EDP-EDT ARASINDAKİ FARKLAR TAM OLARAK KOKU 'MU YOKSA KALICILIKMI?

demircan256

Üye
TürkParfüm Üyesi
Dostlar selam...işler güçler olumsuzluklar vs şu anda bile alım yapamayacğım bir dönemdeyim..ama aklım hep buralarda..öncelikle dostlara selam olsun...

Aklıma sürekli takılmış olan ve az önce bir koku araştırırken Terre D'Hermes Edp kokusuna rastladım...200 ml 1000 küsürlerde...75 ml 390 gibi fiyatlarda...burda anormallik yok sanırım dolardan kaynaklı artış olmuş fiyatlarda...

Benim asıl sormak istediğim şu: bu parfümlerde...benim bildiğim EDP ve EDT sadece aynı kokunun kalıcılığının yüksek olanı edp kalıcılığı ve performanı düşük olanı ise EDT diye bilirdim...

Taaki dior home intense (edp) ile dior home parfüm kokularını koklayana kadar...bu iki koku tamamaen bambaşka 2 koku...tabiki herkesçe beğenilen kii benimde hoşuma giden koku intense oldu...

şimdi sormak istiyorum...

örneğin hermes almak istesem...edp ile edt kokuları öncelikle aynımıdır? yoksa koku farkları varmıdır?

Ve klasik ve herkesçe bilinen beğenilen hangisi olandır?EDP-EDT???

Ayrıca hazır konu açmışken...

yaz için chanel blue edp,tehere hermes edp-edt karar veremedim sizin cevaplarınıza göre karar vericem,versace dylan blue 3 lüsünü 15'er ml almayı düşünüyorum varmı bu kokuların yanında tavsiye edebileceğiniz farkedirliği yüksek ve kalıcı olan birkaç koku?

bütçe 200-250 tl .

iyi forumlar

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Dostlar selam...işler güçler olumsuzluklar vs şu anda bile alım yapamayacğım bir dönemdeyim..ama aklım hep buralarda..öncelikle dostlara selam olsun...

Aklıma sürekli takılmış olan ve az önce bir koku araştırırken Terre D'Hermes Edp kokusuna rastladım...200 ml 1000 küsürlerde...75 ml 390 gibi fiyatlarda...burda anormallik yok sanırım dolardan kaynaklı artış olmuş fiyatlarda...

Benim asıl sormak istediğim şu: bu parfümlerde...benim bildiğim EDP ve EDT sadece aynı kokunun kalıcılığının yüksek olanı edp kalıcılığı ve performanı düşük olanı ise EDT diye bilirdim...

Taaki dior home intense (edp) ile dior home parfüm kokularını koklayana kadar...bu iki koku tamamaen bambaşka 2 koku...tabiki herkesçe beğenilen kii benimde hoşuma giden koku intense oldu...

şimdi sormak istiyorum...

örneğin hermes almak istesem...edp ile edt kokuları öncelikle aynımıdır? yoksa koku farkları varmıdır?

Ve klasik ve herkesçe bilinen beğenilen hangisi olandır?EDP-EDT???

Ayrıca hazır konu açmışken...

yaz için chanel blue edp,tehere hermes edp-edt karar veremedim sizin cevaplarınıza göre karar vericem,versace dylan blue 3 lüsünü 15'er ml almayı düşünüyorum varmı bu kokuların yanında tavsiye edebileceğiniz farkedirliği yüksek ve kalıcı olan birkaç koku?

bütçe 200-250 tl .

iyi forumlar
Aynen özledik seni Demircan gocam :)

Terre d'Hermes Parfum (Edp) daha az iso e super li bence edt ye göre. Geçen yaz çok hoşuma gitmişti.

Ömür ve sılaj sorunlu olabilir edp ve edt.

Kimi parfüm edp si içerik de farklı olabiliyor. Edt edp den güçlü olduğu da olabilir.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Biraz daha açarmısınız anlayamadım Baykal hocam.

Msl YSL Kouros EDT dir ama EDP gibidir gibi..

Bir de iki aynı model EDT ve EDP oluyor ama içerik çok farklı olabiliyor. Ama aslında akla EDP diyince o parfümün aynı içerikli yoğunu gelir ama öyle değil her zaman.. Aynısı olsa bile farklı notalar da olabiliyor EDP ile EDT arasında..

Bu arada bende Terre d'Hermes EDP ve EDT var. Yarın bir gün ikisini deneyeyim yazarım buraya Demircan hocam :) inşallah..

Son düzenleme:

demircan256

Üye
TürkParfüm Üyesi
Msl YSL Kouros EDT dir ama EDP gibidir gibi..

Bir de iki aynı model EDT ve EDP oluyor ama içerik çok farklı olabiliyor. Ama aslında akla EDP diyince o parfümün aynı içerikli yoğunu gelir ama öyle değil her zaman.. Aynısı olsa bile farklı notalar da olabiliyor EDP ile EDT arasında..

Bu arada bende Terre d'Hermes EDP ve EDT var. Yarın bir gün ikisini deneyeyim yazarım buraya Demircan hocam :) inşallah..
özellikle hermes in edp ve edt versiyonlarını merak ediyorum...kısacası : herkesçe beğeneilen koku hangi koku edt mi edp mi :) ona göre alıcam çünkü.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
özellikle hermes in edp ve edt versiyonlarını merak ediyorum...kısacası : herkesçe beğeneilen koku hangi koku edt mi edp mi :) ona göre alıcam çünkü.

Akşam deneyeceğim inşallah :).. Birde eski toprak ve Çakmak kokusu yok diyorlar o da sıkıntı olabilir..

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Edt buldum ama edp bulamadım evde.

Edt de güzel kokuyor Edp gibi. 75 ml 390 tl bana çok gibi geliyor ama fiyatlar da böyle oldu. Sılaja takıntın varsa dediğim gibi dikkat et bu parfüme..

yeftah

TürkParfüm Üyesi
Hocam herkesçe bilinen meşhur terre Edt olanı..Edp olaninda turunç baskın açılıyor..Ikisi de guzel hatta bir de fraiche versiyonu var..Ama meshur terreyi alacaksaniz edt olani almaniz gerekiyor

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Hocam herkesçe bilinen meşhur terre Edt olanı..Edp olaninda turunç baskın açılıyor..Ikisi de guzel hatta bir de fraiche versiyonu var..Ama meshur terreyi alacaksaniz edt olani almaniz gerekiyor

Evet portakal oranı meşhur. Bir ara Edp 'de çakmak taşı açıklandığı gibi diyorlardı. Çakmaktaşı (bir tür mineral) resmi olarak Edp'de açıklanmış ama Edt'de var veya çok vardı.

Yeftah hocam teşekkürler :)..

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Evde '' Hermes Terre d'Hermes Parfum'' (EDP) dekantını buldum sonunda :D .. EDT'si de var zaten. Şu an kollarım koku dolu, @demircan256 hocam yarın bir gün denerim inşallah tekrar ikisini. Daha önce denemiştim. Yazarım inşallah..

Bu arada dekant kapakları gene boşluk oluşmuş kiminde, sıktım.. Kullanmadan şişede eksilince hoşuma gitmiyor. Aslında kaliteli şişe satan yerleri bilmek, bulmak lazım.. Birsen kolonya altı kalın şişlerin de fısfısları aynı kalite mi acaba arkadaşlar?

shantaram

TürkParfüm Üyesi
Bazılarında koku karestiklerinde fark var aynı koku gibi değiller örneğin eau savage nin yenir edt ve edp arasında hem nota hemde kalıcılık var aynı guerlain l homme ideal ile edp arasında oldugu gibi