EAU SAUVAGE - Christian Dior - Eau de Toilette - for men - 1966 - (Yazlık)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
alain-delon-pour-eau-sauvage-de-950x commercial reklam afiş.jpg

Eau Sauvage Christian Dior for men alein delon reklam afiş yuvarlak taş üzeri.jpg

Eau Sauvage Christian Dior for men alein delon sigaralı reklam.jpg
Eau Sauvage Christian Dior for men alein delon sigaralı reklam.jpg

alain-delon-eau-sauvage cigarette sigaralı resimi.jpg

censure-alain-delon-prive-de-sa-cigarette sigara sansür.jpg
EAU SAUVAGE - Christian Dior - Eau de Toilette - for men - 1966

Kıymetini tam anlayamamışım. Daha önce denediğimde biraz ilerilerde tozlu koku oluşmuştu bu kullandığımda olmadı. Acaba gene olumlu reformule mi oldu düşündürdü beni. Turunçgiller çok güzel işlenmiş.

Üstte resimlerde Ünlü Fransız Aktör Alein Delon'un reklam afişi var. Daha sonraki başka aktörlerce falan reklam afişlerini altta vereceğim arkadaşlar ama kimi ilk parfüm reklamı sanırım.. Benim anladığım Alein Delon bu tanıtıma esk iresimleri ile 2009 yılında katılıyor. bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirse seviniriz lütfen.. Resimde o dönem sigara kullanımı reklamlarda falan serbest olduğundan siğara ile çekilmiş. Sonra günümüze uyarlanırken fotoşop geçirmiş afiş :D ..

Meşeyosunu alttan ben varım diyor ama öyle baba parfümlerindeki gibi değil genel itibariyle.. Öyle olsa da severdik gerçi. Vintage'i elime geçecekti kaçırmışım, keşke alsaymışım. Parfüm yazlık ama 4 mevsim bir parfüm olabilir kullanıma bağlı, zevke bağlı.. 1955 çıkışlı Chanel Monsieur bu parfüme alterantif olabilir kimince. Ben bu parfümü sevdim, çok daha güzel bence Eau Sauvage..

Dior Eau Sauvage Extreme Vintage ise çok övülüyor. Meşeyosunu ön plandaymış ilerileri sabunsu bir parfümmüş. @rasta82 hocamın duyurduğu parfümlerden :) ..

Dior Eau Sauvage Parfum (EDP, Yeşil sıvılı siyah kutulu armalı ) ise maalesef diğer bir reformule yaramız. Yenisi o kadar kötü kokulu değil ama Vintage bir başka idi ve elimde var çok şükür Maşallah ..

Bu parfüme gelecek olursak. Çok güzel yazlık bir parfüm. Bence işi bilmiyor Dior. Acaip bir hazinenin üstünde oturuyor ve tabi Bir Guerlain ve Chanel değil belki ama gene de güzel parfümleri var. Eğer sılajı çok iyi parfümler yapmaya devam edip gereksiz yere olumsuz reformuleler yapmasa acaip niş gibi bir marka olur hatta niş üstü olur. Pek çok örneği var maalesef olumsuz reformulelerinin. Bu seriden Eau Sauvage Parfum mesela dediğimiz gibi yukarıda.. Dior Sport ta çok defa reformuel geçirdi. En son iyi olmuş gibi ama sılaj daha çok olsa güzel olurmuş veya o sılaja daha büyük şişe olurdu ki gene de bari şişe büyük sayılır..

Ferah bir parfüm zevkime uygun. Eau Sauvage Parfüm'ün daha az mür reçineli, daha az meşeyosunlu hal, ve turunçgilli, Fesleğen'li hali.. Bayıldım kokuya. Bir limon kolonyası gibi de değil. Parfümü soracaklardır. Klasik şişesini kullanmakta ayrı bir zevk. Antika kokuyor parfüm şişesi.. 5-6 saat civarı tende ve kıyafette azaldı kokusu ama hala var. Tende de uzun ömürlü ama bu ömür daha çok olmalıydı bence ama gene de hatırı sayılır var olan koku.. Erkeksi ferah turunçgilli koku oldu çok güzel bir parfüm.. Fesleğen güzel bir boyut getiriyor . parfüme.. Biberiye bence çok da etki etmiyor parfüme bir Armani acqua di Gio for men kadar bence yani burukluğu, kekkiksi kokusuyla demek istedim.. Denemelere devam inşallah :) ..

eau-sauvage-dior-edt model Johnny Hallyday reklam afiş commercial.jpg

Netten daha önce yazdığım yazıyı aktarayım ekleemler yaparak.. : ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Üstte siğara sansürü ile ilgili yazı var resimde. Bu konuda bilgisi olandan yazı bekleriz lütfen yani Fransızca bilen arkadaşları :) .. Özelden de yazabilirler veya ben artık netten yazıp çevirebilirim..

Sizler için gene bir sürü emek harcayıp konuyu hazırladım
clear.png
.. Toplumun efendisi topluma hizmet edenmiş.. Parfüm yorumu yazmak bazen yorucu olabiliyor ama kimi zaamn güzel bir parfümse hele zevk alıyor insan paylaşım yapmaktan :) .

Bu arada vintage ile günümüz reformulesi arasında fark olduğunu söyleyeyim ama ben tam test edemedim vintage'i. Vintage sürümde çok ömürlü olmamakla nitelendiriliyor ama çok güzel bir parfümmüş.. Altta öncelikle günümüz reformulesini anlatacağım. Vintage'i denersem eklerim inşallah arkadaşlar, efendiler..

Hoş bir başlangıç ama kısa sürüyor. Turunçgiller orta keskinlik, incelik ve kalınlıkta. Herkesin seveceği tarzda. Normalde mesela limon yağı koklasanız ağır diyebilirsiniz ve bu yüzden inceltiyorlar sanırım ama bazen çok inceltiyorlar. Mesela Mancera Lemon Line ve aynı koku özellikli Lemon line ile Tom Ford Portfino Neroli ( o paraya değmez yani 400-700 tl 50ml.)...

Kokuda bir koku daha var. Sanki issey miyake gibi bir koku. Sardunya kokusunun daha az keskini gibi bir koku, ek olarak bu koku. Tabi özellikle başlarda ve başları çok güzel başlıyor ve hadi bakalım daha güzelleşecek mi diye bekliyorsunuz..

Eğer ilk 15 dakika gibi gitse vazgeçilmez bir parfüm. Sonra maalesef ne oluyorsa oluyor koku tozlaşıyor ama aslında tozlu koku severler için güzel bir haber. Tozlu derken pudra tozu değil, evdeki topraksı toz gibi bir koku ama dediğim gibi bu ya bir ara vardı ya da ben denediklerimde yanıldım. Belki o an tenimin kimyası ters tepti parfüme bilemeyeceğim.. Şu anki denmelerimde tozlu bir koku yok. Ferah Turunçgilli koku. Limon tarzı bir koku ama Bergamot ve Nane çok değiştirmiş parfümü tam bir limon kolonyası gibi değil. Gerçi bol Limonlu olsa tadından gene yenmez ama seyreltik limonlu olursa kimi limon kolonyası deyip verdiğiniz paraya acıyabilirsiniz tabiki..

Parfüm Edmond Roudnitska tarafından 1966 yılında ilk tasarlanmış ama günümüzdeki reformule olmuş. Çok meşhur bir koku vintage modeli..

Şişesindeki tırtıklar, yanlamasına ve çok güzel görünüyor. Kibar bir şişe. İçi görülüyor, kapak metalimsi, çok klas bence şişe..

İçindeki kokulardan, kısmen issey miyake havası 3.saattede var( daha az ekşi belki) ve eski denememde tozluluk da vardı. Turunçgiller artık çok önde olmasa da kokuyu güzelleştiriyor gene.5.saattede koku var tende. Performansı bende iyi oldu tenimde ki kimi performansını sevmiyor diye biliyorum.. Tozsu koku hala vardı eski denememde ama daha geri çekildi eskiye göre.6-8 saat falan gidiyor tende ertesi güne tene çok yakınlaşıp gidiyor yani 12-15 saatlerde..

Manken Alein Delon. Daha önce ve belki daha sonra başka mankenlerde kullanılmış 3-5 tane farklı farklı. Sanırım Alein Delon bu parfüme artık reklam yapmıyor veya Christian Dior yenilik yaptı 2009 yılından da sonra. Alein Delon daha sonra 2012 çıkışlı '' Chrsitian Dior - Eau Sauvage Parfum '' modeline aynı resimle mankenlik yapmış yani eski fotoğrafı ile.. Bu parfüme ise 2009 yılında mankenlik yaptığı söyleniyor..

EAU SAUVAGE PARFUM - Christian Dior - for men - 2012 konusunu okuyabilirsiniz.

Alein Delon filmlerinden bahsetmiştim. Boş filmde oynamazdı Alein Delon izlediğim kadarı ile. 1980'li yıllarda Alein Delon filmi ise iyi film derdik, izlerdik
clear.png
.. Hey gidi güzel yıllar maşallah.. Polisiye filmleri vardı. Yaz sıcağında dışarı daha serinken biz yaz akşamı içerde kalır ve filmlerini izlerdik.. Jean-Peul Belmondo ile filmleri de vardır ve gene harikadır. Genelde polisiye filmleri idi hatırladığım. Allah rahmet eylesin '' Kemal Sunal '' da kabadayı taklidi bir hariakdır ve Alein Delon gibi karizmatik adam olurdu o rollerde. Daha çok kimilerince Jean-Paul Belmondı'ya benzetilir Kemal Sunal. Jean-PAul Belmondı bir tv programında gördüm yıllar sonra. Yaklaşık 10-15 sene önce. Yaşlanmıştı ama çökmemişti o kadar ve Terrier mikin sanırım Yorkshire Terrierdi. Köpeklerin alındığı resturantlara giriyordu ha hatırladım sanırım Animax mı ne Animal Planet tarzı bir pet(Evcil hayvan) proğramı da olabilir o proğram. Neyse sonuçta bayağı konuştu Jena-Paul Belmondo ve hasret giderdik. Ne bileyim filmleri izleyince insan bir ahbaplık kuruyor.. Çok saf mı insanlarız yahu ki saflık iyidir de yeri gelince çok saflık olmamak lazım :) .. Aşağıda Alein Delon'un bir filmde, günümüze yakın, maşallah heybetli bir resimini koyalım. Mesela asterix filminde Jul Sezar'ı ( Jules Cesar ) oynamıştı :D :
asterix-aux-jeux-olympiques-asterix-aux-jeux-olympiques-asterix-at-the-ol alein delon sezar.jpg

Christian Dior - Eau Sauvage Fragrance , tanıtım videosu :

Alein Delon boş filmlerde oynamamasını reklamlarda da gösteriyor ama özellikle bu seride 2012 çıkışlı Eau Sauvage Parfum 'de. Kendisine teşekkür ediyorum, ediyoruz.. ''''''''''''''''''''''''''''

Dior_Eau_Sauvage_Cologne_Ad_Campaign EDT commercial sporcu vücut manken.jpg

Fragrantica.com içerik yazısı ve üye oylarına göre içerik tabloları : ''''''''''''''''''''''''''

Bu, diğer taze kokuların arasında kolayca tanınabilen taze bir parfüm. Limon ve acı-taze biberiyenin temiz ve taze kokusu, bir bazın erkeksi, odunsu nüansları ile mükemmel bir şekilde bir araya getirilmiştir.

Parfüm 1966 yılında tanıtıldı ve parfümeri Edmond Roudnitska ile işbirliği içinde yaratıldı . Yaratıcı, parfümeri, maskülen lavanta, odunsu bir bazda oluşan taze, narenciye notaları için efsanevi ve karakteristik bir hale getirdi.

Koku, aşağıdakileri içerir: limon, fesleğen, bergamot, kimyon, lavanta ve meyve. Bir kalp yasemin, gül, karanfil, iris kökü, kişniş, paçuli ve sandal ağacı ile çiçek açar. Baz notları bize meşe yosunu, vetiver, misk ve kehribar getiriyor. Flacon, Pierre Dinand tarafından tasarlandı.

Bu baskı, 2009 yılında dünyaca ünlü Alain Delon'u içeren yeni bir reklam kampanyasıyla yenilendi.

Parfüm değerlendirmesi: 4.17 üzerinden 5 ile 2270 oy.

Eau Sauvage Christian Dior for men koku notaları oylar Fragrantica com tablo sılaj ömür.jpg
Eau Sauvage Christian Dior for men koku notaları oylar oranlar Fragrantica com tablo.jpg

818 Limon ( Lemon ) , 528 Bergamut ( Bergamot ) , 364 Fesleğen ( Basil ) , 333 Meşe yosunu ( Oakmoss ) , 326 Biberiye ( Rosemary ) , 320 Kabe samanı, Vetiver ( Vetiver ) , 255 Yasemin ( Jasmine ) , 168 Kişniş ( Coriander ) , 139 Kimyon ( Caraway ) , 138 Meyve notaları ( Fruity notes ) , 134 Silhat, Paçuli ( Patchouli ) , 134 Süsen kökü, İris kökü ( Orris root ) , 132 Misk ( Musk ) , 132 Karanfil ( Carnation ) , 110 Sandal ağacı ( Sandalwood ) , 85 Gül ( Rose ) , 60 Bitkisel amber, Kehribar? Amber ( Amber ).

''''''''''''''''

Eau Sauvage Christian Dior for men manken reklam afiş 2.jpg

Eau Sauvage Christian Dior for men manken reklam afiş 3.jpg

eau-sauvage-dior-farklı manken reklam afiş.jpg

Eau Sauvage Christian Dior for men manken reklam afiş.jpg

İyi, güzel, hoş günler, kokular, parfümler arkadaşlar :) .. Selametle :) ..

Son düzenleme: