Havuç Tohumu uçucu yağı (Carrot Seed essential oil) , Kasvetli, Kabesamanı (Vetiver) parfümlerdeki kasvetin kaynağı

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Havuç tohumu yağı ve tohum ve yağ havuç resimi havuc-yagi2.jpg
Arkadaşlar yağı aldım. @Premiumperfume Mutlu hocama teşeekkür ederim :) . Şu an telefonum tamirde ve gelicne resimini inşallah atacağım.

Çok heyecanlandırıcı bir deneyim oldu. Zaten emekleme dönemlerimden bahsediyor ve gene emekleme dönemimde olduğumuzdan da bahsediyordum ki gene tanık oldum. Evet kimi vetiverli(kabe samanı) parfümlerde hakkaten kasvetli sentetik aldehitler kullanılmış olabilir ama bu koku notası da kullanılan parfümler olmuş olabilir yani Havuç tohumu eterik yağı. Aynı o hava var ama beni rahatsız etmedi bu sefer.

İlk parfüm, koku araştırmalarına girdiğimde tütüsü kokusunu bile neyin verdiğini doğal olarak bilmiyordum genel olarak. Laden reçinesi(Karanlık bir tütsü yanık kokusu), Ölmez otu (daha aromatik, daha yalın bir yanık, tütsü kokusu, o kadar karanlık değil ölmez otu) falan gibi yağların bu tütüsü kokusunu verdiğini öğrendik. Bunları inşallah bir konu altında toplarız artık kim yazarsa :) . Bu deneyimde doğal kasvetli kokuyu da öğrenmek varmış Elhamdulillah ..

Rengi turuncumsu bir yağ havuç tohumu uçucu yağı. Fragrantica.com 'da hiç rastlamadım ama varmış : https://www.fragrantica.com/notes/Carrot-275.html

Ayrıca ünlü https://www.fragrantica.com/perfume/Herm-s/Un-Jardin-Sur-Le-Nil-18.html Herems Un Jardin LE Nil parfümünde de kullanılmış ama o kadar kasvetli değildi bu parfüm ben kokladım. Limonsu maydanoz kokuyordu :) .

En yukarıdaki resimdeki tohumlar rezene ye de benziyor ki yakın akraba sanırım. Rezene ise ferah, anasonsu bir koku ve anasona daha yakın bir akraba havuçtan sanırım.

Tekrar denemelerimi, kullanımlarımı yazarım inşallah arkadaşlar. Sizlerle zevkle paylaşmak istedim arkadaşlar :) .
 
Üst