Ormonde Jayne - Rose Gold (2016)

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Ormonde Jayne İngiltere merkezli ve bana göre başarılı bağımsız bir parfümevi. Bu bağımsızlıkları sayesinde belki de piyasaya farklı işler çıkarabilmekte. Benim de her parfümünü gözü kapalı olarak aldığım ve favori parfüm markam diyebilirim. Bugün size anlatmaya çalışacağım koku Ormonde Jayne Rose Gold olacak.

o.42074.jpg

Parfümü tenime sıktığım an açılışı acı ve bol sulu bir bergamot ile yapıyor. Acımsı bergamota biraz buruk adaçayı da ekleniyor. Adaçayı biraz evinizde tütsü maksatlı yaktığınız adaçayını anımsatıyor. Oldukça isli ve dumansı. Ben laden reçinesini de açılışta biraz aldım. Bu arada iyi kullanılan bir laden reçinesi gerçekten kokuyu başka boyutlara taşıyabiliyor. Hem riskli hem de etkili bir nota.

5 dakika süren hafif acımsı ferah bir açılışın ardından ferah kırmızı biberleri ile baş rolde olmasını beklediğiniz ancak oldukça utangaç kalan Taif gülleri hissedilmeye başlıyorlar.

o.48274.jpg
Untitled-1.jpg

Orta notalar geçerken yaptığım araştırmalarda Taif gülünün en önemli özelliğinin diğer güller gibi baskın bir kokusunun olmaması olduğu ortaya çıkıyor. Bu sebeple bu parfüme gül parfümü demek haksızlık ya da o yönde bir beklentiniz oluşuyorsa bu yazı sonrasında karşınızda bir gül parfümü olduğunu düşünmemekte fayda var.

Taif gülünün yapısı hissettiğim kadarıyla Türk güllerine benzemekte. Kadınsı bir tarafa göz kırptığını söyleyebilirim. Ancak karakter olarak bu gül kokusu bir gelip bir giden sıcak yaz akşamlarında esen hafif ılık meltemler gibi bir his yaratmakta.

el-hada-18085.jpg

Taif gülü bir kokup bir geri çekilirken bu sırada derinlerden adaçayının o dumansı buruk kokusu kırmızı biber ve sandal ağacının o yumuşak kremsi yapısı ile birlikte kokuya hem derinlik kazandırıyor hem de uniseks bir karaktere büründürüyor. Kokuda öd bulunduğu açıklanmış ama hissedilen bir öd pek yok. Bu tarzı aynı markanın bir başka kokusu olan Nawab Of Oudh'da da yaşamıştım.

Koku ilerleyen saatlerde dip notalara geçerken Taif gülleri biraz daha cesaretlenmeye başlıyor ve tende daha belirginleşiyorlar. Adaçayı burada benim kanımca verilen temayı gölgelemiş. Canlı ve renkli bir gül parfümü beklerken adaçayının kasvetli havasında giden bir parfüm hissi yaşatıyor. Neyse ki dip notalarda basite kaçılmamış. Dip notalarda bana Sindirella'nın yardımına koşan peri sayesinde esas kızın baloya katılmasını anımsattı.

Dip notalarda güllerimiz daha belirgin. Kırmızı biber de bu güzel güllere bir kavalye gibi eşlik etmekte. Amber çiçeği (Musk Mallow) kokuyu hem biraz ekşileştirmekte hem de tatlılaştırmakta. Kuşburnunu andıran bir hissiyatı bulunuyor. Dip notalar daha tatlı halde iken koku yavaşça saatin 12'ye yaklaşıyor oluşuyla tenden ayrılıyor.

Koku biraz markanın iki kokusu olan Nawab of Oudh ve Black Gold'dan ilham almış gibi geldi bana. Ama ikisinin karışımı da diyemem. Ufak nüanslar bu kokuları da bana andırdı. Geza Schoen iyi bir işe imza atmış ama çok farklılık barındıran bir koku da diyemem.

Koku genel olarak benim tarzıma göre uniseks ancak buram buram deri ve boğucu koku kullanan "maskülen abiler" bu kokuyu kadın kullanımına daha uygun bulacaktır. Ben kendi adıma çok beğendim ve naif yapısı ile beni kazandı diyebilirim. Tende kalıcılığı 12 saat giysi de ise daha uzun süreleri bulabiliyor. Farkedilirliği ilk 3-4 saat baya baya iyiyken sonrasında yavaşça tene yaklaşıyor.

Puanlamama geçersek;

Koku Güzelliği: 9
Kalıcılık: 9
Farkedilirlik: 8
Fiyat/Performans: 7

GENEL PUAN: 8,25

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Eline sağlık Azzura hocam.. Devamını diliyoruz Kürşat kardeşim. Anlatımın maşallah güzel, Edebiyatın 9-10 du galiba :) :D ..

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Teşekkürler Kürşat kardeşim, elimdeki Rose gold u bir kez daha kuyllandım. Dediklerine şapka çıkarıyorum tekrar. ISO E Super beni rahatsız etti kısmen ve sanki sentetik gül esansı kullanılmış hissiyatı da veriyor İSO e super veya doğal gül yağı yanında da sentetik gül kullanılmış olabilir. Diğer aromatik koku notaları dediğin gibi Kürşat hocam kullanılmış olabilir evet İSO e super e eşlik ederek, benzeyerek kısmen. Pempe biber çok belli değil.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Aynı parfümevinin taif parfümü ile Penhaligon Halfeti çok merak ettiğim iki parfüm.deneyen varsa yorumlarını okumak isterdim
Aslında Türk gülü daha güzelmiş. Taif gülü aslında isimi oaln bir parfüm ama gene güzeldir. Taif gülü çok talebi olan az parfüm bu yüzden yüksek fiyatlarda diye biliyorum. @Premiumperfume hocam bilgilidir bu konuda. Taif gülü daha zayıf Türk gülüne diye biliyorum.

Penhaligon ise sabıkalı bir firma. Brut benzeri diye çıkan parfümü Penhaligon Sartorial metalik ve benim için çok kötü bir Brut takldi idi. Brut madalyon un yanından geçemez. Penhaligon Halfeti'de o kadar kullanılacak Halfeti gülü yetiştirildiğini düşünmüyorum. Ben de denemek istiyorum ama mesafeliyim dediğim gibi :)

Son düzenleme: