Kokuların Zaman Geçtikçe Performansı Artar Mı?

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Merhaba, benim özellikle merak ettiğim bir husus. Bu hafta parfüm olarak yeni aldığım şişesini yeni açtığım performans canavarı denen bazı parfümlerimde performans gözlemleyememişken ilk kullandığım zaman düşük performanslı gelen bazı kokularımın daha güçlü ve farkedilir/kalıcı olduğunu gördüm.

Sizce kokular(parfümler) bekledikçe -iyi saklanmak kaydıyla- performansı artar mı?

Mehmet

Moderator
Yönetici
TürkParfüm Üyesi
İlk kullandığınızda beklentiniz belki yüksek diye psikolojik de olabilir. Daha sonra zaten ilk hayal kırıklığınızdan dolayı olumlu bir performans size olağan üstü gelebilir.

Bekledikçe daha iyi olduğu söyleniyor. Özellikle Aventus ta bunu duydum ve 15 ve 14 creed batchlerimi daha az kullanıyorum. Ama yine de pek inandığımı söyleyemem.

yeftah

TürkParfüm Üyesi
Peki parfum şisesi yariya kadar boşaldiktan sonra kokuda degisim olur mu..Sivi yerine hava dolunca kokuyu etkiler mi..koku guzelligi ve performans olarak

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Oudh, sandal ağacı, paçuli (yalın hali)..
Bekledikçe daha güzel karaktere bürünen bazı notalar arasında gelir . eskisi makbuldür ve değerlidir

Seni etiketleyecektim Mutlu hocam :). Demleme olayını da açıklar mısın lütfen :).. Bence parfüm beklemesi ile de alakalı bir olay. Kimi parfümler fazla koku notaları demlenmeden piyasaya sürüldüğündne belki şişede demleme oluyor ve kuvvet artıyor olabilir..

Parfüm sıkıldıkça boşluk oluştuğundan okside olması hızlı oluyor oldukça boşluk büyükse. Kimi kokuı notaları kaybolmuş olabilir okside olmuşsa. Zaten vintage parfümlerde üst notalar azlığı bahsedilen bir konu..

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Seni etiketleyecektim Mutlu hocam :). Demleme olayını da açıklar mısın lütfen :).. Bence parfüm beklemesi ile alakalı bir olay. Kimi parfümler fazla koku notaları demlenmeden piyasaya sürüldüğündne belki şişede demleme oluyor ve kuvvet artıyor olabilir..

Parfüm sıkıldıkça boşluk oluştuğundan okside olması hızlı oluyor oldukça boşluk büyükse. Kimi kokuı notaları kaybolmuş olabilir okside olmuşsa. Zaten vintage parfümlerde üst notalar azlığı bahsedilen bir konu..
Parfüm bekledikçe bazı notaların daha belirgin olması dogal bir süreç olarak görüyorum.. Fakat bazı notalar daha rafine olurken bazı notalar çoktan bozulma aşaması gerçekleşiyor. Örneğin portakal Sandal ağacı çok farklı.. Alkol sadece bu süreci geciktiriyor. Demleme uzun bir süreç ihtiva ettiği notalara göre değişir bazı notalar tam karakteri (sitronella 6 ay ) oturması zaman alır bu da maliyet anlamında.

Ozay87

TürkParfüm Üyesi
Mesala arkadaslar performans derken sunuda belirtmek isterim . Dekant olarak kullandığım bir koku ve siseden direkt kullandığım ayni koku arasindada fark var dekant dolumu nasil hangi sartlarla yapılır bunu goremeyiz ama sundan eminim dekant dolumu sırasında havaya bulasan buhar olan o koku performansını yitiriyor, bunu satin mood da denedim 5 ml bos siseye spray yaparak dolum yaptim uzun sure kullandim arada garip farklar sezdim. Ama direk siseden kullandigimda ise kokuda daha verimli sonuç aldim. Bunu gerçekten hissettim burnuma güveniyorum öncedende serge lutens arabie de yaşadım. Bu yuzden dekant alma ve kullanma işini bıraktım .
Bunlarada dikkat edebilirsiniz mesala.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Mesala arkadaslar performans derken sunuda belirtmek isterim . Dekant olarak kullandığım bir koku ve siseden direkt kullandığım ayni koku arasindada fark var dekant dolumu nasil hangi sartlarla yapılır bunu goremeyiz ama sundan eminim dekant dolumu sırasında havaya bulasan buhar olan o koku performansını yitiriyor, bunu satin mood da denedim 5 ml bos siseye spray yaparak dolum yaptim uzun sure kullandim arada garip farklar sezdim. Ama direk siseden kullandigimda ise kokuda daha verimli sonuç aldim. Bunu gerçekten hissettim burnuma güveniyorum öncedende serge lutens arabie de yaşadım. Bu yuzden dekant alma ve kullanma işini bıraktım .
Bunlarada dikkat edebilirsiniz mesala.

Demek dekant dolumlarının şırıngalı olması lazım :D.. Şırınga olayında demir iğne ne kadar kısa kesilirse o kadar iyi deniyor. Tabi çok değilde kısa olmalıymış. Bunu ustalardan biri yazmıştı, okumuştum. bu konuda başlık olsa güzel olur.

Aynen fısfısla şişeden dekant şişesine dolumda parfüm bayağı hava ile okside oluyor. Bunu alkolle seyreltilemsi ve diğer katkı maddeleri okside oldukça hızlandırıyor o zaman..

Ozay87

TürkParfüm Üyesi
Demek dekant dolumlarının şırıngalı olması lazım :D.. Şırınga olayında demir iğne ne kadar kısa kesilirse o kadar iyi deniyor. Tabi çok değilde kısa olmalıymış. Bunu ustalardan biri yazmıştı, okumuştum. bu konuda başlık olsa güzel olur.

Aynen fısfısla şişeden dekant şişesine dolumda parfüm bayağı hava ile okside oluyor. Bunu alkolle seyreltilemsi ve diğer katkı maddeleri okside oldukça hızlandırıyor o zaman..
Mesala benim 100 den fazla parfümüm olsa ve dekant olarak satışım olsa şırınga alıp durmadan uğraşmam yani kolaya kaçar sprayli olarak dolum yapardım anlatabildimmi .

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Parfüm bekledikçe bazı notaların daha belirgin olması dogal bir süreç olarak görüyorum.. Fakat bazı notalar daha rafine olurken bazı notalar çoktan bozulma aşaması gerçekleşiyor. Örneğin portakal Sandal ağacı çok farklı.. Alkol sadece bu süreci geciktiriyor. Demleme uzun bir süreç ihtiva ettiği notalara göre değişir bazı notalar tam karakteri (sitronella 6 ay ) oturması zaman alır bu da maliyet anlamında.

Portakal kısa süreli dendiğini, dediğini hatırlıyorum. Peki Sandal Ağacı kısa mı uzun ömürlü mü Mutlu hocam?

Aslında parfüm şişesinde kaçak varsa kimi portakal, limon yağı içinde çok başka daha bileşikler var. Bunlardan kimi daha uçucu olup şişe kapağından kaçabilir. Aslında ben her zaman yağ formlu kokuları tercih ederdim var olsalardı. Kullanacağın kadar etil alkolle seyreltip kullanmak daha mantıklı aam her yağ formlu misk mesela seyreltilemiyor tamamıi Kimi seyreltiliyor kimi cama yapışıyor. Denemelere devam :) inşallah :)..

Etil alkol ve benzil alkol deniyor Mutlu hocam. Bunları da sorabilir miyiz sana? :)..

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Mesala benim 100 den fazla parfümüm olsa ve dekant olarak satışım olsa şırınga alıp durmadan uğraşmam yani kolaya kaçar sprayli olarak dolum yapardım anlatabildimmi .

Özay hocam aslında sprey daha zor. Bu kişiye göre değişiyor sanırım. Eğer az yapıyorsan sprey evet şırınga alımı falan yapmıyorsun ama çok dağıtım yapacaksan şırınga çok kolay. Çok deneemdim gerçi ama eğer ml tuttırmayı başarırısan çok kolay ama şu var mutlaka fısfıs da yaptığın ana olacaktır. Çünkü 5 ml şırınga ile tamamı çekilemeyebilir. 0.5 ml-1 ml fıs fıs ile tamamlanamsı gerekebilir gerçi şırınga ile ustalaşmış eller var sanırım.. Bu konuda onlar da yazarsa seviniriz :)..

Ozay87

TürkParfüm Üyesi
Su gerçek
1 - koku havaya karisirsa spraydan koku ölür
2 - dekant işini iyi yapanda var. yapmayanda vardır.
3 - riske girmemek lazım şişeli kullanmak lazım.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Yani harika kokucam diye dekanta para veriyoruz halbuki parayi yanan ateşe atıyoruz:)

Özay hocam her dekantın şişesini alsam para yetmezdi :D ama sanırım sen sevdiğin parfümlerin şişelisini almak gerek demek istiyorsun. Ama uzun kullanımda şişe içinde hava ile temas edeceğinden aynıya gelebilir bozulma ama geen şişede daha az bozulabilir. Evet sana katılıyorum, sevdiğin parfüm şişeli alınması daha güzel :)..

Ozay87

TürkParfüm Üyesi
Özay hocam her dekantın şişesini alsam para yetmezdi :D ama sanırım sen sevdiğin parfümlerin şişelisini almak gerek demek istiyorsun. Ama uzun kullanımda şişe içinde hava ile temas edeceğinden aynıya gelebilir bozulma ama geen şişede daha az bozulacaktır bence de. Evet sana katılıyorum, sevdiğin parfüm şişeli alınması daha güzel :)..
Normali o sevdiğin kokuyu siseli alacaksın
Test etmek 5 ml ideal sprayli dekant da olsa kokuyu begenmene anlamana yeter zaten. 10 15 ml 20 ml buyuk risk ve yukarisi .
Sise asla bozulmaz uzun kullanimda o konuda katilmam asla havaya bulaşmaz .