Nerede, Ne Yiyelim?

Mehmet

Moderator
Yönetici
TürkParfüm Üyesi
8 minutes ago

Bu aldığım kilonun hakkını vermeye çalışan ve gezenti biri olarak, bu başlığı benim açmamda pek sakınca görmedim. Hadi merakları giderelim. :)

Bursa'da, İskender'e gidecekseniz, kent meydanında "ULUDAĞ KEBAPÇISI"na gidin. Cemal Cemil kardeşler fena değil ama asıl yiyeceğiniz iskender bu olmalı karıştırmayın.

Et için Uzan ve Örnek Et, pide için Hasköyüm (Hasköy'de yer alan), cantık için kapalı çarşıda kardeşler ve köfte yemek istiyorsanız balkanların en meşhur köfte ve etini yapan ki benim de çok sevdiğim Kayhan Köftecisine mutlaka gidin.

İstanbul'da defalarca gittiğim ve maalesef bursada bu tadı bulamadığım İsmet Bahçevan da büryan yemeğe bayılırım.

En son Gaziantep gezisinde ise, her ne kadar popüler olduğu için eleştirilse de İmam Çağdaş benim için en iyisi oldu. Lahmacun ve Ali nazik 10 numara. Kebapçı halil ustada ki mekanı çok sotede, adana 01 dizisinin çekildiği yerler gibi bir bölgede ama 1,5 porsiyon karışık denilen tabakta gelen küşleme ve diğer kebaplar müthiş. Yine çulcuoğlu et lokantasında patlıcan kebap yemenizi mutlaka tavsiye ederim ki hayatımda gördüğüm en ilginç servis hizmeti burada oldu. Patlıcan kebabı söyledim, 3-4 adet meze cacık vs. geldi buraya kadar herşey normal, üstüne çorba geldi. Garsonu çağırdım ben çorba istemedim diye ikram dedi. Üstüne lahmacun geldi ve ardından çöp şişte midye kızartmaya benzer 2 farklı tavuk geldi. Ha bu arada gelen pilavı unuttum. Zaten bunların üstüne kebap geldiğinde tamamen doymuş oluyorsunuz. Çok lezzetli ama bana biraz basık ve kalabalık geldi. Kesin doymak istiyorsanız güzel bir yer.

Katmer olarak, Metanet birinci sıramda ikinci sırada zekeriya usta var. İkisinin de yerleri yine sotede kalıyor. Baklava olarak Koçak birinci sıramda, ikinci sırada yine imam çağdaşın havuç dilimi benim için öncelikli. Güllüoğlu baklavalarda çarşıdakini çok övdüler ama bize ağır geldi. Koçak ve imam çağdaş ta yemeniz yeterli.

Kahve için Tasmih i çok övüyorlar ama bence kahve her yerde güzel.

Son olarak da Kocaeli Ciğerci Mehmet Usta var derincede. Eğer İstanbuldan izmit ankara veya bursaya körfez üzerinden gelirseniz bu adama mutlaka ama mutlaka uğrayın. Terbiyeli dediği adanası müthiş. Masaya tabak gelmiyor, ayran sınırsız ve ücretsiz. Soğan ı doğrayacağınız tahta ile veriyor sumağına kadar. En az onun 4-5 katı kadar da yeşilliği veriyor ne istiyorsan onu yiyorsun. Gerçekten çok iyi. Bu arada yine kocaeliden dönerken gölcük'te mutlaka Zenka baklava alın. Antepte yediğim çoğu baklavadan iyiydi, oraya gitmeye gerek yok.

İzmir'de tripadvisor dan geçen sene gittiğim pizza locale de efsane bir pizzacı. Gerçi bursa'da "da baba" da onun yanında pek eksik kalmaz. Locale daha ince ve sosu bol yaptığı için sıvı oluyor. Da baba özellikle kuzey italya bölgesinde lugano ve como bölgesine ait olan kara fırın pizzası yapıyor. Daha az soslu ve ekmeği büyük. Onun da keyfi bir ayrı dominos gibi düşünmeyin pizzaları.

Daha başka yerleri de yazacağım ama açılışı yapalım şimdilik. :)

erdem

Üye
TürkParfüm Üyesi
Mehmedim Geçen sene Bursa gezimde Tuzpazarı sokakta bulunan kebapçı Hüseyin ustada yedim ve çok beğendim.Araştırmalarım sonucu burası hakkında olumlu yazılar bulunca uğrayayım dedim.İstanbuldan geldiğimi ve tavsiye üzerine geldiğimi söyleyince sağolsun bir hayli ilgilendiler.Hatta ortaya sadece döner getirdi ikram,ben hayatımda öyle lezzetli bir iskender ve döner yememiştim.Artık İstanbulda yediğim hiçbir yer orasının tadını vermiyor.Belki burayı duymuşsundur.

Mehmet

Moderator
Yönetici
TürkParfüm Üyesi
Abi sana birşey diyeyim, bu hafta sonu annem ile çarşıda işim vardı. O sokaktan geçtik ve aşırı kalabalıktı, anneme dedim burası ne kadar popüler olmuş hiç gelmedik gelelim buraya. Şimdi sen yazdın. Bu kadar kısmet olur. Hatta açtım baktım az önce aynı yer olduğunu teyit ettim. :)

Mehmet

Moderator
Yönetici
TürkParfüm Üyesi
Çok kalabalıktı ama sanırım istanbul bayağı duymuş. Kapalıçarşının üstü ama orası. Evet dibi ama heykel ile çarşı arasında kalan ara bir sokakta. Kasti olarak aramazsa oraya giden, kolay kolay bulamaz. Kokusu çok iyidi ama. :)

Bu arada 6. sıradaymış çok şaşırdım. Hafta sonu hanımı götüreyim madem.

erdem

Üye
TürkParfüm Üyesi
Tevafuk bu kadar olur desene,arada kalmış dediğin gibi bilen gider ancak.Ben Bursaya yolu düşen tüm tanıdıklarıma orasını tavsiye ediyorum.İstanbulda yiyemeyeceğiniz lezzeti gidin tadın diyorum.Umarım sende beğenirsin.

Mehmet

Moderator
Yönetici
TürkParfüm Üyesi
Tamamdır abi, en kısa sürede gideyim. İskender in aslında fiyatı, köfte sucuk pirzola ve lokum a göre düşük kaldı.

Bursa'da en dikkat ettiğim bu oldu. Önceden 12-15 tl köfte yediğimiz günlerde İskender 25-27 tl idi. Şimdi düzgün bir yerde köfte 30, pirzola 40 tl oldu. Ama iskender e sadece 7-8 tl zam geldi. Oransal olarak iskender in fiyatı uyguna düştü. 1,5 iskender 50 tl. 1,5 pirzola yı Bursa'da 5-10 iyi yerde 50 TL den aşağı yiyemezsin.

Tabi ki pirzola full et, kıyaslanamaz diyebilirsiniz ama sonuç olarak finansçı biri olarak fiyatların artış oranını karşılaştırdığımda iskender hala 30-37 tl porsiyon aralğında geziyor. 1,5 ise 50 tl iken bence yine de çok yüksek değil. Gaziantep de 1 porsiyon hiç bir kebaba 38 tl den aşağı vermedim. Söylemek istediğim eski lükslüğü kalmadı iskenderin çok şükür.