Bugün Hangi Parfümü Denediniz

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
Comme des Garcons Leaves Calamus

Pırasa, yeşil soğan, salatalık kabuğu ve çeşitli bitki sapları. Yeşil çay ve tabağı yanında bir parça siyah hatlı kuru kayısı. Pikselleri görünen, kalitesiz, gereksiz kalın, kanserojen pazar poşeti ya da hasır pazar çantası, hatta sebze tezgahının üzerini örten lekeli muşamba. Tabanda ise; kuru ama kaygan, talaşlı, kolalı Gucci Pour Homme (2003) derisi. Mini bir Gucci Pour Homme DNA sı taşıyan, halden hallice bir pazar kokusu Calamus. Benim için; Duchaufour’ un, Mechant Loup ile birlikte en sevimli kokularından, kısalarından. Elime dün geçmiş olmasına rağmen şimdiden 3 kez denedim. Ömrü sadece yarım saat kadar olmasa, This is not a blue bottle ile birlikte yazın hiç sıkılmadan kullanabileceğim bir koku da olabilirdi aslında. Gautier Serre, Quentin Dupieux, Bertrand Duchaufour. Cidden ayrı kafalar bunlar.

Acemiburun

TürkParfüm Üyesi
huş ağacı denediniz mi hocam? kömürümsü dediğiniz kısım o türden bir katransı derili bir tütsü mü sizce? türünü daha iyi anlamak için soruyorum.
Selam hocam huşağacı deneme fırsatım oldu , benim kokladığım huş ağacı kömürümsü değil direkt kömür hatta kaloriferde yanan kömürün külleri gibi kokuyor, özetle benm denediğim huş katranıyla bu oudun alakası yok bence..

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Selam hocam huşağacı deneme fırsatım oldu , benim kokladığım huş ağacı kömürümsü değil direkt kömür hatta kaloriferde yanan kömürün külleri gibi kokuyor, özetle benm denediğim huş katranıyla bu oudun alakası yok bence..
? evet, direk kömür veya katran olarak da anlaşılabilir. seyrelterek kullanıldığında isli deri akoru oluşturabiliyor. tabi diğer yağlar gibi saf olarak kullanımı çok mümkün değil. garip belki ama arada açıp koklayarak hislere bir tokat atıp burnu yormayı eğlenceli buluyorum. aynı şeyler civet, misk, bazı ud türleri için de geçerli. hatta paçuli bile, bence saf halde kullanmak için normalde çok güçlü, ama ben kullana kullana alıştım. bir süre sonra yeterli de gelmiyor burun alışınca hatta. ama çevre çok duyarlı bu tür kokulara çabuk farkediliyor. huşu bir iki kez saf olarak kullandım ama çok mantıklı birşey değil açıkçası. asıl potansiyelini yoğunluğu az olunca gösteriyor.
Ud'u da merak ettim. direk kömür akoru tabi beklemiyordum ama yaklaşık da değilse ilginç bir deneyim olabilir.

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
Unum But not Today

Ziftli, tozlu, tekinsiz Rien aldehitleri ve buruk, tatlı, kimyoni 1740 ölü derisi. Devamında; viskili, kömürleşmiş kuru kahve tozlarıyla yine 1740’ ın Baileys akoru ve belki biraz da paçulisi. Çok fazla değişim göstermiyor, misk yönü hafif tatlılaşarak gölgeli bir şekilde yayılımını sürdürüyor; buralar da biraz Vierges et Toreros tınılı sanki. İki tokatlı işi bir araya getirsek daha tokatlı bir şey ortaya çıkar gibi bir düşünce ile ortaya çıktığını düşünsem de yine de beğendiğimi, hatta arayacağımı söyleyebilirim. Bana gece yarısı Oranssi Pazuzu albümü dinletebildiğine göre vardır sanki bir olayı.

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
Serge Lutens Fumerie Turque

Sandallı vanilyalı zengin, neredeyse ele bulaşacak yoğunlukta bir bal akoru hatta bal absolute. Zeminde, bir parça misk ve ölmezotu da barındırdığını düşündüğüm, samansı kuru tütün ve Serge Lutens imzası tarçınlı, kimyonlu, tonkalı tatlı baharat kırıntıları ekseninde tozlu, aşınmış, isli, çiğ bir süet. Ve tümünü besleyen; bazen çikolatalı, genelde kireçli formda inanılmaz esnek ve bir o kadar da kaliteli bir paçuli.

Şerbetli bal akoru ile, üç şekerle ya da tatlandırıcı kapsüllerle şerbetlenmiş açık çaylara; samansı tütünü ile, günde en az bir paket tüketilen ucuz sigaralara ve ceplere dökülen tütün kalıntılarına; gövdeli sandallı vanilyası ile, mahale homojen şekilde dağılmış sigara dumanını tahliye etmeye yetmeyen rengi solmuş pervaneli avizelere, sararmış okey taşlarına ve ıstakalarına, köşeleri kırılmış aslara ve bacaklara; paçulisi ile, kireçli demliklere ve içinde kaynayan kireçli sulara, üzerinde sigara yanıkları bulunan yeşil masa örtülerine; süeti ile, kahvehanenin müdavimi yaşlı amcaların olmazsa olmazı; üzerlerine bol, yıkanmaktan aşınmış suni süet ceketlere dokunan; nargile, puro, pipo, sigara olmak üzere tüm tütünlerden referanslar taşıyan nefis bir kahvehane kokusu Fumerie Turque. Devamında: çakmak görevi gören; sıcak, ekşi oryantal amber ile ısınıyor ve yanan tütününden dökülen küller ile plastik bir kül tablasını dolduruyor. Yani, sararmış dişler, sararmış beyaz bıyıklara bir çay sigara sefası da denebilir. Nescafesini su bardağında sevenlere.

Sanırım hobinin sonuna geldim. Galiba “Hayatın boyu tek bir koku?” diye bir soru yöneltilse, düşünmeden Fumerie Turque’ nun adını verebilirim. Sınırsız Fumerie Turque teminatı sağlayabileceğim vakit, bu hobiyi bırakacağıma yemin edebilirim. Benim için tartışmasız; kokladığım en iyi bal, en iyi tütün, en iyi paçuli ve en iyi harman olduğunu rahatlıkla söylebilirim. Fumerie Turque’ yu yüzeysel olarak soluduğunuzda gayet tatlı, lezzetli bir tütün kokusu alıyorsunuz; güçlüce soluduğunuzda ise o tütün taneleri yanıyor ve küllere dönüşüyor. Özetle, ciğerleri dolduran bir sigaranın ucundaki ışığını ve yükselen dumanını anlık olarak simüle ediyor Fumerie Turque bizlere. Henüz deneyemedim, ama Borneo paçulisini hep buradaki gibi hayal etmiştim. Umarım öyledir de, Fumerie Turque ve Borneo yanına, LmF, Fougere Bengale gibi birkaç kumarinli tütün örneği daha yakalayıp, buralardan koşarak uzaklaşırım.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Serge Lutens Fumerie Turque

Sandallı vanilyalı zengin, neredeyse ele bulaşacak yoğunlukta bir bal akoru hatta bal absolute. Zeminde, bir parça misk ve ölmezotu da barındırdığını düşündüğüm, samansı kuru tütün ve Serge Lutens imzası tarçınlı, kimyonlu, tonkalı tatlı baharat kırıntıları ekseninde tozlu, aşınmış, isli, çiğ bir süet. Ve tümünü besleyen; bazen çikolatalı, genelde kireçli formda inanılmaz esnek ve bir o kadar da kaliteli bir paçuli.

Şerbetli bal akoru ile, üç şekerle ya da tatlandırıcı kapsüllerle şerbetlenmiş açık çaylara; samansı tütünü ile, günde en az bir paket tüketilen ucuz sigaralara ve ceplere dökülen tütün kalıntılarına; gövdeli sandallı vanilyası ile, mahale homojen şekilde dağılmış sigara dumanını tahliye etmeye yetmeyen rengi solmuş pervaneli avizelere, sararmış okey taşlarına ve ıstakalarına, köşeleri kırılmış aslara ve bacaklara; paçulisi ile, kireçli demliklere ve içinde kaynayan kireçli sulara, üzerinde sigara yanıkları bulunan yeşil masa örtülerine; süeti ile, kahvehanenin müdavimi yaşlı amcaların olmazsa olmazı; üzerlerine bol, yıkanmaktan aşınmış suni süet ceketlere dokunan; nargile, puro, pipo, sigara olmak üzere tüm tütünlerden referanslar taşıyan nefis bir kahvehane kokusu Fumerie Turque. Devamında: çakmak görevi gören; sıcak, ekşi oryantal amber ile ısınıyor ve yanan tütününden dökülen küller ile plastik bir kül tablasını dolduruyor. Yani, sararmış dişler, sararmış beyaz bıyıklara bir çay sigara sefası da denebilir. Nescafesini su bardağında sevenlere.

Sanırım hobinin sonuna geldim. Galiba “Hayatın boyu tek bir koku?” diye bir soru yöneltilse, düşünmeden Fumerie Turque’ nun adını verebilirim. Sınırsız Fumerie Turque teminatı sağlayabileceğim vakit, bu hobiyi bırakacağıma yemin edebilirim. Benim için tartışmasız; kokladığım en iyi bal, en iyi tütün, en iyi paçuli ve en iyi harman olduğunu rahatlıkla söylebilirim. Fumerie Turque’ yu yüzeysel olarak soluduğunuzda gayet tatlı, lezzetli bir tütün kokusu alıyorsunuz; güçlüce soluduğunuzda ise o tütün taneleri yanıyor ve küllere dönüşüyor. Özetle, ciğerleri dolduran bir sigaranın ucundaki ışığını ve yükselen dumanını anlık olarak simüle ediyor Fumerie Turque bizlere. Henüz deneyemedim, ama Borneo paçulisini hep buradaki gibi hayal etmiştim. Umarım öyledir de, Fumerie Turque ve Borneo yanına, LmF, Fougere Bengale gibi birkaç kumarinli tütün örneği daha yakalayıp, buralardan koşarak uzaklaşırım.

Çok teşekkürler ve maşallah güzel anlatım için gene :)

İnşallah hayırlısı ile parfüm hobisini bırakmazsınız ama aradığınız parfümü de bulmuşsunuzdur umarım :)

Fumerie Turque Fransızca ve Türk kantini demek sanırım.

Bal kokusu ben de çok severim. Parfüm ilgimi çekti hele de siz çok sevdiğinizi söyleyince. Saf bal (balmumu yağı, beeswax) almayı ve kullanmayı seviyorum. Çok güçlü bir yağ değil ama zevkli kullanması :)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Lacoste Vintage 1980 civarı. Harika bir şey. Yves Saint Laurent YVS Kouros Vintage in parlak hali ve onun kadar güçlü değil ama değişik güzel bir şey. Keskinsi otsu bir koku var sabunsuluğu da bozmadan. Hayvansallık dediğim gibi Ysl Kouros gibi değil ve parlaklık da var ek. Güzel parfüm Vintage i..

@Mehmet @rasta82 işi biliyorsunuz. Mehmet kardeşim hocam ile parfüm zevki benzerliğimiz devam ediyor ve Rasta ile de :)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Penhaligon's | Agarbathi
sentetik sandal üzerine çok hafif yasemin; incir tadında meyvemsi bir tatlılığa eşlik eden yoğun olmayan tütsü ve bir parfümde ilk kez algılayabildiğim gerçekçi bir süt akoru. oldukça yumuşak olmasına rağmen, dumansılık da rahat hissedilebiliyor. yayılım ve kalıcılık iyi seviyede. Penhaligons'dan denediklerim içinde en memnun kaldığım.
Sentetiklik şaşırtmadı gene Penhaligon's. O güzelim şişeler ise çok güzel ve daha kaliteli parfümü hakediyor içine

Doğal sütlülük hmm ilgimi çekti. Teşekkürler :)

Acemiburun

TürkParfüm Üyesi
Lacoste Vintage 1980 civarı. Harika bir şey. Yves Saint Laurent YVS Kouros Vintage in parlak hali ve onun kadar güçlü değil ama değişik güzel bir şey. Keskinsi otsu bir koku var sabunsuluğu da bozmadan. Hayvansallık dediğim gibi Ysl Kouros gibi değil ve parlaklık da var ek. Güzel parfüm Vintage i..

@Mehmet @rasta82 işi biliyorsunuz. Mehmet kardeşim hocam ile parfüm zevki benzerliğimiz devam ediyor ve Rasta ile de :)
Eğer splitteki lacoste ise 1986 üretimi çıktı hocam o bilginiz olsun

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi

Perpetual_Burn

Üye
TürkParfüm Üyesi
Jovoy Les Jeux Sont Faits

Herbal çiğ yeşil nüanslar da barındıran, içkiyle yıkanmış tatlı bariton pipo tütünü ve sedirsi kuru cilalı ahşap parçalar ile harmanı. Tütün akorunu güçlendiren, hafif tatlı kimyon ya da acı toz tarçın olduğunu düşündüğüm çemensi kuru baharatlar, ve benzoin dolgulu nefis bir afyonlu vanilya. Ya da direkt olarak; yanmış reçinelerin sakızsı ferah dumanı ile cilalanmış, ucuz yollu gül ağacı bir pipo da denilebilir. Yer yer kepekli ekmek, çavdar ekmeği çağrışımları yapsa da, konumuz o değil. Bu gül ağacı pipomuzu alalım; haznesine yine ucuz yollu bir tutam pipo tütünü ve birkaç tutam yeşil tütün serpiştirelim. Yakmaktan çekinip tütün haznesini tekrar boşaltalım ve haznenin çapına uygun folyo ile tütün harmanının yatağını tekrar şekillendirelim. Evet, artık yakabilirsiniz. Ertesi günü bu piponun kesitini alalım; amatör bir pipo kullanıcısı olduğumuzu varsayarak; yanmış yanmamış tütün kalıntıları, kararmış ahşap, kül ve kurumuş tükürükler. Evet, Les Jeux Sont Faits, sanırım bu piponun kesiti olacaktır.

İlerleyen dakikalarda Les Jeux Sont Faits, bahsettiğim bu yanma işlemini güzel bir laden temelinde gerçekleştirerek, lezzetli bir Interlude amberi bırakıyor tende. Hem herbal çiğ yeşil tütün, hem de koyu puro, pipo tütünü olayı ile, tütün olarak; katılaşmış jel tabaka arkasındaki donuk, durağan ahşap hissi ile, odunsu olarak; dönüştüğü oryantal amberi ile, direkt bir amber olarak deneyimlenebilir, okunabilir. Laden yönü ile benzeştiğini düşündüğüm; Hdp 1740, Laudano Nero, Hard Leather ile birlikte galonlarca kullansam sıkılmayacağım bir koku olduğunu da söyleyebilirim Les Jeux Sont Faits’ in. Hatta karlı, yağmurlu soğuk havalarda boozy yönü ile direkt olarak Laudano Neroya dönüşebiliyor.

Blues antolojisi olabilecek nitelikteki soundtrackları ve bu soundtrackları sunuş şekli ile seneler geçse de aklımdan çıkmayan bir dizi Quarry. Çok yazık ettin bu diziye Cinemax.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Comme Des Garcons Black

Bayıldım, güzel parfüm olmuş. Tende sedir tatlılığı ve tütsü .. Tatlı severler bayılacak tütsü sevmese bile; Tütsü severler sevecek tatlı koku sevmese bile, böyle bir parfüm.

İleride kremsilik harika artı sabunsuluk da var gibi.. Kıyafette karabiber kokusu aldım ki açıklanmış. Sanırım tenim Karabiber kokusunu bayağı emdi. İleride erkeksi ten kokusu oluşuyor.

Beyefendi kokusu çok hoş. Sedir severim zaten (sandal ile vanilya arası ama vanilyadan daha soğuk bir tatlılık, vanilya batıyor ama benzer koku arıyorsanız bu Sedir kokusu olabilir ki ben vanilya da sedir de kokusunu severim. Odunsu bir koku değil o kadar sedir kokusu..).

Fiyatı Sevilde 300 küsür TL indirimde, 2021 için 100 ml iyi bir fiyat bence..

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Rogue | Mousse Illuminée
Yemyeşil ferah sakızsı temiz bir yosun ile açılıyor. Ortaya doğru gelindikçe hala yemyeşil fakat artemis ile daha taze otsu; defne ile daha kafurik terpenik pürüzlü bir yeşile dönüşüyor. yine bu aşamada toprak ve mantarsı bir akor ile Chpyre Mousse'dan bir iz taşımakla birlikte onun kadar aykırı değil. Sona girildiğinde ortada da kendini alttan hissettiren beyaz misk ve önceki terpenik dokunun neredeyse oje kıvamına evrilmesiyle keskin beyaz çiçeksilerle kapanış yapıyor. ortadan itibaren ara ara sabunsu yeşil çay gibi bir hissiyat da veriyor. Genel olarak yeşil, otsu misk, kafurik, temiz topraksı yosun denilebilir.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
@asaid hocam ve hocalar sizce Lalique Encre Noir A L'Extreme daha mı yumuşak Encre Noir e göre kasvet olarak?

Son düzenleme:

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Ben sadece l'extreme versiyonunu kullandım hocam. ama yapılan yorumlara göre a L'Extreme versiyonu daha kasvetli bir yapıya sahip.

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Anonim | Black Ambergris
bol tereyağlı, tuzlu karamelli, kakao. başları tereyağlı misbonu andırırken sonlara doğru daha reçineli gotik, absolute kalitede bir kakaoya dönüşüyor. tütsü hafif, hayvansal bir yapı ise hissetmedim. Burning Ben ile bir kısmı benzer denebilir. Black Ambergris'de kahve-kakao ikilisine, tereyağı ve karamel eşlik ederken, Burning Ben'de samansı ferah bir yapı bu ikiliye eşlikçi. yine Burning Ben'in gotik yapısı arka plandaki huş benzeri bir yanıklık ile verilmişken, burada orta aşamada iyice belirginleşen yoğun kullanılmış kakao ile verilmiş, yine de zorlayıcı değil gayet sevilebilir şekilde sunulmuş. Burning Ben'in kokusunu da çok sevmekle birlikte kalıcılığı başarısızdı. Black Ambergris kalıcılık ve yayılım konusunda tenimde iyi seviyede.

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Serge Lutens | Le Participe Passé
Chene'nin hafif ölmez otlu, tozlu tonkalı meşe odunu altyapısına tamamen sahip olmakla birlikte başlangıçta otsu sabunsu meyveli bir yapı buna eşlik ederken ortaya doğru neredeyse yanık koyu bir karamele ek olarak ölmez otu da oldukça yoğunlaşıyor. Chene'deki huş'un az düzeyde tutulması ona kimyon ve ölmez otundan gelen koyu baharatları ile tonka benzeri tatlı tozlu meşe kerestesinin dengede kalmasını sağlamışken; burada hem kavurucu koyu baharatlar hem de yanık karamel akorunun yoğunluğu ile özellikle ileriki safhalarda denge tamamen karanlığa kayıyor. oldukça sevsem de topluluk içinde kullanımı mümkün olmayabilir. terapi niyetine ancak bireysel kullanımda iş görür.

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Robert Piquet | Oud Divin
Cilalı ahşap ve gerçekçi koyu bir kahve akoru ile başlıyor. Reçineler oldukça sert kullanılmış öyle ki ara ara deri hissiyatı da alabiliyorum. Kirlilik hissetmedim. Tatlılık genele bakıldığında oldukça az olmakla birlikte özellikle ortadan sonra tonka'dan çok peru balsamını andırır şekilde var. keskin bir değişim sergilemeden, kahve ortaya doğru kendini arka plana çekiyor, cilalı ahşap ise hafifçe yumuşayıp dozunu azaltarak sona kadar devam ediyor. belirgin bir paçuli ve vetiver hissetmedim. tek düze sayılsa bile çok severek kullanacağım bir gotik reçine yorumu.