eskiden denediğim çamı anımsatan parfüm beni delirtti

cagri

TürkParfüm Üyesi
Arkadaşlar iyi durumda değilim. Aylardır tek bir göreve kitlendim, ölüm kalım meselesi yaptım. Tam senesini hatırlamıyorum ancak 2007 civarlarında bir mağazada koluma bir parfüm sıktılar. Üstünde durmadım. Zaten rahatsız edici gelmişti. Sonra eve gittim, 3 gün boyunca durup durup kolumu kokladım. Bu ne enteresan bir parfümdür dedim, bu bildiğin çam dedim, kozalak dedim. Yalnız hafif bir tatlılık ve modernlik her daim vardı.

Normalde benim bu parfümü 1 hafta içinde bulmam gerekirdi. Çünkü değişik biraz da rahatsız edici bir parfümdü. Ama aylar oldu, saçlarım beyazladı, dekantlar aldım, sürekli yorumları okudum. YOK. polo green denedim, drakkar noir denedim. come des garcons lar denedim, çamla ilgili ne varsa denedim ve okudum sonuç yok.

Çamı anımsatan bir koku. Bir de reçine hissiyatı var. Ama şerbet gibi bir reçine değil. Parfümün başından sonuna kadar burnunuza iğneler batıyor. Hatırladığım kadarıyla kupkuruydu. Biraz parfüm dünyasına daldıktan sonra, cypress juniper fir gibi notalara da yöneldim. Onlar da olabilir. Şimdi ise reçineleri araştırıyorum.

Parfüm DESIGNER takımındandı. Şu kula bir yardım edin.

Edit: şunu da ekliyim eski kafa birşeye benzemiyordu aslında, çok kompleks ve modern birşeydi. Tahminlerinizi ona göre yapın. Parfümü kim yaptıysa müthiş bir iş çıkarmış gibi hissettim.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Arkadaşlar iyi durumda değilim. Aylardır tek bir göreve kitlendim, ölüm kalım meselesi yaptım. Tam senesini hatırlamıyorum ancak 2007 civarlarında bir mağazada koluma bir parfüm sıktılar. Üstünde durmadım. Zaten rahatsız edici gelmişti. Sonra eve gittim, 3 gün boyunca durup durup kolumu kokladım. Bu ne enteresan bir parfümdür dedim, bu bildiğin çam dedim, kozalak dedim. Yalnız hafif bir tatlılık ve modernlik her daim vardı.

Normalde benim bu parfümü 1 hafta içinde bulmam gerekirdi. Çünkü değişik biraz da rahatsız edici bir parfümdü. Ama aylar oldu, saçlarım beyazladı, dekantlar aldım, sürekli yorumları okudum. YOK. polo green denedim, drakkar noir denedim. come des garcons lar denedim, çamla ilgili ne varsa denedim ve okudum sonuç yok.

Çamı anımsatan bir koku. Bir de reçine hissiyatı var. Ama şerbet gibi bir reçine değil. Parfümün başından sonuna kadar burnunuza iğneler batıyor. Hatırladığım kadarıyla kupkuruydu. Biraz parfüm dünyasına daldıktan sonra, cypress juniper fir gibi notalara da yöneldim. Onlar da olabilir. Şimdi ise reçineleri araştırıyorum.

Parfüm DESIGNER takımındandı. Şu kula bir yardım edin.

Edit: şunu da ekliyim eski kafa birşeye benzemiyordu aslında, çok kompleks ve modern birşeydi. Tahminlerinizi ona göre yapın. Parfümü kim yaptıysa müthiş bir iş çıkarmış gibi hissettim.

Foruma hoşgelmişsiniz, umarım bulursunuz aradığınız parfümü. Bu arada mağaza isimi verirseniz belki daha yardımcı olabilir.

Bu arada çam terebentini denediniz mi. Çam reçinesinden yapılan bir yağdır. iğne yapraklar kullanılıyor mu araştıracağım inşallah ki olabilir..

Şişe şekili, rengi, bilgi verebilir misiniz?

cagri

TürkParfüm Üyesi
Foruma hoşgelmişsiniz, umarım bulursunuz aradığınız parfümü. Bu arada mağaza isimi verirseniz belki daha yardımcı olabilir.

Bu arada çam terebentini denediniz mi. Çam reçinesinden yapılan bir yağdır. iğne yapraklar kullanılıyor mu araştıracağım inşallah ki olabilir..

Şişe şekili, rengi, bilgi verebilir misiniz?

ilginize teşekkürler. biraz çalkantılı bir dönem geçiriyordum, parfümü denediğim güne ait anıları pek hatırlamıyorum. Büyük ihtimal eski adıyla ÇARŞI yeni adıyla BOYNER mağazasıydı. Şişe rengine dair hiç bir bilgi yok hafızamda. O gün başka bir parfüm için girmiştim, ne ara sıktılar ne şekilde sıktılar hatırlamıyorum.

Çam terebentn yağını kokladım, okaliptus yağını kokladım, hatta 3 gün önce ardıç tohumu yağı getirtip kokladım. Üçü de o parfüme dair büyük benzerlikler taşıyor. Çam çok keskin bir nota, ardıç bana o parfümü daha çok hatırlattı. Sanki ardıçın üstüne azıcık şeker atıp hafif oynamalar yapsam o parfüme ulaşıcam. Ama tabi bu kadar basit değil :)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
ilginize teşekkürler. biraz çalkantılı bir dönem geçiriyordum, parfümü denediğim güne ait anıları pek hatırlamıyorum. Büyük ihtimal eski adıyla ÇARŞI yeni adıyla BOYNER mağazasıydı. Şişe rengine dair hiç bir bilgi yok hafızamda. O gün başka bir parfüm için girmiştim, ne ara sıktılar ne şekilde sıktılar hatırlamıyorum.

Çam terebentn yağını kokladım, okaliptus yağını kokladım, hatta 3 gün önce ardıç tohumu yağı getirtip kokladım. Üçü de o parfüme dair büyük benzerlikler taşıyor. Çam çok keskin bir nota, ardıç bana o parfümü daha çok hatırlattı. Sanki ardıçın üstüne azıcık şeker atıp hafif oynamalar yapsam o parfüme ulaşıcam. Ama tabi bu kadar basit değil :)

Çarşı daha önce Boyner'in miydi bilmiyorum. Eğer öyle ise büyük ihtimalel şu an da satılıyor olabilir bu parfüm. gidip çam kokulu parfümlerini sorabilirsiniz eğer hala var ise.

Ben ise Fragrantica.com a içerikleri deneyip bakacağım bir ara. Sizde notes kısımına notaları yazıp parfüm araması yapabilirsiniz. Birden fazla notayı doğru tahmin ederseniz şansınız artar. Her parfümü göstermiyor ama oldukça çok da gösteriyor. :)

cagri

TürkParfüm Üyesi
Çarşı daha önce Boyner'in miydi bilmiyorum. Eğer öyle ise büyük ihtimalel şu an da satılıyor olabilir bu parfüm. gidip çam kokulu parfümlerini sorabilirsiniz eğer hala var ise.

Ben ise Fragrantica.com a içerikleri deneyip bakacağım bir ara. Sizde notes kısımına notaları yazıp parfüm araması yapabilirsiniz. Birden fazla notayı doğru tahmin ederseniz şansınız artar. Her parfümü göstermiyor ama oldukça çok da gösteriyor. :)

Ben çok araştırma yaptım, yorumları dikkatle okudum. Benzer birşeye rastlamadım. Benzer gördüğüm bir kaç parfümü dekant olarak aldım. Onlar da çıkmadı. Siz bilirsiniz ama zamanınızı harcamayın. Belki bilen başka arkadaş vardır.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Aklıma şu parfüm geliyor modern ve eski kafa karışık.

https://www.fragrantica.com/perfume/Chanel/Pour-Monsieur-615.html

ama çam bunda yok ama mşeyosunu-limon karışımı ve diğer aromatik kokular çam, ardıç kokusu oluşturmuş olabilir ve çok güzel kokar bu parfüm. Bu parfümün benzeri Nicholai NeyYork intense ama o çok pahalı ve zaten Chanel Pour Monsieur'a çok benziyor ama daha kuvvetli diyeyim.. Ben ardıç yağı deendim ve evet dediğiniz gibi Çam terebentinin yumuşak hali gibi. Bir denersiniz en azından umut devam eder :)

Notes kısımına ''Pine Tree'' yazdım ki zaten Pine yazınca kendi tamamlıyor çıkarıyor birden fazla örnek. İşte parfümler. Yıllara göre bakabilirsiniz, altta sağda yıllar yazıyor. Boyner'e de yazabilirsiniz tahmini parfüm isimlerini ve gitmekten ziyade iletişim kısımına da yazabilirsiniz boyner'in. İlgileneceklerdir ama gitmeniz daha doğru olur bence.

https://www.fragrantica.com/notes/Pine-Tree-204.html

cagri

TürkParfüm Üyesi
baykalbul birşey sorabilir miyim, parfüm dünyasında geçmişten günümüze bakıldığında parfüm açılışı oldukça rahatsız edici , hatta "OHA, BU NE BİÇİM ŞEY" dedirtebilecek parfümler var mı? Sanki öyle bir parfümdü benimkisi, herkes biliyordu da kullanmıyordu, kullanmak istemezdi yani. Mesela benim bildiğim bir parfüm var bu şekilde, thierry mugler a*men kesinlikle böyle bir parfümdür.

Ben bu konularla yeni ilgilenmeye başladım o yüzden çok fazla parfüm denemişliğim yok.
Küçük bir ihtimal ama bu koku kadın parfümü de olabilir.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
baykalbul birşey sorabilir miyim, parfüm dünyasında geçmişten günümüze bakıldığında parfüm açılışı oldukça rahatsız edici , hatta "OHA, BU NE BİÇİM ŞEY" dedirtebilecek parfümler var mı? Sanki öyle bir parfümdü benimkisi, herkes biliyordu da kullanmıyordu, kullanmak istemezdi yani. Mesela benim bildiğim bir parfüm var bu şekilde, thierry mugler a*men kesinlikle böyle bir parfümdür.

Ben bu konularla yeni ilgilenmeye başladım o yüzden çok fazla parfüm denemişliğim yok.
Küçük bir ihtimal ama bu koku kadın parfümü de olabilir.

https://www.fragrantica.com/perfume/Clinique/Aromatics-Elixir-371.html

Clinique Aromatics Elixir böyle bir parfümdür ve sanırım kekikden dolayı kuvvetli sanırım ama aldehit kaynaklı da olabilir bu parfümde. Kekik yağı biberiye yağının daha keskini kuvveetlisi. 1 ml mi bile parfümü çok değiştirir hatta yarım ml mi bile 100 ml'de. bu parfüm erkekler kullanıyor mesela.

Gene çok meşhur parfüm var ama o sabunsu menekşe kokusu ama geen de vermiş olayım : https://www.fragrantica.com/perfume/Geoffrey-Beene/Grey-Flannel-4608.html Grey Flannel Geoffrey Beene for men

Acqua di Selva Visconti di Modrone for men vereyim altta resimi. Bakın bu parfüm çam kokulu..
Acqua di Selva Visconti di Modrone for men 375x500.31997.jpg

https://www.fragrantica.com/perfume/Visconti-di-Modrone/Acqua-di-Selva-31997.html

Bir de şunu vereyim belki spreylisini kullandınız ve bu parfümü mutlaka deneyin derim ama dediğiniz parfüm olmayabilir ama çok güzel bir kolonya.. . :

https://www.fragrantica.com/perfume/Antonio-Puig/Agua-Brava-12673.html

Agua Brava Antonio Puig for men

Vermişken turunçgilli parfüm vereyim eskiden yapılmış ferah.. :
4711 Original Eau de Cologne 4711 for women and men
https://www.fragrantica.com/perfume/4711/4711-Original-Eau-de-Cologne-3256.html

Aklıma gelirse yazarım çamsı parfüm ki siz kimileri değil demişsiniz..

Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Çam kokusu deyince

Son sürümü denedim Pino Silvestre Original Pino Silvestre for men i Rossmann 'da. Maalesef plastiğimsi koktu hem de iki defa denedim ama bir daha deneyeceeğim parfüme saygımdan da :). Evet çok meşhur güzel çam kokardı, dayımın parfümü idi çocukken, güzel kokardı :) ..

Son düzenleme:

cagri

TürkParfüm Üyesi
açıkçası üstteki 2 parfüm üzerinde durmuştum ama gidip denemem lazım. cypress kokusu neye benziyor hiç bilmiyorum.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
açıkçası üstteki 2 parfüm üzerinde durmuştum ama gidip denemem lazım. cypress kokusu neye benziyor hiç bilmiyorum.

Tom Ford Italian Cypress bayağı selvi kokuyor. Çam kokusuna benzemiyor her ne kadar o da çam gibi olsa da Selvi ama gene de benzer. O genelde o yıllar böyle mağazalarda bulunmuyordu ama bir ihtimal verilmesi iyi olmuş, hem bilgi oldu teşekkürler :) . Bu arada italian Cypress 2088 çıkışlı bir parfüm.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Linkte çok tercih var.Yılları belli ordan eleyebilir belki hocam. fragrantica o konuda iyi bazen notaları tutumasada

Aynen hocam :) . Aynen nota tutmaması ile ilgili konu yazmıştım. Çok parfüm var böyle eksik veya tamamen değişik koku notlarına sahip olup da farklı içerik açıklanması. Büyük ihtimalle patent yüzünden böyle oluyor.

Scarlett Passion

TürkParfüm Üyesi
Çam kokusu deyince
Bu parfümü lise yıllarımda kullanırdım. O yıllarda buram buram çam kokardı. Bir süre sonra piyasadan çekildi. Aradan yıllar geçti. Bir gün Hepsiburada.com'da şans eseri denk geldim, fiyatı da uygundu. Nostalji olsun diye iki şişe aldım. Kargosu gelince hemen bir tanesini açtım ve kokladım. Fiyasko! Nerede o lise yıllarımdaki çam kokusu? Bozmuşlar güzelim parfümü. Hâlâ satışta olmasına rağmen bir daha sipariş vermedim.

MI MAX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cagri

TürkParfüm Üyesi
bugün itibariyle

tom ford oud wood
hermes un jardin en mediterranee

kokularını denedim. Sonuç tamamen hayal kırıklığı. Aldığım denediğim çoğu parfüm bana sıradan ve şekerli geliyor. Ve genellikle bu parfümler hep genel beğeniye uygun parfümler.