Naja by Vero Profumo

ustad

TürkParfüm Üyesi
Blog'ta yazdığım son parfüm yorumumu burada da paylaşmak istedim
( http://meseyosunu.com/naja-vero-profumo/ )

naja-vero-profumo şişe IMG_2580-1024x1024.jpg

Vero Profumo – Naja (2017)
Naja by Vero Profumo

Vero Kern 3 yıllık bir aradan sonra bizi bu sene markanın 10. yılı şerefine çıkan ve 650 şişeden oluşan Naja ile tanıştırdı.
Naja Kobra demekmiş ve parfümün üzerinde de resmi var.
Okuduğum bir röportajında parfümünün doğayı ve kültürleri eski şaman bilgisiyle sembolik olarak birleştirdiğinden bahsetmiş.
Bunu yaparken tütünün iyileştirici gücünü ve şamanizmdeki yılanın önemini vurguluyor .
Vero Kern eskiden uzun bir süre Caron'un Tabac Blond kokusunu kullanmış. Bundan dolayı koleksiyonuna Tabac Blond'a benzemese de tütün notalı bir parfüm eklemek istemiş.
Kobra.jpg

Kobra-Naja​
Naja'nın notaları Tütün, Kavun ,Bal, Osmanthus ve Ihlamur çiçeği

Naja tatlı ve hoş kokulu bir kavun ile açılışını yapıyor ve ardından ıhlamur çiçeği ona eşlik ediyor. Ihlamur çiçeği hafif limonsu-çiçeksi bir hava katıyor kokuyor.
Bu ikiliye bir süre sonra tütün de ekleniyor fakat bir puro tütünü kadar tatlı ve sert değil.
Kimi zaman dumansı ve kuru olarak karşımıza çıksada kimi zaman da tütün yaprağının verdiği yeşillik hissediliyor. Tütün sürekli değişip farklı bir yüzünü gösteriyor bizlere.
Osmanthus ise en son ekleniyor bu notalara ve tütün ile birlikte en uzun süre hissedilen nota oluyor.
İlk başlarda ıhlamur çiçeği tüm notaları bastırıyor. Biraz geriye çekildiğinde ise diğer güzellikleri görme fırsatımız oluyor.
Osmanthus ilerleyen bölümde hafif tatlı meyvemsi daha sonrada süet kokusu gibi algılanıyor. Bunu kokuyu sıktıktan yaklaşık 2-3 saat kadar sonra çok rahat hissedebiliyoruz. Tütün ile birlikte kokunun orta bölümünü süslüyor bu kremsi süet notası.
Yaklaşık 3-4 saat kadar sonra ıhlamur çiçeği ve kavun gittikçe geri çekiliyor ve sahneyi tütün ile osmanthus a bırakıyor.
Bundan sonra bu ikili arasında bir güç savaşı başlıyor.
Kimi zaman tütün baskın geliyor kimi zaman osmanthus kaynaklı çiçeksilik veya deri.
Naja-Parfümör vero kern.jpg

Parfümör Vero Kern
Hissedilen notalar genelde tütün, deri ve çiçek ama tütünün farklı yüzü sürekli bir değişim yaratıyor kokuda.
Sonlara geldikçe koku biraz daha sıcak oluyor sanki. Tatlı baharatlar ortaya çıkıyor ve deri biraz daha sıcak biraz daha kremsi hissediliyor.
Kalıcılık ve farkedilirliği diğer kokuları gibi gayet tatmin edici. Gün boyu rahatlıkla hissediliyor.
Çiçeksi ve tütün kokularını seven herkese tavsiye edebilirim. Ben ise daha sert,dumansı ve puro tütünü kokularından hoşlandığımdan kendime ne yazık ki yakın bulamadım Naja'yı.
Fakat kokuda notaların işlenişi ve kendi içindeki devinimi yapılan işe hayranlığımı uyandırdı.
Naja-Vero-profumo-2017-6 najanın sitesindeki tanıtım resimi.jpg
Naja’nın Sitedeki Tanıtım Görseli​
http://www.veroprofumo.com/

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Her zaman bekleriz o blogdaki tüm paylaşımları burada da :).. Maşallah kaleminize sağlık Bülent ve diğer arkadaşlarında, bilgiler için teşekkürler. Almasak da, koklamasak da o parfüm bizim parfüm oluyor bu yorumlarla :D ( Gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür).. Ihlamur çok hoş bir koku.. Limonsu çieksi kokusun katılıyorum.. Ihlamur ağacı sarı sarı beyaz çiçek açtığında yanından geçenler bu kokuyu iyi bilirler..

Şişe siyah yapılmış ama içi görülür tarzda görünüyor. Ben böyle siyah şişeleri pek sevmiyorum yani bir yerden de olsa içindeki sıvıyı görmeliyim içindeki sıvı siyah da olsa :).. Parfümün gün boyu hissedilmesi güzel olmuşi tutar o zaman bence bu parfüm büyük ihtimal fahat eğer deri ve tütün hissedilirken ıhlamur da hissediliyorsa bence daha çok şansı var aam deri tütün severler çiçeksi limonsu koku seviyorlarsa gene onlar arasında tutabilir parfüm..

ustad

TürkParfüm Üyesi
Hepinize teşekkür ederim

Bülent Üstad sade ve güzel anlatım olmuş kalemi sağlık. Bu arada uzun süredir sample denemelerinizi yazmıyorsunuz.

Sample test yazılarına biraz ara verdim haklısınız. Evdeki çocuklar ve vintage koku aramalarım şimdilik tüm vaktimi alıyor. Fırsat bulursam tekrar başlamayı düşünüyorum

blerox

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
bu kalibredeki bir parfümün içerisinde kavun ile tütün notasını bir arada görmek beni şaşırttı doğrusu.. merak içindeyim nasıl bir birliktelikleri var diye.
kaleminize sağlık bülent bey..