Kendi Parfümünüzü Nasıl Yapabilirsiniz (Kitap Çevirisi)

remixtr

Üye
TürkParfüm Üyesi
Şişe Yöntemi

Türk Kodeksinde ’de primer emülsiyon oranı 2/1/1.5
esans ve uçucu maddelerin emülsiyonu için kullanılır
esanslar yoğunluklarının düşük olması nedeniyle daha fazla zamka (bizim için polisorbat 20 emüsiyonlaştırıcı ajan) ihtiyaç gösterir

1 k kuru arap zamkı (bizim için polisorbat 20 emüsiyonlaştırıcı ajan) şişeye konur
2 k esans veya uçucu yağ eklenir; tamamen karışıncaya kadar karıştırılır
1,5 k distile su (İlaçlar su bazlı bizim için %96'lik Etil Alkol, DPG, PEG-40 hidronije hint yağında koyacağız ben etil alkolü sonra koyuyorum) eklenip emülsiyon haline gelinceye kadar vurma şeklinde çalkalanır

geri kalan distile su (İlaçlar için su bazlı bizim için %96'lik Etil Alkol) azar azar konur ve şiddetle çalkalanır.

Edp 50 mL şişe için 10 mL esans, 5 mL emülsiyon yapıcı 7,5 ml (Alkol ve Çözücü) ilk şişeye konur ağzı kapatılır. Emülsiyon haline gelinceye kadar vurma şeklinde çalkalanır. Geri kalan alkolü yaklaşık 10 ve 12,5 olacak şekilde iki parçada koyuyorum ama her defasında şiddetli sallıyorum.

Sonra yaşlanmayı yani demlenmeyi hızlandırdığı için ultrasonik su banyosu

Scarlett Passion

TürkParfüm Üyesi
Peki başlangıçtaki 7,5 ml çözücü (etil alkol/DPG/polisorbat) kendi içindeki oranlamasını hangi standartlara göre ayarlıyorsun.

MI MAX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

remixtr

Üye
TürkParfüm Üyesi
Etil alkol çok olacağı için orda dpg, dietilenglikol kullanıyordum 3mL dpg 4,5mL dietilenglikol kullandım. Dpg çok pahalı ülkemizde yurt dışında ucuz olduğu için çok kullanılıyor. Ama polisorbatı yağlı olduğu için az koyuyorum arap zamkını denemedim

Son düzenleme:

Ali

Üye
TürkParfüm Üyesi
Bilgilendirmeden dolayı Teşekkürler...
Hobi olarak, yeni başlayan biri olarak Parfüm Tariflerin için de Teşekkürler...
Koku tarifinde iyi olmasam da başladık bir kere....
Yeni Parfüm tariflerini sabırsızlıkla bekliyoruz....

Ali

Üye
TürkParfüm Üyesi
GBC marka yağlar hep tağşiş. Mecit efendi iyi gibi ama bana pek doğal gelmedi sanki sentetik gibi. En safı Balen marka yağlar çıktı. Sedir ağacı, Ardıç meyvesi, Akgünlük ve Greyfurt aldım. Hepsi buram buram kokuyor ve gerçekten uçucu. Hiç iz bırakmadılar.

MI MAX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Mecit efendi, Balen, Arifoğlu, Nu-ka, Elattar ve misbahçe gibi bir çok firma var. Fiyat farkı da var. Bunların hangisi iyi mi kötü mü ? Bilemedim. Tavsiyelerinizi bekliyoruz ki ihtiyacı olan tereddütte kalmasın....

Ali

Üye
TürkParfüm Üyesi
Yağ bazlı parfümlerde Gliserin Yağı kullanılır mı ?
Alkol bazlı parfümlerde kullanılıyor. Yanlış bilmiyorsam cildi nemlendirilmesi sayesinde parfüm etkisini uzatmak için kullanılıyor.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Bir kaç gün önce yaptığım parfüm tarifi denedim. Gül, Portakal Yağı, Sedir Ağacı Yağı, Paçuli karışımı güzel kokusu var.
Portakal Yağı Misket Limon Yasemin Yağı ve Vanilya Karışımlı bir tarif denedim.
Saat itibari ile dün Gül, Bergamot ve Sandal Ağacını denedim...
Bu gün Ylang ylang, Bergamot, Karanfil ve Vanilya karışımı yapmıştım. Onu denedim, güzel bir kokusu var.
Ne mutlu size maşallah kendi kokularınızı karıştırıp kullanıyorsunuz :)

• Like
Tepkiler: Ali

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Kimi ürünler kışın çıkar kullanılır ve yağları gelecek mevsime sakar. Genelde Turunçgiller kışın yenir ve bahar, yazın freş, canlı, taze kokuları kullanılır. Parfüm yaparken buna da dikkat etmeli kokuları karıştırırken. Tabi kışın da Turunçgiller kullanılabilir. Lime Misket limonu kışın daha iyi gibi bu arada

Bir de renklere göre koku notaları karışımı söz konusu. Beyaz giysilerde kullanılmak üzere Sandal odunu, Zencefil, Limon ? mesela beyaz, açık sarı renklerdir.

Tabiki parfümörün başka ilham kaynakları da olabilir :)

• Like
Tepkiler: Ali

Ali

Üye
TürkParfüm Üyesi
Kimi ürünler kışın çıkar kullanılır ve yağları gelecek mevsime sakar. Genelde Turunçgiller kışın yenir ve bahar, yazın freş, canlı, taze kokuları kullanılır. Parfüm yaparken buna da dikkat etmeli kokuları karıştırırken. Tabi kışın da Turunçgiller kullanılabilir. Lime Misket limonu kışın daha iyi gibi bu arada

Bir de renklere göre koku notaları karışımı söz konusu. Beyaz giysilerde kullanılmak üzere Sandal odunu, Zencefil, Limon ? mesela beyaz, açık sarı renklerdir.

Tabiki parfümörün başka ilham kaynakları da olabilir :)
Bizleri bilgilendirdiğiniz için Teşekkürler....
Devamı gelir İnşallah .....

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Yağ bazlı parfümlerde Gliserin Yağı kullanılır mı ?
Alkol bazlı parfümlerde kullanılıyor. Yanlış bilmiyorsam cildi nemlendirilmesi sayesinde parfüm etkisini uzatmak için kullanılıyor.
İlle yağ inceltme dersen deionize yani rafine renksiz jojoba hem emilimi çok iyi hem içinde bulunan ürünün raf ömrünü çok uzatır

Ali

Üye
TürkParfüm Üyesi
İlle yağ inceltme dersen deionize yani rafine renksiz jojoba hem emilimi çok iyi hem içinde bulunan ürünün raf ömrünü çok uzatır
Bilgi için Teşekkürler...
Şuana kadar Tatlı badem kullandım. jojoba yağını kullanmadım. hangi yöntem daha iyi kalıcılığını artırır. Alkol bazlı mı yoksa Yağ bazlı mı? Uçucu yağın kalitesi de etkiler, malum bir çok firma var. Hangisi iyi yada kötü ...
Alkol bazlı parfüm de yapmadım.

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Şuana kadar Tatlı badem kullandım. jojoba yağını kullanmadım. hangi yöntem daha iyi kalıcılığını artırır. Alkol bazlı mı yoksa Yağ bazlı mı? Uçucu yağın kalitesi de etkiler, malum bir çok firma var. Hangisi iyi yada kötü ...
Yağ ile seyreltmek Bu yöntem ile Kalıcılığı uzatmak sillage'den ve Yayılımdan taviz vermek anlamına gelir bu da pasif aromaya sahip noktaların çok daha belirsiz ve sönük yapar (eğer yoğun aromalı notalar değil ise) Alkol ise anlık transfer iyi bir sillage ama kısa ömür demek her ikisininde artı ve eksileri var bu karar kullanıcı alakalı bir durum

Ali

Üye
TürkParfüm Üyesi
Uçucu yağ alacağınızı farz edin Hangi firmadan alırsınız ? ( Pasif bir yağ alacağınızı sanmam :whistle: lakin cebi de düşünmek lazım...)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Yağ ile seyreltmek Bu yöntem ile Kalıcılığı uzatmak sillage'den ve Yayılımdan taviz vermek anlamına gelir bu da pasif aromaya sahip noktaların çok daha belirsiz ve sönük yapar (eğer yoğun aromalı notalar değil ise) Alkol ise anlık transfer iyi bir sillage ama kısa ömür demek her ikisininde artı ve eksileri var bu karar kullanıcı alakalı bir durum

Evet alkol daha hızlı yayılım sağlar. Yağ bazlı ise uzun sürer ve sılajdan düşürür. Yağ az koyarsanız dengeleyebilir. Zaten alkolü de çok koyarsanız sılaj, etki düşecektir.

Yağ açık giyside leke yapar ama koyu giyside misk, Amber (Ambergris) yağ bazlı genelde ve idare eder giyside(koyu giysi).

Bendeki Ajmal Musk Gazelle Limited Edition Grade AAA bence sabit yağlı ama az kullanılmış ve bangır bangır felaket sılaj :D

asaid

Üye
TürkParfüm Üyesi
Evet alkol daha hızlı yayılım sağlar. Yağ bazlı ise uzun sürer ve sılajdan düşürür. Yağ az koyarsanız dengeleyebilir. Zaten alkolü de çok koyarsanız sılaj, etki düşecektir.

Yağ açık giyside leke yapar ama koyu giyside misk, Amber (Ambergris) yağ bazlı genelde ve idare eder giyside(koyu giysi).

Bendeki Ajmal Musk Gazelle Limited Edition Grade AAA bence sabit yağlı ama az kullanılmış ve bangır bangır felaket sılaj :D
koku moleküllerinin büyüklüğü ve davranış biçimi ile ilgili daha çok kalıcılık ve ve sılaj meselesi. Misk molekülleri çoğu koku molekülünden daha büyük bu da uçuculuğunun daha yavaş olması anlamına geliyor. Hatta bu amaçla özellikle eskiden kokudan ziyade fiksatif olarak diğer maddelerin kalıcılığını arttırmada da kullanılıyormuş. Sılaj/farkedilirlik ise iki yöne sahip aslında. biri kokunun uçuculuğunun fazla yada az olması, diğeri koku reseptörlerinin fazla/az olması; kişiye özel eşik değerleri ve o moleküle karşı verdiği tepki mekanizmasi. Hatta saf şekilde misk'i insanların bir bölümü algılayamıyormuş üst eşik değeri aştığı için. Yani bir kokunun kalıcılığının fazla olması uçuculuğunun az olmasını gösteriyor fakat uçuculuğunun az olmasına bağlı olarak farkedilirlik de az olacak diye bir şey söz konusu değil. İlgili koku molekülünün beyinde nasıl işlendiğine bağlı olarak aynı uçuculuktaki iki farklı molekül farklı yorumlanıp farklı farkedilirlik değerlerine sahip oluyor. bu da aslında o molekülün sılaj değerinin diğer molekül ile aynı olmasına rağmen; farkedilirliği fazla olduğu için, yanlış şekilde sılajının da diğerinden daha fazla olması şeklinde yorumlanabiliyor.

Son düzenleme: