L'Eau d'Issey Pour Homme - Issey Miyake - for men / erkekler için - 1994 (Yazlık)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
L'Eau d'Issey Pour Homme Issey Miyake for men Tarçın su ve bitkiler su içinde kutu şişe s...jpg

L'Eau d'Issey Pour Homme - Issey Miyake - for men = erkekler için - 1994

Tekrar denediğimde yıllar öncesi kokusu ile benzer. Tabiki bu böyle olmalı, koku notalarının karışım oranları hep belli, saklı olmalı. Gerçi doğal kokular olduğu için o dönem mevsimsel ve başka nedenlerden koku kalitesi farklı olabilir denebiliyor.. Sucul nota çok hissetmedim en son denediğimde ve hoşuma gitti.. İlk zamanlar sılaj olmadığı bu tarz Turunçgilli yazlık parfümelrde maalesef söylenen bir durum.. O kadar ünlü oluyorlar ve satış miktarları artıyor ki ve hammadde sıkıntısından dolayı da maalesef seyreltmeye gidiyorlar sanırım..Kiminin çok hayran olduğu ve bir akım oluşturmuş parfüm olduğu söylenen bir parfüm.. Nutmeg(KüçükHindistanCevizi) yazlık kokualrda güzel gider bence.. KüçükHindistanCevizi Lavanta vari kokar ama daha yumuşağıdır diyebilirim ve kısmen odunsuluk vardır.. Lavanta 20 ml 10 tl idi ama şimdi 20 tl olmuştur.. Genelde normal bir Turunçgilin 2 katı fiyata sahiptir ama 10 ml(On milim) 280 dolara kadar Lavanta yağı olabilmektedir, bulunabilmektedir.. Pempe Lotus hissettim gibi ve bende doğal yağı var ve rengi de pempe ama parfümde ''Mavi Lotus'' var denmiş.. Bir dahaki koklamamda özellikle Pempe Nilüfer çiçeğine tekrar bakacağım inşallah.. Pempe Nilüfer yani Pink Lotus çiçeği..

Parfümü kısaca önce anlatayım. Tuhaf bir turunç gibi bir koku var, sanırım yuzu denen turunçgilden kaynaklanıyor. Limon da hissettim diyeceğim ki içeriğinde limon da olduğu söyleniyor..
clear.png
Eğer portakal hissetsem, portakal yağı hissettim ama limon yağı varmış derim
clear.png
:) .. Zaten kimi zaman açıklanan içerikle gerçek kokular farklı olabiliyor hele de son dönem parfümlerde çünkü bir kere patent olayı var parfümlerde.. Bu konu bir konu başlığı altında forumda incelendi..
clear.png
clear.png
Parfümlerde Var Olduğunu Düşündüğünüz Fakat Resmi Olarak Açıklanmayan notalar

Koku da turunçgiller yanında çıtlık çiçeği yani kadife çiçeği kokusu hissettim ve bana başka koku yok gibi geldi fazla, bu üç koku dışında hatta iki koku diyebiliriz iki turunçgili bir koku sayarsak en yoğun olarak. Bu buruk çiçeksi koku veya bu çiçeksi kokuya destekleyici Tarçın da parfümde olabilir.. Koku çiçeksi turunçgilli, karanfil çiçeği gibi(Çitlenbik belki) kısmen buruk çiçek kokulu suculumsu bir kokulu parfüm..

Çıtlık çiçeği karanfil çiçeğine benziyor kokusu. tipi de benzer ama ne kadar akrabalık var bilmiyorum . Bu çiçeğe Hint gülü, Hint karanfili de deniyormuş. Çıtlığın ve Karanfilin resimlerini verelim.. Önce Çıtlık çiçeği:
tlık çiçeği Kadife çiçeği Hint karanfili Hint gülü Sarı Turuncu renk Yakından çeki...JPG
Çıtlık çiçeği Kadife çiçeği Hint kranfili Hint gülü Sarı Turuncu renk IMG_4575.JPG

Şimdi de Karanfil çiçeğini verelim ve klasik tarzda Türk Motifinde yer alan şekilini verelim.. Ebru ve Çini, Tezhip sanatı gibi yerlerde kullanılan bir motifdir.. :
Karanfil Türk Motif Şekil İznik Çini iznik-cini-tabak-hediye-yeni-bahar-motifli-3880-25-B.jpg

Üstteki resimde Mavi-mor renkli Sümbül veya akraba bir çiçek de sanki motivlenmiş Türk Motivi falan olarak v alttaki resimde de var... Ayrıca dairesel mavi ve kırmızı çiçekler var.. Sümbül ise biliyorsunuz salkım şeklinde oluyor ve sümbülgilelrden bir çiçek de olabilir dediğim gibi.. Ayrıca sağda ve solda, ortaya yakın iki adet Lale resimi motifi var kırmızı..
Aşağıdaki iki örnekte ise Klasik Türk Karanfil Çiçeği Motivi yanında gene Klasik Türk İstanbul Klasik Motivi görüyoruz sanırım..
Karanfil Lale falan Türk Motif Şekil İznik Çini iznik Tabak Rüzgarlı Bahçe ruzgarli-bah...jpg
Karanfil Lale falan çiçekler Türk Motif Tezhip Sanatı Resimi Harika Maşallah Elhamdulilla...jpg

Aşağıda ise Güzel bir Türk Motifi daha gerçeğe yakın Karanfil Çiçekli Motif Var Ebru Sanatı olarak su üstüne çizilmiş bir resim.. :
KAranfil Türk Motif şekili Ebru Sanatı Resimi Harika Maşallah Elhamdulillah 6bcc6d32d80f3f...jpg

Aşağıda İstanbul Lalelerini verdim. Konu konuyu açtı yahu :D .. Ayrıca konusunu açalım inşallah bu konunun.. İstanbul lalesi çiçek yaprakları uçları daha ince uzun ve sivri.. Kimi türleri daha ince uzun çiçek kısımı.. Lale İslam, Türk-İslam kültüründe ebced hesabı ile kelime rakamı 66 çıkan bir çiçektir ve Allah ve Hilal'de bu rakamdadır. Tabi başka nesneler de Allah lafzı ile benzer olabilir ebced hesabı ile ve ne kadar doğru bilmiyorum ama Lale ve Hilal kötü şeyler değillerdir ve Allah'ın simgelerinden olarak görülmüştür.. Ayrıca Arap harfleriyle yazılan Lâleyi tersten okursanız Hilâl kelimesi ortaya çıkıyor ki bu da biliyorsunuz Osmanlı bayrağının, Türk Bayrağının,Türkiye'nin, ambleminin sembolüdür yıldız ile beraber(Yıldız İSlami anlamda inen Kuran'ı ve Hz.Muhammed'i temsil eder). Bu arada İstanbul'da Romalıların(Türklerle akraba olduğu düşünülen bir ırktır. Atatürk'ün dediği gibi Anadolu önöceden de Türktü '' Bu memleket tarihte Türk'tü, hâlde Türk'tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır. - Gazi(Şehit) Mustafa Kemal Atatürk '' ve Türk olarak kalacak inşallah hayırlısıyla.. Sümerler dahil Türklerle bağları araştırılmıştır.. ) İstanbul ''Laleli'''de Büyük kalın Mermer Direkler üzerinde Lale resimleri görmek mümkündür. Bu lale direklerden kimini yol ortasındaki yolu ayıran kısıdma gördüm.. Ülkemiz tarih kaynıyor, kıymetini tam bilmiyoruz. Öyle yerler var ki Turistr ve Otel kaynaması lazım mesela Adana-Misis ve Adana İli dahil.. Dünyanın en uzun Roma zaamnı yapılmış ayakta kalan en uzun köprüsü Adana'dadır arkadaşlar..​

Bayrak şairimiz Arif Nihat Asya’nın ifadesiyle:

“Eskiler lâleyi mukaddes sayarlardı. Gerçekten, izahı zor bir şuur, o zamanın yazılarında ‘lâle’ kelimesi ile ‘Allah’ kelimesini aynı harflerden meydana getirirdi. Üstelik ebcette lâle, Allah, hilâl aynı sayıyı verirdi. Biri güzelliğiyle yurdumu, biri ulviliğiyle dinimi, biri şerefiyle istikbâlimi anlatan, kelimelerdeki ebcet beraberliği sizi bilmem fakat -ben-, tesâdüf deyip geçemeyeceğim.”

Arkadaşlar konu çok dallanmasın, uzamasın.. Konusunda devam edelim :) inşallah..

Alıntı : Hilal, Lale ve Allah Lale, hilal ve Allah(cc) lafızlarının ebced değerinin aynı olduğunu ve bundan dolayı kültürümüzde laleye apayrı bir değer verilip sevgi beslenildiğini...

Özellikle Osmanlı kültüründe, lalenin oldukça yoğun bir alaka görüp bir lale soğanının bin altına kadar müşteri bulabildiğini ve zamanın padişahı III. Ahmed'in bir ferman yayınlayarak bu fiyatlara bir sınırlama getirmek zorunda kaldığını. . .

Bir devre adını veren bu tefekkür simgesi çiçeğin o dönemde 1108 çeşit renkte üretildiğini...

biliyormuydunuz_?

İstanbul Laleleri Emirgan Laleler 2096889.jpg
İstanbul Lalesi ve Camii00.jpg
İstanbul Lalesi 284d4e981273befe69879e098104e57b--long-flowers-red-flowers.jpg

Altta ise Manisa Lalesi Var arkadaşlar

Manisa Lalesi (9) 97ML--.jpg

Manisa Lalesi üstten görünüm içi 2040775.jpg

Ters Lale ise altta verelim.. Kimi bir daldan çoklu çıkarken kimi türk geen normal laleler gibi bir sapda tek ve aşağı bakıyor Lale çiçeği.. Ağlayan gelin olarak da biliniyor diğer isimi ve Van ve Hakkari'de bu isimle de anılıyor.. Dediğim gibi Türk edebiyatında, sanatında ölümü çağrıştırıyor..

Ters Lale Hakkari ve Van Ağlayan Gelin deniyor Tekli Ters Lale  thumbs_b_c_28c7729f504e5e2501...jpg
Ters Lale tarlası gibi Çok sayıda çoklu Ters Lale Doğada ters-lale.jpg
Ters Lale  Sarı Kırmızı Niğde Bolkardağları  5483-orhan-ters-lale-bolkardaglari-nigde-7...jpg

Üstteki Resim Niğde Bolkardağları'ndan çekilmiş Sarı kırmızılı Ters Lale'dir arkadaşlar.. Bu Lalelerin soyu devamı sağlanmalı, hırsızlara çözüm bulunmalı. Bu arada koparma cezası bence çok yüksek. bir vatandaş bilmeden koparabilir ve herkes milletvekili maaşı almıyor.. Cezalar evet caydırıcı olmalı ama vatandaş da düşünülmeli bence.. Kamu hizmetinde çalışmak belli süre olabilir mesela, bilemiyorum bir çözüm bulunmalı..
Kırmızımsı Çoklu Ters Lale ters-lale.jpg

Üstteki kırmızı tek dalda çoklu çiçek açmış Lale bir Ters Laledir ve üstte doğada toplu açmış, tarla gibi açmış resimi var..
L'Eau d'Issey Pour Homme Issey Miyake for men bitkili resim parfüm artı duş jeli takım set...jpg

Aslında çok koku notası var bu parfümde. Yuzu, limonu, Mavi lotus çiçeği, Vetiver (kabe samanı) , Nutmeg (Küçük hindistan cevizi) , Bergamut, Mandalina ( Mandarin orange ) , İnci Çiçeği ( lily of the valley ), Limon mine çiçeği ( lemon verbana ), Selvi (cyprees) , Misk , Sedir, Sandal odun yağı, Kişniş ( Coriander ), Burbon Sardunyası ( Bourbon geranium ), Seylan tarçını, Safran, Calone(sentetik koku sucul), Ballıbabagillerden adaçayı (Sage), Tarhun otu (Tarragon ) , Muhabbet çiçeği ( Mignonette ), Amber ..

Yuzu 1431 kullanılmışsa, 761 limon kullanılmış oran olarak tahmini kullananlara göre, mavi lotus çiçeği 336 oranında kullanılmış tahmini ve diğerleride azalarak devam ediyor ...

Çok yoğun bir koku değildi ama saatler sonra kardeşime tuttuğumda bildi kokuyu. sevdiği bir koku. terre d hermes , davidof champion , joop gibi kokularıda sever .

kokuda belki çıtlık çiçeği kokusu yok ama ben öyle algıladım. ilerde bir daha denersem editlerim inşallah .

36 adet erkekler için Flankerı var (Yan modeller). Bence eğer dolu dolu değillerse (ki birini deenmiş foruma yazmıştım, güçsüzdi) bu kadar çok parfüm gereksiz bence ve ek masraf çıakrdığı gibi sitelerde firma alehine kötü bir bilgi kirliliği olşturuyor.. Creed bu konuda en iyi markalardan ama Viking bence o kadar güzel değil ama denemeleriem devam edeyim..
L'Eau d'Issey Pour Homme Issey Miyake for men Tarçın ve bitkiler resim şişe.jpg

İyi, Güzel, Hoş kokular, parfümler, günler
clear.png
arkadaşlar :) .. Selametler :) ..
clear.png
clear.png
clear.png
clear.png

Son düzenleme: