Sedbury - Parfums de Marly - for women - 2015 (Uniseks +10)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Sedbury Parfums de Marly for women Avrupalı klasik tarz eski çağ giyinmiş kadın afişi pa...jpg

Sedbury Parfums de Marly for women Eski çağ giyim Avrupalı kadın afiş marly-sedbury-s.jpg
DSC_0518.JPG
DSC_0403.JPG

DSC_0520.JPG
DSC_0521.JPG

Sedbury Parfums de Marly - for women / kadınlar için - 2015 Uniseks bence ve +10 puan tam not :) ..

Süt beyazı rengindeki şişe Parfums de Marly (PDM) Sedbury arkadaşlar. İçinde kızılımsı sıvı olan, şişesi saydam PDM ise Safanad Parfums de Marly for women ve kısaca değineyim ve konusunda inşallah detaylandıracağım : '' Amber Labdanum (Laden) kaynaklı, Portakal çiçeği çok hoş ama parfüm tatlı ve Sümbül tarzı kokuyor geneli çiçeksilik olarak ama çok da narkotik sümbül değil. Sedbury şişesi gibi beyaz kıyafette kullanılırken Safanad kızıl rengi ile beyaz giyside açıkca olarak kullanılmaz(Yaka altı siz bilirsiniz artık :) ) . Kimi Safanad parfümleri sarı renkte ve reformule mi oldu dedirtti bana bu renk farklılığı ama nette resimler farklı renkte çıkabiliyor arkadaşlar. Safanad güzel bir deneyim oldu.''

Arkadaşlar parfüm harika, harika, harika :) .. Çiçeksi bir koku ama eğer Tuberose (Sümbülteber) seviyorsanız ondan daha uniseks bir koku. Tuberose kimine feminen gelebilir ama bu parfüm bence oldukça erkek kullanımına da uygun hale getirilmiş. Sütlü çiçeksi koku uniseks düşünün, bu parfümün geneli böyle. Şişeli alacaklarım listesine girdi işte bu kadar güzel bir parfüm benim için. -10 ile +10 arasından +10 tam puan veriyorum. Fiyat 75 ml 1400 tl küsür, yüzde 15 Beymen indirimi fazla gibi gelsede bu segmentte, bu kalitede ve pahalı içeriklerle bence eğer paranız varsa kesinlikle bence alınır. Tabiki para varsa haketmeyen parfüm bile alınabilir ama ben hakedeceği anlamında da dedim kendimce.

Parfüm içeriği hepsi bence doğru. Sümbülteber, Benzoin, Ambergris (Eğer sütlü kokuyu veriyorsanız bol. Yoksa hayvansı bir parfüm, koku değil bu parfüm ) , Mandalina kendini daha çok hissettiren kokulardan. Parfümörü yazmıyor ve parfümör tüm koku notalarını birisi çok sivrilecek şekilde yapmamış yani Birleşim(Kompozisyon) uyum içinde yapılmak istenmiş ve genelde başarılı olmuş. Sütlü çiçeksi ve kısmen, dozunda bir tatlılık var. Tatlı sevmeyenler bile sevecektir büyük ihtimalle belki, diyeyim. Zaten süte tatlılık yakışır :D . Beyaz elbiseye bu kadar yoğun renkli içeriğine rağmen rahat sıkılabilir bir parfüm. Bu ilginç ve şaşırtıcı ve bunu parfümlerde sık görebiliyorum ve bunu doğal mı yoksa sentetik katkı maddeleri ile mi yapıyorlar araştırıyorum. Şu da var mesela Lavanta yağı diğer koku notalarını açabilir ve zaten kendisi de saydam renkli bir kokudur ve böyle başka koku notaları olabilir mesela Ballıbabagillerden olmayan yapraklı Adaçayı yağı.. Kimi Turunçgil yağları da renk açıcı olabilir mesela Bergamot(Bergamut) da sıvısı saydam olan bir koku notası.. Hem renk olarak açar saydam olduğu için hem de açıcı ek özelliği olabilir aktif fiziksel olarak.. Bunu iyice araştıracağım inşallah arkadaşlar..

Sandal odunu ve Vanilya zaten bu koku özelliklerine çok uyum sağlayan koku notaları. Sütlülük, ferahlık, çiçeksilik, Sütlü tatlılık açısından mükemmel bir uyum var bu iki koku notasından...

Paçuli parfümü arabik oryantal tarz yapmamış ve diğer kokularda ama parfümde ağırlık var evet. Ben çok sevdim bu açıdan da.

Çiçeksi keskinlik parfümde kimi zaman hissedilebiliyor bu Lavanta ve Ballıbabagillerden olmayan ve gene Lavanta tarzı kokan Adaçayı(Clary sage) olabilir. Ama bu iki koku da köşeli ve sivri şekilde belirmiyor parfümde, parfüm kokusunda. İçerikteki kokulara bakıp yahu ben bu kokuyu sevmem demeyin. Mesela tatlı koku notaları var gibi görünse de ki çok yok bence ve parfüm dozunda tatlı. Sütlü, Çiçeksi, Benzoin badem kokulu bir parfüm düşünün ve süte zaten içerken de yakışan dozunda tatlılık :D:D:) .. İnanılmaz güzel geldi bana.

Yasemin kokusu Tuberose(Sümbülteber) kaynaklı olabilir veya ayrıca konmuş da olabilir. Zaten Tuberose yaseminsi, şeftali vari bir kokudur. Fakat dediğim gibi korkmayın, öyle feminen bir yasemin hissetmeyeceksiniz. Her erkek için uniseks gelmeyebilir ama unisek yanının gene de ağır, kuvvetli olduğunu düşünüyorum. Tabi bu işler zevk meselesi.

Şeftali kokusu da var diiyelim parfümde çünkü Tuberose(Sümbülteber) zaten bu tarz bir koku yağı, koku notası..

Sılaj olayına değindim aşağıda da. 7-10 fısfıs dedim ama kimi için daha az fısfıs da günü idare edebilir. 3-5 fısfıs bile yeterli olabilir. Kimi 7 saat sılaj demiş bu parfüm için İngilizce kaynaklarda. Bence günü çıkarır uygun sıkımda. Ertesi gün çok kokmasa da koku gene var kıyafette.

Sütlü çiçeksi tatlı koku dedik peki ağırlık derseniz evet kimine ağır gelebilir ama bu biraz da parfüm kültürü ile alakalı. Limon kolanyasına bile ağır diyen bir kitle var ve bu parfüm bence genel beğeniye oldukça açık..

Gücü bence yeterli. Ertesi gün kıyafette gene buramlı kokmayacak bir koku ama o gün içinde bence yeterli olacaktır kokusu. Sıkım 7-10 fısfıs olabilir bu açıdan ekonomik değil ama çok da kötü değil. Kullanılan malzeme çok doğal. Sütlü kokusunu Old Spice Classic Original'dan hatırladım, aynı koku tarzı o açıdan. Ambergris(Amber) doğal mı derseniz gerçekten zor soru. Hermes Hermesence Ambre Narguile 'de anımsatmıyor değil kısmen. Damla sakızı ( reçinesi ) kullanılmış mı dersiniz belki derim..

Tuberose(Sümbülteber) var dediğim gibi hem de çok ama şunu diyeyim Tuberose için alacaksanız önce bu parfümü deneyin. Tamam çok güzel birleşimler var (Kompozisyonlar) var parfümde ama o klasik tarz Tuberose yani yalın halde alamayabilirsiniz çünkü dediğim gibi parfümör değişik bir çiçeksi sütlü tatlı koku yapmak istemiş. Tabiki her parfüm aslında kör alış yapılmaz tabi, çok iyi bir yorumcudan dinlemişseniz kör alışlar kötü risk oranı azalacaktır belki ..

NETTEN ALINTI İÇERİK VE BİLGİLER : ''''''''''

Enfes bir güzellik, ince şekil ve formun bir atı olarak tanımlanan Sedbury'nin , gününün büyüklüğünün en iyisi olduğu söylenir. Parfüm bu değerleri çoğaltır ve çiçeksi iyiliğin çağdaş notalarla kusursuz bir karışımıdır. Sedbury Turbereuse D'inde, Jasmin Exotique ve Iris orta notları ile Mandarin İtalya, Bergamot İtalya, Sauge Sclaree ve Lavande Orpur üst notaları karıştırır. Kalp notları Vanilla Pod, Santal, Amber, Benzoin Laos, Patchouli, Indonesie ve Vetiver Haiti'den üretildi.
Sedbury 2015 yılında başlatıldı.

Parfüm değerlendirmesi: 3.90 üzerinden 5 ile 104 oy.

Described as a steed of exquisite beauty, fine shape and form, Sedbury was said to be the best of his size in his day. The perfume replicates these values and is a flawless blend of floral goodness with contemporary notes. Sedbury blends top notes of Mandarin Italy, Bergamot Italy, Sauge Sclaree and Lavande Orpur with middle notes of Turbereuse D’inde, Jasmin Exotique and Iris. The heart notes have been fashioned out of Vanilla Pod, Santal, Amber, Benzoin Laos, Patchouli, Indonesie and Vetiver Haiti.
Sedbury was launched in 2015.

Perfume rating: 3.90 out of 5 with 104 votes.
''''''''''
Bu parfümü Türkiye'de yorum yapan, hakkında yazı, mesaj bile yazan görmedim şu an şu ana kadar. Bu parfüme benim, bizim yüzümüzden tanışıp beğenenlerden vefa, şükran bekleyip yorum alalım lütfen :D . @Mehmet hocam kardeşim ve benim ilk defa bahsedip çok tutan parfümler oldu Maşallah ve tabiki her parfümsever, her hocamızın ayrı ayrı bildiği, ilk defa söyleyip yaydığı parfümler olabilir, vardır, var :) , Teşekkürler ediyoruz böyle örnekleri ben de yaşadım. Yani bir arkadaşın tavsiyesi ile çok koku, parfüm tanıyıp sevdim :) .. Hayat kimi zaman paylaşımdır, yardımdır. Yardım hele tabiki çok önemli..

Bu parfümün gizli bir hazine olduğunu düşünüyorum kendi zevkim ve bana benzeyen zevkler için. Sütlü (Kimi krema diyor sanırım bu tarz kokulara. Sütlü krema) çiçeksi koku harika..

İyi günler, kokular, parfümler arkadaşlar :) .

Son düzenleme: