Evde parfüm yapım hakkında

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Arkadaşlar Merhaba. Aranıza yeni katıldım.
Evde hobi olarak kendime parfüm yapmaya çalışıyorum ama kullandığım parfüm konsantresi (Argeville markası) olsun amber, misk , lavanta, sandal v.b yağlardan kullanarakta parfüm yapmaya çalışsam da kalıcılığı az ve kokunun hissedile bilirliği 3-4 saat içinde gidiyor.Parfüm yayılım yapmıyor.Tşört veya gömleğimi yakından koklayınca kokuyu alabiliyorum bazen. Nedeni ne olabilir bilginiz var mı acaba? Yerli ve yabancı formlardan araştırmalarıma göre "DPG - Propelin Glikol - DHM (Dihydro Myrcenol ) - Gliserin" gibi şeyler kullanılırsa kalıcılık artar gibisinden yazılar okudum. Cevaplarınız için şimdiden teşşekkür ederim.

Kullandığım formül şu şekilde:

50ml için ;

20ml esans
29ml etil alkol 96 derecelik
1ml saf su
Hoşgelmişsiniz. Deneyimlerinizi bekleriz efendim.

Özelden de konuşmuştuk. Akşam yazacağım inşallah. Kusura bakmayın lütfen.

Şimdilik şunu yazayım o koku notalarını tek tek denediniz mi? Kuvvetli mi?

Bir de dozaj önemli. Mesela Turunçgil ile Sandal odunu oran olarak verdiği sılaj, kuvvet farklı. Sandal odunu 5-7 el parmak ucu sürümü gün içi yeterli olabilirken Portakal ? kabuğu yağı iyice püskürtmek lazım. Mesela sandal odunu bu hesaba göre 0.2 ml (Hmm 0.3-0.4 ml sanırım giden miktar, test etmemiştim tam, ölçeceğim inşallah) gidiyorsa Turunçgil 2-5 ml gider. 5 ml belki abartı oldu 2-3 ml belki daha doğru olur. Günde iki defa yani yenileme olabilirse toplam 5-6 ml olabilir

Bunun için bu oranlarda karıştırmak da önemli ama alkolde çözülme olayı sorunu var. Saf olarak karıştırın ve çıkan miktar kuvvetli bir sprey ile sıkın veya Hacıyağı özel şişelerde. Asaq Abdul Samad Al Qurashi tıpalı milli üstüne kapak en iyisi bence. Vidalı kapak monte cam cubuklu kristal şişelerde güzel.

Ben şu an çok kuvvetli kuaförlerin kullandığı 300-500 ml lik el spreyi kullanıyorum :D . Normal 50-100 ml spreyli cam şişeler ilk başta iyi sıkar sonra tıkanır (Tıkanır derken yayı yukarı itmiyor geri spreyi. Yağ akıyor sanırım buraya ve yağ koyuluğundan kimi spreyler bozuluyor) ama kuvvetli spreyli buluyorum bazen. En son diktörgen ince uzun şişe iyi idi.

Akşam yazarım dedim ama Elhamdulillah bayağı şu an yazdım :)

Dediğim gibi lütfen kuvvetlerini de bize söyleyebilirsiniz kokularınızın. Sandal odunu ve diğer yağları nerden aldınız link verebilirsiniz isterseniz. Çok sahte satan var. Ben de satım yapmayı düşünüyorum ilerde ama iyilik ve hayır için de site isimlerini foruma yazdım, yazarım da inşallah hayırlısı ile :)

Yazılarınızı bekleriz, iyi günler

Son düzenleme:

cırak

TürkParfüm Üyesi
Elinize sağlık Baykal bey :)
Amber, misk, sandal ağacı, bergamot ,incir sütü gibi esanslar kullanmıstım ama onlar bitti ve tekrardan almadım. Şimdi parfüm esansı alıp karıstırdıgımda da pek ıyı bı sonuc alamadım. bu esansların hepsini istanbuldan almıştım. Argeville marka satıyordu.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Elinize sağlık Baykal bey :)
Amber, misk, sandal ağacı, bergamot ,incir sütü gibi esanslar kullanmıstım ama onlar bitti ve tekrardan almadım. Şimdi parfüm esansı alıp karıstırdıgımda da pek ıyı bı sonuc alamadım. bu esansların hepsini istanbuldan almıştım. Argeville marka satıyordu.

Alkol dolgu maddesi olarak kullanılması yani mantıklı değil her koku notasında işin özü. Sprey, uygun sprey veya uygun yağ sürüm şişeleri bulmak en doğrusu ama Alkol de kimi koku noktasında bir seçim, bir tercih meselesi.. Eğer ürettiğiniz parfümde Turunçgil yağı çok ise ve kokuyu, oluşan karışımı çok sıkım gerekiyorsa sprey mantıklı olur.

Ama kokuyu çok az kullanmak gerekiyorsa 6-7 damla gibi, sprey yerine üzerinizde de taşıyabileceğiniz 5-10-20 ml civarı yağ şişeleri mantıklı. Tercihe de kalmış ve yağ miktarına da bağlı diyebilirim.

Üstteki yazımı düzenlemiştim (Daha önceki mesajımı)..

Aslında alkol çözücü olarak da kullanılabiliyor. Mesela Kakso katı yağ ise uçucu yağı, alkol ile çözülebilir eğer sadece kakao yağı kokusu isteniyorsa yalın. Amber Ambergris Balina Amberi ??? de alkolde çözenler var tentürünü.. Klasik geleneksel yöntemde ise Sandalodunu yağı tentür çözücü maddesi olarak kullanılır genelde, Misk ve Amber Ambergris Balina Amberi ?? tentüründe (Bunu ünlü AgarscentsBazaar satıcısından yıllar önce özel konuşmamda öğrenmiştim.).

Aslında Alkolde yüksek oranda hangi maddeler çözülüyor yazmak lazım. Katkı maddesi kullanarak ve kullanmayacak.. :)

Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Mesela Civet miskinin hanı (eterik yağı, uçucu yağı çıkarılmamış Misk kedisinden ilk elde edilen ham Misk ham yağı alkolde bence güzel tentür vermiyor. Ham Civet midki alkol içinde dipte duruyor. Aslında daha denemeler yapacağım inşallah. Ham Civet midki Limon kabuğu yağında denedim ve sevdim. Konu tentürü kaydı :D , aslında bunun için ayrı konu da açılabilinir.

Serpil

TürkParfüm Üyesi
Arkadaşlar Merhaba. Aranıza yeni katıldım.
Evde hobi olarak kendime parfüm yapmaya çalışıyorum ama kullandığım parfüm konsantresi (Argeville markası) olsun amber, misk , lavanta, sandal v.b yağlardan kullanarakta parfüm yapmaya çalışsam da kalıcılığı az ve kokunun hissedile bilirliği 3-4 saat içinde gidiyor.Parfüm yayılım yapmıyor.Tşört veya gömleğimi yakından koklayınca kokuyu alabiliyorum bazen. Nedeni ne olabilir bilginiz var mı acaba? Yerli ve yabancı formlardan araştırmalarıma göre "DPG - Propelin Glikol - DHM (Dihydro Myrcenol ) - Gliserin" gibi şeyler kullanılırsa kalıcılık artar gibisinden yazılar okudum. Cevaplarınız için şimdiden teşşekkür ederim.

Kullandığım formül şu şekilde:

50ml için ;

20ml esans
29ml etil alkol 96 derecelik
1ml saf su
Merhaba parfüm yapımında ilerleme kaydettinizmi?

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Bende araştırıyorum
%70 Etil alkol KULLANMAK GEREKIYOR
birde ISO E SUPER kullanıyorlar.
Benimde merak ettiğim bir konu var.Hazir parfüm esaslarının icinde
DPO ve ISO E SUPER varmi?
Iso E Super konusu forunda vardı, ek bilgi hem buraya ve/veya oraya varsa yazarsanız seviniriz.

Bence her sentetik kimyasalın foğal alternatifi var ama bulmak, araştırmak lazım. Belki biliniyordur da kimi de daha bulunmamış olabilir. İnsan hormanlatı bile bitkilerde var, çok ilginç, güzel Elhamdulillah..

Isp E duper hem sentetik tatlımsı koku hem de koku sabitleyici sentetik içeren bir madde diye hatırlıyorum. Laden de doğal sabitleyici diye okumuştum da koyu renklidir yağı bayağı siyağımsı falan ve tütsülü. Ne kadarı ve hangi koku notalarına gider denemedim hocam. Denerseniz lütfen deneyimlerinizi okumsk isteriz sizin de.

Acaba diyorum mürekkep balıklarından sentetik ama doğal sentez Amber benzeri koku maddesi yapılabilir mi, aklıma geldi. Evet Balina için de (gerçi tam nadıl bilinmiyor) mürekkep balığının falan gagasının balina sindirim sistemini çizmesi falan ile tahriş edip buradan salgılanan maddenin mürekkep balığı kimi (mürekkebi veya bilmeyerek işte tam) sindirim dışı, srtığı ürünler ile birleşimi ile belki, Smber oluşumu oluyor ve bu doğal olarak labaratuvarda üretilebilir inşallah (laboratuvar da bile doğal üretimden bahsediyorum haha 😂). Tabi bu üretim sürecinde Kambur balina dan falan hayvana eziyet falan etmeden alınacak salgılar da kullanılacak büyük ihtimalle.. Balina Smberi ve Misk en ünlüzü ki bunlar da Laden gibi koyu renkli ama Satı Amber var Satı-zbeyaz-altın amber denilen katı balina Amberi tentürde sarımsı, açık sarı renk verir ve naif, tuzlumsu, hafif tatlı çok hoş kokusu vardır, hmm yazın iyi gider, Creed'lerde Vintageler de bu koku hissettim kiminde ve kimi başka Amber parfümlerinde. Tatlı, bol tatlı hatta, tatlı tütsümsü kokulu koyu renkli Amberler de çok severim. Misk üretimi ise daha kolay ki üretim çiftlikleri de var Geyik miskinin beslendiği. Balina doğal amberi için ümitlihim haha, haha ve doğal balina amberi besi çiftliği mümkün olmayabilir büyük ihtimalle ama hayvanı rahatsız etmeden tutup salgısını sağıp geri doğaya bırakmak ve bu salgı ile bulunacak yönte demle Amber üretimi bilmiyorum. Aslında her balina arkadına robot takipçi takılıp çıkan Amberi toplamadı da daha mantıklı. Balina amberi aslında kaybolan miktarı da var ve belki çok fazlası kayboluyor. Aslında hüzen bir şey ama Abdul Samad Al Qurashi ASAQ deniz dibini de tarayan gemileri vardı ki artık ne çeşit veya hangi zürecinde bu balina amberi deniz dibinde oluyorsa. Çok da bulunuyor diye duymuştum deniz dibinde Amber.

Bu arada ben de kırıntılı siyah Amber tentürde tatlanmış, hayvansallık daha da azalmış, ilk başlar bu kadar tatlı değildi. Çeşit çeşit Misk ve daha çok çeşit belki Amber var (Ambergris Amber'in bir diğer adı, bilen bilir).

Sandal odunu yağı da tavsiye ederim sabitleyici olarak. Iso E Super içinde sentetik sandal odunu yağı da vardı zaten ve sanırım sedir de vardı sentetik. Daha önce yazdığım gibi geleneksel Amber ve Misk tentürü uçucu yağ ile yapılacaksa kullanılan ne meşhur eskiden de geleneksrl yöntem Sandalofunu yağı. Gerçekten çok güzel bir şey. Evet ağır ama yazın etrafı baymadı dozunda ki limon yağı bile bayar dozunda kullanılmazsa. Yazın sıcakta günlerce belki haftalarca kıyafet kokuyor, kalıcı bir şey. Ne tatlı ne kup kuru odunsu ikisi de var, aromatik ama y tam aromatik de drğil zma aşamak lazım işte tam anlamak için ama tatlılık ağır basıyor diyeyim.

Serpil

TürkParfüm Üyesi
Yanıtınız için teşekkürler. Polisorbat uçucu yağların birbirlerinin içinde erimesini ve homojen bir karışım haline gelmesini sağlıyor. DPG ise çözücü ancak yağ alkolü olduğu için sabit yağ gibi koyu kıvamlı, su gibi şeffaf ve kokusuz. Polisorbat koyu sarı renkli kokusuz süzme yoğurt kıvamında. Benmari usulü sıvılaştırıp kullandım. Bugün kargodan Coumarin çözeltisi 100 ml plastik şişede geldi. Hemen kapağını açıp kokladım. İnternette tarif edildiği gibi kokmuyordu. Belli belirsiz bir kokusu var ama tam ayırt edemedim. Şişenin üzerinde üretici firmanın telefon numarası vardı. Aradım ama teknik ekibin mesaisi bitmiş yetişemedim. Yarın tekrar görüşeceğiz. Net bilgi alacağım. Bu arada ben bir amatörüm. Okuyarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Henüz bir burunla veya parfümörle karşılaşma şansım olmadı. Ancak öğrendiklerimi sizinle paylaşabilirim.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Merhabalar, Scarlett hammadeleri nereden temin ediyorsunuz?
Yardımcı olursanız sevinirim.
Mysyicksmomentsuk diye bir dite var forumda konusu var genelde ekonomik ve üst kalite ama son günrük durumlatı bilmiyorum da en son markalı eyerik yağlar falan geçiyordu. Kozmetik, parfüm isr yasak maalesef. Hmm bir de 600 ml sınırına dikkat. 1 litre geçebilir de geçmeyebilir de.