Cartier - Le Baiser Du Dragon (EDT) (Vintage)

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
le-baiser-du-dragon.jpg
İlk sıktığım an boozy bir havada kuru ve kirli bir vetiver almaktayım. Hemen bu boozy ve kirli vetiverin arkasına gizlenen acı çiğ bademin harika hafif pudramsı hissiyatı da kokuya açılıştan kısa süre sonra ekleniyor. Açılışa tam not veriyorum.

Açılışında yakaladığım o boozy hava uzunca bir müddet sürüyor. Kullanılan akorlar ve pudramsı badem-vetiver uyumu ile yakalanmış olan maskulen havaya derinlerden gelen paçuli ile oldukça keyifli bir halde koku ilerliyor. Derinlik kazanması için çok gerilerden gelen bir amber de kendini hissettiriyor.

Orta notalarda kokumuz kadın parfümü olmasının getirdiği etkiyle boozy havasını bırakıp yerini biraz daha pudramsı badem ve çiçeksi notalara bırakmaya başlıyor. Arkadan gelen çikolata notasını çok net almaktayım. Aynı hissiyatı TF-Black Orchid EDP’de de yaşadım. Ancak bu parfümdeki bu nota daha kaliteli. Kokunun orta notalarında hafif bir balzamik hava mevcut. Ancak bu bir görünüp bir kaybolan halde. Bir anda çikolata hissederken bir anda amber havasında bir balzamiklik hissediyorum. Bu arada orta notalarda çiçeksilik hissetmiştim demiştim bu bence gül olabilir. Ancak çok belirgin bir gül değil o yüzden gül sevmeyenleri rahatsız edecek bir yapısı yok. Dip notalar ise aynı orta notalar şeklinde ilerlerken birden çiçeksiliğin giderek azalarak amberin net hissedilip sonrası tenden tamamen ayrılan bir koku oldu bende.

Kokumuz kadın parfümü diye satışa her ne kadar sunulmuş olsa da açılışı ile bence günümüzde satılan sert vetiver parfümlerine toz yutturacak cinsten. Parfümle geç tanışmış olsam da kesinlikle bulursam şişeli edineceğim kokuların başında geliyor.

Puanlamama geçersek,
Koku güzelliği: 9/10
Kalıcılık: 7/10
Farkedilirlik: 8/10

GENEL PUAN: 8/10

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Ellerine, fikrine sağlık Azzura hocam, Kürşat kardeşim :) , Maşallah zevkle okudum gene ..

Badem Benzoin kaynaklı olmalı. Benzoin ferah karamalize, sedirimsi, yanık ve çiğ badem kokulu güzel bir reçine yağıdır. Oldukça koyudur ve soğukta koyuluğu artar. Alberto Morillas kokunun arkasındaki açıklanan burun..

Netten açıklama Türkçe ve İngilizce:

Cartier’in Baiser du Ejderhası (Ejderhanın Öpücüğü) tehlikeli ve güçlü bir kokudur. Egzotik ve yoğun, sizi masal ejderhaları, prensesler ve prensler dünyasına taşıyacak. Ejderhanın ateşli nefesinin yanmasını duyabiliyorken, acı duman sizi ve duyularınızı sararken, aniden, bu yumuşak sıcaklık cildinize yerleşiyor. Sıcak, odunsu notalar acı badem, çiçek notaları ve turunçgiller ile mükemmel bir uyum içindedir. Üst notalar acı badem, neroli, portakal ve gardenya içerir. Sedir ve misk, parfümün kalbindedir, baz nota ise vetiver, paçuli ve benzoin reçinesinden oluşur. 2003 yılında Alberto Morillastarafından yaratılmıştır .

Parfüm derecesi: 1963 oy ile 5 üzerinden 3.98 .

Cartier’s Baiser du Dragon (the Dragon’s Kiss) is a dangerous and powerful scent. Exotic and intense, it will transport you into the world of fairytale dragons, princesses and princes. You can hear the burning of the dragon’s fiery breath while bitter smoke envelopes you and your sense, but then, suddenly, this gentle warmth settles on the skin. Warm, woody notes are perfectly harmonized with bitter almond, floral notes and citruses. Top notes include bitter almond, neroli, orange and gardenia. Cedar and musk are at the perfume’s heart, while the base note is composed of vetiver, patchouli and benzoin resin. It was created by Alberto Morillas in 2003.

Perfume rating: 3.98 out of 5 with 1963 votes.
''''''''''''''''