Sandal Odunu(SandalWood) ve Parfümleri

7 Eyl 2017
355
632
93
#1
Uzaktan yakından parfümler ile haşır neşir olan arkadaşlar zaten bu konuya aşina... Bilindiği gibi sandal ağacı bir çok parfümlerde taban notalarda olmaz olmazlardan o derin ahşap karamelimsi sıcak & tatlı baharatı andıran eşsiz kokusuyla takdire şayan bir nota. Bir kaç Asia ve uzakdoğu ülkesinde yetişen bu ağaç yetiştiği yöreye göre nota karakteri değişiklik gösterebilir kalitesi içinde bulunan SANTALOL adı verilen bir madde ile bağlayıcıdır .. En önemlisi Hindistanın mysore bölgesinde yetişen içeriğinde yüksek santalol içeren (%90-94) yerlilerin ormanın ruhu adını verdiği mysore sandal ağacı yağı 'dır.. Geleneksel buhar distile yöntemi ile elde edilir ve çok değerlidir .. Aslında sadece sandal ağacı başlı başına bir parfüm için yeterli olup ruha nüfuz edici mistik bir koku da diyebiliriz kesinlikle favorim
20170907_281694319.jpg
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
8 Eyl 2017
2,246
4,630
113
#3
DSC_1397.JPG
DSC_1382.JPG
DSC_1321.JPG

Harika bir koku ama daha çok sevdiğim kokular da oldu. Vanilya, Sedir mesela çok sevdiğim kokulardan ama iyi bir kalite Sandal odunu da yarışır :D . Chanel Egoiste for men çok sevdiğim sandal odunu, vanilya parfümlerinden ve çok benzerleri yapıldı. Frederic Malle'nin Dries Van Noten par Frederic Malle - Frederic Malle - for women and men / kadınlar ve erkekler için - 2013 parfümü mesela. Costume National Scent Eau De PArfüm (Siyah şişe beyaz etiketli olan) modeli de Sandal odunlu ama gücünü çok sevemedim. Chanel Egoiste Vintage minyatür şişe var bende ve tarçın o kadar yoğun değil yeni batc, yeni versiyon gibi ve 2 fıs tüm gün sandal odunu kokuyorsunuz, harika :D:) . Konuları hocamlarız veya ben açarız inşallah :) . Resimlerle beraber yayınalavağım ben, tembellikten kurtulmak lazım :D .

Çay ağacı benzer Sandal odununa ilk bir saat ama sonra sandal odunu tatlı devam ederken gene aromatik kısmen. Çay ağacı ise aromatik devam ediyor gene. Sandal odunu odun kokusu var gibi yok gibi, değişik bir odun kokusu, kuru bir odun kokusu değil. Vanilya ile sedir karışımı bir koku Sandal odunu.

Arkadaşlar, hocalar, efendiler resimdeki Sandal odunu Myrose üst kalite Sandal odunu. Bu Sandal odunu çok pahalı olabiliyor ve bulması da zor olabiliyor. Arap yağ satıcılarında da olabiliyor. Bazen çok yüksek fiyatlar ile bu Arap mağazalarında görebiliyorum. Tabi orjinal Hindistan Myrsore yöresinden Myrose cinsi Sandal odunu evet çok pahalı. Bunun dışında başka cins ağaçlar ve aynı cinsin başka yerde üretilen modelleri olabiliyor. Avustralya da Sandal odunu üretimi yapılıyor biliyorum. @Premiumperfume Mutlu hocam destekelerini ebkliyrouz lütfen çeşit ve bu konuda :D . Mysore'yi de hep aklıma Rose(Gül)'den Myrose yazasım geliyori kazara da yazıyorum bazen :D . Resimde şişe üzerinde ''India Sandalwood Sandal ağacı'' yazıyor..

''Amyris Sandalwood'' , ''Sandalwood Amyris'' ise Sandal odunu değil arkadaşlar aslında. Sadece benziyor ama kimi Sandal odunu diye satıyor. alırken kimi dürüst satıcı isimi belirtiyor ve açıklamaya da yazıyor. Açıklama okumak çok önemli. Bazen ''Dilution'' yazar mesela ve seyreltilmiş demek ama ''Distilliation'' ile karıştırıp alabilirsiniz maalesef. Bu yüzden mutlaka açıklama da okuyun, çevirin dili..

Karnataka alt üst türleri var Sandal odunun ve Avustralya da yetiştiriliyor. altta video var ama tamamına bakmadım henüz..

Sandalwood - The Story of Sandalwood in Western Australia


Aromatik, naif tatlı, sedirimsi tatlı, kısmen altı vanilyamsı, odunsu gibi gibi, bir koku Myrose Sandal odunu.
 
Son düzenleme:
Beğeniler: Premiumperfume

baykalbul

Administrator
Yönetici
8 Eyl 2017
2,246
4,630
113
#4
Mysore SandalWood Sandal odunu.. Çay ağacı(Tea Tree) ile lk Bir saat benzer kokuyor. Aromatik ferah koku ve tatlımsı. Lavanta gibi keskin değil, naif bir tatlılık. Sedir vari tatlı karamelize ama ferah(Sedir de ferahdır ama daha tatlıdır, vanilya ilesandal odunu karışımı tarzı, harika bir şey). ÜSt kalite Sandal odunu @Premiumperfume Mutlu hocamdan alınma Çayağacı gibi.. Bir saat sonra Sandalodununda tatlılık artıyor daha sedirimsi. Costume National genelde ünlü parfümlerinde Sandal Odunu tercih eden bir marka ve Çay ağacı da.. Konusuna bendeki resimleri ile koyacağım bu iki yağı da inşallah arkadaşlar, hocalar :) .
Konu hakkında görüşleriniz ve yorumlarınız çok hoş.. Teşekkür ederim Baykal bey notalar konusunda oldukça tecrübe kazandığınız çok bariz.. Saygılarımla
Teşekkürler :) , inşallah :) . Aynen zaamnla ala ala deneye deneye çok fark etti parfümlerdeki koku notalarını algılamam maşallah :), sana da teşekkürler kokular için :) . Biliyorsun akıllanmıyorum başka yerlerden de denemelerim oluyor ama kimi zaman tutturuyorum :D ..
 
Beğeniler: Premiumperfume