Oud (Ud, Oudh, Öd) ve Parfümleri

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Bana göre parfüm dünyasının en gizemli, derin, ruhani notası desem acaba abartmış olurmuyum! Kaliteli ve saf formda tecrübe eden arkadaşlar varsa bilirler! tene sürüldüğünde saat saat karakteri değişir! önce sert bir nüasla start veren koku ardından tarifsiz hafif baharat karamelimsi ve derin ahşap buğulu kendini gizlercesine sisli bir bir moda geçer.. Genellikle taban notalarda kullanılır Asya ve uzakdoğu ülkelerinde çeşitli türlerde ağaçları bulunur, 1 gramı 5 $ ile 600 $ arasında alıcı bulur ağaç yaşı ve ne kadar enfekte oluşu & distile yöntemi ve süresi ile kalite arasında bağ vardır dünyanın en pahalı notaları arasında kabul edilmiştir.. Oudh konusunda sayfalarca yazılabilir elimden geldiğince kısa ve öz olarak özetlemek istedim
20170908_1357871949.jpg

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Bana göre parfüm dünyasının en gizemli, derin, ruhani notası desem acaba abartmış olurmuyum! Kaliteli ve saf formda tecrübe eden arkadaşlar varsa bilirler! tene sürüldüğünde saat saat karakteri değişir! önce sert bir nüasla start veren koku ardından tarifsiz hafif baharat karamelimsi ve derin ahşap buğulu kendini gizlercesine sisli bir bir moda geçer.. Genellikle taban notalarda kullanılır Asya ve uzakdoğu ülkelerinde çeşitli türlerde ağaçları bulunur, 1 gramı 5 $ ile 600 $ arasında alıcı bulur ağaç yaşı ve ne kadar enfekte oluşu & distile yöntemi ve süresi ile kalite arasında bağ vardır dünyanın en pahalı notaları arasında kabul edilmiştir.. Oudh konusunda sayfalarca yazılabilir elimden geldiğince kısa ve öz olarak özetlemek istedim Ekli dosyayı görüntüle 5
Maşallah :).. Ud-u Hindi yahi Hint ağacı da geleneksel isimlerinden. Çok pahalı olup komboçya yeşil udunu da gördüm.

3 ml mi 20bin tl olan 20-25 yıllık küfebirakilmis uddan yapılmış yaglarda var ud yağı olarak. Bence bu fiyatlara almaya gerek yok. 12 yıllık daha uyguna bulunabilir. 25 yıllığın pahalı olma sebebi, sanırım küfün mantarın hindi odunu iyice yemesi ve ud eterik yağının kaybolması. Sonuç böyle olunca pahalı oluyor doğal olarak. Yoksa ben 12 yıllık udu bile gereksiz görebiliyorum..

Ud u bukadar sevecegimi düşünmüyordum tanışana kadar. Kanaatim parfumlerde ayrı bir güzel duruyor. Vertus Vanilla Oud da mesela beni mest ediyor ha doğal mı kullanılmış derseniz bence doğal. Tabi maalesef Vertus Vanilla Oud'un sentetik udlu parfümleri de var. Sanırım Bond no9 başarısını taklit etmişler ama keşke yapmasalarmış.. Tekrar şans vereyim bakalım..

Arap parfumlerinin yüzde 80-90 'ında ud var deniyor. Bu konu ile ilgili video bulursam yayınlarim umarım..

Son düzenleme:

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Maşallah :).. Ud-u Hindi yahi Hint ağacı da geleneksel isimlerinden. Çok pahalı olup komboçya yeşil udunu da gördüm.

3 ml mi 20bin tl olan 20-25 yıllık küfebirakilmis uddan yapılmış yaglarda var ud yağı olarak. Bence bu fiyatlara almaya gerek yok. 12 yıllık daha uyguna bulunabilir. 25 yıllığın pahalı olma sebebi, sanırım küfün mantarın hindi odunu iyice yemesi ve ud eterik yağının kaybolması. Sonuç böyle olunca pahalı oluyor doğal olarak. Yoksa ben 12 yıllık udu bile gereksiz görebiliyorum..

Ud u bukadar sevecegimi düşünmüyordum tanışana kadar. Kanaatim parfumlerde ayrı bir güzel duruyor. Vertus Vanilla Oud da mesela beni mest ediyor ha doğal mı kullanılmış derseniz bence doğal. Tabi maalesef Vertus Vanilla Oud'un sentetik udlu parfümleri de var. Sanırım Bond no9 başarısını taklit etmişler ama keşke yapmasalarmış.. Tekrar şans vereyim bakalım..

Arap parfumlerinin yüzde 80-90 'ında ud var deniyor. Bu konu ile ilgili video bulursam yayınlarim umarım..

Fragrantica da Kamboçya oudh diğer oudh notalarından ayrı olarak yorumlanır karakteri diğer oudh lara göre farklılık gösterir

https://www.fragrantica.com/notes/Cambodian-Oud-762.html

Debussy

TürkParfüm Üyesi
Ud'lar gerçekten birbirinden çok farklı karaktere sahip, sentetik olanlar tektip ama doğal olanları baya karakteristik. Ud sevmiyorum pek doğru laf olmaz bu nedenle, çok çeşit ud var: Hayvansal gibi sert olanı da var pürüzsüz tatlımsı olanlar da var.

Yazı için teşekkürler, Feel Oud videolarını bir ara ben de izliyordum :).

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Ud'lar gerçekten birbirinden çok farklı karaktere sahip, sentetik olanlar tektip ama doğal olanları baya karakteristik. Ud sevmiyorum pek doğru laf olmaz bu nedenle, çok çeşit ud var: Hayvansal gibi sert olanı da var pürüzsüz tatlımsı olanlar da var.

Yazı için teşekkürler, Feel Oud videolarını bir ara ben de izliyordum :).
Kesinlikle kardeşim.. Yöreye ve ağaç cinsine akabinde distile prosedürüne göre oudh lar farklılık gösteriyor Malezya oudhları biraz soft Kamboçya oudh biraz daha sert hindustan oudh biraz daha Animalic vs.... Sentetik oud ta bunu bulmak imkansız ancak oudh sevmeyen arkadaşların bile onlara hitap eden doğal oud ların varlığı olduğunu bilmesini isterim

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi

Sabri Musa iyi zengin de diğerleri o kadar çok miktarda Ud yağı çıkaramadı :)..

Gül suyu oluyor acaba Ud suyu da kıymetli mi? Nerelerde kullanılıyor acaba. Hz.Muhammed Allah resulunün bademciği Ud ile tedavi edin Hadis i Şerifi Meşhurdur, eğer doğru ise..

Ben ud suyu içtim. Su içinde kendi kendine de dem veriyor kurumuş ud ama kaynamış suda az beklemesi iyi olur veya en son bir kaynatılsa. Çünkü küf var ve toprak falan da olabilir.. Acı bir tadı yok öyle, güzel gibi :)..

Diğer videolar daha kıymetli ud yağları videodakiler diye biliyorum..

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Sabri Musa iyi zengin de diğerleri o kadar çok miktarda Ud yağı çıkaramadı :)..

Gül suyu oluyor acaba Ud suyu da kıymetli mi? Nerelerde kullanılıyor acaba. Hz.Muhammed Allah resulunün bademciği Ud ile tedavi edin Hadis i Şerifi Meşhurdur, eğer doğru ise..

Ben ud suyu içtim. Su içinde kendi kendine de dem veriyor kurumuş ud ama kaynamış suda az beklemesi iyi olur veya en son bir kaynatılsa. Çünkü küf var ve toprak falan da olabilir.. Acı bir tadı yok öyle, güzel gibi :)..

Diğer videolar daha kıymetli ud yağları videodakiler diye biliyorum..
Evet Baykal bet oudh sağlık yönünden faydaları var virüs ve bakteri öldürücü özelliği de var

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Şu güzelliği sizle paylaşmak istedim arkadaşlar.. Oud severler bayram etsin. Ben sıvının şeklini görünce bile hoşlandım, heyacanlandım :) . 45 yıllık ddoğal endüstri şeklinde üretilmemiş ud yağı. Üstlere de koyabilirim mesaja. Üst boşluktaki cam kısımdaki renk kendi ud rengidir bence. O kısıma bulaşmış ve hepsi daha aşağı inmeden resimi çekilmiş olabilir..

20190306_120603.jpg

Botanic :Aquilaria Subintegra :
Anavatanı : güney Kamboçya
Agaç yaşı : 45 wild (endüstriyel değildir)
Karakter : açılışı sert derin, karanlık , tozlu kuru karamelize ağaçsı, yoğun ,alttonları: nemli ve animalic kadife gibi pürüzsüz soft , puslu, dolgun rafine çok kalıcı Kamboçyanın en nadide ve değerli Aquilaria Subintegra ağacının vahşi exclusive serisi (A5 series) koku katmanlar arasında oldukça güzel karmaşık olmayan nüaslar. Ağacın Doğal enfekte süreci ile 'hızlandırıcı serumlar kullanılmadan' tamamen %100 SAF KATKISIZ DOĞAL olarak limitli olarak harika bir deneyim için 0,5 60$ ml ve 1ml 100$ olarak stoklarda

Distillation : özel buhar exclusive geleneksel yöntemler ile ÇİFT distile

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Şu güzelliği sizle paylaşmak istedim arkadaşlar.. Oud severler bayram etsin. Ben sıvının şeklini görünce bile hoşlandım, heyacanlandım :) . 45 yıllık ddoğal endüstri şeklinde üretilmemiş ud yağı. Üstlere de koyabilirim mesaja. Üst boşluktaki cam kısımdaki renk kendi ud rengidir bence. O kısıma bulaşmış ve hepsi daha aşağı inmeden resimi çekilmiş olabilir..

Ekli dosyayı görüntüle 2511

Botanic :Aquilaria Subintegra :
Anavatanı : güney Kamboçya
Agaç yaşı : 45 wild (endüstriyel değildir)
Karakter : açılışı sert derin, karanlık , tozlu kuru karamelize ağaçsı, yoğun ,alttonları: nemli ve animalic kadife gibi pürüzsüz soft , puslu, dolgun rafine çok kalıcı Kamboçyanın en nadide ve değerli Aquilaria Subintegra ağacının vahşi exclusive serisi (A5 series) koku katmanlar arasında oldukça güzel karmaşık olmayan nüaslar. Ağacın Doğal enfekte süreci ile 'hızlandırıcı serumlar kullanılmadan' tamamen %100 SAF KATKISIZ DOĞAL olarak limitli olarak harika bir deneyim için 0,5 60$ ml ve 1ml 100$ olarak stoklarda

Distillation : özel buhar exclusive geleneksel yöntemler ile ÇİFT distile
Teşekkür ederim