Herod - Parfums de Marly - for men / erkekler için - 2012

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Herod Parfums de Marly for men maxresdefault.jpg
Herod Parfums de Marly for men o_47060.png

Herod Parfums de Marly for men jovoy-parfums-de-marly-b.jpg
Herod - Parfums de Marly - for men / erkekler için - 2012

Kalıcılık çok iyi değil. Koku güzel +8 .

Osmanthus bence bu parfümün ana notası ve diğer koku notaları onun etrafında şekillenmiş. Osmanthus kaysı vari, portakal çiçeğimsi kokulu, tatlımsı bir koku.. Pahalı olmalı ki parfüm sılajı çok değil ama çok güzel bir parfüm.. Mest olacaksınız.. Akşam sonrası bence güzel gider ve sonbahar ve kış parfümü.. Yazın akşamları da güzel gidebilir.. Ylang-ylang havası da varki Osmanthus kaynaklı da olabilir bu koku. Meyveli bir parfüm yani aynı zamanda..

Tende vanilya daha çok belli ilk başlarda. Hindistancevizli kokuludurda aynı zamanda doğal vanilya çubuğu yağı ve bu parfümde hissediliyor. 3 saat civarı performanstan bahsediliyor kullanıcılarınca ki doğrudur.. Hadi 4-5 saat diyin iyi performansına :) ..

Vişne tütünü kısımı ve iso e super (zaten sentetik bu iso e super) kısımı sentetik..

Rengi de kokusu da By Kilian Love (dont by shy 'e - Çekingen olma, olmamak) benziyor.. Xerjojj 1888 ile de benzerliği var ama onla daha çok farklı yanları var.. Dont by shy gibi çileksi koku da kısmen zorlarsanız var gibi (iso e super ve eblki kullanılmış kaşmir kokusundan da olabilir bu çileksi koku Herod'da..)..

Harika koku gerçekten. Portakal çiçeği bilirsiniz, bilmiyorsanız portakal çiçeği festivalinde veya daha önceden gelip adana'da gezmelisiniz. Şehir içinde genelde (yukarı kısımlarda) turunçgil ağaçları var yol kenarlarında. Turunçgil bahçelerini de özellikle gezip bu maşallah harika Turunçgil çiçek kokusunu koklamalısınız. Tabi parfümde vanilya gibi, baharat tatlılığı gibi kokularla etrafı örülmüş..

Kremsi tatlılık ile örülmüş bu parfüm, Herod.. Vanilya kokusu kıyafette daha sonraki saat ve saatlerde kendini belli ediyor. Tende ise daha önceden belli etmişti..

Tarçın o keskinliği ile yok parfümde o kadar.. Yumuşamış diğer notalarla..

Kaşmir gibi tatlımsı bir koku var parfümde bunu da diyelim..

Tom Ford Tobacco Vanille ile o kadar benzemiyor bence.
Netten alıntı parfümör ve bilgiler : '''''''''''''''''''''
Herod , Parfums de Marly evinin yedinci parfümüdür . Odunsu - baharatlı bir bileşim olarak sınıflandırılmıştır.

Üst notalar: tarçın ve biber ağacı. Kalp: osmanthus, tütün yaprağı, labdanum ve tütsü. Baz: Vanilya, sedir, vetiver, paçuli, iso e süper, cypriol ve misk.
125 ml EDT olarak temin edilebilir.

Herod 2012 yılında başlatıldı. Bu kokunun ardındaki burun Olivier Pescheux .

Parfüm değerlendirmesi: 4.49 üzerinden 5 ile 1407 oy.
'''''''''''''''''''''''''''

Raşit Aydın hoca'dan parfümün hikayesi : '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Bu öykü, 1683 yılına kadar uzanıyor. Kendilerine Anadolu topraklarını yurt edinen Osmanlılar, gelişmelerini ve sınırlarını Balkanların yukarılarına taşımaya karar verdikten sonra, artık Avrupa üzerine yürüyorlar. Zamanın Avrupa’sında yaşanan büyük korku, kıta Avrupa’sını ve Hıristiyanlık dünyasını derinden etkiliyor. Çünkü Osmanlı yeniçerileri artık Avrupa’nın giriş kapısı olarak görülen Viyana kapılarına kadar dayanıyorlar. Sert geçen ilk kuşatmada Viyana şehri teslim olmuyor ve direniyor. Geri çekilen Osmanlı orduları ikinci defa 1683 yılında tekrardan Viyana’ya yükleniyorlar ve şehri kuşatıyorlar.

Avrupa’nın dört yanından gelen askerler, savaşçılar, şövalyeler birleşip, Avusturya ordusuna destek oluyorlar. Yine sert bir savaş yaşanıyor Osmanlı ordusu ile Avusturya İmparatorluk askerleri arasında. O zamanın en önemli savaş öğesi ise atlar. Çünkü savaşların kaderini atlar belirliyor. İyi, sağlam, güçlü ve hızlı atları olan ordular, her zaman avantajlı oluyorlar savaşta. İşte rivayet odur ki 2. Viyana Kuşatması sırasında, bir Osmanlı akıncısının atı, savaş alanında öylesine kendisini gösteriyor ki, herkes hayran kalıyor. Buna Avusturya ordusu askerleri de dahil.

Kaderin bir oyunu mudur bilinmez ama Avusturya Ordusu tarafından pusuya düşürülen Osmanlı akıncı birliği, esir olarak düşman kuvvetlerin (Avusturya ordusunun) eline geçiyor. Tabii bahsi geçen at da bu esirliğe dahil oluyor ve böylece yeni hayatına merhaba diyor. Bu güçlü ve Avrupa’da daha önce eşine rastlanmamış at, İrlanda’lı Yüzbaşı Byerley Turk tarafından sahipleniyor ve İngiltere’ye götürülüyor. İngiltere’de yarışlara sokulan ve büyük başarılar elde eden ata isim olarak, kendisini ele geçiren yüzbaşıya ithafen Byerley Turk deniyor. Ve İngiltere’de başka cins atlarla çiftleştirilerek, dünyaca ünlü İngiliz atlarının atalarından birisi oluyor. Bugün hala Byerley Turk atları en iyi cins at ailelerinden birisi olarak kabul ediliyor.

herod parfums de marly at hikayesi at-her-yeni.jpg

İşte hikayenin bundan sonrası bizim ilgi alanımıza girmeye başlıyor. Bu ünlü at ırkı Byerley Turk’un torunlarından birisinin adı bilin bakalım ne: “Herod”. Evet genellikle soyluların, burjuvaların ve “cemiyet hayatının” spor dalı olarak bilinen atçılığın tarihindeki bu önemli atın yani Herod’un, 1758 yılında dünyaya geldiğini, Byerley Turk at ailesinin bir üyesi olduğunu öğreniyoruz. Ve Fransa merkezli yeni sayılabilecek niş parfümevi Parfums de Marly, atlara ve onların tarihine özel önem verdiğini açıkça belirtiyor. E bu durumda 2012 yılı çıkışlı parfümlerine Herod ismini vermeleri pek de şaşırtıcı olmamalı. İşte Herod parfümünün isminin kısaca öyküsü böyle.

İlhamını bir at isminden alan Herod parfüm..
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Yasin hocamı severim ve onun yazısından alıntı yapmak istiyorum : '''''''''''''''''''

Evet sevgili dostlar,
Bugün genel kullanıcılar tarafından bilinmeyen ancak parfümü güzel kokmanın ötesinde gören parfümseverler tarafından bilinen bir dostumuzdan bahsedeceğim. Parfums de Marly firmasının "Hamdani" adlı kokusuyla birlikte en beğenilen eseri olan Herod ile birlikteyiz.

Parfums-de-Marly-herod_imgArticolo.jpg

Kokumuz maskulen olarak piyasa sürülmüş bir koku, her ne kadar şişesi de aşırı maskulen izlenimi verse de bir bayanın da rahatlıkla kullanabileceğini düşünüyorum. Şişesini ben pek beğendim. Sade ve şık bir şişe, değişik bir renk, şahlanmış atların asil duruşu ve markanın köklülüğünü ifade eden 1743 tarihi şişeye ayrı bir hava katıyor.

Kokuya gelince tütünlü, vanillyalı ve tatlı baharatlı bir koku olarak lanse edilmiş. Hatta Fragrantica sitesinde kullanıcılar kokuyu Tom Ford Tobacco Vanille'e benzetip ona rakip olarak görmüşler. Elbetteki Herod da tütün ve vanilya ekseninde dolaşan bir koku ama Tobacco Vanille e göre daha dolgun bir harmana sahip diye düşünüyorum. Ancak bu harman oldukça başarılı ve doğal. Sizi hiç ragatsız etmeyen bir kokusu var. Tüm esanslar uyum içerisinde.

Açılışa baktığımızda bir tütün parfümünden beklendiği gibi tütün ağırlıklı bir açılışla karşılıyor bizi, ancak bu tütün TV deki gibi sert, saldırgan bir tütün değil. Daha sakin ve doğal kokan bir tütün. Nasıl desem Tv'nin açılışı biraz daha vişneli puro gibiyken Herod aromalı bir tütün kolanyası hissiyatı ile açılıyor. Ama yanlış anlamayın bence çok başarılı. Sıradan bir tütün kokusu değil. Özellikle de tarçın ve Osmantus tütüne karpuz kokusunu andıran bir aroma katmış diyebilirim. Açılışı ben beğendim.

Orta notalara gelince tütün hala etkisini sürdürürken derin bir nefes çektiğinizde karabiberi, bileğinizi burnunuzun önünden rüzgar gibi geçirince misk kokusunu hissedebiliyorsunuz. İlginçtir, kalp notalarının bu kadar belirgin hissedildiği başka bir kokuya rastlamadım diyebilirim. orta notalarındaki biber kullanımını ve misk in ferahlığını sevdim.

Alt notalara gelince ben vanilyanın daha baskın olmasını beklerken Herod beni yanılttı. Tatlı baharatlarla, tarçının geri dönmüş etkisiyle, tütünün derinden hissedilen aorasıyla ve vanilyanın verdiği hafif tatlılıkla teninizde güzel bir koku oluşturuyor. Nedense bu kısmını da Tobacco Vanille benzetemedim. Hatta bu kısmı daha çok Hermes - Ambre Narguile nın dip notalarına benzettim. Neredeyse aynılar. 7-8 saatlik bir geçişten sonra belirgin bir vanilya kokusuyla tenden ayrılıyor diyebilirim. Son kısmı bence biraz daha saldırgan olabilirmiş.

Parfümün açıklanan notalarında Iso E super kokusu belirtilmiş, ama ben bu kokuyu bilmediğim için kullanılışı hakkında yorum yapamayacağım. Parfümün farkedilirliği ve kalıcılığı ortalamanın üzerinde ama ne çok saldırgan ne de çok uzun ömürlü. Bir EDP olarak siizi üzmeyeceğini söyleyebilirim.

Sonuç olarak Herod, bence başarılı bir sonbahar kış parfümü. Hatta abartılmadan sıkılırsa serin bahar akşamları için de ideal. Ben çok beğendim. Gün boyu kullanabilir. Öyle özel bir ortam istemez. Tobacco Vanille, Back to Black, Ambre Narguile gibi kokulardan hoşlanan arkadaşların denemesini şiddetle tavsiye ediyorum.
Yurt dışından 100 ml şişeyi 400- 500 tl gibi rakamlara getirtebileceğinizi de belirtmek isterim.
TÜM PARFÜMSEVER DOSTLARIMA SEVİLER, SELAMLAR :)
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

baykalbul turkparfum net marly herod parfums de amrly dekant şişesi parfüm sıvı rengi kı...JPG
baykalbul turkparfum net marly herod parfums de amrly dekant şişesi parfüm sıvı rengi kı...JPG

Bir parfümün kokularının falan daha anatomisini, röntgenini çektik, ve iyi olmuştur inşallah :) ..

İyi, güzel parfümler, kokular arkadaşlar :) ..

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi