Maison Francis Kurkdjian - Aqua Vitae Forte (2015)

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Bahar ayları kendini yavaş yavaş hissettirmeye ağaçlar çiçek açmaya ve güneş tüm parlaklığıyla kendini göstermeye başlamış olduğu bir Mart ayından herkese merhabalar...

Bugün anlatacağım koku Francis Kurkdjian'ın parfümörlüğünü yaptığı ve kendi adını taşıyan markasından çıkan Aqua Vitae Forte. Bence bahar ayları için tam bir biçilmiş kaftan.
LVMH-Acquires-Maison-Francis-Kurkdjian-_-aqua-vitae-forte.jpg

Parfümü ilk sıktığınız an oldukça ferah bir limon ve çok hafif bergamot ve kırmızı biberle açılıyor. Güzel bir portakal da bu açılışa biraz sonrasında dahil olup kokumuza hafif tatlılaşma sağlıyor. Açılışı ferah ve canlı.

Kokumuz orta notalarına geçmeye başlarken bu ferahlığa artık bence Kurkdjian'ın imzası olan portakal çiçeği de dahil oluyor. Ancak feminemlik yok. Portakal çiçeği erkek kullanımına çok uygun olmuş. Koku ilerledikçe çok hafif kakule kendini gösteriyor. Bu kakule sadece kokuya derinlik vermek için çok gerilerden geliyor.
Neroli-Oil-Benefits-Lheritier-Skincare.png

Koku ilerledikçe artık tamamen orta notalara geçiyoruz. Kullanılan kaliteli limon ve portakal çiçeğine tatlılığı ile ylang ylang ekleniyor. Benim için ylang ylangın eklenmesi ile koku biraz pudrasımlaşıyor ve hafif bir tatlılıkla tam bir baharlık koku haline geliyor. Özellikle hafif sıcak esintili günlerde yüzünüze vuran o hafif tatlılık ve ferahlık parfümü bambaşka bir hale getiriyor.

images.jpg
Tenden ayrılacağı zaman bu tatlılık yerini sandal ağacına bırakıyor. Vetiver bu tatlılığı törpüleyip pudramsı puslu bir hava katıyor. Üst ve orta notaları çok beğendim. Alt notalar ise eh işte dedirtti ama kötü olarak algılanmasın. Sadece üst ve orta notalarda gösterilen ince işçilik kapanışta işi yetiştirelim şeklinde olmuş hissiyatı yaratıyor.

Parfüm eau de parfüm konsantrasyona sahip. Kalıcılık duş sonrası hala tende kalacak kadar güçlü. Yayılım çok güçlü olmamakla beraber hafif hafif hep burnunuza gelip ben buradayım diyor. Bahar aylarında herkesin vazgeçilmezi olmaya aday diyebilirim. Tek eksikliği parfümün fiyatı. Ancak indirim bulunursa kesinlikle almanızı tavsiye ederim.

Puanlamaya geçersek;

Koku güzelliği:9
Kalıcılık:10
Farkedilirlik:7
Fiyat/Performans:7

GENEL PUAN: 8,25
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Eline kalemine sağlık Kürşat hocam.. Her zaman bekliyoruz yazılarını :) ..

Aqua Universalis - Maison Francis Kurkdjian - for women and men - 2009 ilgilenen bu konuya da bakabilir gene içinde sentetik su koku notası olmayan ve çok güzel bir aqua isim içeren parfüm..

Francis Kurkdjian gereçkten çok güzel parfüm yapıyor kimi zaman, genelde kimi zaman :) .. Fiyat olayı da var işte ama sılajı yüksek olunca bunu da değerlendirmek lazım. 10-20 fıs sıktığın parfümden daha ucuza geliyor olabilir 2 veya 4-5 fıfıs sıktığımız kimi niş parfüm..

Bu arada eğer bir niş markasında doğal koku maddeleri yoksa ben verdiğim paraya enayilik olarak bakarım. Ben çok ucuza sentetik hacıyağı satan yerleri biliyorum. Öyle sanat altında çok paralar vermeye ben yokum :) .. Verene de saygım var kendi bilir :) ama biz diyelim de :) ..

Portakal yağı bence uniseks bir koku notası Kürşat hocam hatta erkeksi yanı ağır basabiliyor.. Tabi önemli olan sevmek, yakıştırmak .. Ama bir yasemin çiçeği daha feminen her zaman erkek kullanımına uygun olmayabiliyor.. bir erkek yasemin kullanabilir ama her zaman ben kullanmazdım, arada sırada kullanırsam.. Yasemin de sevdiğim bir koku notası, bayıcı yanı yar :D ..
 
Üst