Royal Oud Creed for women and men - 2011

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Royal Oud Creed for women and men commercial poster afiş reklam 4oz i k.jpg
Royal Oud Creed for women and men / kadın ve erkek için - 2011

Resimdeki yazı ve çevirisi : ''

Creed just in time for your holidays wish list, we are proud to present our most majestic scent - Royal Oud - now offered in a 4 ounce bottle, sureto be fit for a king (or a queen).

Creed tatil listeniz için tam zamanında, en görkemli kokumuzu Royal Oud'u sunmaktan gurur duyuyoruz - şimdi bir kral (veya bir kraliçe) için uygun olmak üzere 4 onsluk bir şişede sunuyoruz. ''

Başlarında greyfurt turunçgili de var ama açıklanan içerik Limon. Otsu kokular parfüme eşlik ediyor. Tende de uzun süre kokuyor bu kokular parfümün ömrüne oranla. Açıklanan içerikte otlar olarak ''Kasnı otu sakızı'', ''Melek Otu'' var. Limon ile Kasnı otu sakızı birleşimi Greyfurt efekti de veriyor olabilir altta da yazdım.. Kerestemsi bir koku geliyor sonra parfüm Montabacco Nawab of Oudh tarzı bir ud kokusuna dönüşüyor kıyafette, yani incemsi tatlılık ve ud ve diğer kokular. Sedir kokusu, az sandal odunu da kokuyor parfüm ve bu kısım biliyorsunuz İso E super sentetik kokusu içeriklerinden ama parfümde kullanılmadığını umuyorum. Ve gene ince ve belki ince iso E super'in incelttiği oud(öd, ud, ud-u hindi) var parfümde.. Pempebiberimsi karabiber kokusu evet var kısmen. Parfümün bir kısmının, Nawab of Oudh 'un belli bir bölümüne benzedi diye bu parfümde de ''iso E supper'' kesin var demek değil tabi.

Iso E Super kullanılmamış olabilir. Öyle umarım şahsen :).. Ek veya tamamen doğal Sedir bence var.. Parfümün sılajı çok önlerde değil o kadar. Parfümü incelten kullanılan otlar da olabilir. Şahsen Creed'in ''iso E Super'' kullanması bence tam bir delilik olurdu. Gerçi Creed Original Sandal parfümünde ben doğal Sandal hissedememiştim çok. Ve dünyada sentetik akıma oldukça kayış var, niş markalarda bile.. Parfüm satın alırken iyice araştırmak lazım artık özellikle.. Dediğim gibi tenimde parfüm başları oldukça doğal ve ilerilerde Nawab of Oudh 'a benziyor. Bu arada tenin sentetik molekülleri bozuma uğratma, yok etme özelliği de unutulmamalı.. Zaten kokular çokyoğun kullanılmamış, şahsi fikirim bu parfümün doğal içerikli olduğu koku notaları açısından ama hani fena da değil..

Lübnan Sediri denen ve aslında Türkiye Anadolu'ya Toros Dağları Anayurdu olan Sedir kokusu çok hoştır. Tatlı benzoin tarzıdır karamelize ferah.. Creed Royal Oud parfümünün sevilmesinde bence başrolde Sedir var. Ud ve tatlılık birleşimi zaten çok gizemli bir olay. Ben yoğun gül ile Ud birleşimi gene denemek isterim ama bu tarz diğer çok doğal Tatlı kokularla Ud birleşimi daha çok seviyorum.. Yalın ud ise çok farklı karakterlerde olabiliyor. Kimi reçineli, baharatlı kimi hayvansı olabiliyor..

Creed Royal Oud parfümünde ''Tonkin Misk'i'' kullanıldığı söylenmiş. Tonkin bölgesinde de Misk Geyiği var ve sanırım o yöre miski denmiş istenmiş olabilir veya yeni bir senteitk misk çeşidi de olabilir. Zaten maalesef çoğu Niche(Niş) markası doğal geyik miski kullanamıyordur. Pasha markasının bile özel izin aldığı ve sonraki üreteimler için izizn alamadığı söyleniyor..

Parfüm uniseks mi derseniz bence tam değil hele o kimi otlar tam erkeksi yapıyor parfümü.. Pempebiber de erkeksi kullanılmış ama ilerileri uniseks duruyor. Bir bayan kullansa çok sırıtmayabilir.. Uniseks denmesi aslında kimi parfüm için ticari amaçlı artık. Fazladan bir kategori açılmış oluyor tam uniseks olmasa bile parfüm bu yapılabiliyor.. Ha tam erkek kokusu ve tam kadın kokuları için bu yapılmayabilir tabiki, yapılmıyor genelde..

Tonkin Geyik Miski için netten alıntı : ''

çin ü maçin taraflarında, tibet ve moğolistan ’ın tonkin dağları eteklerinde misk geyiği denilen ve 68 cm boyunda olan bir hayvan yaşar. bu hayvana geyik denmesine karşılık daha çok boynuzsuz bir dağ keçisi görünümündedir. işte bu misk geyiğinin erkeği eş bulabilmek için karın derisinin hemen altında ve yumruk büyüklüğünde ter bezleri gibi bir bez yaratılmış olup, işte bu organ, siyaha yakın renkli bir salgı salgılamakta ve kokuların şahı ve padişahı misk işte bu salgıdan imal edilmektedir. ''

Creed Royal Oud bence parasını haketmeyen bir parfüm hem de oldukça. O kadar kötü de değil diyeyim. Anlatmaya devam edelim, artık karar sizin. Parfümü sevenler boş yere sevmiyor orası ayrı ama ben daha oudlu, yoğun parfüm beklerdim. Kuru Odunsu koku ise tartışılır ama ben Niche(Niş) olduğunu iddia eden bir parfüm modeline şahsen yakıştıramadım hele de açıklanmayınca resmi içerikte. Kendi sitelerinde odun açıklanmış ama Sandal Odunu ve Ud 'da bu Odun tanımına giriyor, genel bir tanım. Kuru odun severler de olabilir ama çok pahalı bir nota değil ve konacaksa 500 ml., 120 ml fiyatına olmalı en az bence :)..

Oud içeriği var ama pek çok ''Creed'' parfümü gibi sılajı zayıf parfümün dediğim gibi. Üstelik oud(Ud, Öd, Ud-u Hindi) ile beraber odunsu koku koymuşlar ve odun kokusu sevmeyenler için kötü bu. Açıklanan resmi içerikte bu odunu açıklamamışlar kuru odunsu koku olarak..

Parfüm başlangıcı Turunçgiller ile de açılıyor ve uzun süre gidiyor. Greyfurt tarzı tok ve acımsı bir turuçgildir, narenciyedir. Limon ile Pembebiber karışımı bana bu etkiyi vermiş olabilir hele de Kasnı Otu Sakızı da vermiş olabilir..

Çok daha ilerileri pudramsı tatlı kokuyor ve ud devam.

https://www.creedfragrances.co.uk/products/unisex-fragrances-for-him-for-her/royal-oud Creed parfümleri şirketinin sitesinden bu parfümün anlatımı : ''

Ahşap, deri, mermer ve altın. Bir İran sarayının bu lüks unsurları Kraliyet Oud mimarisinin arkasındaki ilham kaynağıdır. İpeksi sandal ağacı ve Leban sedirinin büyük bir melanjı, yemyeşil galbanum ve biber meleksi zenginliğinin pürüzsüz orman derinliğine götürür. Zengin ve görkemli taban, Asya'nın eski kültürleri tarafından çok değer verilen malzemelerin en nadir ve saygı gören değerli ud'unu ortaya çıkarmaktadır. Ruhsal arıtma ve zarafeti garanti eden bayan veya beyefendiye heybetli bir koku.

Wood, leather, marble, and gold. These luxurious elements of a Persian palace are the inspiration behind the architecture of Royal Oud. A grand melange of silky sandalwood and Lebanese cedar lead to the smooth woody depth of lush galbanum and peppery angelica. The opulent and majestic base reveals precious oud, one of the rarest and most revered of ingredients so greatly esteemed by ancient Asian cultures. An imposing fragrance for a lady or gentleman of spiritual refinement and assured elegance.''

Fragrantica.com içerik alıntısı : ''
Creed
, müşteriden aldığı birçok istek üzerine bir yanıt olarak ud parfümünü yarattı, ancak kokuyu evlerinin stiline uyarladılar. Ahşap, deri, mermer ve altın-Kraliyet İran sarayı unsurları-Fars ve Paris'in bu lüks karışımı esin kaynağı oldu.

Royal Oud , odunsu, aromatik yeşil ve baharatlı nüansların güzel bir kaleydoskopuna sahip şık ve sıcak bir fougere koku. Ud notası kompozisyonun ayrılmaz bir parçasıdır ve diğer notlarla dengeli denge rolü oynar.

Üst notalarda limon, pembe çilek ve bergamot bulunur. Orta notalarda sedir, galbanum ve melek kök oluşur. Temel notalar Regal Indian ud, sandal ağacı ve Tonkin miskleridir. Royal Oud 2011 yılında piyasaya sürüldü. Bu kokunun arkasındaki burun Olivier Creed Altıncı Nesildir .

Parfüm değerlendirmesi: 5 üzerinden 4,39 , 1420 oy
Creed Royal Oud
2011for women and men ''
Royal Oud Creed for women and men oud commercial reklam afiş poster tanıtım.jpg

Hatalar affola arkadaşlar, İyi kokular, forumlar, günler, selametle :)..

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Nawab of oudh ile benzer olmakla birlikte creed bana daha güzel geldi kullanılan öd daha hoşuma gitti ikisi arasında tercih sıralamam koku güzelliği açısından Royal Oud ancak performans açısından nawab derdim.

Meursault

TürkParfüm Üyesi
Çok pudramsı kokuyor bence. Koku güzel mi, ortalama. Genel beğenisi iyi olur diye tahmin ediyorum. Ben Oud yazan bir parfümden biraz daha öd kokusu beklerdim. Öd kullanmak zor, Creed riskten kaçmış. Şişeli fiyatına kesinlikle alınmaz. Flakon splitlerdeki 4-4.5 lira bandı yeterli bir fiyat. Kalıcılık/farkedilirliği zayıf oldu bende.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Yaktı beni Adana güneşinde. Kış ayı ama bahar havası var şu an Adana'da. Kasnı otu sakızı yani Galbanium bol bol tütsülü olmuş parfüm. İlerilerde evet Sedir tatlılığı hissediliyor ama sıkarken hava durumuna dikkat edin derim, tütsü yüzde 50 civarı en az ve başlarda daha yoğun tütsü.