Taze Fasulye ve Barbunyalı

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
DSC_1811.JPG
DSC_1810.JPG
DSC_1809.JPG
DSC_1808.JPG

Yemeği çelik tencerede, genişce bir tencerede pişirdik. Fasulye temizleniyor. Temizleniyor yani ayıklanıyor fasulyeler, ayıklanıyor derken normal boylar uçları kesiliyor, kenar iplik kalınsa uç biraz kesilip aşağı çekilince iplik çıkıyor. Kalın taneli fasülyelerin içleri taneleri çıkarılıyor, kart kabuk atılıyor. Uçları kesilir ve kenarındaki ipliksi kısım varsa çekilir, soyulur dediğim gibi. Fasulyenin kimi kart olur ve içi kabuklu olur, yumuşak olmalı Fasulye. Kısa fasulye de güzel olur ve ince olsada.. Ayıkladın, Doğrandın sonra yağ konuyor ve 10 (On) dakika falan yağda çeviriliyor Fasulye ve tabiki Soğan da isteğe bağlı konabilir ve çok güzel yakışır. Soğan çok büyük ise 2-4 e bölünebilir ama hiç denemedik, çok büyük olmayan soğan koyduk şimdiye kadar.. Soğan da aynı anda yağa atılıyor. Barbunya içi de aynı anda atılıyor taze ise. Sonra domates konuyor arkadaşlar mesela 3-4 kişilik yemeğe 3 adet domates veya yaptığınız domates konservesi de konabilir.. Domates konmuşsa ve sulu ise su konmuyor arkadaşlar ve kısık ateşte pişiyor. Resimdeki salçasız pişmiş arkadaşlar annem koymayı unutmuş :D:p .. Gene de çok güzeldi ki kimi salçasız sever :cool: .. Tuz ise en iyi katıklardandır demişler denir O Sahabiler.. Tuz yemeğe pişerken çok olmasa da atılmalı, çok da atılabilir kimyasal rafine olmayan tuz kesinlikle.. Tuz terliksi hayvan gibi parazit canlıları öldürdüğünü bir hocadan duymuştum ve kimi bakterileri hatta bence virüsleri bile öldürebiliyor. Tuzu az atar yerken zevkinize göre de atabilirsiniz.. Baharatlar ise bence vazgeçilmezlerden ve ben özellikle Kekik kullanıyorum, nane, sumak, kimyon, karabiber, zencefil, vesaire, yemeğine göre artık. Bu yemekte karabiber kullanılmıştır..

Sarımsak ise zevke kalmış ve yediğim resimdeki yemekte vardı. Sarımsağı bıçakla bölebilirsiniz tane büyüklüğüne göre. Yağa fasulye ile beraber atılıyor sarımsak ama domatesle de beraber koyabilirsiniz ..

Barbunya miktarı resimdeki yemek de bol olmuş. Daha az da olduğunda gene ayrı güzel oluyor. Zevkinize kalmış arkadaşlar :) ..

Yanında ayran falan güzel gider ama az ekmekle öyle hızlı yedim ki yanında tuzdan başka katık aratmadı ''Barbunya taneli'' Domatesli, Soğanlığı Taze Fasulye yemeği..

Fasulyegillerden Barbunyasız da yapabilirsiniz ama barbunya ayrı bir zevk veriyor arkadaşlar bir fasulye cinsi olarak Barbunya .. Lokum gibi ağızda harika ve Fasulye de ayrı yumuşak lokum gibiydi .. Canı çeken arkadaşlardan özür dilerim ama yemek de bir ihtiyaç ve hatırlatmak insan sağlığı açısından da önemli olduğunu düşünüyorum ve açları da doyurmamız lazım. Allah açlarada inşallah yardım etsin ve bize de :) ..

@Mehmet kardeşim hocam inşallah size de yediririz görüştüğümüzde :) .. @rasta82 kardeşim, hocam sana da tabi ve sevdiğimiz diğer kimi arkadaşlara da inşallah :) ciğerini de unutmadık :D .. Kebabı unutmadık Mehmet reyiz haha :p:p . Şimdi den beni Fasulye ile mi gönderecen den haha :p:D ..

Sizlerinde tarifleriniz, alabiliriz lütfen :) ..

Afiyet olsun, afiyetler olsun arkadaşlar :) .. Selametle ..

Son düzenleme: