MDCI Parfums - Vepres Siciliennes (2009)

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
MDCI markasının 2009 yılında parfümör Jeanne-Marie Faugier’e tasarlattırdığı Vepres Siciliennes tema olarak Sicilya halkının feodal beylere karşı başlattığı bir isyandan ismini almakta. (Tarih bilgisi daha iyi olanlar veya meraklılar araştırıp daha detaylı bilgilerini bu başlığa yazabilirler) Markanın tarihsel süreçlerden ilham alarak parfümlere isim seçtiğini düşünürsek markanın teması ile uyumlu bir isim ile karşı karşıyayız.
350px-Francesco_Hayez_023.jpg
Parfüm tenime ilk sıktığım an açılışını yoğun bir tatlı portakal ve alışılmışın dışında sıcak bir greyfurt patlaması ile yapıp ardına eklenen karakteristik bir mandalina ile hafif buruk şekilde gerçekleştiriyor. Yeşil nüanslar hemen bu açılışa eklenip biraz nemli bir yapı hissi yaratsa da ardından yoğun bir manolya ve müge çiçeği ile birlikte oldukça değişkenlik gösteren bir açılış ile sizi şaşırtıyor. Parfümde kullanılan ve oldukça net hissedilen bir neroli (portakal çiçeği) bu çiçeksi notaların arasında parfüme derinlik kazandırmakta.
vepres-siciliennes.jpg
Parfüm tende kaldıkça şeftali notası net bir şekilde kokuda belirginleşmekte ve çiçeksi notalar ile birlikte oldukça bahara uygun ferah ama çiçeksilik sebebiyle hafif pudramsı bir kompozisyona bürünüyor. Kalp notalarda en net hissedilen notalar; ylang ylang, şeftali, manolya, müge ve portakal çiçeği ile iç içe geçmiş çok çok az bir meşeyosunu olmakta. Oldukça kadınsı ancak bir o kadar da bir erkeği büyüleyebilecek derinlikte.

Dip notalarda çok net şekilde hissedilen bir karamele de rastlıyorsunuz. Orta notalar ile birlikte çiçeksiliğin daha belirgin olduğu ancak karamel ile pudramsılıktan arınmış bir parfüm ile teninizden ayrılmakta.

Parfüm yavaş yavaş kendini göstermeye başlayan baharın bir müjdeleyicisi olarak karşımıza çıkmakta. Kadınlar için üretilen parfüm bahar ayları için oldukça zengin ve kaliteli yapısı ile etkileyici diyebilirim. Özellikle gündüz kullanımı ofis ve iş hayatı için çok ideal ve baştan çıkarıcı.
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Eline sağlık Kürşat kardeşim , güzel analtım şekli gene Maşallah :) . Hocam yazılarını bekleriz tabiki :) . Parfüme isim babası olan olayı kısaca anlatalım daha aşağıda daha detaylı anlatım var yazılan kitaptan, tiyatrosundan. Daha detaylı anlatım İtalyanca var nette ve onun çevirisini en altta alıntı içinde verdim...

les vepres siciliennes
şükela: tümü | bugün soru sor
YUKARIDAKİ HİKAYE olayın gerçek kısa tarihçesidir. Dediğimiz gibi aşağıdaki yazılan Opera, Tiyatrodur ve ilk Fransız yazarlar yazmıştır.

Sicilya Vesperleri
Vikipedi, özgür ansiklopedi


Gezinti kısmına atlaArama kısmına atla
Sicilya Vesperleri
Sicilya Vesperleri 300px-Vesper2.jpg

Prömiyer temsil afişi
Özgün ismi: Les vêpres siciliennes
I Vesperi SicilianiMüzik: Giuseppe VerdiLibretto: Eugène Scribe ve Charles DuveyrierGalası: 13 Haziran,1855İlk gösterim yeri: Paris OperasıOyuncular: * Guido de Montfort: Sicilya valisi - Bariton
  • Arrigo: genç bir Sicilyalı - Tenor
  • Giovanni da Procida, Sicilyalı doktor - Bas
  • Ninetta: hizmetçi - Alto
  • Sire de Bethune: Fransız subay - Bas
  • Kont Vandemont: Fransız subay - Bas
  • Danielli: Sicilyalı - Tenor
  • Manfiedo: Sicilyalı - Tenor
  • Thibaut: Fransız askeri - Tenor
  • Roberto: Fransız askeri - Bas
  • Düşes Elena: Soprano

Sicilya Vesperleri (Fransızca:Les vêpres siciliennes, İtalyanca:I vespri Siciliani ) İtalyan romantik stilde opera bestecisi Giuseppe Verdi tarafından bestelenen ve libretto'su önceden hazırlanmış "Le Duc d'Albe" oyunundan uyarlanarak "Charles Duveyrier" ve "Eugène Scribe" tarafından Fransızca olarak yazılmış 5 perdelik bir operaeseridir. Operanın konusu, 1252'de gerçekten olmuş ve ilk defa ortaçağlarda Sicilyaca "Lu rebellamentu di Sichilia" adlı kitapta yazılmıştır.[1]
Eser 1852-1855 döneminde Verdi tarafından hazırlanıp bestelenmiş ve operanın prömiyer temsili 13 Haziran1855'de Paris Operası'nda yapılmıştır.
İçindekiler
Hazırlanma ve sahnelenmeler
Eserin konusu 1252'de geçen gerçek olaylar olup ve ilk defa ortaçağlarda Sicilyaca "Lu rebellamentu di Sichilia" adlı kitapta yazılmıştır. Fransız yazarlar bu konuydan uyarlanarak 1838'de Le Duc d'Albe adlı bir oyun hazırlamışlardır. Bu oyunu bir librettoya çevirerek besteleme teklifi ile opera bestecileri Halevy ve Donizetti 'ye sunmuşlardır. Ancak 1852'de İtalyan besteci Verdi bu librettoyu kabul ederek ciddi olarak Fransız stili "grande-opera" janrının geleneklerine uygun bir opera eseri bestelemeye başlamıştır. Bu Verdi için yeni bir açılım değildi. Verdi 1847'de daha önce İtalyanca hazırladığı "İ Lombardı" adlı operasını Fransız "grand-opera" janrının geleneklerine uyarlamış ve bu uyarlanmış Paris'te "Jeruselem" adı ile yapımlanmıştı; ama "Les vêpres siciliennes" adı verilen yeni operası bir uyarlama değil yeni orijinal bir eser olmuştur.[2]
Operanın prömiyer temsili 13 Haziran1855'de Paris Operası'nda yapılmıştır. Bu eserin ilk şeklinde Fransız opera geleneklerine uygun olarak eserin ortasında 30 dakika süren bir bale oyunu da temsil edilmekteydi.
Bu eserin İtalya'da temsili 26 Aralık 1855'da Venedik'te Teatro La Fenice'de yapıldı. Bu yapımlama için Verdi bazı değişiklikler yapmak zorunda kaldı. Önce eserdeki bale kısmının İtalyan opera geleneklerine uymadığı nedeniyle çıkartılmasına izin verdi. Ayrıca İtalya sansür otoritelerinin fazla duyarlılıklarını tatmin etmek için eserin mekanı İtalya'dan Portekiz'e çevrilip eserdeki oyuncu isimleri Portekiz mekanı ile uygun olacak şekilde değiştirildi.
İtalya'nın birleştirilmesi süreci başlarında 1861 sonrasında, libretto İtalyanca olarak yeniden yazılıp eser İtalyanca olarak I vespri Siciliani adı ile temsil edilmeye başlandı. Günümüzde bu eserin dünya opera evlerinde yapımlanması için 1861-sonrası İtalyanca versiyonu kullanılmakta ve eser "I vespri siciliani" adıyla temsil edilmektedir.[3] Budden, Julian, (1978) The Operas of Verdi, Cilt. 2, Londra: Cassell, ISBN 030431059X</ref>

Roller
Rol Ses tipi Prömiyerde Roller, 13 Haziran1855
(Orkestra şefi: - Narcisse Girard)[3]
FR: Guy de Montfort, Napoli Krali Karlo Anjulu'nun Sicilya Valisi
1861-sonrası: Guido di MontefortebaritonMarc BonnehéeFR: Le Sire de Béthune, Fransiz idareci
1861-sonrası: Il signore di BéthunebasThéodore-Jean-Joseph CoulonFR: Le Comte de Vaudemont, Fransiz subayi
1861-sonrası: Conte di Vaudemont,basJacques-Alfred GuignotFR: Henri, Genc bir Sicilyali
1861-sonrası: ArrigotenorLouis GuéymardFR: Jean Procida, Sicilyali doktor
1861-sonrası: Giovanni da ProcidabasLouis-Henri ObinFR: La Duchesse Hélène, Avusturyali Duk Fredrik'in kizkardesi
1861-sonrası: ElenasopranoSophie CruvelliNinette, Oda hizmetcisikontraltoClarisse-Françoise SannierFR: Daniéli, Usagi
1861-sonrası: DanielitenorJean-Jacques BouloFR: Thibault , Bir Fransiz asker
1861-sonrası: TebaldotenorM. AimesFR:: Robert, Bir Fransiz asker
1861-sonrası: RobertobaritonMécène Marié de l'IsleFR: Mainfroid, Sicilyali, Procida'nin yoldasi
1861-sonrası: ManfredotenorJoseph Koenig


Konu özeti
Zaman: 1282Mekân: Palermo, Sicilya, İtalya
İ. Perde
Palermo'nun ana meydanı

Sicilya adasında Palermo kalesi önünde bulunan meydanda toplanan Tebaldo, Roberto ve diğer Fransız askerleri kendi istilacı ülkelerinin şerefine içki şişe bardaklarını kaldırarak, Sicilya yerlisi halkın bunu kınayan tutumlarına hiç aldırmadan, eğlenmektedirler. Bu sırada idam edilmiş erkek kardeşinin yasını çekmek olduğu için matem siyahlarına bürünmüş olan Düşes Elena kiliseden çıkar. Bundan dolayı Fransızlardan intikam almak isteyen Düşes Elena meydana girer. İçkili olan Roberto ona sataşarak onu bir şarkı söylemeye zorlar. Düşes gayet aldırmaz bir tavırla bir şarkı söylemeye başlar. Bu şarkı denizcilerin karşılaştıkları tehlikeler ve tanrının "bu tehlikeye aldırmayın" şeklinde tutumunu ele almaktadır. (Deh! tu calma, o Dio possente / "Viens à nous, Dieu tutélaire"). Fransız askerleri bunun eski bir bağımsızlık şarkısı olduğundan haberdar değildirler. Fakat etrafta bulunan Sicilyalı adalıların morallerini ve istilacı Fransızlara karşı kinleri iyice artar. Vali Montforte meydana gelmiştir ve ortalık suspus olmuştur. Vali Montforte Sicilyalılar arasından işgalci idareye dost olacak kimseler aramaktadır. Bu sırada genç Arrigo o gün zindandan tahliye edildiğini herkese ilan eder. Vali Montforte Arrigo ile bir kenara geçerek ona Fransız idaresinde bir memurluk teklif eder ama buna karşılık Arrigo'dan Düşes Elena'dan uzaklaşmasını istemektedir. Arrigo bunu kabul etmez. Elena saraya girdiği zaman onu takip eder.

II. Perde
Sahil kıyısında

Sicilya milliyetçilerinin lideri olan Dr. Procida küçük bir balıkçı gemisiyle gizlice adaya dönmüştür. Vatanı olan Sicilya adasına ve Palermo'ya gelebildiği için mutluluğunu bir şarkıyla ifade eder. (O tu Palermo / "Et toi, Palerme") Manfredo ve diğer milliyetçi yoldaşları onu karşılarlar, Dr. Procida onlardan Arrigo ile Düşeş Elana'yı yanına getirmelerini ister. (Nell'ombra e nel silenzio / "Dans l'ombre et le silence"). Üçü bir araya gelince bir ayaklanma için plan yapmaya başlarlar. Bu ayaklanma bir grup genç Sicilyalı çiftin nikahlarından sonra aynı zamanda yaptıkları düğün eğlenceleri sırasında başlayacaktır. Dr. Procida oradan ayrılır. Düşeş Elena, Arrigo'ya bu ayaklanmadan kendi menfaati için ne elde edeceğini sorar. Arrigo Düşeş Elena'ya aşık olmuştur ve onun tarafından da sevildiğine inanmaktadır. Arrigo bu ayaklanmanın Elena'nın idam edilen kardeşinin intikamını alacağını ve kendi menfaati için sadece Elena'nın sevgisini istediğini ona yemin ederek açıklar. Ser Bethune bir birlikle gelerek Vali Montforte'nin sarayında organize ettiği büyük bir maskeli balo için ona davetiye getirdiğini bildirir. Arrigo bunu kabul etmek istememektedir ve bunu söyleyince hemen tutuklanıp şehir zindanına geri götürülür. Roberto komutasında Fransız askerleri birliği gelir. Dr.Procida da Arrigo'yu zindandan kurtarmak için gelmiştir ama etrafta bulunan gençler düğün eğlenceleri olarak dans etmeye başlamışlardır. Gençlerin dansları gittikçe hızlanır; ama tam bu sırada Roberto birliğine bir emir verir. İstilacı Fransız askerleri dans etmekte olan genç kızları erkeklerinin protestolarına hiç aldırmadan zorla ayırarak oradan sürükleyip götürmeye başlarlar. Bu genç kızların oradan ayrılmakta olan bir sandala Fransız soylularla birlikte konularak Vali'nin balosuna zorla götürüldükleri görülür. Dr.Procida ve diğer milliyetçi gençler her nasıl olursa olsun maskeli baloya katılarak orada Valiye bir suikast yapıp intikam almaya karar vermişlerdir. Bu halkın kin ve intikam duygularını taşıran son bir olay olmuştur ve bir halk ayaklanması artık önlenemez bir hale gelmiştir.

İİİ. Perde
1. Sahne
Montforte'nin Sarayı

Vali Montforte yıllar önce kaçırip ve kısa ve mutsuz bir izdivaç yapmış olduğu bir kadından aldığı mektubu okur. Bu mektup Vali'ye Arrigo'nun kendi oğlu olduğunu ifşa etmektedir. (Si, m'abboriva ed a ragion!) Ser Bethune, Valinin yanına girip Arrigo'nun zorla tutuklanıp tekrar zindana konulduğunu açıklar. Vali oğlunu bulma sevinci içindedir.(In braccıo alle dövizie / "Au sein de la puissance") Bu gerçeği karısına bir mektup yazarak itiraf eder. Sonra genç delikanlı Arrigo'yu yanına çağırtır. Arrigo neden birden kendine karşı hareketlerin değiştiğini anlamamıştır ve endişe içindedir. Sonunda Vali Montforde Arrigo'nun annesinin itiraf mektubunu Arrigo'ya gösterir ve ona yeni bulunmuş oğlu ile dost olmak istediğini bildirir. Bu Arrigo’yu çok zor ve neredeyse imkansız bir duruma sokmuştur. Sevgilisi olan Elena’ya söz vermiştir ve bu sözünü ölse bile yerine getirmeye azimlidir. Arrigo çok kızgınca babasına hakaret ederek onun yanından ayrılır. (Parole fatale, Insulto mortale)

2. Sahne
Montforte'in Sarayı'nda balo

Dr.Procida ile Düşeş Elena yeni bir plan hazırlarlar. Bu plana göre Doktor ve Elena maskeli baloya yanlarında Danielli başkanlığında milliyetçi fedailerle hepsi değişik kıyafetlerle gidecekler ve balo sırasında Vali Montforte'yi öldüreceklerdir. Bu sırada operanın Fransızca versiyonunda bir bale sunulur. Baloya katılanlara arasında kıyafet değiştirmiş Elena, Arrigo ve Dr. Procida bulunmaktadır. Elena balodaki sahte mutluğunu bir "Bolero" arya söylerek ifade eder. (Merce dilette amiche). Dr. Procida ve Düşes Elana'nın kendi yanına gelip kendileini ifşa ederler ve ona valiyi katletme onu zindandan kurtarma planlarını söylerler. Tam vali bu grubun önüne gelmiş iken birden Arrigo babasının önüne çıkarak onun Elana yanına yaklaşmasını önler. Sicilyacı suikastçılar Arrigo'nun bu tutumundna şaşırmışlardır ve kendilerinin zorla yakalanıp götürülmeye başlanınca; Vali Arrigo'ya kimsenin ilişmemesi emrni verir. Bu onun babasını korumak istemekte olduğunu ve Sicilyalılar ile Fransızların birlikte dost olmaların gerektiğine inandığını ortaya çıkarmıştır. Böylece Sicilyalı milliyetçilere ihanet ederek arkadaşlarının ve Elena’nın yakalanıp tutuklanmalarına sebep olmuştur.

IV. Perde
Palermo Zindanı

Arrigo zindanın kapısı önüne gelmiştir ve elinde Vali'den Elena'yı görmek için bir izin kağıdı bulunmaktair. Ona her şeyi açıklamak istemektedir. Bir arya ile durıumu açıklar (Giorno di pianto / "O jour de peine"). Elena’yı zindandan çıkartılarak yanına getirilir ve onu ihanetle itham eder. Sonunda Arrigo valinin kendi babası olduğunu; içinde bulunduğu güç durumda babasını kurtarmak için başka çare bulamadığını ve onları ele vermek zorunda olduğunu açıklar. Elena ona hak verdiğini ifade eder. (Arrigo! Ah, parli a un core...) Arrigo'yu görmeyen Dr. Dr.Procida Elena yanına yaklaşarak kendine verilmiş olan af mektubunu gösterir. Tam o sırada Vali Montforde gelir ve bir papaz çağrılarak tüm tutuklu milliyetçilerin idam edilmesi emrini verir. Ama Arrigo ona durumunu anlatır. Bu Dr.Procida'yı şaşkına çevirmiştir. Arrigo babasının ayaklarına kapanır ve ondan Elena'yı af etmesini ister. Elena’nın aşkı Arrigo'nın vatan sevgisinin üstüne gelmiş ve Arrigo onun ihanetini unutmuştur. Vali Montforte, oğlununda n tek bir şey istemktedir, kendini "Babam" diye çağırırmaisi. Dimme sol, dı "Mio padre". Fakat Arrigo hiçbir şey söylemez ve cellat Dr. Procida ile Elena'yı idama götürmeye hazırlanır. Tam bu sırada Vali Montforde tekar araya girer. Oğlunun isteğini yerine getireceğini; onun ve Sicilyalılarain tüm suçlarını affedeceğini ve Arrigo ile Elena’nın evlenmelerine de izin verdiğini bilirir. Halka oğlunu bulduğunu ve onun evlenmesine izin verdiğini ilan edip açıklar.

Bu olay ile adada Sicilyalılar ve Fransızların kardeşçe yaşacaklarını ve adada yeni bir başlangıç ortaya çıkacağını düşünmektedir. Fakat Dr. Procida bundan hoşnut değildir ve bu yeni sosyal açılış ile halkın mutlu olacağını sanmamaktadır.

V. Perde
Montforte'nin Sarayı'nın bahçesi

Vali Montforte'nin sarayının bahçesinde iki sevgili bir güzel düetle birbirine aşklarını anlatmaktadırlar.(Mercé, dilette amiche / "Merci, jeunes amies" ve (La brezza aleggia intörno / "La brise souffle au loin") Dr. Procida, Düşeş Elena’nın Arrigo’ya olan sevgisine inanmamaktadır. Onun delikanlı ile aşkdan değil ondan korktuğu için evleneceğini sanmaktadır. Onun için bir plan yapmıştır. Ayaklanmayı başlatacak suikast İkindi Duası (Vespers) çanları çalarken iki sevgilinin nikah birbirine evlendiklerini birlikte yeminle ilan ederken olacaktır. (Sorte fata! Oh, fier çimento!) Dr. Procida Elena'ya kardeşinin idamını ve ıntıkam yemini hatırlatır. Elena iki adam arasında kalmıştır ve Arrigo'ya onunla evlenemiyeceğini bildirir. Ama bu sırada Vali Montforte girerek genç çiftin ellerini birbiri üstüne koyar. Fakat "İkindi Duası" canları da çalmaktadır. İşareti anlayan Elena dehşet içinde Valiye ikindi çanların çalınmasına engel olması için yalvarır. Fakat artık olan olmuş, ilk çan sesiyle Avrupa tarihinin en büyük facialarından biri olan "Sicilya Vesperleri Ayaklanması" başlamıştır. Bir anda bahçe Sicilyalı milliyetçi fedailer ile dolmuştur. Bunlar Vali Montforte ve Arrigo’yu öldürürler. Elena bu korkunç sahneyi görmüştür ve elindeki bıçağı kalbine saplar.

Sicilyalı Vespers
Vikipedi, özgür ansiklopedi.


Geziyeatla Aramaya atla
Ayırt Etme - Giuseppe Verdi'nin çalışmasını istiyorsan Sicilyalı vespers'a bak .
Sicilyalı Vespers , Vespers Savaşlarının bir
parçası

390px-Francesco_Hayez_023.jpg

kılıçla delinmiş Drouet tarafından öldürüldüSicilya Vespers ait Francesco Hayez ( Ulusal Modern Sanat Galerisi ve Çağdaş )tarih 30 Mart - 22 Mayıs1282yer SicilyaArazi değişiklikleri Sicilya Kurtuluşuetkili
Sicilyalı asiler Casa d'Angiò
kayıplar
Bilinmeyen, ihmal edilebilir4.000 Fransız öldürüldü
Vikipedi'de mevcut savaş sesleri
«Eğer her zaman
mühürlenen halkları suçlayan kötü işaretler,
Palermo'yu bağırmak için hareket ettirmediyse:" Mora, böğürtlen! ".»
( Dante , İlahi komedi , kanto VIII arasında Paradise )
Sicilya Vespers [1] bir oldu isyan patlak Palermo saati Vespers arasında Easter Pazartesi içinde 1282 . isyan Hedef adanın Fransız hükümdarları vardı Angevin yabancı zalimlere olarak algılanan. Palermo'dan gelen hareketler kısa sürede Sicilya'nın tamamına yayıldı ve Fransız varlığını bitirdi adada.
isyan "olarak adlandırılan bir dizi savaşın, başlar verdi Vespers savaşı kontrolü için" Sicilya nihayet birlikte sonucuna, Avignon anlaşmasının içinde 1372 .
indeks
Tarihsel çerçeve [ değiştir | wikitesto değişikliği ]
İmparator ölümünden sonra Conrad IV , mağlup Manfredi'nin Benevento ve kafa kesme Napoli 29 Ekim'de 1268 son talip Suabiya Corradino , Sicilya Krallığı nihayet Fransız kralına tabi tutuldu Anjou Charles I . Papa Clement IV , kim 6 Ocak 1266daha önce Swablıların dayattığı vetolara maruz kalmak zorunda kalmadan Güney İtalya’daki nüfuzunu arttırmayı ümit ederek, Carlo’nun Sicilya kralını çoktan taçlandırmıştı, Angevins’in saldırgan bir genişleme politikası izleyeceğini fark etmek zorunda kaldı: İtalya’nın güneyini fethetti Aslında, Carlo'nun amaçları zaten Doğu'daydı ve yeni restore edilmiş Bizans İmparatorluğu idi .
In Sicilya durum her şeyden önce genel bir baron özgürlük azaltılması ve, ezici maliye politikası için özellikle kritik hale gelmişti. Ada her zaman sadık bir Swabian kalesi olmuştur, Corradino di Svevia'nın ölümünden birkaç yıl sonra direndikten sonra, şimdi Angevin misillemesinin hedefi olmuştur [2] . Anjou kendilerini yumuşatma ve uygulanan fahiş vergilendirme, gasp, kötüye kullanma ve şiddet uygulama taleplerine karşı duyarsız olduklarını gösterdi. Bu bağlamda, 1282'de Paradiso'nun VIII kanosunda sadece 17 yaşında olan Dante'nin Sicilya'daki Angevin krallığını Mala Segnoria olarak göstereceği belirtilmelidir .
Sicilya soylular ve özellikle diplomat Giovanni da Procida onlar ümitlenmişlerdir Michael VIII Palaeologus'un Anjou Charles I, ile ters zaten, Bizans imparatoru Papa Nicholas III arabuluculuk istekli olmuştu ve Peter III Aragon . Çünkü, Balkanlar'ın işgalinden dolayı Michele kritik bir durumdaydı.Anjou Charles adına, Bizanslıların kendilerini her zaman ayırt ettiği diplomatik yolu seçerek Angevin kralını fetih planlarından uzaklaştırdı. III. Nicholas’ın kimliği boyunca, Michael VIII, arabuluculuğuyla Peter ile bir ittifak yapmıştı. Aragon kralı Angevin arkasına saldırmalı ve 1266'da Charles onu Kral Manfred'e götürdüğü gibi krallığı kaldırmalıydı . Bizans imparatoru ona filo inşa etmek için araç sağlardı.
Özellikle Aragon kralı, olumlu bir şekilde incelendi çünkü Manfred'in ve Frederick II'nin yeğeninin karısı Constance , Swabia'nın evinin tek meşru bahanesiydi; ancak, Aragonlu cetvel, İber Yarımadası'nın bu kısmının hala Arapların ellerinde olmasını istedi. 1280'in sonundaPapa Niccolò III’ün ölümüyle ve Paleologo’nun Venedikliler ve Angevins’lerin katıldığı bir koalisyona karşı koydukları savaşla bağlantılı olarak, Sicilyalı baronlar, kararlılıklarının somut bir işareti veren halk ayaklanmasını örgütleyerek gecikmeyi bıraktı; Sadece muhatap bırakan Pietro d'Aragona nihayet yardımına geldi. O dönemde Anjou’nun belirleyici desteği sayesinde seçilen Fransız IV. Martin Martin’in Papa’sı seçildi. Bu arada, büyük ölçüde Bizans parası olan Bizans ve Aragon ajanları Sicilyaları isyan etmeye teşvik etti.
On üçüncü yüzyılın sonlarındaki dengesiz siyasal peyzajında , Sicilyalı isyanları, Papa'ların durdurulamaz yükselişini içeren zamansal iktidarla muhalifleri birbirine bağlayan, bir yandan Akdeniz'de gerçek bir uluslararası çatışmayı tetikleyecektir: bir yandan, Charles I d'Angiò , Fransa'dan Philip III ve Floransalı Guelph'lerin yanı sıra papalık tarafından desteklenir; 'Tarafından desteklenen Aragon diğer Peter III İmparator Michael VIII Palaeologus'un dan, Hapsburg Rudolf tarafından, İngiltere Edward I, hizip Ghibelline Genovese Kont tarafından, Castiglia'dan Guido da Montefeltro ve Alfonso X , ayrıca Venedik ve Pisa Denizcilik Cumhuriyetlerinden daha ılık bir ılıktır [3] .
Paskalya Pazartesi isyanı [ değiştir | wikitesto değişikliği ]
Ayrıntılı olarak aynı konu: Drouet .
Santo Spirito Kilisesi, Palermo 330px-Vespro22.jpg

Santo Spirito Kilisesi, Palermo
Her akşam servisi ile birlikte başlayan Vespers 30 Mart 1282 , Paskalya Pazartesi [4] [5] , avlusunda Kutsal Ruh Kilisesi içinde Palermo . Bölüm, tarihi yeniden yapılanmaya göre, Fransız ordusunun bir askerinin jestine olan tepkisine , eşinin eşlik ettiği genç soylu kadına karşı saygısız bir şekilde hitap eden Drouet’in tepesinde kaldı. aramak zorundayım. [5]Karısı savunurken damat, kılıcı Fransız askerinden çalmayı ve onu öldürmeyi başardı. Bu jest isyanı doğuran kıvılcımı oluşturdu. Palermo'yu takip eden akşam ve gece boyunca - "Mora, mora!" - kendilerini adada hızla yayılan ve katliam haline gelen gerçek bir "Fransız avına" terk ettiler . Katliamdan kurtulan birkaç Fransız, kıyılarına demirleyen gemilerine sığınmayı başardı [6] .
Sicilyalıların kendilerini sıradanlar arasında gizleyen Fransızları tanımlamak için, bir shibboleth'e [7] başvurdukları , bazı nohutları gösterdikleri (« cìciri », Sicilya dilinde [8] ) ve adını telaffuz etmeleri istendiği söylenir; Fransızca telaffuzlarıyla ihanete uğrayanlar ( sciscirì ) hemen öldürüldü [8] [9] .
Organizatörler [ değiştir | wikitesto değişikliği ]
Geleneğe göre, Vespers devrimi Sicilya soylularının ana üslupları tarafından büyük gizlilik içinde organize edildi. Üç ana organizatörleri ile birlikte vardı Giovanni da Procida , doktor Federico II ve Enrico Ventimiglia , Geraci Kont :
göre Raguagli Historici Sicilya Vespers ait filadelfo Mugnos , isyan organizasyonunda bu arıza oldu:
Vespers'ın ilk aşaması [ değiştir | wikitesto değişikliği ]
Ayrıntılı olarak aynı konu: Communitas Siciliae .
Ertesi gün şafakta, Palermo şehri bağımsız olduğunu ilan etti. İsyan hemen tüm Sicilya'ya yayıldı.
Messina, Duomo'nun çan kulesinin detayı Campanile.JPG

Dina ve Clarenza , Angevin saldırısındaki Messinese'i uyarması için zili çalar (Messina, Duomo'nun çan kulesinin detayı)
Palermo'dan sonra Corleone , Taormina , Syracuse , Augusta , Catania , Caltagirone ve yavaş yavaş diğer şehirlerin sırası gelmişti . Sonunda Messina , Communitas Siciliae'ye de katıldı .
Daha sonra, isyancılar Papa Martin IV'ü , adanın bağımsızlığını desteklemek ve ona sponsorluk etmek için çağırdılar ; ancak, papaz tahtına Fransız vatandaşlarının desteğiyle papalık tahtına seçildi ve bu nedenle adalıların taleplerini kabul etmedi, ancak Angevins'in baskıcı eylemini destekledi. [6]
Anjou'lu Charles I , sayısız reform vaadiyle isyanı bastırmak için boşuna çalıştı; sonunda askeri olarak müdahale etmeye karar verdi.
Antudo ve bayrak [ değiştir | wikitesto değişikliği ]
Ayrıntılı olarak aynı konu: Sicilya bayrağı .
330px-Vespro_flag.svg.png

Vessillo
Bu mücadelenin ünlü bir sembolü isyancıların kullandığı bir slogan olan " Antudo !" Terimi oldu . Antudo, "cesaret Rabbiniz" anlamına gelen "Animus Tuus Dominus" Latince kelimelerin kısaltmasıdır. 3 Nisan 1282'de sarı-kırmızı bayrak kabul edildi, ortada Triscele ve Sicilya'nın bayrağı oldu. Bayrak, iki şehirden 29 temsilci tarafından imzalanan bir konfederasyonun ardından Corleone'nun sarısı ve Palermo'nun kırmızısı tarafından kuruldu. Ayrıca afişe Antudo da yazılmıştır.
Pietro d'Aragona'nın gelişi [ değiştir | wikitesto değişikliği ]
Temmuz ayında, Anjou Charles, Sicilya isyanını bastırmak için 24.000 bisikletçi ve 90.000 piyade ile donanmış bir donanma komutanı ve Alaimo da Lentini tarafından şiddetle savunulan Messina'yı kuşattı . Palermo'da, meşruiyet tezi, son Swabian'ların temyizine , Konstanz'ın son kralı Manfred'in kızı Aragon'lu Peter III'ün eşine itiraz etti .
Pietro, ordusuyla birlikte Paleologo tarafından kendisine bağışlanan filo sayesinde 30 Ağustos'ta Trapani'ye indi ve 4 Eylül'de Palermo'da Sicilya parlamentosutarafından taçlandırıldı .
Vespers Savaşı [ değiştir | wikitesto değişikliği ]
Ayrıntılı olarak aynı konu: Vespers Savaşları .
Carlo 26 Eylül 1282'de emekli oldu ve Napoli'ye döndü, Sicilya'yı Peter III'ün elinde bıraktı, birkaç ay sonra Aragon'a döndü, eşi Sicilya'daki Konstanz II'yi 1285'e kadar rıza olarak bıraktı. Bu arada yirmi yıllık bir süre başladı. Angevinler ve Aragoncalar arasındaki adanın mülkiyeti için yapılan savaşların.
Caltabellotta barış 31 Ağustos imzalanan ilk resmi barış anlaşması oldu 1302 Sicilyalı şehrin kalesinde Valois Charles Anjou kaptanı Charles II ve Aragon Frederick III bir general olarak; Bu antlaşma, Vespers’in ilk aşaması olarak adlandırılan şeyin sonucuna vardı. Savaşın ikinci aşaması 1313'te yeniden başladı ve Avignon Antlaşması ile kapandığında 1372'ye kadar sürdü .
Vespers'in tarihsel sonuçları [ değiştir | wikitesto değişikliği ]
Vespers, Sicilya tarihinin temel bir aşamasını temsil ediyor: Sicilya ve daha sonra adanın onbeşinci yüzyılın sonunda birleşik krallığa katılması haline gelen Aragon arasındaki uzun bağ bu bağlamda doğdu. Bu bağ (ada da ticari çıkarlarının dayanak noktası haline geldi. Aragon Taç Anjou ve Papa karşıtlarını temsil Akdeniz tiyatro, Sicilya dahil yarattığı o zamanın denizcilik güçler arasındaki tartışmalı Barcelona , Cenova , Floransa , Pisa , Venedik ). Sonunda, soylu birçok aile İber Yarımadası'ndanSicilya'ya taşındı.Sicilya soyluları ile bütünleşmek ve sonraki yüzyıllarda adanın soylularının önemli bir bileşeni olarak sonuçlanmak. [10]
Dikkate almaya değer başka bir unsur, bu nedenle doğmuş olan krallığın özel doğasıdır. Hakim Sicilya sınıfları, geçici hükümet aracılığıyla , Krallığın geleneklerini koruduğu ve koruduğu farz edilen bir " pattista " monarşisinin işareti olan Petrus'tan Aragonca'ya her zaman özneler olarak muhataplar olarak bahsetmesini istedi . ve bu nedenle de kökeni. Bu bakımdan, 1282 yılında inşa edilen monarşi, adada Normanlar ve Suabiyalar tarafından kurulanlardan çok farklıdır. [11]
Vespers ayrıca , 1261'in restorasyonundan sonra Akdeniz dünyasında etkisini büyük ölçüde artıran, ancak güçlü Angevin'in genişleyici hırsları nedeniyle düşme riski taşıyan Bizans İmparatorluğu'nun kurtuluşu için belirleyici olmuştur . Sicilya'daki isyan sayesinde, Charles, Papa'yı içine alan benzeri görülmemiş bir felaketten sonra Balkanlar'daki fetih kampanyasını terk etmek zorunda kaldı. Onu destekleyecek kimsesi olmayan Konstantinopolis'in son Latin imparatorunun oğlu olan Courtenay Philip , hiç kimse tarafından ciddiye alınmazken, güçlü Venedik Aragon Krallığı ve Bizans İmparatorluğu'na yaklaşmıştı.
 
Üst