Parfüm Sevdasına Nasıl Başladınız?

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
fragrantica com fragranticacom 46222 adet parfume perfume türkçe.jpg
fragrantica com fragranticacom 46222 adet parfume perfume.jpg

''Parfüm Sevdasına, Parfüm Hobisine, Parfüm Karadeliğine Nasıl Başladınız, Büyüttünüz?'' şeklinde de olabilir başlık :D.. Harbiden bir karadelik bu parfüm denemek sevdası, Fragrantica.com'da 45 bin civarında parfüm düşünülünce ki onların bir kısmı kalkmıştır gerçi piyasadan.. Üstte resimde görüyorsunuz sağda 46222 adet parfüm yazıyor işte onlar mevcut parfüm modelleri ve bilinen, Fragrantica.com 'da yer alan yani daha çok.. Tabi kimi parfümler artık üretilmiyor o sayı içerisinde ama gene de yüksek sayıdadır, hele var olan Vintage parfümlerle beraber..

Ben önce kitaplar, islami kitaplar okuyordum gençken de, daha gençken :D hatta 10 yaşlarımda. Misk'i, Misk-i Amber'i çok duydum, okudum ve bir gün babamdan istedim.. Kağıda isimlerini yazdım.. İlk parfüm bekleyişim öyle olmuştur ki zevklidir, heyacanlıdır :).. O zamanlar alkolle namaz olur mu diyen bir akrabam yüzünden Alkollü parfüme sıcak bakmıyordum o yaşlar ki şu anki bilgime göre yanlışmış tabi inana da saygımız var da zorlamaya inanan insanlar da var maalesef.. Bu arada amcamdan bir yağ koklamış ve hoşuma gitmişti ama sentetik idi. O koku da hafızamdadır.. Bu, çocukken amcamdan gördüğüm kokuda parfüm, koku hobisine başlamada sebeplerden olabilir.

Babam Brut33 getirdi ve sanırsam 50 ml'lik plastik şişe idi. Kokusunu çok sevdim ama tavrım biraz sert olmuştu maalesef o dönem, pişmanım.. Benim dediğimi bulamamıştır babam veya pahalı idi bilemiyorum. O zamanlar memur maaşı zor idi ve şimdi de zordur. Rahmetli inşallah, Kayahan şarkıcımızın dediği gibi ''Annem ve babam ay sonları civarları nedense yumurta falan yemez rahatsısız der ve bize yedirirlerdi ve her ne hikmetse ay başları civarı yerlerdi ne olduysa'' gibi bir söz olayı gibi.

Ben gene hafiften anneme o yağları istiyorum diye söyledim ve sonra şişenin belli oranı dolu belki 2-3 ml Gül Yağı ve bir koku daha geldi. Belki babam hacıyağı kuvvetlidir gence gitmez diye de almamış olabilir önce.. Diğer koku zambak olabilir şu an aklımda tam değil ama o özellikte idi galiba, biri kırmızımsı idi kızıl gibi koyu biraz ama gene saydamsı.. O gül yağı hala burnumda, aklımda kokusu.. Çocukluk işte şimdi olsa zorlamam, zorlamazdım..

Aradan zaman geçti çok sentetik kokularla haşır neşir oldum kimiyle. Sonra parfüm almak için blogları, forumları okumaya başladım.. İşte parfüm merakım böylece artmış oldu dahada. Belki parfüm yorumları olan siteleri okumasam belli başlı kokuları deneyip oturacaktım oturduğum yere :D.. İstanbul'da açılan Niş parfümlerin mağazalarının da tanıtımında çok rolü olduğunu düşünüyorum, parfümle ilgili sitelerin.. Sitemizin de diyeyim:D..
Saklı Notalar..: Parfüm önerileri : http://saklinotalar.blogspot.com.tr/p/parfum-onerileri.html

http://www.parfummeraki.com/

gibi siteleri daha doğrusu parfüm bloglarını okumaya başlamıştım..

Raşit Aydın özellikle aynı kokuları algıladığımız bir kişi ve böyle ustalar var Maşallah.. @ustad, @Debussy, @Mehmet, @Premiumperfume Mutlu hocamıza da sevgiler göndereyim :).. Daha var tabi yararlandığım kişiler hepsini saymayayım.. Forumda herkesin bilgisi ayrı önem taşır, hepinize teşekkürler.. Şu an özellikle kısmen eski dönemi anlatayım..

Raşit Aydın'ın forumu Parfum Merakı Forumu'nu çok okumuşumdur.. Yahu bu konuyu 5 dakikada bitiririm diyordum, konu konuyu açıyor ama ana konu anlatıyorum hala ki farklı konular anlatmış olsaydım da dozunda güzeldir :)..

http://www.parfumtutkusu.com/forum/ 'da aslında ilk açılan forummuş direkt parfümle ilgili olarak diye biliyorum. O dönemler karşıma çıkmamıştı.. Sonra biliyorsunuz daha çok parfüm forumu, parfüm bloğu açıldı, açılmış olabilir ve o parfüm forumlarından biri biziz Maşallah :D :)..

Parfümü, parfüm bloglarından, sitelerinden bulabilirsem okuyordum o eski dönem..
http://kokudefteri.blogspot.com.tr/2011/09/gaultier2.html mesela. Bu parfüm için yabancı siteleri de bulmuştum. http://Fragrantica.com , http://basenotes.net gibi yerlerden. Ama kimi yorumlar bu yabancı sitelerde fanlar tarafından yazıldığını düşünüyorum. Neyse daha link vermeyeyim :), diğer platformlara da teşekkürler.. Sonra da parfüm merakı forumunda ayrıca okuyordum kişilerden o parfümle ilgili yorumları. Çok zevkliydi..

Kimi zaman yorumlardan yanıldım kimi zaman haklı çıktılar..

Sonra üye oldum o parfüm forumlarından birine ki parfüm merakı forumu idi ve ilk parfüm tanıtım yorumum Jean Paul Gaultier Gaultier 2 idi :D.. Sonra maşallah çok yol katettik ki daha edeceğiz hayırlısıyla inşallah :)..

Uniseks Parfümler - Jean Paul Gaultier - Gaultier2 - Parfüm Merakı ...

http://parfum-merak-forumu.14068.n7.nabble.com/Jean-Paul-Gaultier-Gaultier2-td30847.html

blueskies 'de saygı duyulan bir kişilik ve ben de seviyorum kendisini tanıdığım kadarı ile.. Sonra tabi pek çok kişi var, arkadaş var.. Ben öncekileri belirttim, önceden tanıdığım kişilerden az örnekler verdim..

Anılar geldi ya bu yazımda da çocukluktan bugüne.. Bugün varız belki yarın yokuz bu kalp kırmaklar niye... Yo öylesine genel konuşuyorum..

Güzel hobiler, uğraşlar arkadaşlar, selametle :)..
 
Son düzenleme:
Üst