hissediyorum. her hakukarda baştan sona böğürtlen ön planda. aşırı güçlü bir koku, sadece nokta kadar sürdüğüm halde yayılım yapabiliyor. parfüm olarak kullanmak yürek ister, herkes kullanamaz ama bana kalırsa koku olarak çoğu sevecektir. himalaya böğürtleni kullanılmış nornalinden farkı nedir bilemiyorum. meyveli gourmand sevenler beğenecektir, benim için denemelik.
Güzel yazınız için teşekkürler :) , devamını bekleriz lütfen :) .

Hocam Finale kalmak bile çok etkileyici, denemek lazım bu parfümü. İçeriği etkiledi beni. Tatlı parfümleri seviyorum hele de doğalsa tabiki :) ki öyle görünüyor. Afnan Noir Supremacy anımsattı bir an Tatlılık, çam reçinesi diyince koku notlarına kağıt üzerinde bakınca ama bu daha tatlı görünüyor anlattığınız parfüm :)

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Güzel yazınız için teşekkürler :) , devamını bekleriz lütfen :) .

Hocam Finale kalmak bile çok etkileyici, denemek lazım bu parfümü. İçeriği etkiledi beni. Tatlı parfümleri seviyorum hele de doğalsa tabiki :) ki öyle görünüyor. Afnan Noir Supremacy anımsattı bir an Tatlılık, çam reçinesi diyince koku notlarına kağıt üzerinde bakınca ama bu daha tatlı görünüyor anlattığınız parfüm :)
size gönderirim hocam, çubuklu sample da 1ml falan kaldı ama denemek için yeter.? siz güzel yorumlarsınız

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
size gönderirim hocam, çubuklu sample da 1ml falan kaldı ama denemek için yeter.? siz güzel yorumlarsınız
Siz de güzel yorumlarsınız, yorumluyorsunuz hocam :) Maşallah.. Çok teşekkürler, inşallah sağolun :) . Size yazarım bendeki parfümleri de inşallah :)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Anneme Yves Saint Laurent (YVS) Kouros 1994 Vintage modelini sıktım gene.. Annem komşuya gitti. Mis gibi kokuyordu gene annem Elhamdulillah :) :D . 2 buçuk - 3 fısfıs sıkmıştım anneme, saça ve boynuna sadece tene sıktım..

Telefon geldi, annem parfümün çok sevildiğini nerden aldığımı, aldığını soruyorlar dedi. Site isimi verdim 1100 tl civarı dedim ama şimdi baktım yok ama 10 ml 123.9 tl kdv dahil ve eski gelebiliyormuş .. Zaten daha ucuz sordular ama 10 ml'i dememiştim. Arar derim inşallah.

İçinde ne var dedi annem telefonda, sen diyordun ne o hayvan falan dedi haha :D . Geyik miskii var onda dedim ve Kedi miski yan, Civet miski de var onda, Meşeyosunu falan da var dedi. Komşunun kızının sesi geliyordu, annem hoparlörü açmıştı. Bayan evet evet belli çok güzel kokuyor dedi. Kokkuya mest olmuşlar. Konuşmayı ve ayrıca YSL Kouros Vintage ile ilgili çekim yapmıştım yayınlayacağım inşallah arkadaşlar, beyler, bayanlar :D :) .

Bugün Adana daha serin düne göre ama gene de sıcak. Saat 19:00 itibari ile 29 santigirat derece.. Eğer dozunda kullanılırsa Vintage YSL Kouros harika kokuyor, harika :D . Cennet, mistik(Gizemli) bir koku, parfüm...

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Areej Le Dore - Walimah

elimde 0,5ml veya daha az kaldığından sıkmaya kıyamıyorum, hafifçe sürmekle yetindim. yalnız koku profili olarak değerlendirirsem, kokunun seyri ilk manolya ve champaca ile başlıyor, vuradaki indolik kısım çok hassasları rahatsız edebilir. yaklaşık 1-1,5 saat kadar sonra manolya geri çekiliyor, champaca önde vetiver ve safran hemen arkasında, kakao da hafif var gibi. kolay algılayabileceğimi düşündüğüm tütün, ud, tarçın notalarını hiç hissedemiyorum. koku başı hariç champaca hakimiyetinde, bilerek böyle yapılmış muhtemelen. basit bir yapıya sahip fakat koku güzelliği muhteşem. o fiyata değer mi... manolya ve champacaya ayrı bir sevgi besleyenler için belki değebilir, ama ud ve tütünlü bir koku bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Fakat zaten Walimah, Düğün töreni demekmiş, az çok belli oluyor ne yapılmak istendiği, genel beğeni yüksek olacaktır diye düşünüyorum. Kalıcılığı çok iyi, elime nokta kadar sürmeme ve defalarca elimi yıkamama rağmen neredeyse ilk sürüldüğü gibi duruyor. yayılım yok fakat çok az bir alanda denediğim için öyle büyük ihtimal. parfüm sonuçta sıkılmak için tasarlanıyor, okuduğum yorumlarda yayılım ve kalıcılığı üst düzey bulmuş birçok deneyimli kişi de zaten.

Son düzenleme:

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
amouage opus serisinden en beğendiğim açık ara. mercan köşk ekstraktı yapmıştım bir ara, burada gerçek hissiyatıyla özellikle baş kısımlarında bolca bu nota var. ud isli, kuru tarzda var. Jo Malone Bronze Leather ile de büyük benzerlikleri var. bu opus xi yı ayıran koku olarak ayıran taraf yoğun pus efekti. herkesin sevebileceği bir şey değil. kara günlük buhuru kadar sert değil fakat andıran bir yapı. doğal tütsü veya reçine yakanlar asinadir. yayılım şuana kadar karşılaştığım en yüksek tarzda. koku odadan çıkıp koridorlarda dolaşıyor başka odalara giriyor o derece. kalıcılık yünlü kıyafette 3 günü buluyor. ben bir hafta sonra bile burnumu dayayarak alabilmiştim paltomda.
Evet Said Hocam, daha önce de konuşmuştuk. Hatta bana da nasıl yapıldığına dair bir video yollamıştınız, beni de özüt elde işine sokmuştunuz ? çok heves ederim böyle şeylere. Ama o ara askerde olduğum için uğraşamamıştım maalesef. Mercanköşk notası yazıda da belirttiğim gibi; vetiver ve paçuli arası bir yeşil noktada duruyor ki zaten paçuli ile benzeşmesi çok normal, daha sonraları sorguladığımda aynı aileye mensup olduklarını gördüm :) Diğer denediğim kokulardaki cypriol yağına çok benziyor bence opux xi harmanı. Ama kesinlikle de anlattığınız gibi. Umarım ben de mercanköşk özütü çıkarıp tecrübe ederim bir gün ? hevesim var epeyce ? evde de doğal tütsü kullanıyorum. Dediğiniz gibi kasvetli havası yakın sayılır, ama tabii gerçek tütsü farklı :) gerçi ben günlük ağacı tütsüsü kullanıyorum. Kara buhuru deneyemedim henüz, parfümlerden tecrübe ettiğim kadar. Ama gördüğüm; genelde deri akorunu güçlendirmek için kullanıldığı, daha dumansı, kaygan bir tabaka sağlıyor deriye, kullanımını ve kullanılanını sevdiğim bir nota. Opus XI kullanmayalı da bayağı oldu, ama soğukları bekleyeceğim galiba ? dursun köşede ?

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
Gene romansal, sanatsal bir anlatım Maşallah, Elhamdulillah okurken zevkle yağ gibi akıyor, gerisini merakla, heyecanla bekliyor okurken kişi :) . Daha önce demiş olabiliirm gene derim Roman, Hikaye yazsanız kitabınızı alırdım inşallah hocam :) .

Süt notası ve diğer tatlılıklar parfüm ilgimi çekti ama plastik kalitesiz poşet kokusu çok mu işlemiş sizce parfüme ve metaliklilik? Sentetiklik çok mu yani deemk istediğim bu plastik ve metalik koku olarak? Veya katlanılabilir tarzda mı olmuş? Teşekkürler bekliyoruz heyecanla yazılarınızı :) .
Ahah teşekkür ederim Baykal Hocam. Edebiyat ucundan ilgilendiğim ve en az parfüm kadar hoşlandığım bir alan, ama asıl emekçilerine saygım çok büyük, o yüzden kitap falan çıkartmayacağım hiçbir zaman ? teşekkür ederim ama çok mutlu ettiniz :)

Kokuya gelirsek; aslında oldukça güçsüz bir koku. Bir saat sonunda varlığını burnunuzu dayamadıkça hissetmiyorsunuz. Sentetiklerle oluşturulduğu aşikar tabii, ama o his çok fazla yok bence koku da, sentetikliğin bu kadar hissedilmemesinin bir sebebi de düşük yayılımı ve performansı tabii. Aslında belirttiğim plastik ve metaliklik biraz daha kokudaki notaları betimlemek içindi. Her türlü misk ufaktan bir plastiği hatırlatıyor bana mesela, kalitelisi de kalitesizi de. Ya da bir bal notu varsa kokuda, hafiften metalik bir şekerlilik ister istemez oluyor benim görüşüm. Gerçi sizin sorduğunuz ve bizim tartıştığımız da bu durumun oranı üzerine ? ama dediğim gibi, Poivre Piquant evet sentetik bir koku, ama oldukça kabul edilebilir ve rahatsız etmeyecek bir düzeyde sentetik hissi.

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
Areej Le Dore - Walimah

elimde 0,5ml veya daha az kaldığından sıkmaya kıyamıyorum, hafifçe sürmekle yetindim. yalnız koku profili olarak değerlendirirsem, kokunun seyri ilk manolya ve champaca ile başlıyor, vuradaki indolik kısım çok hassasları rahatsız edebilir. yaklaşık 1-1,5 saat kadar sonra manolya geri çekiliyor, champaca önde vetiver ve safran hemen arkasında, kakao da hafif var gibi. kolay algılayabileceğimi düşündüğüm tütün, ud, tarçın notalarını hiç hissedemiyorum. koku başı hariç champaca hakimiyetinde, bilerek böyle yapılmış muhtemelen. basit bir yapıya sahip fakat koku güzelliği muhteşem. o fiyata değer mi... manolya ve champacaya ayrı bir sevgi besleyenler için belki değebilir, ama ud ve tütünlü bir koku bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Fakat zaten Walimah, Düğün töreni demekmiş, az çok belli oluyor ne yapılmak istendiği, genel beğeni yüksek olacaktır diye düşünüyorum. Kalıcılığı çok iyi, elime nokta kadar sürmeme ve defalarca elimi yıkamama rağmen neredeyse ilk sürüldüğü gibi duruyor. yayılım yok fakat çok az bir alanda denediğim için öyle büyük ihtimal. parfüm sonuçta sıkılmak için tasarlanıyor, okuduğum yorumlarda yayılım ve kalıcılığı üst düzey bulmuş birçok deneyimli kişi de zaten.
Said Hocam, sizde de kokuyu sürmek ve spreylemek arasında fark oluyor mu? Ben sürerek denediğim kokulardan kesinlikle tam zevk alamıyorum. Hatta Nightingale’ i önce sürerek denemiştim tüpten, daha sonra şişesine sahip oldum. Bambaşka sayılırlardı. Sadece açılış profilleri yakındı.

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Said Hocam, sizde de kokuyu sürmek ve spreylemek arasında fark oluyor mu? Ben sürerek denediğim kokulardan kesinlikle tam zevk alamıyorum. Hatta Nightingale’ i önce sürerek denemiştim tüpten, daha sonra şişesine sahip oldum. Bambaşka sayılırlardı. Sadece açılış profilleri yakındı.
bazılarında katman farkı kesinlikle oluyor hocam bence de. mesela sonda hissedilmesi gereken bir nota bazen başta kendini gösterebiliyor. sıkarak kullanmak en doğrusu. nota kaybı şuana kadar hissetmedim ben. fakat yayılım düşük olduğundan yakından koklamak gerekiyor. parfümör sonuçta onu püskürtülmek üzere tasarlıyor, deneylerini de ona göre yapıyordur. yine de parfüm yapımında benim izlediğim videolarda ilgili çözeltiye bir kağıt sokup çıkararak takip ediyorlardı gelişimi. çok büyük fark olmaması lazım aslında. olan fark bence uygulanan alanın genişliği ile ilgili. püskürtme de sıvı çok küçük taneciklere ayrılıyor dolayısıyla buharlaşma için toplam yüzey alanı çok büyük, sürmede kohezyon dolayısıyla çoğunlukla tanecikler birbirine yapışık, önemli ölçüde alan kaybı var. buharlaşma hızını etkileyen, dolayısıyla kokunun seyrini de etkileyebilecek bir tek bu geliyor aklıma.? bir bilgi bulursam paylaşırım

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Uriner Fransızca sanırım sidik, Fecal İngilizce dışkı. Hocam hatırlıyorsanız nereden temin ettiniz bir de şişe sıvısı ben konusunda paylaşmıştım bakabilirsiniz. İsterseniz siz de resim paylaşabiliriniz tabiki. Orjinal Sample Xerjoff Ceylon resimi konusunda var hocam dediğim gibi. Ekşimiş ter kokusu hatırlıyorum Xerjoff Ceylon diyince :D . Bir de şu var size daha farklı da geliyor olabilir bu da bir ihtimal :) , olağan, olabilir belki kişiden kişiye algı değişmesi anları oluyor olabilir bu denli farklı da olsa. Teşekkürler yorumların için devamını lütfen bekleriz tabiki :)
@azzura hocamdan almıştım, normalde satmıyor ama sağolsun teklifimi kırmadı, onda oluyor böyle nadide parfümler. forumda arattım ceylon diye, zanzibar, star musk, amber star resimlerine ulaşabildim sadece ceylon resmini bulamadım, benim elimdekini atayım.
20200710_032716~2.jpg20200710_032735~2.jpg

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Areej Le Dore - War&Peace II
pinus succinifera denilen çam cinsinden çıkan amber reçinesinin yağı kendi başına oda ısısında kokusuz fakat ısıtıldıkça benzoine benzer tatlılıkla deri ve is akoru ile birlikte hafif pudralı. başlangıçta kullanıldığı söylenen 35 milyon yıllık fosil amber reçinesi nasıl kullanılmış bilemiyorum, yağı çıkarılabilir ama bizzat reçinesi oda sıcaklığında katı halde, ısı ile eritilip hem donma noktasını düşürecek hem de o reçine ile karışacak bir madde bulmak lazım, en olası çözüm etil alkol tabi. alt notalarda amber reçine yağı kullanılmış, bu yağ da yine kehribardan elde ediliyor, genelde kuru distilasyon denilen yöntemle bizzat ateşte ısıtılmak suretiyle, fakat çok kontrollü olmak gerekiyor, şeker ile karamel yapmak gibi, ısı fazla kaçarsa zift olur, amber hiç yakmadım ama çam reçinesi ile başarısız deneylerim olmuştu
frown.png
zor işler..

başlangıçta yanık şekilde değil ama isli deri tarzında bir dokusu var. yanında çok hafif bir tatlılık, nereden geldiğini tam teşhis edemedim civet-misk karışımı olabilir, civet sanki daha baskın hayvansal notalara alışkın olmayanları rahatsız edecektir. yine bu başlangıç kısmının deri akoru Ambrarem'dekine benzer. tatlılığı ona göre çok az ve ambergristen ziyade civete daha yakın, ve tabi daha hayvansal. başlangıç uzun süre devam ediyor, gittikçe çiçeksi notalar hissedilmeye başlanıyor. gül çok naif ve yumuşak, metalik hissiyatı yok, menekşeyi andıran bir hissiyat var. paçuli hissedemedim. iris kökünü hiç bilemiyorum nedir ne değildir.. sonlara doğru zaten geri planda olan çiçeksilik daha da geriye çekiliyor. koku başlangıcına geri dönüyor gibi, hafif hissedilen ambergris ile daha tatlı. meşe yosunu yeşil hissiyat verecek derecede yok, vetiver de bizzat hissetmiyorum. sonda en çok hissedilen, civet, castoreum, misk. deri hissiyatı başlangıca göre daha düşük, hayvansallık daha yüksek.
war&peace denilince war'dan dolayı beklediğim; is ve yanık akoru başlangıçtaki 10-15 dk hariç neredeyse yok, savaş kısmı biraz daha karanlık verilebilirdi bana kalırsa. orta ve son fazda peace'e ulaşıyor, hayvansal sevmeyenler için külliyen savaş da olabilir gerçi
smile.png

benim denediğim Areejler içerisinde, en beğendiğim üçüncü diyebilirim.