Caleche - Hermès - for women / kadınlar için - 1961

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
DSC_0033.JPG
DSC_0030.JPG

Caleche - Hermès - for women / kadınlar için - 1961

Chanel 5 1921 yılında yapılmış ve onun çok sonra kısmen klonu bence. Aslında kısmen derken biraz da diyebiliriz sadece ilham alınmış kimi yanları ile yoksa farklı parfümler. Şu an Chanel 5 'den daha kuvvetli, bunu söyleyeyim denediğim kadarıyla. Ki biliyoruz maalesef reformuleler kimi zaman çok acımasız olabiliyor. Chanel 5'deki o kurumsu aldehitvari koku benzer yönlerinden Caleche parfümü ile ve azıcık tütün kolanyası kokusu da benzer.. Zaten eski bayan parfümlerinde tütün çok yaygın ve gerçekten bayanlar bu tütün kolanyası ve meşeyosununu da seviyorlar. Evde Çimen marka kolonyadan da biliyorum, annem müptelası ama ssaaç sürünce sanırım meşeyosunu kaynaklı hayvansı koku ilerde artabiliyor aam dediğim gibi güzel kolonya çimen marka kolonya. @Mehmet kardeşime hocama teşekkürler..

Aldehitin sentetikliği hemen vuruyor size. Meşeyosunu hem doğal hem sentetik kullanılmış ve sentetiklik ağır yönde gibi. İlerilerde kunduz yağı sentetikliği algıladım ama kuru bir şekilde değil daha başarılı ama gene de tabi doğalı tercih ederim ve bu konuda efsane Knize Ten .Chanel 5 gibi Tütün kolonyası kokuyor ama çok da değil ama var hatta az var dyelim. Tütün sevmeyen biri katlanabilir yani rahatlıkla, o kadar az. İlerileri Kremsileşti, hafif üstü tatlılık hoşuma gitti aslında. Böyle bir parfüm işte.. Bu arada parfümdeki ferahlığa ayrıca hayran kaldım sentetiklik de olsa da parfümde. Koklamak hoş yani parfümü

Calache ferah kokuya bence Lavanta da eşlik ediyor. Sandal odunu parlaklığı, lezzetliği parfümde aklımda kalanlardan deneyebildiğim kadarı ile.. Güzel parfüm diyebilirim geneli, sentetiklik çok sırıtmadan kullanılmış varsa da ki Aldehit açıklanmış sentetiklerden. İris de parlaklığa etk ieden parfümlerden o meşhur kokusu ile. Ylan ylang güzel bir meyvelilik katmış. Gül o kadar belli olmadı ama hani var ve gülü ile meşhur, bir daha deneyeceğim inşallah.

Fragrantica.com açıklama, parfümörü : ''

Calèche: composed by Guy Robert in 1961, this very feminine combination of flower,wood and chypre, whose name evokes the House’s emblematic carriage team, shines through the beauty of its primary ingredients, from the gaiety of its citrus hints to the modernity of its aldehyde notes, from its floral heart embroidered with ylang-ylang, rose and jasmine, to its woody chypre afternote, emphasized by the nobility of iris.


Perfume rating: 3.87 out of 5 with 1203 votes.


Calèche: 1961’de Guy Robert tarafından bestelenen , evin sembolik taşıma ekibine adını veren, çiçek, ağaç ve chipre’nin bu çok kadınsı birleşimi, narenciye ipuçlarının büyüklüğünden, modernliği kadar, temel bileşenlerinin güzelliği ile parlıyor aldehyde, ylang-ylang, gül ve yaseminle işlenmiş çiçek kalbinden irisin asaletinin vurguladığı odunsu şerbetçiliğine kadar not eder.


Parfüm değerlendirmesi: 3.87 üzerinden 5 ile 1203 oy.

İyi, güzel, hoş, hayırlı kokular, parfümler arkadaşlar dilerim :) .
 
Üst