Cacao

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Cacao brezilya : inanılmaz tatlı ve acımtırak çikolata nüasları bitter çikolatanın nefis karanlık ve belli belirsiz karamel alttonları olan takdire şayan bir bir nota. Vanilya bourbon, yasemin, misk, tonka fasulyesi,
9ded3d76da15d29-a-nw-p.png
oudh ile çok iyi uyum. Genellikle taban ve orta notalarda kullanılır

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
'' Vanilya bourbon, yasemin, misk, tonka fasulyesi, oudh '' İyi uyum Hmm.. Pek çok nota ile de gene gidebilir, şeker gibi, çikolata gibi kokulu olduktan sonra :).. Gelince iyice yorumlarım. Gerçi üzerimde bir yorgunluk var atmalıyım, tanıtacak çok koku notası ve parfüm var :) ..

Bu arada eline sağlık.. Yağın resimini de bekleriz.. Ben de resim ekleyeyim katı halde eterik yağı.. Neden katı oluyor sence? Bu arada aşağıda verdiğimiz KAkao resimi benim aldığım kakao yağından ve biz çektik.. Ürün gelsin yorumunu yapacağım ve güçlü olduğunu duydum, dendi ..

IMG-20181001-WA0002.jpg

Böyle güzel bilgiler verince zevkleniyorum, hoşuma gidiyor :) ..

Son düzenleme:

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
'' Vanilya bourbon, yasemin, misk, tonka fasulyesi, '' derken bu notlarlarla uyumlu mu demek istedin yoksa benziyor mu demek istedin Mutlu hocam..

Bu arada eline sağlık.. Yağın resimini de bekleriz.. Ben de resim ekleyeyim katı halde eterik yağı.. Neden katı oluyor sence?

Ekli dosyayı görüntüle 2167

Böyle güzel bilgiler verince zevkleniyorum, hoşuma gidiyor :) ..
Aynen Baykal hocam yazdıklarım notalar ile çok iyi harman oluyor özellikle vanilya bourbon! Absolute kalite originali bu şekilde koyu ve katı haldedir bu kakaonun yapısından kaynaklı bir durum.. Bu tür absolute sınıfı yüksek kalite yağlar son kullanıcıya pek ulaşmaz parfüm firmalarına özgü yoğun notalardır

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Her denene inanmayacaksın, kaka-o demişler ama mis gibi :):D..

Bu arada kakao bitkisi ağaçlarınıda vereceğim olmazsa.. Daldan çıkan meyvelere sahip ve ince uzun kavun gibi daha sivri uçlar. Orta üstü boy kavun gibi büyüklüğü diyebiliriz. Önce yeşil renk oluyor sonra sarı, kırmızımsı renklerde oluyor Kakao kesesi..

İlk başta meyve içi sulu oluyor taneler içi, taneler arası ve yerli halk eliyle sıyırıp yerken öyle bir canım çektiki ama nedense taze meyvesinin bizim buralarda satıldığına rastlamadım maalesef.. Avrupa'da çikolata sektörü çok gelişmiş.. Almanya'dan gelen çikolatalar meşhurdur ve artık Türkiye 'de de satılmaya başlanıyor.. Acıbademli çikolata mesela, Almanlar bu işi biliyor.. Merci çikolata mesela içi Acıbademli leziz..

Bu arada kimi kakao işçisinin çikolata yemediğini hayatında hiç, olduğunuda sosyal mesaj olarak vereyim. Bir belgeselde böyle birine çikolata veriyorlardı ve güzelmiş diyordu..

Ben tek tek ayrı elde edilen ürünleri değil de tümden kakao ile yapılan ürünleri seviyorum. Mesela yağı alınmış kakao tozu tek başına o kadar hoşuma gitmiyor.. Yenebilir, içilebilir de diğer ürünlere de bakmak lazım az, çok..

Beyaz çikolata ise ayrı bir zevkimdir. Sanırım kakao yağı daha çok konuyor beyaz çikolatada.. Eterik olmayan sabit yağı kremsi, bej renktedir beyaz çikolatanın. Hele de içinde üzüm, süt(ki hepsinde vardır veya çoğunlukla), yemişler varsa, of aman Allah'ım.. İnşallah fiyatları fakirler içinde uygun muygun olur..

Kakaoyu azteklilerin acıbiber ile karıştırıp içtiğini biliyor muydunuz :):D... Allah kısmet etmeyince etmiyor, bir zamanı var kimi şeylerin. İddia edilen Avrupalılar buluyor çikolatayı. Ne yani "Allah Resulü Süleyman" çikolata yemedi mi :eek::p ?????

Fındık yağı, püresi ile karışımı ayrı bir zevktir kakaonun. Fındık kreması zaten başlı başına ayrı bir güzel dünya Maşallah :) .. Neyse bu kadar leziz muhabbetten sonra acıktım, ara vereyim :) ..

Son düzenleme:

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Her denene inanmayacaksın, kaka-o demişler ama mis gibi :):D..

Bu arada kakao bitkisi ağaçlarınıda vereceğim olmazsa.. Daldan çıkan meyvelere sahip ve ince uzun kavun gibi daha sivri uçlar. Orta üstü boy kavun gibi büyüklüğü diyebiliriz. Önce yeşil renk oluyor sonra sarı, kırmızımsı renklerde oluyor Kakao kesesi..

İlk başta meyve içi sulu oluyor taneler içi ve yerli halk eliyle sıyırıp yerken öyle bir canım çektiki ama nedense taze meyvesinin bizim buralarda satıldığına rastlamadım maalesef.. Avrupa'da çikolata sektörü çok gelişmiş.. Almanya'dan gelen çikolatalar meşhurdur ve artık Türkiye 'de de satılmaya başlanıyor.. Acıbademli çikolata mesela, Almanlar bu işi biliyor.. Merci çikolata mesela içi Acıbademli leziz..

Bu arada kimi kakao işçisinin çikolata yemediğini hayatında hiç, olduğunuda sosyal mesaj olarak vereyim. Bir belgeselde böyle birine çikolata veriyorlardı ve güzelmiş diyordu..

Ben tek tek ayrı elde edilen ürünleri değil de tümden kakao ile yapılan ürünleri seviyorum. Mesela yağı alınmış kakao tozu tek başına o kadar hoşuma gitmiyor.. Yenebilir, içilebilir de diğer ürünlere de bakmak lazım az, çok..

Beyaz çikolata ise ayrı bir zevkimdir. Sanırım kakao yağı daha çok konuyor beyaz çikolatada.. Eterik olmayan sabit yağı kremsi, bej renktedir beyaz çikolatanın. Hele de içinde üzüm, süt(ki hepsinde vardır veya çoğunlukla), yemişler varsa, of aman Allah'ım.. İnşallah fiyatları fakirler içinde uygun muygun olur..

Kakaoyu azteklilerin acıbiber ile karıştırıp içtiğini biliyor muydunuz :):D... Allah kısmet etmeyince etmiyor, bir zamanı var kimi şeylerin. İddia edilen Avrupalılar buluyor çikolatayı. Ne yani "Allah Resulü Süleyman" çikolata yemedi mi :eek::p ?????

Fındık yağı, püresi ile karışımı ayrı bir zevktir kakaonun. Fındık kreması zaten başlı başına ayrı bir güzel dünya Maşallah :) .. Neyse bu kadar leziz muhabbetten sonra acıktım, ara vereyim :) ..
Güzel bir açıklama olmuş

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
DSC_0197.JPG
DSC_0196.JPG
DSC_0195.JPG
DSC_0194.JPG
DSC_0193.JPG

Evet arkadaşlar Kakao yağım ve diğer aldıklarım geldi. Ve evde okadar çok parfüm varki denenecek ve saf dopal koku notaları da var. İnşallah açıklamalar yapılacak .. Resimde soldaki yeşil renkli yağ Ruh Khus Green Vetiver arkadaşlar(Kabesamanının üst yeşil yapraklarından elde edilmiş) ve kasvetli Vetiver'e giriş olarak benziyor ve aromatiklik var Kök Vetiver (Kabesamanı) gibi. Genelde kökten elde ediliyor Vetiver ve aromatik ferahdır kökden elde edilen Vetiver arkadaşlar ve her nedense kasvetli sentetik aldehitle meşhur olmuştur, konusunda detaylar var. Üstyapraklardan da bana çok elde ediliyor gibi geldi yağı, yağı koklayınca, konusunda yazarız inşallah :) ..

Arkadaşlar Kakao yağı kimi yerde oldukça katı olmuş, sünen reçine gibi hatta daha kuru. Önce koku karakterinden bahsedeyim, sıra oraya gelir.. Yanık, kavrulmuş kokusu var arkadaşlar.. @Premiumperfume Mutlu hocamın dediği gibi Kahve ve Kakao belli oranda, özel bir kavrulma tekniğiyle kavrulduktan sonra Absolute alınıyor. Absolute çeşitli kimyasal ve gazlarla mesela CO2 (Karbondioksit) gazı ile kokudan eterik yağın alınması olayı arkadaşlar ..

Hani saralle, ekmeğe sürülen çikolata alırsınız ya öyle kokuyor ve kavrukluk kuvvetli, kavurulmuş kokusu geliyor. Çok bitter acı çikolata kokusu değil, yağlı koku var. Beyaz çikolata kokusu da var, sütlü çikolata kokusu da var.. Hdp Fidelis'de evet Çikolata kokusu olabilir dedirttim ve ek olarak Fidelis daha tatlı diyebilirim Kakao yağına oranla ..

Bu yağın en az yüzde 50 oranında jajabo (Sabit yağdır) yağı ile harman edilmesi gerekiyor @Premiumperfume hocama göre de .. Oran bence artabilir ve koku yayılımı daha iyi olacaktır ..

Resimlerde görüyorsunuz hem metal renkli ufak kutuda var ve kapağın altı elimde hem de saydam şişe içinde Kakao yağı var arkadaşlar .. Teşekkürler tekrar Mutlu hocam :) .. Kapak içinde de yağın çoğu orada arkadaşlar .. Kapak yerde sağda ..

Elimin üstüne sürdüm Kakao katı eterik yağını ve oldukça katımsı idi.. Alkol veya eterik yağ, uçucu yağ veya sabit yağ ile daha iyi olur ve koku yayılımı artar düşüncesindeyim dediğim gibi.. Gittikçe tatlandı tenimde.. Bal kokusu tercih ederim şahsen.. Güzel mi güzel.. Belli belirsiz odunumsu koku da var.. Kuruluk ilerledikçe kısmen daha hakim yağlılığa..

Bildiğiniz çikolata kokusu diyebilirim, ek olarak yanığı..

Son düzenleme:

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Umarım beğenmişsinizdir Baykal bey. Cacao gerçekten benim için güzel bir koku. Size melisa çiçeği namı diğer gece yasemini de şiddetle tavsiye ederim kendine has bir karakteri olup hemen hemen hiç bir çiçekle benzerlik taşımıyor enfes nüasları var çiçek koklamak ile saf yağ tecrübe arasındaki fark saf katkısız bir yağda fazla detaylı kokular elde ediliyor tüm tonlarını hissedebilirsin