Parfümlerde Olumsuz Reformule Sebepleri

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
ifra amblem perfume amblem parfüm kuruluş.jpg
Mesela Christian Dior çok kaliteli Ucuza Niş kalitesinde parfümler çıkarıyor hatta çoğu niş parfümü geçen kalitede parfümler. Aynen dior bunu çok yapıyor ama şu reformuleleri yapmasa o zaman olacak ama yaptığını rezil edebiliyor. Doğal ürün mü azdır, talep mi çoktur bilmiyorum. Belki bu yüzden yapıyor ününü kullanıp, içerik fiyatını düşürüp daha doğrusu az bulunuyorsa içerik seyreltip veya başka bol bulunan ama kötü olan ürün koyup, çok satış planlamak..

IFRA denen ve bu marka ile anlaşma yapmayanların Batıda çoğu parfüm satışı yapılan yerlerde satılmayacağı gerçeği var.. Bu parfüm şirketleri için ne kadar bir engel bilmiyorum aam Dior gibi ünlü bir parfüm şirketi bence İfra'nın bu kozunu sollayabilir düşüncesindeyim. Zaten Parfümsever arkadaşalrımız, hocalarımız Dior'un çoğu reformulesinde Ifra'yı bahane edip olumsuz reformuleler yaptığından bahsediyor ve diğer çoğu parfümevlerininde..

ASAQ'ın Avrupada bu yüzden kimi ürünlerini üretmediği ve Afrika gibi yerlerde üretim yaptığı da söylenmekte. bilgisi olan arkadaşları, hocalarımızı bekleriz lütfen :).. Yani demek Batıda satılaamdığı gibi belki üretim de yapılamıyor kimi doğal ürünler. Mesela Amber(Balina amberi, Ambergris), Geyik miski, Civet miski yasak olabilir seri üretim parfümlerde. civet miski için esneklik olabilir tam bilmiyorum ama diğer ikisi çok zormuş ve özel izinle üretiliyormuş. Bülent @ustad . @Debussy hocaalr hemen aklıma geeln üzmanlar bu konuda, bilgilerini bekleriz lütfen :). Daha başka arkadaşlardan da tabi şimdi tek tek isim saymayayım :D..

Bazen sentetik madde oranı da kota olabiliyor ama bu bir tek iso E super maddesi için yapıldı biliyorum.
Iso E Super ve Parfümleri

Kimi reformuleler haklı sebepten oluyor ama geen de o parfümü sevenlerin hoşuna gitmiyor. MEsela meşeyosunlu bir parfüm alanında liderken yüksek fiyatlar koyuyor etiketine. Ama başka bir marka aynı ürünün kısmen benzerini ucuza satınca müşteri kayması oluşuyor ucuz ürüne doğru. MEsela bir örnek vereyim bence, Guerlain Derby Kartal şişe ile Antonio Puig Quorum. Antonio Puig Quorum öyle kaliteli bir deri meşeyosunu parfümü ki Derby'yi sarsar ama ha Derby daha kompleks, daha çok içeriğe sahip parfüm sevenler için bir kral.. Saygımız var :).. Vintage derby'lerin bozulma oranları yüksek bunu da belirtelim..

Benim en hoşuma gitmediğim olumsuz reformule ise Yves Saint Laurent Kouros for men.. İçinde misk ve civet miski olduğu için reformule oldu sanırım ve kötü oldu. Fakat son sürüm YSL Kouros denedim ve sevdim. Elbette ilk çıkan Kouros bir başkadır, cenent kokulu ve yoğun, muazzam..

Kimi zaman olumlu reformulelerde oluyor, mesela Armani Code for Women for women. Eski şişe oldukça sentetik iken yeni çiçek desensiz şişe oldukça güzelmiş. Konusunda yazalım. @elle61 hocam sayesinde bunu öğrenmiştik, teşekkürler tekrar kendilerine hanım hocam :)..

Bir de bir olay var parfüm fiyatları giderek artıyor. Türkiye'de tamam dolar, dözviz artıyor, bunun bir katkısı var ama dünyada'da enflasyon üstü bir artış gözlemleniyor kaliteli, doğal parfümlerde. arz ve talep artışı bilirsiniz ve bilinen bir gerçek de var parfüme ilgi ve talep dünyada artıyor. Sanırım olay bu. PArfüm şirketleri de yukarıda dediğim gibi satışları daha da arttırmak için reformule yapıyorlar. bir başka yöntemde ucuz bol bulunan ürünlerden, ''fiyatı ucuz, bol bulunan koku notlarından'' sevilen, alınmak istenen parfümler yaratmak.. Bunlardan biri Givenchy Pi ama daha ucuz maliyetlisi Armani Acqua Di Gio..

İyi forumlar, kokular, günler, selametle :)..
 
Üst