MOSS BRECHES - TOM FORD - 2007

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Fragrantica.com'da azalarak, Balmumu, Adaçayı, Tarhun otu, Biberiye, Sedir, Paçuli, Benzoin kullanıldığı söylenmiş. Parfüm bana bu içeriklerle Ballı Givenchy Pi anımsattı ve daha keskini gibi.. İsimdeki Moss'a takıldım ben ve Yosun demek. OakMoss (MeşeYosunu) ile lakası var mı merak ettim.. Bu arada içerik doğru olabilir veya olmayabilir.. Adaçayı melankolik biraz aromatik kok. Eğer normal adaçayı ise, o etkiyi değiştirmiş olabilir Givenchy Pi'ye göre.. Soğuk tarz bir aromatik koku o adaçayı ki Fragrantica.com'da ''Sage'' ek bir terim ile konuyor , ''Clary Sage'' olarak isimlendiriliyor. Bu ballıbabagiller adaçayı ise acıelma diye de bilinir yağı ve keskinsidir diya hatırlıyorum, bir ara yağını tekrar alayım inşallah :)..

Parfüm daha çok aromatik, sonra yarıdan da azalarak taze, canlı baharatlı, bitkisel, balmumu olarak sınıflandırılmış. Bu arada balmumu notasına bal kokusu da diyebiliriz...

Hadi ben fazladan ek bilgi daha vereyim tabloyu vereyim Fragrantica.com :) :

Tom Ford Moss Breches fragrantica içerik tablosu f k.jpg
Tom Ford Moss Breches fragrantica içerik tablosu büyük f k.jpg
119 Balmumu (BessWax), 110 Adaçayı (Sage, Ballıbabagiller adaçayı sanırım), 94 Tarhun otu (Tarragon), 89 Biberiye (RoseMary), 63 Sedir (Cedar), 61 Paçuli (Silhat, Tefarik, Patchouli), 60 Benzoin (Benzoin)..

Parfüm hakkında bilgisi olan arkadaşları buyuralım :)..

blerox

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
daha önce hiç dikkatimi çekmediğini farkettim bu parfümün denemediğim tom ford'lardan biri.. kafamda bişeyler canlandırıyorum bu parfüm için ama notalar açısından ilgi çekici duruyor.