Parfüm yapımı

Öğreniyorum

TürkParfüm Üyesi
Profesyonel parfüm yapmak istiyorum birkaç denemede bulundum istediğim gibi gelmedi araştırmama rağmen net ve şeffaf bir tarif bulamadım
Hazır parfüm esansı ile malzeme yüzdelerini bilmiyorum
Mesela 50ml bir parfüm yapmak için nekadar esans ve nekadar alkol kullanmalıyım saf suyu nekadar eklemeliyim ne zaman eklemeliyim sabitleyici olarak gliserin mi veya bunun için daha iyi bir madde varmı yardımcı olun lütfen

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Profesyonel parfüm yapmak istiyorum birkaç denemede bulundum istediğim gibi gelmedi araştırmama rağmen net ve şeffaf bir tarif bulamadım
Hazır parfüm esansı ile malzeme yüzdelerini bilmiyorum
Mesela 50ml bir parfüm yapmak için nekadar esans ve nekadar alkol kullanmalıyım saf suyu nekadar eklemeliyim ne zaman eklemeliyim sabitleyici olarak gliserin mi veya bunun için daha iyi bir madde varmı yardımcı olun lütfen
Selam, foruma hoşgeldiniz.

Hocam mesajınızı daha önce gördüm de akıl makul kalmadı, deprem acıları falan da Allah sabır versin, vefat edenlere de Allah rahmet eylesin inşallah mekanları cennet olsun.

Hocam esans şirketleri var, bunlar çoğu doldurma firmalarının esanslarını, parfümlerin kendileri yapıp veriyor ve kilo olarak alınırsa daha ucuza gelir de tam bilgim de yok. Gülçiçek mesela bu şirketlerden. Bu kişilerle, firmalarla bilgi alırsanız lütfen buraya da yazın.

Netten alıntı:"

1676841848868.png
https://www.esans.com.tr
Şelale Kimya - Anasayfa

Dünyanın önde gelen esans üreticilerinden MG Gülçiçek Uçanyağlar üretimi olan parfüm esansları da, orijinal ambalajında ve stoktan
"

Bunun dışında kimya forumları var ve çok teknik bilgiler de var da derya-i deniz, içinde bulursunuz inşallah Allah'tan hayırlısı.

Bunun dışında en güzel yöntem hazır bilgi edinseniz de deneme yanılma yöntemi.

Denemelerinde çok heba etmemek için koku malzemelerini küçük ml oranlarında yapmanızı tavsiye ederim. Bir de labaratuvarlarda kullanılan küçük ml'lerde sıvı çeken, ucunda değişebilir pipeti olan el aletleri var basmalı falan.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Sizden de bir tarif almayı isterim fikir olarak
Bunu deneye yanıtla yapmalısınız öncelikle ben ne desem de.

Bu arada tekrar özür dilerim geç yazıyorum. Hem bir sevgili adayım var (Askerden sonra tanıdığım esmer saçlı Ziraat Fakültesi dışı Sevdiğim bir abime beni soran öğrenci üniversite) aklım onla da doluydu ki hep doluydu onla, Allah bilir Elhamdulillah hayırlısı Allah'tan. Dolu derken şikayetim yok sonsuza kadar onla çıksam da aklımda da şu sıralar ne yapayım bu aklımda.

Bir kere kullandığınız k myoku yağlarının doğal ise gerçekten doğal olduğundan emin olmalısınız. Çünkü karışımlar alkolde bozuk çözünür. Dipte tortu birikir ki bu doğal yağda da olur da bozuk doğal yağda çok olur. Ben fabrikadan aldım parekende birinden ve fabrika ile Dr konuştum sertifikası vardı yağın ama sahte idi, tam doğal yağ değildi. Bir de uçamayan ayçiçeği yağı falan sabit yağ da karıştıran var ve alkolde bir yerde toplanır. Kağıda sürdüğünüzde yağ belli olur veya geniş bir kaba dökerseniz uçmaz hepsi doğal olarak sabit yağ olduğu için.

Sentetik yağ kullanacaksanız tabi o da kaliteli bulmalısınız.

Alkol zaten yapısı gereği suludur yüzde 4-6 oranlarında saf alkol bile. Bu arada denatüre alkol parfümde hiç sevmiyorum. Ben doğal aşığıyım.

Kimi yağlar alkolde çözülmez bunun için sentetik kimyasal kullanılır ve bu konuda forumumuzda konu var

Kimya çok güzel bir bilim dalı. Aslında önce sentetik kimyasal bulunup bunun doğada doğalı organik veya inorganik bulunmalı görüşündeyim insanda kullanılacaksa. Bedenimiz iç ve dış hele de çok iç kısımlar sentetiği reddediyor. Sentetik nedir hangi sentetikler doğala yakın ayrı bir uzun konu..

Parfüme fionize su katımı kanımca tahmini alkolün şiddetini ve belki de çözünmeyi arttırmak için. Bu konuda inşallah arkadaşlar yardımcı olur. Onlara yazarım inşallah.

Yazılarınızı, sorularınızı yazmaya devam lütfen. Geç olsun güç olmasın 😅😅 . İyi günler