Kabe samanı & vetiver(Chrysopogon zizanioides)

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Yeşil & ayrıksı & odunsu & yosun nemli hafif topraksı tonları ile genellikle erkek parfümlerinde adı geçer. genellikle Haiti, srilanka, Hindistan, Bangladeş ülkelerinde yetişen ve bitkinin köklerinden elde edilen bir yağ olup kolonyalarda kozmetikte ve parfümlerde genellikle taban notalarda kullanılır .. Benzoin, mür, opoponax ile taban notalarda iyi uyum sağlar
20180503_6317058802381175348.png

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Yeşil & ayrıksı & odunsu & yosun nemli hafif topraksı tonları ile genellikle erkek parfümlerinde adı geçer. genellikle Haiti, srilanka, Hindistan, Bangladeş ülkelerinde yetişen ve bitkinin köklerinden elde edilen bir yağ olup kolonyalarda kozmetikte ve parfümlerde genellikle taban notalarda kullanılır .. Benzoin, mür, opoponax ile taban notalarda iyi uyum sağlar Ekli dosyayı görüntüle 1470
Neden Kabe samanı demişler merak içerisindeyim, araştıracağım inşallah :) ..

Lalique Encre Noir, Lalique Encre Noir Extreme(tekrar bir deneyeyim bunu inşallah), Hele de Vertus Carat Gold XXIV, Chanel Sycomore 'deki o kasvetli hava Kabesamanı(Vetiver) kaynaklı değilmiş arkadaşlar. O midemin kalkmasına, kusacak gibi olmama yol açan şey Aldehit (Sentetik) kaynaklı imiş. Bu bilgiyi de vermiş olalım. @Premiumperfume Mutlu :D hocama da teşekkürler..

Aromatik, kısmen topraksı bir koku Kabesamanı. Odunsu kokusu yok gibi ve Tom Ford Grey Vetiver for men parfümünde Odun kokusu kullanılmış ek ve Greyfurt ve diğer Turunçgillerle harika bir parfüm. Ben bazen kuru odun kokusu sevmeme değilde basit bulabiliyorum ama yeri ayrı güzel gene de.

Hermes Terre d'Hermes Edt ve Edp (Terre d'Hermes Parfum) versiyonlarında toprak kokusuna destek nota olarak kullanılmış Vetiver(Kabe samanı) ve bence kısmen başka odunsular. Terre d'Hermes 'deki Toprak ve Çakmak taşı kokusu efsane oldu, çok sevildi ama yeni üretimlerde bundan yoksunluktan ve zayıflıktan dem vuruluyor. ISO E super e katlandığım parfümlerden Terre d'Hermes Edt. HERMES Terre d'Hermes Parfum (Edp) versiyonunda pek hissedemedim ISO E Super ki ya yok ya az kullanılmış.

Cdg Vettiveru çok umutlarla almıştım ama o da kasvetli kokuya sahip bir Kabesamanı parfümü ki belki dememek lazım. Turunçgiller var ama benim kullanacağım bir yazlık parfüm şu an değil :)

Teşekkürler @Premiumperfume Mutlu :D Hocam :)

Son düzenleme:

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Neden Kabe samanı demişler merak içerisindeyim, araştıracağım inşallah :) ..

Lalique Encre Noir, Lalique Encre Noir Extreme(tekrar bir deneyeyim bunu inşallah), Hele de Vertus Carat Gold XXIV, Chanel Sycomore 'deki o kasvetli hava Kabesamanı(Vetiver) kaynaklı değilmiş arkadaşlar. O midemin kalkmasına, kusmama yol açan şey Aldehit (Sentetik) kaynaklı imiş. Bu bilgiyi de vermiş olalım. @Premiumperfume Mutlu :D hocama da teşekkürler..

Aromatik, kısmen topraksı bir koku Kabesamanı. Odunsu kokusu yok gibi ve Tom Ford Grey Vetiver for men parfümünde Odun kokusu kullanılmış ek ve Greyfurt ve diğer Turunçgillerle harika bir parfüm. Ben bazen kuru odun kokusu sevmeme değilde basit bulabiliyorum ama yeri ayrı güzel gene de.

Hermes Terre d'Hermes Edt ve Edp (Terre d'Hermes Parfum) versiyonlarında toprak kokusuna destek nota olarak kullanılmış Vetiver(Kabe samanı) ve bence kısmen başka odunsular. Terre d'Hermes 'deki Toprak ve Çakmak taşı kokusu efsane oldu, çok sevildi ama yeni üretimlerde bundan yoksunluktan ve zayıflıktan dem vuruluyor. ISO E super e katlandığım parfümlerden Terre d'Hermes Edt. HERMES Terre d'Hermes Parfum (Edp) versiyonunda pek hissedemedim ISO E Super ki ya yok ya az kullanılmış.

Cdg Vettiveru çok umutlarla almıştım ama o da kasvetli kokuya sahip bir Kabesamanı parfümü ki belki dememek lazım. Turunçgiller var ama benim kullanacağım bir yazlık parfüm şu an değil :)

Teşekkürler @Premiumperfume Mutlu :D Hocam :)
Ben teşekkür ederim Baykal bey güzel yorumlarınızın devamını dilerim

Ali

Üye
TürkParfüm Üyesi
Bilgi için Teşekkürler..
Vetiveri Elattar adın da bir firmadan aldım. Kırmızı yoğun akışlı, bu şekilde mi yoksa inceltme mi yapsam bilemedim.

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Bilgi için Teşekkürler..
Vetiveri Elattar adın da bir firmadan aldım. Kırmızı yoğun akışlı, bu şekilde mi yoksa inceltme mi yapsam bilemedim.
İnceltme aynı zamanda aroma kaybı ile aynı anlama geliyor mümkün mertebe saf kullanın en iyi performansı verecektir. Yada 96 saf alkol kullanın çabuk uçar iyi sillage yapar yağ pek önermiyorum

Ali

Üye
TürkParfüm Üyesi
İnceltme aynı zamanda aroma kaybı ile aynı anlama geliyor mümkün mertebe saf kullanın en iyi performansı verecektir. Yada 96 saf alkol kullanın çabuk uçar iyi sillage yapar yağ pek önermiyorum
Bilgi için Teşekkürler..
Aynı çözümü Sığla yağında da yapmak gerekiyor. Sığlanın bir çok ismi bulunuyor. Buhur, tütsü, günlük, akgünlük, Frankincense vs ...
Arifoğludan aldığım ürün çamurumsu iken Balen den aldığım tam tersi çıktı, su gibi çıktı. Hangisi iyi kafam karıştı...

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Bilgi için Teşekkürler..
Aynı çözümü Sığla yağında da yapmak gerekiyor. Sığlanın bir çok ismi bulunuyor. Buhur, tütsü, günlük, akgünlük, Frankincense vs ...
Arifoğludan aldığım ürün çamurumsu iken Balen den aldığım tam tersi çıktı, su gibi çıktı. Hangisi iyi kafam karıştı...
Muhtemelen aldığın ürünler saf değil veya düşük kalite

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Bilgi için Teşekkürler..
Sığla yağı çamur gibi olur safı. Sığlanın diğer adı Akgünlük olabilir. Diğer dedikleriniz farklı. Makale bulursam ekleyeceğim inşallah, internette vardı

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
bahsettiğiniz sığla yada sığala Acıfındıkgiller(Altingiaceae) Ailesine mensup Liquidambar cinsinin farklı türleri. hepsine sığala deniyor. Türkiye'de de çıkan türleri var. Yanlış olarak hem buhur hem de sığalaya akgünlük-günlük denerek eş anlamlı bir kullanımı var aslında, zamanla dile öyle yerleşmiş. Buhur(frankincense, olibanum) ise mür(myyrrh)'ün de mensup olduğu Burseraceae(meşale-tütsü ağacı) ailesine mensup. Yani "Akgünlük" veya "Günlük" olarak aynı kelimerle ifade edilen iki hammaddenin bırakın türü veya cinsi; mensup oldukları familyaları bile apayrı. Olibanum(buhur) cins olarak Boswellia'ya mensup; ve 4 ana türe ayrılır. B.sacra(carteri), B.frereana, B.papyrifera, and B.serrata. genel itibariyle B.sacra türü piyasada mevcut. B.sacra ise yetiştiği yere göre başlıca yemen-umman ve afrika buhuru olarak ikiye ayrılır. Afrika daha tütsülü yanık karanlık bir tarzı varken yemen-umman tarafı neredeyse ferah nüanslar barındıran temiz reçineli bir akor vadediyor. Türkiye'deki firmalar da maalesef bilimsel isimlendirmede gerekli özeni göstermiyorlar ürünlerini satarken. Aldığınız sığala yağının koku olarak kullanımını bilmiyorum, genelde şifa amaçlı bitkisel ilaçlarda ve merhemlerde kullanılıyor. oldukça yapışkan sakızlı ve reçineli olduğundan fiksatif etki yapıp yapmayacağı test edilebilir parfüm yapımında kullanacaksaniz.

*mesela Türkiye'ye özel diğer bir kavram karışıklığına yol açan şey de ud-i hindî adı altında satılan kust kökü. bu kök genelde zeytinyagı içerisinde demlendirilmiş olarak satılıyor. parfümerideki kullanımından anlaşılan ud yağı ile uzaktan yakından alakası yok. aslında Costus olarak geçen diğer bir Türkçe ismi ise kust-i bahrî olan ve sert kök kısmı kullanılan bir bitki. baharatlı-kirli nüanslara sahip. parfümeride de nadiren de olsa kullanımı var. oysa piyasada Kust-i Bahri'nin Öd ağacı yagı veya Öd ağacı nın kökü olduğuna dair birçok yanlış anlaşılmaya yol açan bilgi mevcut. eskilerin ud-i hindî demesi ise: ud'un Arapçada ağaç manasına kullanımı da var. Ud-i hindî ise Hindistan tarafından bize geldiği için, orada yetişen kust bitkisi anlamında kullanılmış eskiden beri. fakat günümüzde Ud denildiği zaman özellikle parfüm ve koku dünyasındaki anlaşıldıgı şekildeki ud notası ile hiçbir ilgisi yok. yabancılar kust köküne costus; ud'a ise oud, oudh dedikleri için onlar da bu tür bir karışıklık olmuyor.

Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
bahsettiğiniz sığla yada sığala Acıfındıkgiller(Altingiaceae) Ailesine mensup Liquidambar cinsinin farklı türleri. hepsine sığala deniyor. Türkiye'de de çıkan türleri var. Yanlış olarak hem buhur hem de sığalaya akgünlük-günlük denerek eş anlamlı bir kullanımı var aslında, zamanla dile öyle yerleşmiş. Buhur(frankincense, olibanum) ise mür(myyrrh)'ün de mensup olduğu Burseraceae(meşale-tütsü ağacı) ailesine mensup. Yani "Akgünlük" veya "Günlük" olarak aynı kelimerle ifade edilen iki hammaddenin bırakın türü veya cinsi; mensup oldukları familyaları bile apayrı. Olibanum(buhur) cins olarak Boswellia'ya mensup; ve 4 ana türe ayrılır. B.sacra(carteri), B.frereana, B.papyrifera, and B.serrata. genel itibariyle B.sacra türü piyasada mevcut. B.sacra ise yetiştiği yere göre başlıca yemen-umman ve afrika buhuru olarak ikiye ayrılır. Afrika daha tütsülü yanık karanlık bir tarzı varken yemen-umman tarafı neredeyse ferah nüanslar barındıran temiz reçineli bir akor vadediyor. Türkiye'deki firmalar da maalesef bilimsel isimlendirmede gerekli özeni göstermiyorlar ürünlerini satarken. Aldığınız sığala yağının koku olarak kullanımını bilmiyorum, genelde şifa amaçlı bitkisel ilaçlarda ve merhemlerde kullanılıyor. oldukça yapışkan sakızlı ve reçineli olduğundan fiksatif etki yapıp yapmayacağı test edilebilir parfüm yapımında kullanacaksaniz.

*mesela Türkiye'ye özel diğer bir kavram karışıklığına yol açan şey de ud-i hindî adı altında satılan kust kökü. bu kök genelde zeytinyagı içerisinde demlendirilmiş olarak satılıyor. parfümerideki kullanımından anlaşılan ud yağı ile uzaktan yakından alakası yok. aslında Costus olarak geçen diğer bir Türkçe ismi ise kust-i bahrî olan ve sert kök kısmı kullanılan bir bitki. baharatlı-kirli nüanslara sahip. parfümeride de nadiren de olsa kullanımı var. oysa piyasada Kust-i Bahri'nin Öd ağacı yagı veya Öd ağacı nın kökü olduğuna dair birçok yanlış anlaşılmaya yol açan bilgi mevcut. eskilerin ud-i hindî demesi ise: ud'un Arapçada ağaç manasına kullanımı da var. Ud-i hindî ise Hindistan tarafından bize geldiği için, orada yetişen kust bitkisi anlamında kullanılmış eskiden beri. fakat günümüzde Ud denildiği zaman özellikle parfüm ve koku dünyasındaki anlaşıldıgı şekildeki ud notası ile hiçbir ilgisi yok. yabancılar kust köküne costus; ud'a ise oud, oudh dedikleri için onlar da bu tür bir karışıklık olmuyor.
Allah razı olsun inşallah çok güzel oldu bu bilgiler :) . Gerçekten bir kafa karışıklığı var.

Hocam şimdi Günlük ile Akgünlük aynı mı yoksa farklı mı? Akgünlük Sığla olup Günlükten farklı mı?

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Türkiyede piyasadaki isimlendirmede birbirlerinin yerine kullanılıyor, o yüzden dikkat etmek lazım. Aslında Akgünlük denildiği zaman Boswellia cinsinin alt türleri anlaşılır ki piyasa da da B.Serrata'sı sakız olarak bulunuyor. Günlük denildiği zaman ise Liquidambar cinsinin alttürlerini kapsar ki eşanlamlıları Günlükgiller, Witch Hazels, Hamamelidacea diye geçer. Türkiye'deki Akgünlük denildiği zaman Sığla (Liquidambar Orientalis) denilen tatlı sakız ağacı anlaşılır. (Turkish sweetgum, Oriental sweetgum diye de geçiyor.) Yani isimleri benzer olsa da farklı familyadan geliyorlar ama birbirlerinin yerine yanlış olarak kullanımları var. Bilimsel ismine dikkat etmek lazım satın alırken.

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Mesela yabancılarda da Styrax ile ilgili şöyle bir karışıklık var. Styrax aslında iki farklı cinse atıf yapıyor. Biri bildiğimiz Benzoin ki bilimsel ismi yetiştiği yere göre Styrax Benzoin, Styrax parallenoeurus, Styrax tonkisensis türlerini kapsıyor. Ama yine aynı Styrax ismi ile kastedilen ve sığlanın da mensup olduğu Hamamelidacea familyasına mensup türü de var yine bu da parfümeride kullanılıyor. Biri Türkiyedeki günlük ağacı(sığla, liquidambar orientalis) diğeri de American Storax diye geçen Liquidambar Styraciflua. Aslına bu şekilde bir isimlendirme yok ama türkiyedeki sığla ağacına Turkish Styrax desek yanlış olmaz. Biz de bu şekilde bir yanlış anlaşılma yok Benzoin konusunda ama yabancılarda Styrax ismi hem (Styrax cinsinin alt türleri) hem de Liquidambar türünün alt türleri için, hususen American Storax ı yerine kullanılıyor. Vikipedi deki şu sayfada fiksatif olarak parfümeride kullanıldığından ve yağını ihraç ettiğimizden de bahsediliyor. Ben de yeni öğrendim araştırırken. https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Anadolu_sığla_ağacı

Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Türkiyede piyasadaki isimlendirmede birbirlerinin yerine kullanılıyor, o yüzden dikkat etmek lazım. Aslında Akgünlük denildiği zaman Boswellia cinsinin alt türleri anlaşılır ki piyasa da da B.Serrata'sı sakız olarak bulunuyor. Günlük denildiği zaman ise Liquidambar cinsinin alttürlerini kapsar ki eşanlamlıları Günlükgiller, Witch Hazels, Hamamelidacea diye geçer. Türkiye'deki Akgünlük denildiği zaman Sığla (Liquidambar Orientalis) denilen tatlı sakız ağacı anlaşılır. (Turkish sweetgum, Oriental sweetgum diye de geçiyor.) Yani isimleri benzer olsa da farklı familyadan geliyorlar ama birbirlerinin yerine yanlış olarak kullanımları var. Bilimsel ismine dikkat etmek lazım satın alırken.
Mesela yabancılarda da Styrax ile ilgili şöyle bir karışıklık var. Styrax aslında iki farklı cinse atıf yapıyor. Biri bildiğimiz Benzoin ki bilimsel ismi yetiştiği yere göre Styrax Benzoin, Styrax parallenoeurus, Styrax tonkisensis cinslerini kapsıyor. Ama sığlanın da mensup olduğu Hamamelidacea familyasına mensup türü de var yine bu da parfümeride kullanılıyor. Biri Türkiyedeki günlük ağacı(sığla, liquidambar orientalis) diğeri de American Storax diye geçen Liquidambar Styraciflua. Aslına bu şekilde bir isimlendirme yok ama türkiyedeki sığla ağacına Turkish Styrax desek yanlış olmaz. Biz de bu şekilde bir yanlış anlaşılma yok Benzoin konusunda ama yabancılarda Styrax ismi hem (Styrax cinsinin alt türleri) hem de Liquidambar türünün altcinsleri hususen American Storax ı yerine kullanılıyor. Vikipedi deki şu sayfada fiksatif olarak parfümeride kullanıldığından ve yağını ihraç ettiğimizden de bahsediliyor. Ben de yeni öğrendim araştırırken. https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Anadolu_sığla_ağacı

Emeğin için teşekkürler:)

Ali

Üye
TürkParfüm Üyesi

Bizleri bilgilendirdiğin için Teşekkürler...