Bugün Hangi Parfümü Denediniz

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
bazılarında katman farkı kesinlikle oluyor hocam bence de. mesela sonda hissedilmesi gereken bir nota bazen başta kendini gösterebiliyor. sıkarak kullanmak en doğrusu. nota kaybı şuana kadar hissetmedim ben. fakat yayılım düşük olduğundan yakından koklamak gerekiyor. parfümör sonuçta onu püskürtülmek üzere tasarlıyor, deneylerini de ona göre yapıyordur. yine de parfüm yapımında benim izlediğim videolarda ilgili çözeltiye bir kağıt sokup çıkararak takip ediyorlardı gelişimi. çok büyük fark olmaması lazım aslında. olan fark bence uygulanan alanın genişliği ile ilgili. püskürtme de sıvı çok küçük taneciklere ayrılıyor dolayısıyla buharlaşma için toplam yüzey alanı çok büyük, sürmede kohezyon dolayısıyla çoğunlukla tanecikler birbirine yapışık, önemli ölçüde alan kaybı var. buharlaşma hızını etkileyen, dolayısıyla kokunun seyrini de etkileyebilecek bir tek bu geliyor aklıma.? bir bilgi bulursam paylaşırım
Önermeleriniz benim düşüncem için aslında yeterince doğrulayıcı oldu Said hocam. Ben de sebebini aşağı yukarı sizin gibi düşünmüştüm. Teşekkür ederim :)

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
Cale Fragranze Mistero

Açılışında fazlaca isli ve köksü bir vetiver var, bol bol is, yanan yapraklı ağaç dalları ve köksü, yanmış olmasına rağmen ıslak hissettiren vetiver. Çok kısa süre sonra issi havanın sebebi olan buhur tarzı reçineler belirginleşiyor. Bu kısımda yanan ağaç dalları sönüyor; dallarda yanmadan kalabilmiş ağaç yapraklarının sağladığı oldukça yeşil, hafif mentol hissi uyandıran ferah balzamik hava ve sönmesine rağmen üstünde hala ince ince dumanı tüten ağaç dallarından oluşuyor bu kısım. Açılışı kadar şaşırtıcı olmasa da bu kısmın da bir rolü var, bağlantı olarak görüyorum biraz burayı.

Yaklaşık bir saat içerisinde sıcak ve çok azıcık animal gövdeli bir misk tabanında kuru oud ve muskat cevizi ya da tonka gibi bir yardım ile oluşturulduğunu düşündüğüm oldukça dengeli romsu şekerliliği ile güzel bir ters köşeye dönüşüyor Mistero. Bu kısım daha misk düzlemli vanilik, tatlı ve oldukça tok.

Açılıştaki kasvetli issi rutübetli yosunsu karanlık reçineli kısım balzamik severleri oldukça mutlu edecektir. Ters yüz olan kısım daha genel beğeniye uygun sanki, bence oldukça lüks ve dikkat çekici bir duruşu var ilgilenenleri için. 3 Sprey sıktığımda oud ve romlu kısım daha belirgin olmuştu, laden de net hissettiğimi anımsıyorum, bu denememde 2 sprey uyguladım ve daha balzamik yöne eğilimli oldu tenimde Mistero. Anlaşılacağı üzeri dozajlamaya göre de değişken bir koku.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
@azzura hocamdan almıştım, normalde satmıyor ama sağolsun teklifimi kırmadı, onda oluyor böyle nadide parfümler. forumda arattım ceylon diye, zanzibar, star musk, amber star resimlerine ulaşabildim sadece ceylon resmini bulamadım, benim elimdekini atayım.
Ekli dosyayı görüntüle 3130Ekli dosyayı görüntüle 3131
Ceylon Xerjoff for women and men orjinal sample baykal baykalbul resim artı kutu.jpg
Ceylon Xerjoff for women and men orjinal sample baykal baykalbul resim.jpg

Bendeki orjinal Xerjoff Ceylon for women and men parfüm sample şişesini, kutusunu resimini paylaştım @asaid kardeşim. @Mehmet kardeşim, hocama bu bonkör, cömert hediyeleri için tekrar teşekkürler :) .

@azzura hocamdan ise senin parfüm de orjinaldir hocam :) .. Renkleri de benzer .

Algı olayı hocam. Mesela ben bendeki daha az ama gene çok hayvansal kokuları hayvansallığı beni rahatsız etmeden algılamadığım bile olabiliyor :D . Sizinki de aynı durum sanırım. Bir kız vardı mesela okulda ve küfürlü konuşurdu. Adana'da erkekler genelde küfürlü konuşur kimi ilçelerde heleve ben bu küfürleri algılamamışım. bir idiyince Lan man gibi kelimeleri de kızdanfarketmeye başladım haha :D . Okuda bir kız Ceyhan'da Lisede bana bakın Baykal hiç küfür etmiyor, siz de kızlar yanında etmeyin demişti haha Elhamdulillah :D .

Konusunu açarız artık siz veya ben veya başka biri :D . Sizin için bugün resim çektim Asaid hocam :) .

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 3132Ekli dosyayı görüntüle 3133
Bendeki orjinal Xerjoff Ceylon for women and men parfüm sample şişesini, kutusunu resimini paylaştım @asaid kardeşim. @Mehmet kardeşim, hocama bu bonkör, cömert hediyeleri için tekrar teşekkürler :) .

@azzura hocamdan ise senin parfüm de orjinaldir hocam :) .. Renkleri de benzer .

Algı olayı hocam. Mesela ben bendeki daha az ama gene çok hayvansal kokuları hayvansallığı beni rahatsız etmeden algılamadığım bile olabiliyor :D . Sizinki de aynı durum sanırım. Bir kız vardı mesela okulda ve küfürlü konuşurdu. Adana'da erkekler genelde küfürlü konuşur kimi ilçelerde heleve ben bu küfürleri algılamamışım. bir idiyince Lan man gibi kelimeleri de kızdanfarketmeye başladım haha :D . Okuda bir kız Ceyhan'da Lisede bana bakın Baykal hiç küfür etmiyor, siz de kızlar yanında etmeyin demişti haha Elhamdulillah :D .

Konusunu açarız artık siz veya ben veya başka biri :D . Sizin için bugün resim çektim Asaid hocam :) .
teşekkür ediyorum hocam zahmet ettiniz. güzel bir anı ?

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Heeley - Oranges&Lemons, Say The Bells of St. Clement's

keskin limonlu kolonya tadında açılıyor. portakal 1-2 dakika içinde kendini gösteriyor. çok geçmeden mandalina kabuğu akoruna dönüşüyor tüm koku. 15dk kadar sonra ekşilik hafiften azalıp, mandalina suyunu andıran bir tatlılık, neroli ve çay yaprağı sahnede, bu kısımda yeşillik ön planda. 30dk kadar sonra neroli-ylang ylang daha belirgin. 3 saat kadar bu şekilde ekşilik azalıp, çiçeksilik artarak gidiyor.
kalıcılık benim tende max 4 saat kadar sürdü. yayılım 20. dk dan sonra neredeyse yok. çay notasını ortaya yakın bir yerde 15dk kadar hissedilebildim, demden ziyade taze yaprak tarzında. koku güzel ve gayet doğal ama şişe için değmez, malzemeler üst kalite fakat görece olarak pahalı hammaddeler değil. bu kalıcılık ve yayılım ile ml'sine 1,3€ talep etmek abes olmuş.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Oriza L. Legrand - Vetiver Royal Bourbon

deneyimlediğim en iyi aromatik vetiver kompoziyonu. Labdanum-Juniper ile tatlandırılmış, styrax ile bu tatlılık iyice büzgülenmiş, nane-kekik ile doğal ferahlık yakalanmış, medicinal diyeceğim ama sentetik ilaçsı anlamında değil gerçekten şifalı ot-baharat hissi veren şekilde. topraksı-köksü şekilde kullanılan Vetiver de tüm bunlarla çok iyi girift olmuş, Styrax-vetiver ikilisi yumuşak deri akoru da oluşturuyor, bir keskinlik var ama bana kalırsa deri keskinliği değil, ölmez otu ve/veya vetiver olması muhtemel. o keskinliği bile kontrollü, herşey çok dengeli, baştan sona çok zevkli antidepresan gibi bir koku. yayılım, farkedilirlik ilk birkaç saat iyi seviyede. kalıcılık da kıyafette günü çıkarıyor.

* nota sıralaması fragrantica'dan biraz farklılıklar içeriyor kendi sitesinde. Mesela labdanum normalde kalp notalarda kullanılmış ki bence de daha doğru, etkisi başlangıçtan hemen sonra hissediliyor. Ben de styrax da o anlarda hissediliyor, sadece sonda değil deri akoru. Sona doğru ölmez otu daha iyi hissedilmeye başlanıyor. tütün ve meşe yosunu hissedemedim açıkçası, diğer notalarla karıştığı için algılayamamış olabilirim.
İlginç, güzel bir parfüm gibi görünüyor maşallah, teşekkürler yorum için :)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Heeley - Oranges&Lemons, Say The Bells of St. Clement's

keskin limonlu kolonya tadında açılıyor. portakal 1-2 dakika içinde kendini gösteriyor. çok geçmeden mandalina kabuğu akoruna dönüşüyor tüm koku. 15dk kadar sonra ekşilik hafiften azalıp, mandalina suyunu andıran bir tatlılık, neroli ve çay yaprağı sahnede, bu kısımda yeşillik ön planda. 30dk kadar sonra neroli-ylang ylang daha belirgin. 3 saat kadar bu şekilde ekşilik azalıp, çiçeksilik artarak gidiyor.
kalıcılık benim tende max 4 saat kadar sürdü. yayılım 20. dk dan sonra neredeyse yok. çay notasını ortaya yakın bir yerde 15dk kadar hissedilebildim, demden ziyade taze yaprak tarzında. koku güzel ve gayet doğal ama şişe için değmez, malzemeler üst kalite fakat görece olarak pahalı hammaddeler değil. bu kalıcılık ve yayılım ile ml'sine 1,3€ talep etmek abes olmuş.
Bizim gibi parfüm, koku forumları böyle pahalı ama koku notası çok güçlü olmayanları bildirip, alacakalrı uyararak çok güzel hayır işliyor hocam :) inşallah hayırlısıyla :) . Tabi koku notası çok güzel olur gene almak isteeyn olabilir bu artık güzel yazılarınızı, yazılarımızı okuyup okuyucunun kararı :) .

Portakal, mandalina,gene meyvelikoku (çiçek)ylang ylang, neroli kağıt üzerinde çok güzel koku notaları.. ÇAy yaprağı lavantamsı koku diye hatırlıyorum be nde vardı yağı bir ara deneyeyim tekrar inşallah :) . Tende 4 saat aslında gene iyi gibi hocam. Kıyafette daha çok gidecektir yaz şartlarında hem :) . Teşekkürler sana da gelsin deneyelim bir de ben inşallah :D :) .

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Cale Fragranze Mistero

Açılışında fazlaca isli ve köksü bir vetiver var, bol bol is, yanan yapraklı ağaç dalları ve köksü, yanmış olmasına rağmen ıslak hissettiren vetiver. Çok kısa süre sonra issi havanın sebebi olan buhur tarzı reçineler belirginleşiyor. Bu kısımda yanan ağaç dalları sönüyor; dallarda yanmadan kalabilmiş ağaç yapraklarının sağladığı oldukça yeşil, hafif mentol hissi uyandıran ferah balzamik hava ve sönmesine rağmen üstünde hala ince ince dumanı tüten ağaç dallarından oluşuyor bu kısım. Açılışı kadar şaşırtıcı olmasa da bu kısmın da bir rolü var, bağlantı olarak görüyorum biraz burayı.

Yaklaşık bir saat içerisinde sıcak ve çok azıcık animal gövdeli bir misk tabanında kuru oud ve muskat cevizi ya da tonka gibi bir yardım ile oluşturulduğunu düşündüğüm oldukça dengeli romsu şekerliliği ile güzel bir ters köşeye dönüşüyor Mistero. Bu kısım daha misk düzlemli vanilik, tatlı ve oldukça tok.

Açılıştaki kasvetli issi rutübetli yosunsu karanlık reçineli kısım balzamik severleri oldukça mutlu edecektir. Ters yüz olan kısım daha genel beğeniye uygun sanki, bence oldukça lüks ve dikkat çekici bir duruşu var ilgilenenleri için. 3 Sprey sıktığımda oud ve romlu kısım daha belirgin olmuştu, laden de net hissettiğimi anımsıyorum, bu denememde 2 sprey uyguladım ve daha balzamik yöne eğilimli oldu tenimde Mistero. Anlaşılacağı üzeri dozajlamaya göre de değişken bir koku.
Teşekürler kardeşim :) . Hocam kasvetli derken Encre Noir, Chanel Sycomore, Vertus Carat Gold tarzı mı kasvet demek istediniz. Havuç tohumu yağında bu kasvetliliği doğal olarak buldum ben. Bazısı çok sentetik ve yoğun kullanıyor kusacak gibi oluyorum :D Carat Gold , Chanel Sycomore alışamadım :D .

Güzel yazın için teşekkürler tabiki :) .

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Ahah teşekkür ederim Baykal Hocam. Edebiyat ucundan ilgilendiğim ve en az parfüm kadar hoşlandığım bir alan, ama asıl emekçilerine saygım çok büyük, o yüzden kitap falan çıkartmayacağım hiçbir zaman ? teşekkür ederim ama çok mutlu ettiniz :)

Kokuya gelirsek; aslında oldukça güçsüz bir koku. Bir saat sonunda varlığını burnunuzu dayamadıkça hissetmiyorsunuz. Sentetiklerle oluşturulduğu aşikar tabii, ama o his çok fazla yok bence koku da, sentetikliğin bu kadar hissedilmemesinin bir sebebi de düşük yayılımı ve performansı tabii. Aslında belirttiğim plastik ve metaliklik biraz daha kokudaki notaları betimlemek içindi. Her türlü misk ufaktan bir plastiği hatırlatıyor bana mesela, kalitelisi de kalitesizi de. Ya da bir bal notu varsa kokuda, hafiften metalik bir şekerlilik ister istemez oluyor benim görüşüm. Gerçi sizin sorduğunuz ve bizim tartıştığımız da bu durumun oranı üzerine ? ama dediğim gibi, Poivre Piquant evet sentetik bir koku, ama oldukça kabul edilebilir ve rahatsız etmeyecek bir düzeyde sentetik hissi.
Teşekkürler kardeşim :) . Hocam kitap konusuna tekrar gelecek olursam tamam edebiyat ustalarına saygımız var ama en büyük, en güzel yazı bence Allah'tan. Demek istediğim çok güzel edebi eserler genelde yaşanmış olaylardan ortaya çıkıyor ve bunu yazan da kader, Allahi değerli akder yazıcıları yani sonuçta Allah'tan. Yanlış anlamayın din olayına girmek değil amacım tam.. Yani deemk istediğim yaşanmış bir olayı sizin gibi güzel bir edebiyat uslubuna yatkın maşalalh biri yazarsa çok iyi işler çıkabilir. Siz bilirsiniz tabiki kardeşim.

Benim aklımda bir roman-hikaye karışımı oluştu aslında. Zaman bulabilirsem yazmaya devam edeceğim acizane, bakalım inşallah :D haha :D . Çok bir iddiam yok ama okuyanlara bilgilendirici şeyler, tecrübeler verirsem bu da bana yeter. Tecrübeleri alıp ders yapmak lazım, Dostoyevski sanırım tüm tecrübeleri yaşayamayız, yaşayanlardan ders almasını bilmek lazım okuyarak tarzı bir güzel söz söylemişti, sözü vardı. Bence de çok haklı :) .

Teşekkürler hocam, seni de forumda görmek çok hoş :) .

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Bizim gibi parfüm, koku forumları böyle pahalı ama koku notası çok güçlü olmayanları bildirip, alacakalrı uyararak çok güzel hayır işliyor hocam :) inşallah hayırlısıyla :) . Tabi koku notası çok güzel olur gene almak isteeyn olabilir bu artık güzel yazılarınızı, yazılarımızı okuyup okuyucunun kararı :) .

Portakal, mandalina,gene meyvelikoku (çiçek)ylang ylang, neroli kağıt üzerinde çok güzel koku notaları.. ÇAy yaprağı lavantamsı koku diye hatırlıyorum be nde vardı yağı bir ara deneyeyim tekrar inşallah :) . Tende 4 saat aslında gene iyi gibi hocam. Kıyafette daha çok gidecektir yaz şartlarında hem :) . Teşekkürler sana da gelsin deneyelim bir de ben inşallah :D :) .
bendekini size gönderdim hocam, bakalım beğenirsiniz inşallah, yorumlarınızı bekliyorum.

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Ajmal - Patchouli

ekşi limon-misk-ud ile açılıyor, misk ve ud sentetik ama kalitesi hissediliyor. Ud bilinçli olarak aynı markanın Patchouli Wood'undaki kullanımına büyük benzerlik taşıyan fakat daha az kirli şekilde kullanılmış. Hafifçe Ursa'daki kullanımı andırıyor. Alışkın olmayanları muhtemelen rahatsız edecektir. Misk de uriner değil, hafif çiçeksi tatlılık verecek şekilde parfümün üst ve orta kısımlarının tatlılığını yumuşak gül ile veriyor. Paçuli her bölümde olmakla birlikte ilk başta geride, sonra limon ve miskin geriye çekildiği ortalarda en önde kendini gösteriyor. Tonka çok tozlu ve tatlı olarak yok, yine de orta kısımdan itibaren tatlılığı sağlamada miskin üstüne çıkıyor. Gül-Misk 3.saatin sonunda bitiyor, Paçuli başta olmak üzere ilk baştaki kirliliği azalmış Ud ve çok az tatlı Tonka bundan sonra en etkili notalar.
Başlangıcı çok güçlü, karmaşık ve yoğun, sonradan kendini dizginliyor. baştan sona gerçekten "Purely Orient"(al). Türkiye'de çoğu kişi tarafından kabul göremeyebilir
smile.png
Udun kirli kullanımına alışkın olmayanlar baş kısmını sevmeyebilir, ortalardan itibaren Paçuliye düşkün olan kişilerin seveceğini düşünüyorum. Başlangıç hariç çok süslü olmayan bir paçuli, sade ve kaliteli. benim beklentimi karşıladı açıkçası. vetiver daha çok hissetmeyi umuyordum ama belki açılış kısmında biraz var sonda hiç hissedemedim. Vanilya-Sedir-Sandal bahsi geçecek kadar hissedemedim. Muskat-Fesleğen ancak ortalarda kokuyu iyice içime çekince hissedebiliyorum. kaliteli içerikli çok gerçekçi bir odunsu paçuli, palisander iyi bilemiyorum ama odunsuluğunda önemli bir paya sahip olduğu çok açık.

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
Teşekürler kardeşim :) . Hocam kasvetli derken Encre Noir, Chanel Sycomore, Vertus Carat Gold tarzı mı kasvet demek istediniz. Havuç tohumu yağında bu kasvetliliği doğal olarak buldum ben. Bazısı çok sentetik ve yoğun kullanıyor kusacak gibi oluyorum :D Carat Gold , Chanel Sycomore alışamadım :D .

Güzel yazın için teşekkürler tabiki :) .
Tam olarak öyle bir kasvet Baykal Hocam. Havuç Tohumu yazınızı da okumuştum bu arada, oradaki tanımlara da karşılık olacaktır bence :)

Teşekkürler kardeşim :) . Hocam kitap konusuna tekrar gelecek olursam tamam edebiyat ustalarına saygımız var ama en büyük, en güzel yazı bence Allah'tan. Demek istediğim çok güzel edebi eserler genelde yaşanmış olaylardan ortaya çıkıyor ve bunu yazan da kader, Allahi değerli akder yazıcıları yani sonuçta Allah'tan. Yanlış anlamayın din olayına girmek değil amacım tam.. Yani deemk istediğim yaşanmış bir olayı sizin gibi güzel bir edebiyat uslubuna yatkın maşalalh biri yazarsa çok iyi işler çıkabilir. Siz bilirsiniz tabiki kardeşim.

Benim aklımda bir roman-hikaye karışımı oluştu aslında. Zaman bulabilirsem yazmaya devam edeceğim acizane, bakalım inşallah :D haha :D . Çok bir iddiam yok ama okuyanlara bilgilendirici şeyler, tecrübeler verirsem bu da bana yeter. Tecrübeleri alıp ders yapmak lazım, Dostoyevski sanırım tüm tecrübeleri yaşayamayız, yaşayanlardan ders almasını bilmek lazım okuyarak tarzı bir güzel söz söylemişti, sözü vardı. Bence de çok haklı :) .

Teşekkürler hocam, seni de forumda görmek çok hoş :) .
Ne demek istediğinizi çok iyi anlıyorum :) Lütfen, çok güzel bir noktadan çıkış yapmışsınız, net anladım demek istediğinizi :) Sizi bekliyoruz ama o zaman :)

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
Parfum d’ Empire Tabac Tabou

Saman ile kurulaştırılmış Coumarin hissi ile toklaştırılmış, Ceviz Kabuğu kadar sert ve Çürük Ceviz İçi kadar acı issi küllük gibi tütün ve tanımlayamadığım yardımcı oyuncularla oluşturulmuş; Ahır İlüzyonu yaratacak kadar hayvansal bir deri akoru. Uzun bir süre bu şekilde devam edip yavaşça animalik enfes bir miske dönüşüyor.

Deri bir tütün kesesinde taşınan; viski ile yıkanmış Golden Virginia’ vari kupkuru ve kopkoyu tütün yaprakları. Bu tütün yapraklarının arap kağıdı ile sıkıca incece sarılması ve tüketilip önündeki camdan kalınca kül tablasına kardeşlerinin yanına dik bir şekilde basılması. Tablanın yanında; ne kadar eğim verilirse verilsin kesinlikle bardaktan dışarı çıkamayacak kadar viski barındıran viski bardağı ve bu odadan hiçbir cam pencere açılmaksızın acele ile çıkılmış olması durumu.

Aslında bakarsanız sigaradan daha çok, İsveç’ de Snus, Türkiye’ de Maraşotu denilen cigaretta türevi şeylerin kokusu Tabac Tabou. Bana ilginç bir şekilde ceviz ve demlenip işi bitmiş kurumuş poşet çay çağrışımları da yaptı. Galiba şimdiye kadar en beğendiğim Tütün Merkezli kokuyu denedim. Sert sevenler denemeli. Benzettiğim daha derli toplu ve efendi olanı hatırladığım kadarıyla Par Amour Pour Lui idi, ama bunu tekrar deneyip yazsam daha iyi olacak.

Snus ile İsveç’ de yaşayan bir arkadaş vasıtasıyla tanıştım. Arkadaş bu ürünü kullanıyordu ve sorduğumda Türkiye’ deki Maraşotunun aynısı olduğunu söyledi ve daha önce bunu deneyimlemiş arkadaşlarım da bunu doğruladı. Maraşotu ile daha önce de karşılaşmış, ancak “maraşotu kokladım” olmasın diye uzak durmuştum. Arkadaşımın Snus Tabakasını kokladım ama, koku hafızamın bana hatırlattığı kadarı ile bağdaştırdım. Forum Nickimin altında “Müptezel” adlı bir ibare oluşup yer almasın diye de bu eki paylaşmak istedim.

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
Parfum d’ Empire Tabac Tabou

Saman ile kurulaştırılmış Coumarin hissi ile toklaştırılmış, Ceviz Kabuğu kadar sert ve Çürük Ceviz İçi kadar acı issi küllük gibi tütün ve tanımlayamadığım yardımcı oyuncularla oluşturulmuş; Ahır İlüzyonu yaratacak kadar hayvansal bir deri akoru. Uzun bir süre bu şekilde devam edip yavaşça animalik enfes bir miske dönüşüyor.

Deri bir tütün kesesinde taşınan; viski ile yıkanmış Golden Virginia’ vari kupkuru ve kopkoyu tütün yaprakları. Bu tütün yapraklarının arap kağıdı ile sıkıca incece sarılması ve tüketilip önündeki camdan kalınca kül tablasına kardeşlerinin yanına dik bir şekilde basılması. Tablanın yanında; ne kadar eğim verilirse verilsin kesinlikle bardaktan dışarı çıkamayacak kadar viski barındıran viski bardağı ve bu odadan hiçbir cam pencere açılmaksızın acele ile çıkılmış olması durumu.

Aslında bakarsanız sigaradan daha çok, İsveç’ de Snus, Türkiye’ de Maraşotu denilen cigaretta türevi şeylerin kokusu Tabac Tabou. Bana ilginç bir şekilde ceviz ve demlenip işi bitmiş kurumuş poşet çay çağrışımları da yaptı. Galiba şimdiye kadar en beğendiğim Tütün Merkezli kokuyu denedim. Sert sevenler denemeli. Benzettiğim daha derli toplu ve efendi olanı hatırladığım kadarıyla Par Amour Pour Lui idi, ama bunu tekrar deneyip yazsam daha iyi olacak.

Snus ile İsveç’ de yaşayan bir arkadaş vasıtasıyla tanıştım. Arkadaş bu ürünü kullanıyordu ve sorduğumda Türkiye’ deki Maraşotunun aynısı olduğunu söyledi ve daha önce bunu deneyimlemiş arkadaşlarım da bunu doğruladı. Maraşotu ile daha önce de karşılaşmış, ancak “maraşotu kokladım” olmasın diye uzak durmuştum. Arkadaşımın Snus Tabakasını kokladım ama, koku hafızamın bana hatırlattığı kadarı ile bağdaştırdım. Forum Nickimin altında “Müptezel” adlı bir ibare oluşup yer almasın diye de bu eki paylaşmak istedim.

Arkadaşlar özür dileyerek; denediğim ve en beğendiğim tütün merkezli olan bu parfüm PdE Tabac Tabou değil, Parfum d’ Empire Fougere Bengale’ miş. Gönderen arkadaşımız şimdi düzeltti ?

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Terre d'Hermes eau Tres Fraiche

bol bol sıkmalık ferah portakal-mandalina kabuğu kokusu. sentetiklik yok, direk soğuk sıkım narenciye kabuğu, tatlılık ekşilik vs. hepsi portakal kabuğu ile birebir, üzerinde çok oynanmamış, basit güzel bir koku. yayılım ilk 1-1,5 saat iyi, kalıcılık da kıyafette 5-6 saat rahat var.
Ferah parfüm de severiz :D . Ben de vardı az bir şey :) .

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Gres - Homme de Gres
yoğun limon ve fesleğenli açılışın ardından dozunu gittikçe yükselten harika bir meşe yosunu yanında da acı portakal. şeftali, yasemin çok etkili değil. tatlı-acı dokusunun bir kısmı labdanumdan geliyor olabilir yine de bizzat hissedilmiyor.
ana unsurlar başta limon-fesleğen ortada acı portakal-meşe yosunu sonda –muhtemelen sandal,amber etkisi ile– daha tatlı ve odunsu şekilde meşe yosunu.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Gres - Homme de Gres
yoğun limon ve fesleğenli açılışın ardından dozunu gittikçe yükselten harika bir meşe yosunu yanında da acı portakal. şeftali, yasemin çok etkili değil. tatlı-acı dokusunun bir kısmı labdanumdan geliyor olabilir yine de bizzat hissedilmiyor.
ana unsurlar başta limon-fesleğen ortada acı portakal-meşe yosunu sonda –muhtemelen sandal,amber etkisi ile– daha tatlı ve odunsu şekilde meşe yosunu.
Christopher Street Charenton Macerations for women and men Homme de Gres in Heavy Metal, Rock versiyonu :D yani çok çok daha kuvvetlisi :)

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Serge Lutens - Un Bois Vanille
meyan kökü başlangıçta hoş bir ekşilik katmış vanilya-hindistan cevizi ikilisine. sanırım bu kısmı en sevdiğim ve parfümün de nisbeten en özgün kısmı. her unsur tam yerinde ve uygun miktarda kullanılmış, gourmand denilecek bir tatlılık yok bence, hiç birşey baymıyor parfümdeki. fakat şöyle bir tezat da var ki, bu herşeyin mükemmel ve tam yerinde kullanılışı bir süre sonra bayabilir
smile.png
biz de parfümden çok şey bekliyoruz sanırım ama neyse..
ortalarda tende parfümü biraz nefes ile ısıtıp notaları canlandırınca badem-bal-hind. cevizi şeftaliye benzer bir akor oluşturuyor, bu da ilginç bir yönü bu parfümün. burnu tırmalayan bir şey yok, herşey çok pozitif, benim tarzım değil ama genel beğeni vanilya kokuları içinde denediğim en kaliteli iş. benzer vanilya parfümlerinden farklılığının malzeme ve harman kalitesi olduğunu düşünüyorum. Bir Memoirs of A Trespasser özgünlüğü beklemiyordum zaten, fakat en az onun kadar kaliteli hammadde kullanımı var.

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
L'artisan Mechant Loup

Yanık bal ve şekersi karamelize meyankökü ile cilalı eski bir ahşap eşyayı andıran gövdeli ve tok açılış ardından hafif kekremsi, acı ve tatlı zıtlıklar barındıran, pekmezsi ve aynı zamanda oldukça tok bir düzleme oturuyor. Açılıştaki bal ve meyan ile oluşan akorun oturmasıyla acımtrak sedir tonları hissediliyor.

Artan tonkavari toklukla birlikte kısa kısa otlar çimler ve seyrek seyrek çiçekler ile konumlanmış bir patika haline geliyor Mechant Loup. Hatta bu çimler üzerinde odun talaşları ve ağaçlardan düşmüş sert kozalaklar bulmak da gayet mümkün.

Acı-Tatlı çizgisinin gittikçe tatlıya doğru kaymasıyla birlikte minik minik tınlayan tatlı sandal odunu dumanı ile vedasını gerçekleştiriyor.

Mechant Loup; Acı-Tatlı gibi zıtlıkları ve Yeşil-Kahverengi kontrastları bünyesinde barındıran, Tonka-Coumarin olduğunu düşündüğüm etki ile birlikte fujer tınılara da sahip olan başarılı bir mini tematik ve mini bir gourmand. Mini diyorum çünkü tene biraz fazla yakın davranıyor. Açılışındaki Meyan ve Bal ikilisiyle yine fırına bir şeyler mi girecek diye düşündürse de hiç öyle olmadı bu sefer ki buradaki bal kullanımı gördüğüm en minimal bal kullanımı.

Yine Mechant Loup; Sabit bir kütük üzerinde kırılmış odunların kısa çimlerin üzerine bıraktığı kalıntıları ve bir takım kozalak olarak aklımda yer edecek. Ben oldukça başarılı ve sevimli buldum, giymeye de çalışacağım ve bundan da muhtemelen keyif alacağım. Herkese önermem, öneremem; ama gurme ve fujer izler taşıyan tematik bir sedir kokusu yine de farklı olabilir gibi. Bu arada Mechant Loup için fındıktan fazlaca söz edilmiş; fındık denilebilecek bir tokluk mevcut, fakat ben o şekilde yorumlayamadım. Fındık temalı bir koku da koklamadığım için bu kokuda onu bulamadım. Yersiz, abartı bir örnek görebilirsiniz belki ama; elimde 0.1 ml kadar spreysiz sürmeli şişede Areej Baikal Gris var. Her gün plastik aparatı üzerinden koklarım. Bence buram buram yağlı yağlı fındık kokuyor. Benim fikrim tabii. Eğer fındığa dair bir şey söylemek de gerekirse ki az önce biraz bahsettim; ben Mechant Loup’ da fındıktan daha çok fındığın habitatını hissettim diyebilirim galiba. Ek olarak; oldukça sıcak aynı zamanda da susuzluk yaratacak kadar kupkuru bir odun kokusu olmasına rağmen bence ilkbahar ve çok sıcak olmayan yaz günlerinde de kullanılabilir.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Sıcak Adana, yanıyor. Dışarı akşamüstü gittim gene sırılsıklam oldum ter ve nem. Kendimi balık ♓ gibi hissediyorum :)

Klimayı açtım Xerjoff Alexandria 2 sıktım. Lavanta serinlik veriyor ve diğer kokular sıcak.