Saç Dökülmesi Önlemek

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Saç dökülmesi önlemek için önce doğal bir şampuan veya sabun bulacaksınız. Kostik kullanılmamış olacak ki sentetik bir sabun bazı bu. Hiç bulamazsanız bari saf zeytinyağı ile yapılmış bir sabun bulacaksınız. Defne yağları mutlaka zeytinyağı ile karışım olmalı çünkü sert olması için şart sabun kalıbının. Eskiden yüzde 5 zeytinyağı konurdu yağ oranları içinde ama şimdi defne yağı pahalandığından oranlar yüzde 45-50 ye falan çıkmış.

Saçınız kabarıyorsa bu saçınızın döküleceği anlamına gelebilir. Saçınızı vıcık vıcık yağ yapmadan ellerinize döktüğünüz bir miktar yağ ile iyice saçınızda gezdirin. Bu dozajlamayı zamanla öğreneceksiniz. Çok sürdüğünüz zamanlar olabilir ama yatağa yastığa havlu veya başka fazladan örtü koymalısınız o zaman da veya saçı bağlamalısınız yatarken falan.

Saç dipleri zamanla zeytinyağına alışacaktır. İlk başlarda bence az sürerek başlayın çünkü zeytinyağı da saç derisini kavlatabilir çünkü zaten saç derisi çok müzdaripdir kepekden, egzamadan. İlerde de olmazsa az sürmeye devam edersiniz zeytinyağını. Zeytinyağı dışında başka yağları burada yazmıyorum. Bana jojoba yağı pek iyi gelmemişti onu da diyeyim. Çok da uzatmadım kestim jojoba yağını..

Saça misk falan sürümü Hz.Muhammed hadis i şerifi olarak ne anlama geliyor ben çözemedim. Bu yüzden eskiden misk alımı bile durdurmuştum sahte diye. Çünkü miski saça sürünce jöle gibi, biryantin gibi olacağını sanıyordum ama bu olmuyor. Tabi miskin katı misk gibi balmumlu falan olanları da var veya sabit yağ ile yapılmışları yani zeytinyağı gibi pek uçucu olmayanlar ile.. Yağ sürmek ama geçmiş zeytinyağı veya başka sabit yağ olarak. Misk belki üzerine koku amaçlı sürülüyordur arkadaşlar. Tabi bu konularla ilgilenenler için yazdım özellikle.. İlgilenmeyen kendi bilir :)..

Ben saçlara iyi bakılırsa dökülse bile çok geç döküleceği düşüncesindeyim. Hz.Muhammed saçı olan korusun derken bu anlamda yatıyor bence cümlede..

Kimine de kel yakışıyor çok takmayın kafayı. Bu arada ben saçları kazıtmıştım ve annem Allah herkese yakışanı veriyor deyip bana bakıp gülmüştü. Bana yakışmıyor hiç söyleyeyim kellik. İnşallah olmam :)..