Frederic Malle - Carnal Flower (2005)

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Kırlardan Geliyorlar
kırlardan geliyorlar ellerinde sümbülteber
elbette kırlardan kırlardan gelecekler
başka türlü nasıl güzelleşir bu akşamüstleri
söyleyin nasıl dayanılır dükkanlara depolara
bu katran kokusu başka türlü nasıl geçer

sonsuza varmadan bir önceyiz sanki
-o sayının da bir adı vardı unuttum -
her şey öyle saydam öyle madensel
kapıların kilitleri açık ve herkes uykusuz
hepsinin elinde bir saat bir sümbülteber

eskiden şaşardık bazı şeylerin yokluğuna
artık bu yokları var etmeyi usladık
ağaçları budadık omandan balıkları tuttuk denizden
hani bazı açılmaz sanılan kapıları omuzladık
çünkü herkesin elinde bir saat bir sümbülteber

hey koca dünya nasıl avucumuzdasın
nasıl da parlıyorsun ey gözleri maden
çözdüğüm bütün bulmacalardan zorludur yüreğin
elbette kırlardan gelecekler kırlardan
kırlardan gelecekler ellerinde sümbülteber

ey güzelim sümbül ve teber ey canım
gördüğüm sanki o değildi
sanki kuşlar albümünden bir maden

Yazıma bir Turgut UYAR şiiri ile başladım çünkü bu parfüm öyle sıradan bir koku değil, şiir gibi ve her koklayan bu şiiri farklı bir şekilde yorumlamakta.

Frederic Malle üst sınıf (lüks tüketim) için parfümler üreten bir marka. Ürettiği tüm kokular ünlü parfümörlerin imzalarını taşımakta. Ürettiği kokuları beğenirsiniz veya beğenmezsiniz ama asla kalitesiz, üstünkörü ve satış amaçlı üretilmiş basit bir parfüm diyemezsiniz. İşte bugünkü inceleme yazımızı oluşturan parfüm de yine ünlü bir parfümör olan "Dominique Ropion" elinden çıkmış ustaca bir parfüm.

Kokuya geçmeden önce belirtmek isterim koku yukardaki şiirden de anlaşılacağı üzere sümbülteber üzerine oturtulmuş. Sümbülteber genellikle riskli bir nota çünkü koklayanlara bazen farklı gelebilmekte. Ayrıca güçlü bir kokusu olduğu için genellikle kokuyu domine etmekte. Bu açıdan ustaca işlenmesi gereken bir koku.

Sümbülteber Çiçeği

Kokumuza geçecek olursak parfümü kesinlikle tene sıkmak gerektiğini söyleyebilirim. Benim tenimde koku bana daha güzel geldi. Parfüm ilk sıktığınız an inanılmaz bir doğallıkla açılıyor. Beyaz çiçekler karşılıyor sizi. Sanki binlerce saksının bulunduğu bir çiçekçi dükkanındasınız. İlk sıktığınız an neredeyse hiç tatlı olmayan oldukça yeşil ve beyaz çiçeklerle birlikte toprak kokusunu andıran bir koku da yayılıyor. Sanırım bunun nedeni kullanılan kavun. Ancak sararmış tatlı kavun gibi düşünmeyin bunu. Yeşil daha tam tatlılaşmamış bir kavun. Sanırım topraksı yeşilimsi etkiyi sağlıyor. Bu açıdan açılış kesinlikle muhteşem.

Ardından kokumuza sümbülteber ve hindistan cevizi ekleniyor. Dominique Ropion burada da ustalığını göstermiş demem gerekiyor. Hindistan cevizi tüm kokuyu altüst edebilecekken sadece yan aktör olarak kalabilmesini sağlayabilmiş. Sümbülteberin ve hindistan cevizinin kokuya eklenmesi ile birlikte kokumuz tatlılaşmaya başlıyor ancak kararında bir tatlılık şeklinde. Sonrasında koku tenden ayrılana kadar aynı ve tek düze olarak etkisini sürdürüyor.

Carnal Flower isminde şehveti barındırıyor mu? Hayır. Ancak bana huzur ve güven aşıladığını söyleyebilirim. Deneyimlediğim en doğal yeşil tonları ve beyaz çiçekleri barındıran çok çok iyi derecede harmanlanmış bir çiçek kokusu. Koku kadınsı gelebilmekte ancak şık bir takım elbise ile oldukça iyi gidebilir.

Kokuyu karanlık kokuları veya maskülen tarzı sevenler beğenmeyebilir. Benim için kesinlikle muhteşem bir koku olarak kalacak. Fiyat olarak bu fiyatı verip sahip olmayı düşünmeyebilirsiniz. Ancak çiçek kokularını seviyorsanız kesinlikle sahip olunmalı.

Performansı kesinlikle harika. İki fıs ile küçük bir odayı doldurabilir. Farkedilirliği ilk 3-4 saat oldukça iyi. Kalıcılık kesinlikle çok çok iyi. (Bu bir çiçek kokusu o açıdan bence bu en büyük başarısı)

Benim tavsiyem herkesin en azından bir kere olsun bu kokuyu deneyimlemesi. Özellikle huzurlu bir müzik eşliğinde dinlenirken kullanırsanız ruhsal açıdan size çok iyi geleceği kanaatindeyim.

Puanlamaya geçecek olursak benim puanım: 9/10

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Maşallah, Teşekkürler @azzura Kürşat hocam :).. Zevkle okudum. Bir parfümü var onda sentetik şeker falan kullanmış Frederic Malle, hiç yakıştıramadım. Diğer kokularını da töhmet altında bırakıyor sentetiklik olarak. Eğer Sentetik koku piyasasından para almak istiyorsan sentetik ürün kategorisi veya sentetik ürün isimli kategoriler yaratıp orada sınıflandırıp satmak bence daha doğru veya isiminde sentetik falan bunu belirt ve tanıtımında da..

Avon'un Sümbülteberli kokusu mesela var ve oldukça benzetmişler. Ne kokusu bilmiyorum ama oldukça benziyor Sümbültebere ve yoğun bir koku. İsimine bakayıp mesajı düzenlerim inşallah. Yani Carnal Flower'da sentetik mi kullandı insanın aklına şüphe sokuyorsun sen sentetik şekerli parfüm üreterek bence. EDIT (Düzenleme) : '' AVON TODAY Tomorrow Always Eau de Parfum Natural Spray 50ml - 1.7oz dediğim Sümbülteebr ve nergiz faaln çiçekli parfüm. Yarın detaylı anlatırım inşallah''.

Bu arada ben de sevdim Frederic Malle Carnal Flower'ı. French Lover sılajı hoşuma gitmemişti ama o da kategorisinde güzel parfüm. Bence Uniseks(Hercins) bir parfüm Carnal Flower.. Çieçk seven erkekler denemeli zaten çoğu bayan sevecektir. Sümbülteber ağırımsı bir kokudur bunu da diyelim. Bu arada Osmanlı'da aslında Sümbülteber daha farklı bir çiçekmiş bunu da diyelim, @Premiumperfume Mutlu hocam bilir o konuyu :) Maşallah :)..

Son düzenleme:

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Maşallah, Teşekkürler @azzura Kürşat hocam :).. Zevkle okudum. Bir parfümü var onda sentetik şeker faaln kullanmış Frederic Malle, hiç yakıştıramadım. Diğer kokularını da töhmet altında bırakıyor sentetiklik olarak. Eğer Senteti kkoku piyasasından para almak istiyorsan sentetik ürün kategorisi veya sentetik ürün isimli kategoriler yaratıp orada sınıflandırıp satmak bence daha doğru..

Avon'un Sümbülteebrli kokusu mesela var ve oldukça benzetmişler. Ne kokusu bilmiyorum ama oldukça benziyor Sümbültebere ve yoğun bir koku. İsimine bakayıp mesajı düzenlerim inşallah. Yani Carnal Flower'da sentetik mi kullandı insanın aklına şüphe sokuyorsun sen sentetik şekerli parfüm üreterek bence.

Bu arada ben de sevdim Frederic Malle Carnal Flower'ı. French Lover sılajı hoşuma gitmemişti ama o da kategorisinde güzel parfüm. Bence Uniseks(Hercins) bir parfüm Carnal Flower.. Çieçk seven erkekler denemeli zaten çoğu bayan sevecektir. Sümbülteber ağırımsı bir kokudur bunu da diyelim. Bu arada Osmanlı'da aslında Sümbülteber daha farklı bir çiçekmiş bunu da diyelim, @Premiumperfume Mutlu hocam bilir o konuyu :) Maşallah :)..
@Premiumperfume Mutlu üstadım bu sümbülteber konusunda bizi aydınlatacaktır Baykal hocam inşAllah:) bence de ünisex bi koku salt kadın diyemem :)