Gül ve Favori Gül Çeşidiniz ve Parfümleri

Favori gül notaları

 • Türk gülü

  Kullanılan: 3 50.0%
 • Bulgar gülü

  Kullanılan: 1 16.7%
 • Fas gülü

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Taef gülü

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Fransa rose de Mai

  Kullanılan: 2 33.3%
 • Misk gülü

  Kullanılan: 0 0.0%

 • Kullanılan toplam oy
  6
7 Eyl 2017
338
611
93
#1
Hakkında ciltler dolusu kitap yazılabilcek parfüm dünyasının kraliçesi olan bu çiçek yaklaşık 3.5-4 kg çiçekten sadece 1 gram perfum yağı elde edilir uhrevi ve kadınsı dokunuşlar ile tüm dünyanın beğenisi kazanmış çok güzel bir nota.. Bilindiği gibi yöresel olarakta farklı koku karakteri sergileyen bu çiçek başlıca türk gülü:(ısparta dünyanın %60 gül, gül yağı, ve gül ürünlerini Türkiye karşılar) sadece yağ gülü denilen Damascena cinsi gülden elde edilir taef gülü Suudi Arabistan taef bölgesine ait bir cins olup oldukça kıt oranlarda üretilir. Bulgar gülü türk gülüne yakın bir karakteri olup en ünlü güllerdendir. Fas gülü , Fransa rose de Mai, misk gülü (vahşi gül) olarakta farklı yörelerinde farklı karakter kokulara sahip güller elde edilmektedir genellikle orta notalarda kullanılır bazen taban notalarda görülebilir
20170926_1013015840.jpg
 

Mehmet

Moderator
Yönetici
6 Eyl 2017
769
2,914
93
#7
1. Sırada Satin Mood Mfk
2. Sırada Noir de Noir
3. Sırada Armani Prive Rose d Arabie

Kaliteli gül den bahsedersek POAL derim. Ama bana pek hitap etmiyor biraz ağır geliyor. Rose d arabie de tam o ağır sınıfa girecekken, prive serisinde hafif çikolatamsı bir tad bırakan kokusuna bürünüyor.

Genel olarak gül kokularından pek haz etmiyorum bu 3'ü dışında.
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
8 Eyl 2017
1,942
4,220
113
#9
Hakkında ciltler dolusu kitap yazılabilcek parfüm dünyasının kraliçesi olan bu çiçek yaklaşık 3.5-4 kg çiçekten sadece 1 gram perfum yağı elde edilir uhrevi ve kadınsı dokunuşlar ile tüm dünyanın beğenisi kazanmış çok güzel bir nota.. Bilindiği gibi yöresel olarakta farklı koku karakteri sergileyen bu çiçek başlıca türk gülü:(ısparta dünyanın %60 gül, gül yağı, ve gül ürünlerini Türkiye karşılar) sadece yağ gülü denilen Damascena cinsi gülden elde edilir taef gülü Suudi Arabistan taef bölgesine ait bir cins olup oldukça kıt oranlarda üretilir. Bulgar gülü türk gülüne yakın bir karakteri olup en ünlü güllerdendir. Fas gülü , Fransa rose de Mai, misk gülü (vahşi gül) olarakta farklı yörelerinde farklı karakter kokulara sahip güller elde edilmektedir genellikle orta notalarda kullanılır bazen taban notalarda görülebilir Ekli dosyayı görüntüle 118
Taef Gülü üretimin kıt olması ve Suudi Arabistan'ın çok zengin olup bu Gül yağına taelpten dolayı fiyatı aşırı şişen bir Gül yağı cinsi yani şişirme fiyat diyebiliriz ama gene de denemek istediğim bir parfüm.. @Premiumperfume Mutlu :D hocam da bu görüşte yani Taef şişirme ve en ünlü ve güzel kokulu Gül çeşidi Türkiye'de şu an ve emsalsiz Elhamdulillah :) ..

Abdul Al Samad Qurashi Istanbul Rose bende var ve çok memnunum, bir harika.. Ayrıca Isparta gülü kokladım ve ilk ağız bir harikai Sıcak, yumuşak, saran bir koku.. Gene alım yapacağım bir ara inşallah arkadaşlar..

Allah Resulu Muhammed'in gül de koktuğunu biliyoruz, deniyor .. Ellediği kişi de de koku kalırmış.. Çocukları da severmiş saçını doğruysa ve kokarmış çocuklar ama günümüz de çocuklara otobüste komiklik yapmaya, gülmeye bile korkar olduk kimi sapıklar yüzünden maalesef.. Allah bizleri sapık yapmadığı için şükretmeliyiz Elhamdulillah ..

Allah Elçisi Muhammed'in terini bir hısımı mı ne şişeye koyduğu ve hiç bir kokuda bu kokuyu hissetmediğini ,duymadığını söylüyor Hz.Muhammed'e. Terlemiş yattığı yerde Hz.Muhammed ve o da kalkınca terini topluyormuş.. Bu konuda bir konu yazılabilir. İnanırsınız, inanmazsını, dininiz, inancınız ne olursa olsun okumak isteyen çıkabilir :) ..

Allah Resulunü Medine'de evinde misafir eden ( Devesi orda çökünce orda misafir olmuş ve evini de yapmışlardı. Çok kişi davet edincee deve olayına başvurdular, çok akıllıca. Filmde de dediği gibi birinin, bir devenin tercihinden kim kırılır, alınır ki? :D .. ) Hz.Ebu Eyyub Halid bin Zeyd El Ensari'nin Türk yurdu İstanbul'da Türkiye'nin, Türklerin misafir etmesi ayrı bir güzellik, atrıcalık benim için.. (Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), evinin ve mescidin inşaatı sürerken 7 ay süre kadar 'Hz. Ebu Eyyub Halid Bin Zeyd El Ensari' isimli sahabeye misafir olmuştur.. ). Sonra gül kokusunun Türkiye'de yetişmesi de ve bizlere ayrı iltifat eden Hadislerinin olması hatta iddia edilen Kuran ayetleri olması hoş, çok hoş bir olaydır inşallah layık olanlardan oluruz :) ..

Doğal gül gerçekten bir harika.. İçinde gül yağı da abrındıran doğal gül suyu da bir harika.. Saf olanını gıdalara, içeceklere koyabiliyorum. Şekerli süt, Su, Meyvesuları, Alkolsüz MEyve kokteylerinde falan bir harika oluyor 1ml bile konsa bir büyük 300-400 ml bardağa .. Kimi gülsuları tekrar tekrar damıtmaya girip içindeki Gül yağı alınıyor onlar çok kokusuz olur biraz koksada, aldım ben ve emnun kalmadım. Kimi aktar kokulu ürünleri sevmez sentetik esans katılıyor diye ama Doğal ilk ağzı gülsuyu bayağı kokulu olur .. İlk ağız olmasa bile kokusu yeterli olsun da o yeter bana ..

İlk ağzı gül yağı da çok güzeldir. Eskiden bulunuyordu ama kimi iddialara göre onu Türkiye'de görmek imkansızdır eğer Isparta'da gül işi ile uğraşan tanıdığınız yoksa derler. Direkt Yurtdışına çıkıyormuş ilk ağız damıtılan Isparta Gül yağı .. Bulacağız bakalım :D:cool::cool: ..

Bu arada güller daha açmadan, Tomurcuk gülken, goncayken toplanıyorlar. açınca eterik yağı da azalıyor deniyor .. Çok gülden mesela 4 ton gülden 1 kilo yağ çıkıyormuş.. Bir kaynakta da Dünya Gül yağının yüzde 65'inin Türkiye'den sağlandığı yazıyor ..

Alıntı : ''''

Türk gülü Isparta kadın işçiler topluyor Damascena cinsi.jpg

ISPARTA

Isparta'da gülün tarihi, Müftüzade Gülcü İsmail Efendi'nin Bulgaristan'ın Kızanlık kentinde, koruma altında tutulan Gül Vadisi'nden bastonun içine gizleyerek çıkardığı gül fidanını, 1888'de kentte toprakla buluşturmasıyla başladı.

O tarihlerde sadece küçük bir alanda başlayan gül yetiştiriciliği, bugün 12 bin aile tarafından 20 bin dekarlık alanda yapılarak Isparta'yı dünya gülünün "başkenti" haline getirmiş durumda.

Mayıs ayının sonlarında açan ve haziran ayının ortalarına kadar hasadı yapılan yağ üretimine uygun tek gül olan Isparta Gülü, güçlü kokusuyla başta Fransız firmalar olmak üzere dünya parfüm devlerinin öncelikli tercihleri arasında yer alıyor.

Kozmetik alanında olduğu kadar sağlık ve gıda alanında da hammadde olarak kullanılan gülün, işlenme süreci ise gül ürünlerini satın alanların hiç de farkedemediği zahmetli bir yolculuğu gerektiriyor.

Şafak vakti mesaiye başlıyorlar

Güneş ışınlarının, güldeki yağı azaltarak rekolteyi düşürmesi nedeni ile gül hasadı yapan üreticiler güneş doğmadan eşi ve çocuklarıyla evlerinden çıkarak, gül bahçelerine doğru yola koyuluyor.

Güllerin eşsiz kokusu arasında bahçelere gelen üreticiler, günün ilk ışıklarıyla gül toplamaya başlıyorlar. Öğleden önce yeteri büyüklüğe ulaşmış güllerin hasadını yapan üreticiler, tarttıkları ürünleri daha sonra ''pat pat'' diye tabir edilen tarım araçlarına yükleyerek fabrikalara götürüyorlar.

Fabrikadaki gül kazanlarına 1,5 ton sıcak su ile konulan güller, 2 saat süren kaynatma işleminin ardından yağlı su olarak farklı kazanlara aktarılıyor. İkinci bir kaynatma işleminin ardından ise yağ sudan süzülerek ihracata hazır hale getiriliyor.

İşlemler süresince 4 ton gülden elden edilen 1 kilogram gül yağı ise 7 bin avroya satılıyor. '''''''''''
isparta-gulu.jpg

gullerisparta-e1460666491672-777x437.jpg
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
8 Eyl 2017
1,942
4,220
113
#10
Türk bayrağına benzediğinden Türk Gülü denen güller de bir harika.. Ayrıntılı bilgi daha sonra eklemeyi umuyorum arkadaşlar ..

osaria-turk-gulu-fidani-001.png

Türk Gülü Ossira 2.jpg

Türk Gülü Ossira.jpg

Türk Gülleri Ossira Gülleri.jpg

Mükemmeler maşallah :) ..​
 
Beğeniler: Premiumperfume

baykalbul

Administrator
Yönetici
8 Eyl 2017
1,942
4,220
113
#11
DSC_0939.JPG
DSC_0937.JPG
DSC_0935.JPG

Bulgar gülü yağı resimi arkadaşlar. Koyu kızılımsı renkte yağı. Türk gülünü tercih ederim daha uzun ömürlü Türk gülü ama bunu daha yeni deniyorum arkadaşlar. :)
 
Beğeniler: Premiumperfume

baykalbul

Administrator
Yönetici
8 Eyl 2017
1,942
4,220
113
#13
Gül yağının çok fazla varyantı var hidro distillation, buhar distile, solvent distillation absolute, elbette farklılıklar söz konusu
Renkler konusunda bilgi versene lütfen Mutlu hocam. Ben eskiden hariç günümüzde bu koyu renk Türk gülü görmedim. Beyaz, sarı oluyor ama kırmızımsı görmedim Bulgar gülü gibi. Her bulgar gülü bu renk de olmuyor olabilir.. Ama babamın aldığı gül koyu renkliydi sanırım evet dediğin gibi absolute olması ile falan alakalı yani elde edilme yöntemi.
 
7 Eyl 2017
338
611
93
#14
Solvent distillation absolute gül ekseri kırmızımsı olur. Buhar distilesi ise renksiz veya hafif sarımtırak.. Yani işlenme yöntemi bu konuda renk konusunda farklılık olur
 
Beğeniler: baykalbul

baykalbul

Administrator
Yönetici
8 Eyl 2017
1,942
4,220
113
#16
Solvent distillation absolute gül ekseri kırmızımsı olur. Buhar distilesi ise renksiz veya hafif sarımtırak.. Yani işlenme yöntemi bu konuda renk konusunda farklılık olur
Veya en iyisi sen o ürünü bana iade et bir şekilde...fiyattan düşeriz
Biliyorum ürünün arkasında duruyorsun ve aldığım ürünlerin çok kalite. Bunu özelden konuşuruz. Her zaman aldığın üretici bile bir gün çalım atabiliyor ve sende suç yoktur ve zaten dedim hep arkasında duruyorsun ürününün ve hep kalite zaten maşallah ..