Laden (Labdanum Oil) (Kayagülü, Karahan, Karehan) yağı

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
DSC_0128.JPG
DSC_0112.JPG

FB_IMG_1556666212791-1.jpg
IMG_20190501_111205_075.jpg
FB_IMG_1556666239730.jpg
FB_IMG_1556666225589.jpg

Karanlık bir koku. Ben tatlı bir koku notası bekliyordum oldukça, ama o kadar tatlı değil. Tütsülü kokuyor, yanık, yanık karamelize ama çok tatlı değil. Tom Ford Sahara Noir işte bu kokuya çok benziyor ki açıklanan içerik de en çok Labdanum(Laden, Kaya gülü). Ben eski kimi yorumumu değiştirmem gerekecek çünkü bu koku notasını çok tatlı biliyordum. Demekki Tonka fasulyesi gibi koku notaları ile harman olarak kullanılıyor bu parfüm..

Üstte beyaz renkli çiçekli, çiçeğin ortası sarı renkli olan birki Laden arkadaşlar. Kadirli/Osmaniye'nin bölgesinde çekilmiş resimler. Karahan'da deniyor o yörede veya Karehan. Laden gülü..

Sentetik Aldehit( Vetiver'li parfümlerde kullanılan) gibi bir his var ama onun gibi mide bulandırmıyor. Kasnı otu sakızı yağı da bu kasvetli kokuya daha çok benziyor. Ayrıca konusu açılacak inşallah Kasnı Otu sakızı için (Galbanum, Galbanium oil, Galbanum yağı). Lavantanın ferah keskin kokusunu alın, onun kadar çok mide bulandırmayan Vetiver'li(Kabesamanı) parfümlerde kullanılan kasvetli kokuyu ekleyin ve otsumsu koku ekleyin ve tütsülük, işte size Kasnıotu sakızı yağı(Galbanum).

Galbanum ve Labdanum arasında benzerlikler var ama Galbanum otsu ve aromatik ve daha kısmen kasvetli. Ama Labdanum kısmen tatlı, karamelize koku Galbanum'a göre ve benzer yanları da bahsettim demin bu mesajda.

Tom Ford Sahara Noir 'de oldukça çok evet kullanılmış dediğim gibi Labdanum(Laden, Kaya gülü). Tütsülü koku oldukça belli.

Yanık zift gibi ve kakao absolute yağ gibi koyu ama biraz daha akışkan ama yapışkan bir özelliği var Labdanum'un. Rengi siyah, siyahımsı. Şimdi resimini çekeyim :) ve ekleyeyim.

DSC_0138.JPG
DSC_0139.JPG
DSC_0137.JPG

Resimdeki siyah renkli olan Labdanum(Laden, Kayagülü yağı). Görüyorsunuz altta boşluk oluşmuş, o kadar koyuki, zamk gibi, alttaki hava boşluğu uzun süre altta kalıyor, hemen yukarı çıkamıyor.

Diğer sarımsı renkteki ise Galbanum(Kasnı otu sakızı, Galbanium).

@Premiumperfume Mutlu hocama teşekkürler :) .. Hocam yorum ve konularını bekliyorum, bekliyoruz :) .

İyi kokular, parfümler arkadaşlar :)

Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Arkadaşlar Kadirli/Osmaniye bölgesinde Karahan, Karehan da dendiğini duydum Laden'e. Laden gülü de deniyor Kaya gülüne. Yukarıda doğada çekilmiş, bir tarlanın yanında Laden bitkisi, çalısı görüyorsunuz. Sarı çiçeğin ortası ve geneli beyaz renkli. Böyle beyaz olduğuna bakmayın oldukça dumansı, yanık koku :) .

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Hocam istanbul içinde bu kokuyu parfüm şeklinde test edebileceğim biyer varmı?

Bu kişi ile iletişime geçin hocam. İstanbul'da parfüm müzesi var beni de çok çağırıyor da şu sıralar gidemem. Yanık bir koku bu arada, tütsülü laden reçinesi
Tom Ford Sahara Noir deneyin. Üretimden kalkmamıştır inşallah. Evde bir sürü dekant şişe içinde bulursam maşallah Elhamdulillah tekrar deneyeyim. Yoğun Labdanum (Laden reçinesi) içerir diğer kokular içinde parfümde. Aklıma gelirse falan yazarım APOM diye parfüm var ondaki tütsü de labdanum çağrıştırıyor gül ve tütsü yanıyor parfüm, güle yazık olmuş ama seveni de çok seviyor MFK(Maison Francis Kurkdjian) APOM'u. Ben gülü böyle sevmiyorum ama hani değişik bir parfüm.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Hocam istanbul içinde bu kokuyu parfüm şeklinde test edebileceğim biyer varmı?
Şunu da diyeyim sormuşsunuz mysticmuk.com mentsuk.com sitesine bakabilirsiniz. Sormuşsunuz kusura bakmayın geç yazıyorum, özelden de sorunuzu cevaplarım inşallah. Mutlu hocadan aldıydım ben.