Dillere Göre Parfüm Telaffuzları

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Dillere Göre Parfüm Telaffuzları(Diksiyon).. Bu arada illa orjinali gibi okunacak diye bir durum yok, aşağılık kompleksi yapmamak lazım ama isteyen için yazdım.. Mesela ülkeye gittiğinizde, oranın lehçesini bilmek işe yarayabilir. Eğer akıllı telefon varsa parfümü çeviri programına veya google'a yazdığınızda size istediğiniz dil söyleyişini verebilecektir sesli.. Tabi satıcıya kağıda yazıp da verebilirsiniz :)..

Bu arada her dilde okunuşlar değişiyor.. Sizde Türkçe gibi okuyun okunabilenleri ;)..

Mehmet hocamızın, bir forumdan alıntı yazısı. Parfüm Merakı Forumu.. :
"Elinize sağlık..

Calvin Klein, "Kelvin klayn"

Versace "Versaj" (italya'da Virsaççe, ABD'de Virsaçi.).

Mont blanc, "mon blan"

Emrah arkadaşın bir yazısı Versace için :

Italya'da orjinal okunusu su sekil;

Vırsaççe

Amerika'da ise soyle;

Vırsaçi

Blueskies hocanın yazısından alıntı :''

Lalique Encre Noire-Lalik Enkre Nuar
Jean Paul Gaultier Le Male- Jan Pol Goti Lö Mal ( a ince)
Yves Saint Laurent Kouros- İv Sen Loğen Kuros
Dior Homme- Dior Om
Hermes- Ermez
Guerlain- Gerlen

Fransızca okunuşu Gerlen, İngilizce belki Gerleyn falan denebilir. Türkçe de ben Guerlin derim:)
Hiç de önemli değil.Satış görevlileri de bilmiyolar. Benim çalıştığım bir denizcilik firması vardı.
İsmi yemin ediyorum buydu:Compagnie Maritime d'Affretement -Compagnie Generale Maritime .
CEO bile tam söyleyemiyordu.
''

comme des garçons: kom de ga(r)son

Tom Ford: Tam Ford aslında daha doğtusu taom Ford gibi sanırım

Brut: Bürüt

Bu arada yukarıda da yazıldığı gibi google gibi kimi çevirilerde, hoparlör işaretine tıklarsanız okunuşunu söyleyecektir..

Eklemelerim olabilir, sizler aynı da olsa, kısmen farklı da olsa yazabilirsiniz telavuzlarınızı istediğiniz dillerde... İyi günler, Selametle :)..

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Prada : Pı’rggada gibi okunuyor sanırım r kısmı gırtlaktan çıkması lazım.
Haha :).. Adamlar niye bu kadar gırtlak mırtlak zorluyorlar çok enteresan, ilginç.. Pırada de geç.. Türkler daha piratik bu işte ve böyle diller var galiba..