Bugün Hangi Parfümü Denediniz

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Penhaligon's Bewitching Yasmine

sıcak havalara uygun değil ama kendini ozleten bir koku. feminen tarafta ama koklaması zevkli, daha çok yumusak kakule, yasemin, vanilya ön planda. biraz vakit geçtikten sonra ud yine önde olarak değil ama, arkadan bir tokluk veriyor. Lune Feline ile bayağı benzer yönü var. Onun daha az balzamiği ama kesinlikle birbirini anımsatan kokular.

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
Serge Lutens Vetiver Oriental

Çikolata gibi kokan iris çiçeği ile tatlı, çikolatalı, tozlu ve topraksı, soğuk bir başlangıcı var. Yayılımda tozlu ve çikolatalı iris etkin iken tatlı yapının merkezine yaklaştığımızda tok, rutübetli ve rutübet kaynaklı nemli hissettiren SANTAL odunu gövdesi belirgin. Gövdedeki sandal odununun yosunlaşmasıyla birlikte artan küf ve nem hissi ile sandal tarifi oldukça ekşileşiyor; buruk bir odunsu gövdeye dönüşüyor.

Kısaca; soğuk ve melankolik, tozlu ve tatlı, çikolatamsı etli çiçek yaprakları, sandal odunu ve onu küflü bir etki ile saran yosunlar. Büyük resime de bakıldığında da bunların harmanı sonucu oluşan bir amber akoru görmek mümkün. Çikolata-İris zaman zaman deri zaman zaman da toprak çağrışımları yapabiliyor, bunu da ekleyelim.

Vetiver Oriental aslında bir çeşit zaman kavramının resmedilmesi benim görüşümce. Vetiver Oriental ilk olarak soğuk ve hüzünlü toprağa karışmış çiçeklerle başlar aslında. Çikolatamsılık yaş toprak hissi uyandırır. Ara ara hissedilen süsen yaprakları ise aslında solmuş çiçeklerin toprağa karışması, toprakla bütünleşmesidir. Çikolata ve Süsen kokusu içiçedir. Daha sonrasında açığa çıkan sandal ise bir ağaç olarak düşünülebilir. Ardından yosunlanan koku ile o ağaç gövdesinin etrafı sarılır ve hafif hafif ekşi küf izleri duyulur. Evet, o ağaç yaşlanmıştır artık. O kadar uzun zamandır aynı yerindedir ki; yosunlarla bütünleşmiştir. Bu bir ağaç olmak zorunda da değil aslında, her şey olabilir. Mesela; ekmeklikte günlerce unutulmuş bir ekmek parçası, uzun zamandır silinmemiş üzeri kontrplak olan bir dolap, deniz kıyısında dalgaların haşır neşir olduğu kayalıklar, tepeleme olmuş bulaşık birikintisi, onlarca yıl hizmet vermiş olan meşe ya da çamdan yapılmış eski mutfak dolaplarının sökülüp yakacak olarak kullanılmak üzere testere ile parçalara ayrılması esnasında açığa çıkan koku, ve tüm bunlar için bana asıl kaynak olan; askere gittiğim için ilgilenemediğim, uzunca bir süredir kenarda duran akçaağaç saplı gitarımın sap kısmındaki yeşilleşmeler ve siyahlıklar. Vetiver Oriental zamandır, doğal döngüdür, unutulmuşluktur, zamana bağlı deformasyon sonucu başkalaşımdır. Hatta, gün geçtikçe yaşlanan vücudumuz bile olabilir. Ya da sadece tüm bunları uydurmama sebebiyet veren basit bir oryantaldir.

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Initio - Divine Attraction
yaş zencefil-iyot'un sertlik ve dokusuna yakın tuzlu-vetiver ile başlıyor, başlarda portakalımsı çok hafif bir tatlılık da var fakat çabucak kayboluyor, zencefil hissi kendini giderek alt plana atıyor, yerine sert deri geliyor. direk hayvansal bir deri değil ama plastiğimsi denilecek kadar da yapay değil, hatta özellikle sonları hayvansala oldukça yakın sertlikte. yanık bir havası var ama direk kül şeklinde tok bir yanıklık değil değil, keskin ve henüz yanmakta olan sedir benzeri odunsu tarzda bir yanıklık var. zaten zencefile yakın baş kısmında yanıklık çok yok, ortalardan itibaren başlıyor. süssüz sert deri sevenleri memnun edecek, genel beğeni düşmanı basit ama kaliteli bir koku.

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
4711 - Original Eau de Cologne
keskin citruslarla başlıyor portakal kabuğu-limon önde birkaç dk.sonra keskinlik hız kesip fesleğen duyuluyor. citruslar 5-6dk. sonra gayet yumuşuyor hatta çiçeklerin gerisine gidip kısa süre sonra kayboluyor. bu aşamada zambak çok belirgin belki az biraz yasemin de var. gül-kavun-şeftali hissetmedim. vetiver ve çok hafif sandal hariç son kısımdaki notalar çok belirgin değil. bir kolonya için fazlasıyla tatmin edici güzellikte. kalıcılık tende birkaç saat fakat parfüm olarak etrafta duyulması istenirse her 20-25 dk. da bir kaç fıs sıkmak gerek. kokusu rahatlatıcı ve insanı yormuyor, yazın evde bunalanlar için birebir.

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
Hermes Ambre Narguile

Ambre Narguile; Bal, toz tarçın ve tütün yaprakları ile hafif bulgur ve malt izleri de taşıyan kaliteli bir açılışla başlıyor. Balımız oldukça kuru, tatlı ve tok. Kirli, samansı ve maltsı etki bırakan tütün yaprakları ise tatlı tarçın tozları ile birlikte balın içinde karamelize ediliyor, bir nevi demleniyor aslında. Bu kaliteli açılış ile; üstüne bir tutam tarçın atılmış, hatta tarçını taşıyan yüzeyi biraz katılaşıp kaymaklaşmış boza ve salep çağrışımları da yapıyor. Yani açılışı yenilesi değil de, daha çok içilesi; yoğunluklu ve kıvamlı bir içecek gibi de denilebilir galiba.

Kısa bir süre sonra artan tatlı ve kuru tonka yoğunluğu ile hissedilmeye başlayan anasonsu serin ve transparan vanilyasıyla gövdesine soyut bir profil ekliyor. Tütün ve tarçının ekstraksiyon halinin de artık over ekstraksiyona kaçmasıyla gövde kenarlarında izlenebilen likörsü vişne ekşiliği ile; tarçın ve şeker ile karamelize edilmiş vişne ya da elma parçalarından oluşan tart harcına dönüşüyor Ambre Narguile. Yine tart harcına görüntü ve şerbetsi jelsi yapısı ile de benzeyen nargile tütünlerini de fazlasıyla çağrıştırıyor. Hatta bahsettiğim bu jelsi yapı ile nar ve tarçın katkılı bir kase aşureye de fazlaca benzediğini abartarak aktarmak istiyorum. İlerleyen süreçte fazlaca ön plana çıkan ve öncesinde de yayılımda fazlaca etkin laden reçinesinin közsü yapısı ile tatlılığını kaybetmeden yumuşak bir duman kütlesine dönüşerek son buluyor Ambre Narguile. Buradaki laden reçinesi oldukça közsü, yayılım olarak da paçulimsi diyebilirim. Bu kısım da gayet közü üzerinde hazır bir nargileden üflenen duman kütlesine benzetilebilir.

Ambre Narguile; Tatlı tütün, bal ve bol tonkalı yapısı ile kaçınılmaz olan Pure Havane benzerliğinden fazlasıyla sıyrılmış, yaptığı gerçekçi çağrışımlarla şaşırtan ve kesinlikle tecrübe edilmesi gereken kültürel ve gezgin bir gurme. Anasonlu diye kakalanan Al Fakher’ in çift elma tütününden fazlaca satan ve masaları fazlasıyla sıkışık bir nargile kafede kendinize bir tart ısmarlayıp, o kafede vişne likörü muhtemelen bulunmayacağı için yanında Cappy Vişne ile idare ederek sağa sola düşüncesizce üflenen nargile dumanlarıyla yine Ambre Narguile’ i tecrübe edebilirsiniz. Muhtemelen bahsi geçen nargile kafede tart da bulunmayacağından onu da dışarıdan almanız gerekebilir bu arada.

Ayrıca Signor Ferrari’ yi de analım.

images

Serap gibi triller ve aksak davul atakları ile başlayan ve seksenlerden elinizi hangi diziye filme sallasanız denk gelebileceğiniz tatlı melodilerle devam eden, ardından masalsı bir anlatıma geçip ara ara tınlayan kaval’ vari gitarlar ile malum soloya taşınan, 2:40 civarlarında pentatonik blues lickleri ile temayı iyice değiştiren, ufak bir trill vibrato oyunu ile 3:02 gibi Ferdi’ ye Erkin’ e Arabeske bağlayan (ki bu kısma kadar daha zillerle sık giden davulların burada fazladan aksaması ayrı bir detay) ve içinde daha bir çok şey barındıran bu güzel parçayı da bırakıyorum.

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Hermes Ambre Narguile

Ambre Narguile; Bal, toz tarçın ve tütün yaprakları ile hafif bulgur ve malt izleri de taşıyan kaliteli bir açılışla başlıyor. Balımız oldukça kuru, tatlı ve tok. Kirli, samansı ve maltsı etki bırakan tütün yaprakları ise tatlı tarçın tozları ile birlikte balın içinde karamelize ediliyor, bir nevi demleniyor aslında. Bu kaliteli açılış ile; üstüne bir tutam tarçın atılmış, hatta tarçını taşıyan yüzeyi biraz katılaşıp kaymaklaşmış boza ve salep çağrışımları da yapıyor. Yani açılışı yenilesi değil de, daha çok içilesi; yoğunluklu ve kıvamlı bir içecek gibi de denilebilir galiba.

Kısa bir süre sonra artan tatlı ve kuru tonka yoğunluğu ile hissedilmeye başlayan anasonsu serin ve transparan vanilyasıyla gövdesine soyut bir profil ekliyor. Tütün ve tarçının ekstraksiyon halinin de artık over ekstraksiyona kaçmasıyla gövde kenarlarında izlenebilen likörsü vişne ekşiliği ile; tarçın ve şeker ile karamelize edilmiş vişne ya da elma parçalarından oluşan tart harcına dönüşüyor Ambre Narguile. Yine tart harcına görüntü ve şerbetsi jelsi yapısı ile de benzeyen nargile tütünlerini de fazlasıyla çağrıştırıyor. Hatta bahsettiğim bu jelsi yapı ile nar ve tarçın katkılı bir kase aşureye de fazlaca benzediğini abartarak aktarmak istiyorum. İlerleyen süreçte fazlaca ön plana çıkan ve öncesinde de yayılımda fazlaca etkin laden reçinesinin közsü yapısı ile tatlılığını kaybetmeden yumuşak bir duman kütlesine dönüşerek son buluyor Ambre Narguile. Buradaki laden reçinesi oldukça közsü, yayılım olarak da paçulimsi diyebilirim. Bu kısım da gayet közü üzerinde hazır bir nargileden üflenen duman kütlesine benzetilebilir.

Ambre Narguile; Tatlı tütün, bal ve bol tonkalı yapısı ile kaçınılmaz olan Pure Havane benzerliğinden fazlasıyla sıyrılmış, yaptığı gerçekçi çağrışımlarla şaşırtan ve kesinlikle tecrübe edilmesi gereken kültürel ve gezgin bir gurme. Anasonlu diye kakalanan Al Fakher’ in çift elma tütününden fazlaca satan ve masaları fazlasıyla sıkışık bir nargile kafede kendinize bir tart ısmarlayıp, o kafede vişne likörü muhtemelen bulunmayacağı için yanında Cappy Vişne ile idare ederek sağa sola düşüncesizce üflenen nargile dumanlarıyla yine Ambre Narguile’ i tecrübe edebilirsiniz. Muhtemelen bahsi geçen nargile kafede tart da bulunmayacağından onu da dışarıdan almanız gerekebilir bu arada.

images

Serap gibi triller ve aksak davul atakları ile başlayan ve seksenlerden elinizi hangi diziye filme sallasanız denk gelebileceğiniz tatlı melodilerle devam eden, ardından masalsı bir anlatıma geçip ara ara tınlayan kaval’ vari gitarlar ile malum soloya taşınan, 2:40 civarlarında pentatonik blues lickleri ile temayı iyice değiştiren, ufak bir trill vibrato oyunu ile 3:02 gibi Ferdi’ ye Erkin’ e Arabeske bağlayan (ki bu kısma kadar daha zillerle sık giden davulların burada fazladan aksaması ayrı bir detay) ve içinde daha bir çok şey barındıran bu güzel parçayı da bırakıyorum.

baştan sona harika yazı. hocam başka yerlerde yazıyor musunuz hiç? hem parfüm dışı belki deneme tarzında da. okumak isterim. kendinizi çok geliştirmişsiniz bravo??

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Geoffrey Beene - Bowling Green
Juniper-Citrus-Karanfil ile çok dengeli bir açılış. Bu tarz kokulardaki gibi citrus baskın bir açılış değil. 5-10dk içerisinde yeşilliğe giriş. teşhis edemeyeceğim şekilde kompleks bir orta kısım. gerçekçi ve fesleğenle birlikte ferah bir yeşillik. notalar, geçişler dengeli burun tırmalayan birşey yok.
Ulrich Lang - APSU
Bu kokuyla birlikte karşılaştırmak adına APSU'yu da denedim. neredeyse acı fakat yine çok gerçekçi bir yeşillik. çimen yeşili diyebilirim fakat çimen kesme makinesi çalışırken etrafa yayılan ezilmiş çimen kokusu. koku yavaş yavaş yeni ezilmiş maydanoz sapı ve samana benzer bir akora doğru evriliyor.(bu aşamada Spade of Vetiver'in orta kısmı ile oldukça benzer, oldukça çiğ ve kalın bir vetiverimsi) tatlılık sıfıra yakın, sadece yeşillik. Bowling Green'den çok daha farklı bir yapısı var, açıkçası sevilesi değil ama daha gerçekçi bir yapı. 2 kokuda benim tende orta kalıcılıkta, Bowling Green yayılımı daha iyi seviyede. APSU çok konsept bir çalışma olmuş, daha sınırlı bir kitleye hitap ediyor. Benim için bu kadar gerçek bir yeşillik çok fazla.

Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
4711 - Original Eau de Cologne
keskin citruslarla başlıyor portakal kabuğu-limon önde birkaç dk.sonra keskinlik hız kesip fesleğen duyuluyor. citruslar 5-6dk. sonra gayet yumuşuyor hatta çiçeklerin gerisine gidip kısa süre sonra kayboluyor. bu aşamada zambak çok belirgin belki az biraz yasemin de var. gül-kavun-şeftali hissetmedim. vetiver ve çok hafif sandal hariç son kısımdaki notalar çok belirgin değil. bir kolonya için fazlasıyla tatmin edici güzellikte. kalıcılık tende birkaç saat fakat parfüm olarak etrafta duyulması istenirse her 20-25 dk. da bir kaç fıs sıkmak gerek. kokusu rahatlatıcı ve insanı yormuyor, yazın evde bunalanlar için birebir.
Çok merak ediyordum bu kolonyayı parfümü. Alacağım bir ara inşallah. Erkan ağamın da çok sevdiği bir kolonya. Çok teşekkürler yorum için :)

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
anlatım yeteğiniz, benzetmeleriniz vs. çok iyi ve sürükleyici. hikaye/roman vb. denemeler yapın bence. ?
Halihazırda meşgul olduğum çok fazla uğraşım var Said Hocam, bu uğraşlardan her birisi benim için en az parfüm kadar değerli ve hepsiyle de uzun zamandır birlikteyim :) Bu uğraş gamına yeni bir şey ekleyebilmem maalesef çok zor artık; çünkü bunlardan birisi ile tam anlamıyla ilgilenebilmek için bile hayat çok kısa :) Bir dönem kısa film falan çekmiştik üniversitede, o zamanlar da arkadaşlarım senaryo ile uğraşmamı önermişlerdi, ama başlayamadım tabii. Bambaşka alanlar. Keşke vaktimiz olsa da her şey ile uğraşabilsek ama maalesef çalışmamız lazım ve bu bahsettiğim 4-5 uğraşımın mesleğimden beni ne kadar uzaklaştırdığını tahmin edemezsiniz :) Evet ben onlarla varım, beni ben yapan onlar ama sistem bunu kabul etmiyor maalesef. Sizin bana attığınız bir tentür hazırlama videosu vardı kabaca, onlarla uğraşmamak için kendimi zor tutuyorum mesela :) ama uğraşmamam gerekiyor maalesef Said Hocam :) Teşekkür ediyorum ama size :)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Hermes Ambre Narguile

images

Teşekkürler hocam gene güzel anlatımınızla nazar değmesin inşallah :) . @asaid hocam ve siz bal konusunu açmıştınız. bildiğim kadarı ile bal ve besswax yani balmumu kokusu aynı şeyler. Siyah renkli bir yağı var besswax'ın ve karakovan petekli bal yerkenki koku geliyor. Misk gibi çok kuvvetli değil ama iyi genede (Tekrar kullanayım bakayım tekrar gücüne inşallah). Ben de balmumu var ve kokusu harika. Yarın konusunda sizin yazılarınızı alıntı yapıp paylaşayım inşallah. Yeşil ile sarı arasında bir rengi var ve bastırdığınızda sert ama yumuşaklıkta var ama eliniz içine mum parafini gibi girmez. Devamlı aldığım başka bir aktar vardı ama en son aldığımda bayağı mum parafin yani sentetik balmumu koymuşlar wax. rengi de turuncu idi. ilerde inceledim kokusu da sentetik mum gibiydi yani parafin gibi ki odur bence.. Gittim geri verdim ve başka aktardan aldım. Sapsarı da olabiliyor balmumu veya daha az yeşil sarı veya yeşil daha çok sarı. Dediğim gibi kokusu çok hoş. Sizler isterseniz aktarın telini falan veririm gönderim yapar. Daimi aldığım aktarda da balmumu var ama bu seçimi yaptım.

Ambre Narguile'de sentetik bal konmuş olabilir ve diğer Vanilya, tarçın ve salepimsi o harika koku parfümü çok güzel yapmış ki sentetik bal da çok güzel. Gene de bu sentetik bal mı yoksa başka bir çeşit doğal bal mı araştıracağım inşallah.

Xerjoff Naxos'da ise doğal bal kullanıldığını düşünüyorum yani balmumu kokusu besswax. Tok melankolik bir koku var ama Naxos'da melankolik mi desem böyle By Kilian Phantom tarzı tok bir burukluk mu desem. Naxos güzel ve bu tok burukluğu seven de olabilir ben çok sevemiyorum ama Naxos'un genelini sevdim. MAalesef reformule oldu, bende Vintage dekant var :).

Şarkıyı dinledim evet değişik bir karma olmuş kısmen :) . 1:00 civarı ses eski Yeşilçam türk filmlerini anımsatı. 8-9.dakikadaki müzik de değişik. Teşekkürler :)

baştan sona harika yazı. hocam başka yerlerde yazıyor musunuz hiç? hem parfüm dışı belki deneme tarzında da. okumak isterim. kendinizi çok geliştirmişsiniz bravo??
Sizden bunları duymak, görmek çok güzel Said Hocam, çok teşekkür ederim :) Maalesef sadece forumlarda yazıyorum, sosyal medya hesabım bile yok hatta :)
anlatım yeteğiniz, benzetmeleriniz vs. çok iyi ve sürükleyici. hikaye/roman vb. denemeler yapın bence. ?

Haha ben de diyorum asaid hocam bu değerli hocamıza :) . Yakında blog falan açtıracağız galiba. Ama yazılarını zaman damgaaltmanı öneririm çalınmalara karşı. Tübitak'ın zaman devlet zaman damgalı sitesinden 1000 zaman damgası 180 tl civarı idi ki çok ucuz piyasaya göre çok çok çok ucuz hem de. Bunun dışın da dosya çok uzun da olsa telif gov ter gibi devlet sitesinden 190 küsür tl ye telif yaptırabiliyorsunuz. Gerçi herhangi bir yerde yayınlanması sizi hak sahibi yapıyor ama o yerden silinirse sorun olur bu yüzden gizli de olsa başka yerlerde ek yayınlayın. Sonuçta bir emek var, Allah'tan gelen bir ilham var inşallah ve çalınması moral bozucu, kötü..

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
oo çok sevindim hocam. :giggle: güvendiğiniz o aktarın telini alabilir miyim? şimdi internetten vermek istesem hangisine güveneceğim bilemiyorum.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Yeşil değil de kahverengi ve sarı karışımı şimdi baktım. :) . Yeşil nerden aklımda kalmışsa, belki ışık ile alakalıdır.

Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
oo çok sevindim hocam. :giggle: güvendiğiniz o aktarın telini alabilir miyim? şimdi internetten vermek istesem hangisine güveneceğim bilemiyorum.
Aynen özelden veriyorum hocam. aynen ya çok sahtekar var bildiğiniz gibi değil maalesef.

Bana sahibinden.com 2dan bir isahte micro sd falan sattı. özelden konuşmamızda kabul ediyor. Sahibinden.com 'dan şikayetçiyim. Sahibinden.com müşteri hizmetleri ile hem telden hem sitesinden konuştum bakın konuşmalara bakın dedim, ne satıcıyı attılar ne paramı verdile. GET alışveriş değildi ama en azından satıcıyı atmaları lazımdı. Üstelik sahte olduğu ürünlerin üzerindeki damgaalrdan faaln da belliydi, tek tek izah ettim ama sonuç çıkmadı maalesef.

Bunun dışında n11'de faaln aktarlarda herif Kırmızı ginseng diyeAdamotu kökü satıyor. Evet ucuza satıyor ama ne olursa olsun bu sahtekarlık. Cezası da terazide hile yapanlara giriyor Kuran'da anlatılan bence, ve cezası cehennem. Gittigidiyor.com da da var böyle n11.com gibi. Sahtekarları içlerinden atmalılar bu siteelr gene de en güveniliri sanırsam N11.com gene de. Çok satım yapmış ve olumlu dönüş yapılmış satıcıları seçmek lazım n11.com'da. :)

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
@Perpetual_Burn hocam siz de çok haklısınız, benim tek koku hobisi bile çok zamanımı alıyor, birkaç hobi varsa asıl yaptığımız işe zaman gelmez bile. heleki memur ise biri çok zor.?

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
Teşekkürler hocam gene güzel anlatımınızla nazar değmesin inşallah :) . @asaid hocam ve siz bal konusunu açmıştınız. bildiğim kadarı ile bal ve besswax yani balmumu kokusu aynı şeyler. Siyah renkli bir yağı var besswax'ın ve karakovan petekli bal yerkenki koku geliyor. Misk gibi çok kuvvetli değil ama iyi genede (Tekrar kullanayım bakayım tekrar gücüne inşallah). Ben de balmumu var ve kokusu harika. Yarın konusunda sizin yazılarınızı alıntı yapıp paylaşayım inşallah. Yeşil ile sarı arasında bir rengi var ve bastırdığınızda sert ama yumuşaklıkta var ama eliniz içine mum parafini gibi girmez. Devamlı aldığım başka bir aktar vardı ama en son aldığımda bayağı mum parafin yani sentetik balmumu koymuşlar wax. rengi de turuncu idi. ilerde inceledim kokusu da sentetik mum gibiydi yani parafin gibi ki odur bence.. Gittim geri verdim ve başka aktardan aldım. Sapsarı da olabiliyor balmumu veya daha az yeşil sarı veya yeşil daha çok sarı. Dediğim gibi kokusu çok hoş. Sizler isterseniz aktarın telini falan veririm gönderim yapar. Daimi aldığım aktarda da balmumu var ama bu seçimi yaptım.

Ambre Narguile'de sentetik bal konmuş olabilir ve diğer Vanilya, tarçın ve salepimsi o harika koku parfümü çok güzel yapmış ki sentetik bal da çok güzel. Gene de bu sentetik bal mı yoksa başka bir çeşit doğal bal mı araştıracağım inşallah.

Xerjoff Naxos'da ise doğal bal kullanıldığını düşünüyorum yani balmumu kokusu besswax. Tok melankolik bir koku var ama Naxos'da melankolik mi desem böyle By Kilian Phantom tarzı tok bir burukluk mu desem. Naxos güzel ve bu tok burukluğu seven de olabilir ben çok sevemiyorum ama Naxos'un genelini sevdim. MAalesef reformule oldu, bende Vintage dekant var :).

Şarkıyı dinledim evet değişik bir karma olmuş kısmen :) . 1:00 civarı ses eski Yeşilçam türk filmlerini anımsatı. 8-9.dakikadaki müzik de değişik. Teşekkürler :)

Haha ben de diyorum asaid hocam bu değerli hocamıza :) . Yakında blog falan açtıracağız galiba. Ama yazılarını zaman damgaaltmanı öneririm çalınmalara karşı. Tübitak'ın zaman devlet zaman damgalı sitesinden 1000 zaman damgası 180 tl civarı idi ki çok ucuz piyasaya göre çok çok çok ucuz hem de. Bunun dışın da dosya çok uzun da olsa telif gov ter gibi devlet sitesinden 190 küsür tl ye telif yaptırabiliyorsunuz. Gerçi herhangi bir yerde yayınlanması sizi hak sahibi yapıyor ama o yerden silinirse sorun olur bu yüzden gizli de olsa başka yerlerde ek yayınlayın. Sonuçta bir emek var, Allah'tan gelen bir ilham var inşallah ve çalınması moral bozucu, kötü..
Aa aynı mıymış Bal ve Beeswax notası, ben farklı gibi algılamıştım. Demek ki yan rollerin etkisi büyük :) Baykal Hocam biz de Said Hocam ile onu arıyorduk evet :) Aslında aldığınız ürünün fotoğrafı falan varsa, direkt buradaki aktarlara da bakınıbilir, malum genelde aynı ürünleri satıyorlar :) Gerçi siz Adanadasınız :) oranın aktarları farklı olabilir. Naxos ve Phantom ile yolumuz kesişmedi hiç, Ambre Narguile tabii ki sentetiklerle yaratılmış bir koku muhtemelen ama üstad bunu güzel gizlemiş doğrusu. Kanlı Canlı bir koku valla işin açığı :)

Ahah benim de dediklerinizden Blog mevzusu gelmişti aklıma, ama şu an buralarda yazmaktan memnunum :) Çalıntı ihtimalini de pek sanmıyorum, pek endüstriyel reklam anlamında kullanılabilecek yazılar değiller sanki :) Zaten özellikle de konu açmıyorum, biraz gözden ırak olsun, sadece arayan bulsun :)

Aynen özelden veriyorum hocam. aynen ya çok sahtekar var bildiğiniz gibi değil maalesef.

Bana sahibinden.com 2dan bir isahte micro sd falan sattı. özelden konuşmamızda kabul ediyor. Sahibinden.com 'dan şikayetçiyim. Sahibinden.com müşteri hizmetleri ile hem telden hem sitesinden konuştum bakın konuşmalara bakın dedim, ne satıcıyı attılar ne paramı verdile. GET alışveriş değildi ama en azından satıcıyı atmaları lazımdı. Üstelik sahte olduğu ürünlerin üzerindeki damgaalrdan faaln da belliydi, tek tek izah ettim ama sonuç çıkmadı maalesef.

Bunun dışında n11'de faaln aktarlarda herif Kırmızı ginseng diyeAdamotu kökü satıyor. Evet ucuza satıyor ama ne olursa olsun bu sahtekarlık. Cezası da terazide hile yapanlara giriyor Kuran'da anlatılan bence, ve cezası cehennem. Gittigidiyor.com da da var böyle n11.com gibi. Sahtekarları içlerinden atmalılar bu siteelr gene de en güveniliri sanırsam N11.com gene de. Çok satım yapmış ve olumlu dönüş yapılmış satıcıları seçmek lazım n11.com'da. :)
Klasik E-Ticaret sitelerinin de neredeyse hiçbirine güven kalmadı. Ne alınacaksa kesinlikle iyi araştırılmalı gerçekten. Sonra kesinlikle arkasında durmuyorlar. Hatta üzecek meblağlara hiçbir şey alınmamalı bence güvenip de.

@Perpetual_Burn hocam siz de çok haklısınız, benim tek koku hobisi bile çok zamanımı alıyor, birkaç hobi varsa asıl yaptığımız işe zaman gelmez bile. heleki memur ise biri çok zor.?
Maalesef Said Hocam maalesef. Gönül ister ki hep bu keyif aldığımız uğraşlarla geçsin vakit ama işte. Ben yeni mezunum Said Hocam, askerden de yeni geldim hatta, iş arayışındayım. 2 aydır hiçbir geri dönüş alamadım neredeyse, piyasa berbat. Çalışan 3-5 arkadaşımın durumunu, vardiya sistemlerini de biliyorum. Şu anki sistem o 1 uğraşınıza bile kesinlikle vakit tanımıyor maalesef. Memuriyet hayal şu an bizler için maalesef, mühendis atamaları imkansız ile eş değer nerdeyse; tüm parametreler göz önüne alındığında.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Dzongkha L'Artisan Parfumeur for women and men

@asaid hozama teşekkürler :)

Sandal odunlu bir parfüm. Tütsü veya Vetiver kasveti tekrar kullanacağım şu an sıcaktan aklımdan çıkmış deneyeli çok olmuştu :) .

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi

@asaid hozama teşekkürler :)

Sandal odunlu bir parfüm. Tütsü veya Vetiver kasveti tekrar kullanacağım şu an sıcaktan aklımdan çıkmış deneyeli çok olmuştu :) .

Sandal odunlu. Başlarda az sandal odunu ilerlede çoğalıyor Sandalodunu ama bir Costume Natinoal Homme kadar da doyurmadı sandalodununa. Evet başlarda kasvetlendirilmiş Vetiver (Kabe samanı) tarzı ama rahatsız etmeden kasvet var ve Havuç tohumu kullanılmış bence. Sonra tütsü ortaya çıkıyor ama geçişleri çok takip edemedim henüz kullanımlarımda. Kremsi tarzı bir açılış var çok kremsi olmadan, güzel parfüm.

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
Dusita La Douceur de Siam

Pembe - Beyaz Gül Yaprakları ve taze kadife egzotik tatlı çiçeklerle tende yerini alıyor. Oldukça kaliteli bulduğum gül; fazlasıyla şeffaf ve güzel bir gül suyu kıvamında oldukça serin ve soğuk bir yapıda. Egzotik olarak adlandırdığım çiçekler ise; oldukça asidik bir yapıda davranmakla birlikte, en az eşlik ettikleri gül kadar kaliteliler. Gül biraz daha köşelere, kenarılara yayılırken bu egzotik arkadaşlar; oldukça etli ve tozlu kadifemsi yapraklarıyla La Douceur de Siam’ ın biraz daha orta kısmını dolduruyorlar denilebilir. Bu kısımda gül ve çiçeklerle oluşan akor; ipek kumaşın ya da bir çeşit tül perdenin dokusunu, kadife yapısıyla fazlasıyla anımsatıyor aslında. Hatta ipek parlak kaygan bir kumaşa dokunduğumuzda biraz içimizi ve tüylerimizi kaldıran o tiksintiyi de barındırıyor diyebilirim.

Bu aşamadan sonra egzotik çiçeksiler oldukça dolgunlaşıyor ve boyut kazanıyor. Hatta indolik yeşil çiçek sapları ile de karşılaşabiliyoruz burada. Ortadaki bu çiçeksi yapının yavaş yavaş toklaşmasıyla birlikte açılış için bahsettiğim çiçek yaprakları oldukça meyvemsi bir profile bürünüyor; muz, mango ve benzeri dolgun, yoğunluklu kremsi meyve hissini oldukça gerçekçi bir şekilde sağlıyor. Meyvemsi kokuların çiçeklerden geldiğini biliyorsunuz, fakat profil fazlasıyla meyvemsi, bence oldukça ilgi çekici. Bu noktada kenarılarda hissedilen gül yaprakları ise misksi diyebileceğim bir gül formuna bürünüyor ki burada sabunsuluk tavan yapıyor. Bu kısım da, makineden yeni çıkmış çamaşırlar ile rahatlıkla bağdaştırılabilir. Fazlasıyla temiz, hatta yer yer sabunsuluğa bağlı deterjansı diyebilirim.

Kıvılcım tanesi kadar olan indolik hissinin büyümesi ile birlikte Yasemin Manolya gibi kirli çiçeksi gövdeler hissediliyor. Hatta tahammül edemediğim iki parfümden birisi olan Baghari’ deki (güncel olanı) yoğun kimyasallarla kısa süre önce temizlenmiş lavabo gibi kokan kremsi vanilik köpüksü yasemine fazlaca benziyor, ama buradakine tahammül edebiliyorum, hatta fazlasıyla beğeniyorum. Bu arada artan meyve hatta eklenen havucumsu sebzelerle oluşan hal cümbüşünün üzeri de bu vanilik köpüksü kremsi yasemin ile kaplanıyor. Buradaki kesişimden gelen köpük hissi çok tuhaf; hani blenderda taze meyve suyu çekersiniz, çok hacimli bir köpüğü olur ya, evet öyle bir şeye dönüşüyor bizim Siam.

Çok çok diplerde çok çok fazla dikkat edildiğinde güzel bir sandal yakalanıyor. La Douceur de Siam’ ın sonunda da buraya kadar bahsettiğim tüm sabunsuluk, bu sandal tabanının üzerine çöküyor. Burayı da şöyle niteleyeyim; ahşap bir kesme tahtasında zamanla çatlaklar oluşur aslında, mecburi olarak yıkanması sonucu da sabun ya da diğer kimyasallar bu boşluklara dolar, zamanla da ahşap kesme tahtalarının zaten bu yüzden beyazladığını görürüz. Evet, buradaki sandalı nitelemek gerekirse sandal bir kesme tahtası düşünebilirsiniz.

Evet, La Douceur de Siam; baştan sona gülün hakim olduğu, çiçeklerin meyve gibi davrandığı, temizlik ferahlık canlılık tazelik gibi pozitif kavramları fazlaca başarılı bir şekilde verebilen, çiçekleri vintagelerdeki gibi üç boyutlu olarak da sunmayı başarabilen harika bir sabunsu gül kokusu. Girişindeki serin ve puslu meyvemsi çiçek yapraklarıyla fazlaca sevdiğim Nightingale’ a benzediği için beni fazlasıyla çekti aslında, sonrasının pek bir alakası olmasa da açılışının hala bağlantılı olduğunu da düşünüyorum galiba. Aslında; ahşap bir kesme tahtası kullanarak kesilen meyve sebzelerin blenderda mikslenmesiyle elde edilen vitamin bombası sıkma meyve suyunuzu içerken üzerinizdeki kıyafete dökmeniz ve obsesif bozukluğunuz sebebiyle onu hemen makineye atmak istemeniz, makineye vardığınızda da birkaç saat önce gül kokulu yumuşatıcınız ile atmış olduğunuz tül perdelerinizin bittiğini görüp makinedekileri oturma odasına sermeniz ve bu perdelerin yanında da sıkma meyve suyunuzu daha fazla vitamini kaçmadan tüketmeniz olarak da gayet rutin bir günde karşılaşabileceğiniz, başınıza gelebilecek bir durum gibi La Douceur de Siam. Tabii obsesif bozukluğunuz varsa, yoksa olmaz. “Baharın ferahlığı ve huzuru” “Cennet bahçelerinden toplanmış güller” gibi söylemlerle pazarlanan çoğu kokuyu da cebinden çıkarır ayrıca, her ne kadar kendileri de Tayland Baharat Bahçeleri ile pazarlasa da bence çok daha fazlası. Ama isteyene de fazlasıyla Tayland Baharat Bahçelerini verebiliyor bence. Uzun uzun anlattığıma da bakmayın, basit bir gül kokusu aslında.