Terenzi ve Notino sorunsalı

ustad

TürkParfüm Üyesi
Terenzi "Notino" sitesi ile bir süredir uğraşıyor. Terenzi tarafından ciddi suçlamalar mevcut. Olayın hukuksal boyutunu bilmiyorum. Bu kadar suçlama varken Notino kendini nasıl savunuyor veya Terenzi olayı mahkemeye taşıdı mı bilemiyorum.
Suçlama ciddi ve bu sitenin çok fazla müdavimi var.
İşin bir başka boyutu da bu suçlamalardan ülkemiz de nasibini almakta.
Sonuçlarını merak ediyor ve bu olaylar daha nereye kadar uzanabilir onu düşünüyorum.
Yurtdışında uygun fiyatla satış yapan diğer sitelerde Terenziden nasibini alacak mı ilerde göreceğiz.

IMG_2536.JPG
IMG_2507.JPG
IMG_2508.JPG
IMG_2538.JPG
IMG_2539.JPG

Mehmet

Moderator
Yönetici
TürkParfüm Üyesi
Türkiye'de uretiliyor iddiası çok dikkat çekici.

Fiyatların Avrupa'dan özellikle free shoptan düşük olmasının sebebini her daim merak etmisimdir

Notino Alman kuruluşu olduğu halde sahte tester satması da ayrı bir skandal

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Ekonomik açıdan Türkiye’de parfüm aldığınız distribütör hologramı olmayan her kokunun sahte olma ihtimali vardır. Bunu belirteyim. Eğer buraya gelen ürünler bu kadar ucuza satılıyorsa döviz kuru da düşünüldüğünde adamlar resmî distribütör yerine Türkiye’den parfüm ithalatı yapardı. Mesela Avrupa’da 200 avro olan bir mal beymende de 200 avro değerinde bunun nedeni
1- paralel ithalatı önlemek
2- arbitrajın önlenmesi
Temel ekonomide de bir malın tek fiyatı olur. Bir mal ucuzsa talep artar ve onu yurtiçi ve yurtdışı fiyatları eşitler. (Ekonomiye giriş E101)

İkincisi gerçek yaşanmış bir olay bazı parfüm dükkanlarının (vergi mahremiyeti nedeniyle isim vermem tck 239 a göre hapis cezası içerdiği için kimseyi de zan altında bırakmamak adına il ve mağaza adı vermeyeceğim) yapılan vergi incelemelerinde stoklarının uyumsuzluğu sorulduğunda kendi ağızlarından boş şişe ve kutu ithal ettikleri ve piyasadan aldıklarını belirtmiş ve bu parfümleri kendilerinin veya tedarikçilerin doldurduğu ve jelatinli halde aldıklarını ucuz fiyatlarda verdiklerini belirtmiştir. Yani mağaza olmaması maliyet düşüklüğü, paralel ithalat vs diyoruz da büyük ihtimal aşırı düşük fiyatlı ürünlerin sahte çoğu parfüm. Ama kalite olarak kötü olmayan parfümler üretiliyor. Yani replika ama iyi kalitede. Bilirsiniz saatlerde de orijinalinden ayırtedilemeyen saatler iyi para eder. Ucuza alamazsınız çünkü birebir taklit patent ihlaline girer ve bizde olmasa da dünyada baya yaptırımları vardır.

Yine belirtiyorum biz bu ürünleri alırken tedarik faturasına bakmıyoruz lakin istediğinizde de size 100 mağazadan 80 i tedarik etmez bu faturaları. Çoğu koku Dubai’den geliyor. Ben açıkça söylüyorum elimdeki dekant nishane ile homeofscentsten aldığım şişeli nishane bir değildi çok benzerdi ama nota geçişleri çok farklıydı.

Bu açıdan parfüm açısından en güvenilir alışveriş ya dünyaca bilenen yurtdışı siteler ya da fahiş fiyat çeken mağazalar geri kalanların tamamı risk. Eee zaten o yüksek fiyatlar da riskin fiyatlanması değil mi zaten. Risk almak istemiyorsan bu fiyat dediklerinden.

Son lafım dünyada Çin’den sonra en çok taklidi üreten ikinci ülkeyiz ondan sonra da Dubai geliyor:)

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Ekonomik açıdan Türkiye’de parfüm aldığınız distribütör hologramı olmayan her kokunun sahte olma ihtimali vardır. Bunu belirteyim. Eğer buraya gelen ürünler bu kadar ucuza satılıyorsa döviz kuru da düşünüldüğünde adamlar resmî distribütör yerine Türkiye’den parfüm ithalatı yapardı. Mesela Avrupa’da 200 avro olan bir mal beymende de 200 avro değerinde bunun nedeni
2- arbitrajın önlenmesi
Temel ekonomide de bir malın tek fiyatı olur. Bir mal ucuzsa talep artar ve onu yurtiçi ve yurtdışı fiyatları eşitler. (Ekonomiye giriş E101)

İkincisi gerçek yaşanmış bir olay bazı parfüm dükkanlarının (vergi mahremiyeti nedeniyle isim vermem tck 239 a göre hapis cezası içerdiği için kimseyi de zan altında bırakmamak adına il ve mağaza adı vermeyeceğim) yapılan vergi incelemelerinde stoklarının uyumsuzluğu sorulduğunda kendi ağızlarından boş şişe ve kutu ithal ettikleri ve piyasadan aldıklarını belirtmiş ve bu parfümleri kendilerinin veya tedarikçilerin doldurduğu ve jelatinli halde aldıklarını ucuz fiyatlarda verdiklerini belirtmiştir. Yani mağaza olmaması maliyet düşüklüğü, paralel ithalat vs diyoruz da büyük ihtimal aşırı düşük fiyatlı ürünlerin sahte çoğu parfüm. Ama kalite olarak kötü olmayan parfümler üretiliyor. Yani replika ama iyi kalitede. Bilirsiniz saatlerde de orijinalinden ayırtedilemeyen saatler iyi para eder. Ucuza alamazsınız çünkü birebir taklit patent ihlaline girer ve bizde olmasa da dünyada baya yaptırımları vardır.

Yine belirtiyorum biz bu ürünleri alırken tedarik faturasına bakmıyoruz lakin istediğinizde de size 100 mağazadan 80 i tedarik etmez bu faturaları. Çoğu koku Dubai’den geliyor. Ben açıkça söylüyorum elimdeki dekant nishane ile homeofscentsten aldığım şişeli nishane bir değildi çok benzerdi ama nota geçişleri çok farklıydı.

Bu açıdan parfüm açısından en güvenilir alışveriş ya dünyaca bilenen yurtdışı siteler ya da fahiş fiyat çeken mağazalar geri kalanların tamamı risk. Eee zaten o yüksek fiyatlar da riskin fiyatlanması değil mi zaten. Risk almak istemiyorsan bu fiyat dediklerinden.

Son lafım dünyada Çin’den sonra en çok taklidi üreten ikinci ülkeyiz ondan sonra da Dubai geliyor:)
Şunu ekleyebilirim fiyatın düşük olmasının bir diğer nedeni de parfümün satılamaması. Kokunun dolar 3 tl iken stoklandığı ve satılamadığı için (trde 70 tl üzeri parfümü alan kaç kişi vardır desem cevap çok olmaz sanırım) kişi ucuza satabilir ama biri 1.000 liralık parfümü 300 e veriyorsa bu ticaretten karlı çıkmayabiliriz bunu belirteyim. Ondan her düşük sahtedir algılanmasın.

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Creed de yakında bu furyaya katılır. Kendi sitesinde en düşük ürün tl bazında 6-7 liraya gelirken Türkiye'de ml i 3 tl den satışları yapılıyor. Bazen düşünmüyor değilim acaba kokladigimiz bir-çok kokunun asıl halinden habersiz miyiz?
Cihan hocam şöyle örnek vereyim bu malı burda ml 3 ten alıyorsak onu alan kaçtan aldı mesela su olur siz bu malı gidip yurtdışından aldınız diyelim bu malı alırken resmî firma diyor ki sana bu malı veririm ama indirim yaparsan sunun altına düşüremezsin yoksa sen benim malımı satamazsın. Tamam diyor satıcı el altından zararına veriyor olamaz hiçbir tacir nihayetinde adam bu işten para kazanıyor o zaman bu 3 TL’ye gelen kokuyu nerden aldı ki kar bu kadar düşük ve koku 3 TL’ye geliyor diye düşünmek lazım.

Ha şu var gelir dağılımı malum biraz da bütçe Kısıtımız ve alışveriş yaptıklarımız ile eş dost dediklerimizden aldığımız için ürünün orjinalliğine inanmak istiyoruz. Yani tamamen güven satın alıyoruz parfümden öte :)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Türkiye'den zamanında güvenli diye bilinen bir net satış sitesinden 70-74 tl'ye alınma Rochas Man'in Almanya'dan 50-55 Euro'ya alınan Rochas Man'den farklı olduğunu biliyoruz, gören arkadaş var. Türkiye'de ikinci kalite ürünler de var ama bunlar orjinal markanın mı ürettiği ikinci kalite olan, yoksa sahte ürünler mi bilemiyoruz. Çok birebir ürünler olabildiği gibi orjinaline eh işte benzeyeninden çok kötü olanlara kadar geniş bir yelpaze. Çok örneklerle karşılaşıldı isim veremiyoruz ama duyumlar, ünlü yerlerden alınma ama orjinali gibi kokmayan parfümlerle karşılaşanlar var. Duyuyoruz.. Tabi buna orada çalışan eleman da yaptıkları olabilir. Fakat genel bir ikinci kalite, çakma, sahte parfüm gerçeği var. Demek istediklerimiz 5-10 tl'ye satılan çin malı çok adi belli çakma ürünler değil. Gerçekten orjinaline benzetilmiş ve yukarıdaki örneklerdeki gibi parfümler.. Orjinal her zaman başkadır tabi ama orjinali reformule olunca eskisi gibi üretiliyorsa da ilginç..

Mesela kimi Ormonda Jayne ürünlerini daha az esans oranlı aldığı da iddialardan ama dediğim gibi iddia. Londra'da Ormonda Jayne farklı esanslı üretebiliyormuş mesela kişilere.. Böyle olaylarda var..

Son düzenleme:

drekoo

TürkParfüm Üyesi
Türkiye'den zamanında güvenli diye bilinen bir net satış sitesinden 70-74 tl'ye alınma Rochas Man'in Almanya'dan 50-55 Euro'ya alınan Rochas Man'den farklı olduğunu biliyoruz, gören arkadaş var. Türkiye'de ikinci kalite ürünler de var ama bunlar orjinal markanın mı ürettiği ikinci kalite olan, yoksa sahte ürünler mi bilemiyoruz. Çok birebir ürünler olabildiği gibi orjinaline eh işte benzeyeninden çok kötü olanlara kadar geniş bir yelpaze. Çok örneklerle karşılaşıldı isim veremiyoruz ama duyumlar, ünlü yerlerden alınma ama orjinali gibi kokmayan parfümlerle karşılaşanlar var. Duyuyoruz.. Tabi buna orada çalışan eleman da yaptıkları olabilir. Fakat genel bir ikinci kalite, çakma, sahte parfüm gerçeği var. Demek istediklerimiz 5-10 tl'ye satılan çin malı çok adi belli çakma ürünler değil. Gerçekten orjinaline benzetilmiş ve yukarıdaki örneklerdeki gibi parfümler.. Orjinal her zaman başkadır tabi ama orjinali reformule olunca eskisi gibi üretiliyorsa da ilginç..

Mesela kimi Ormonda Jayne ürünlerini daha az esans oranlı aldığı da iddialardan ama dediğim gibi iddia. Londra'da Ormonda Jayne farklı esanslı üretebiliyormuş mesela kişilere.. Böyle olaylarda var..
ladessedeki ormondeler daha zayıfsa aslını düşünemiyorum baykal hocam:) bazen de bu konularda basit düşünmek lazım. büyük mağazaların bir amacı da insanlara o şüpheyi düşürüp sadece kendileri satış yapmak. Ama güven sıkıntısı duyulan kimseden de alınmamalı o tarafta da değilim. zaten forum olarak bilinenler ortada

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
ladessedeki ormondeler daha zayıfsa aslını düşünemiyorum baykal hocam:) bazen de bu konularda basit düşünmek lazım. büyük mağazaların bir amacı da insanlara o şüpheyi düşürüp sadece kendileri satış yapmak. Ama güven sıkıntısı duyulan kimseden de alınmamalı o tarafta da değilim. zaten forum olarak bilinenler ortada

Mesajımı düzenlemiştim.. Evet iddialar hele şu zamanlar havalarda uçuşuyor :).. Kimseyi suçlamayalım direkt.. Bu arada Nawab of Oudh intensivo Ormonde Jayne for women and men modeli Nawab of Oudh Intensivo modelinden çok daha güçlüymüş. Günlerce giysiyi koklayıp durabilmek mümkünmüş..

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Dediğim gibi suçlayıcı değil amacım bunu belirteyim.. Bu Dubai olayı ilginç. Gerçekten o bölgelerde çok ucuza parfümler olabiliyor. Bunun sebebi vergilerin çok düşük veya olmaması deniyor. Bu arada sahte, çakma testerlarında üretim yeri olduğu, sahte ürünlerin merkezlerinden biri olduğu da iddia ediliyor. Mesela Dubai için. Türkiye'de bu işte merkezlerden biri imiş..

https://uae.souq.com/ae-en/new-york-amber-by-bond-no-9-100ml-eau-de-parfum-4544729/i/

New York Amber by Bond No 9 100 ml 788 aed 840 tl dubai fiyatı .jpg

Link değişirse resimde aldım. New York Amber by Bond No 9 100 ml 788 aed yani 840 tl dubai, bae falan fiyatı.. Belki daha ucuza da vardır, bilmiyorum :D :).. Türkiye'de Beymen gibi yerlerde 2000 tl olduğu söyleniyor, görülüyor.. Dediğim gibi bunun sebeplerinden birinin vergi olmaması.

Mesela bir ürün Türkiye'de her el değiştirmede vergi konuyor. Kimi bu katma değerdir olabilir derken kimi olmamalı diyor. Kısaca anlatayım, örnek vereyim. Tarlada pamuk çırçır prese fabrikası alıyor. Çiftçi de vergi veriyor, fabrikada. Çırçır Prese fabrikasının görevi, ipliği yaprak, dal, pislik ve tohumundan ayırmak. Sonra ipliğe dönüşüyor bir fabrikada ona ek vergi. Sonra dokumacı alıyor satarken ona vergi. Sonra kumaşı Terzi tezgahında, konfeksiyon tezgahında dikiliyor ona vergi. Taşlamaydı, parakendeciye satışdı, parakendeciden halka satışda vergi idi, malın fiyatı anarmol, olmayacak derecede artmış oluyor deniyor.. Aslında ben kısa kestim daha aracılar olabiliyor :D.. Dediğim gibi bu durum olmalı derken, olmamalı diyenler de var.. Sanırım olay adlı vergi ve vergileri güzel kullanmak..

Parfümde de Ana toptancı ve diğer toptancılar, gümrük vergileri derken fiyat şişiyor olabilir.. Dubai, BAE(UAE) gbi vergi az veya olmayan yerlerde ucuza geliyor olabilir ürün.. Dubai ve BAE'deki her ucuz ürün dediğim gibi sahte demek değildir düşüncesindeyim.. Bu konu yukarıda işlenmiş olabilir, ben tekrar etmiş olmuş olurum :)..

Bari ucuza aldığımız parfümler kötü maddeler kullanmamışlardır eğer orjinal değillerse :D.. Orjinal alıp da bu durumları düşünenlerin huzuru kaçıyordur.. Gülen mi ağlan mı durumu :D..

Son düzenleme:

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Dediğim gibi suçlayıcı değil amacım bunu belirteyim.. Bu Dubai olayı ilginç. Gerçekten o bölgelerde çok ucuza parfümler olabiliyor. Bunun sebebi vergilerin çok düşük veya olmaması deniyor. Bu arada sahte, çakma testerlarında üretim yeri olduğu, sahte ürünlerin merkezlerinden biri olduğu da iddia ediliyor. Mesela Dubai için. Türkiye'de bu işte merkezlerden biri imiş..

https://uae.souq.com/ae-en/new-york-amber-by-bond-no-9-100ml-eau-de-parfum-4544729/i/

Ekli dosyayı görüntüle 760

Link değişirse resimde aldım. New York Amber by Bond No 9 100 ml 788 aed yani 840 tl dubai, bae falan fiyatı.. Belki daha ucuza da vardır, bilmiyorum :D :).. Türkiye'de Beymen gibi yerlerde 2000 tl olduğu söyleniyor, görülüyor.. Dediğim gibi bunun sebeplerinden birinin vergi olmaması.

Mesela bir ürün Türkiye'de her el değiştirmede vergi konuyor. Kimi bu katma değerdir olabilir derken kimi olmamalı diyor. Kısaca anlatayım, örnek vereyim. Tarlada pamuk çırçır prese fabrikası alıyor. Çiftçi de vergi veriyor, fabrikada. Çırçır Prese fabrikasının görevi ipliği yaprak, dal pislik ve tohumundan ayırmak. Sonra ipliğe dönüşüyor bir fabrikada ona ek vergi. Sonra dokumacı alıyor satarken ona vergi. Sonra kumaşı Terzi tezgahında, konfeksiyon tezgahında dikiliyor ona vergi. Taşlaamydı, parakendeciye satışdı, parakendeciden halka satılta vergi idi malın fiyatı anarmol, olmayacak derecede artmış oluyor deniyor..

Parfümde de Ana toptancı ve diğer toptancılar, gümrük vergileri derken fiyat şişiyor olabilir.. Dubai, BAE(UAE) gbi vergi az veya olmayan yerlerde ucuza geliyor olabilir ürün.. Dubai ve BAE'deki her ucuz ürün dediğim gibi sahte demek değildir düşüncesindeyim.. Bu konu yukarıda işlenmiş olabilir, ben tekrar etmiş olmuş olurum :)..

Bari ucuza aldığımız parfümler kötü maddeler kullanmamışlardır eğer orjinal değillerse :D.. Orjinal alıp da bu durumları düşünenlerin huzuru kaçıyordur.. Gülen mi ağlan mı durumu :D..
Baykal hocam bu ürünü alıp Türkiye’ye ithal etseniz 840 tl değerli ürün Türkiye’ye girdiği an 840 + (840 * 0,41) = 1185 TL oluyor zaten. Karı da ekleseniz en düşük %15 olur parfümde 200 tl de kar koyduğunuz zaman zaten fiyat otomatik 1400 TL

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Baykal hocam bu ürünü alıp Türkiye’ye ithal etseniz 840 tl değerli ürün Türkiye’ye girdiği an 840 + (840 * 0,41) = 1185 TL oluyor zaten. Karı da ekleseniz en düşük %15 olur parfümde 200 tl de kar koyduğunuz zaman zaten fiyat otomatik 1400 TL

Yani? Galiba gene Beymen falan çok pahalı satıyor demek istedinizgaliba :)..-

Evet de ihracat yapma yetkisiydi şuydu buydu, ek vergilerde olursa bir sürü zorluk var.. Bir ara araştırdım da ithalat yapmak çok zor.. Tabi bir defa veriliyor diye düşünülebilinir ama tam bilmiyorum.. Yıllık bir ödemesi falan olabilir gene..

1185 tl demişsiniz Azzura hocam ama ek masraflar, vergiler olabilir.. Tabi belki siz daha iyi biliyorsunuzdur..

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
2- arbitrajın önlenmesi

Meraba kardeşim yazını okuyunca cevap verme isteği hissettim sadece. Öncelikle dubai konusunda bir yanlış anlaşılma olduğunu belirtmek istiyorum ve bu şehir efsanesini bir çok sitede okumuştum bu iddiaların hepsi yalan şunu belirtmek isterim ki çok sık dubai ye seyahat ediyorum bunu söylemekteki amacım haşaa kendimi birşey sanıp ukalalık yapmak değil sadece dubai yi iyi tanıdığım ve tecrübe ettiğim için yazma gereğini hissettim öncelikle diğer zengin arap ülkeleri gibi dubai de parfümler ve saf kokular konusunda dünyada en önde gelen ülkelerden kaldı ki araplar kokuya ve kaliteye inanılmaz önem veren bir millet bu kadar zengin ve koku hayatının her alanında önemli kültürü olan bir milletin sahte parfümler ile uğraşmayacağını sanırım aklı selim olan bir kişi bir kaç dakika düşününce Kanaaat edecektir. Bu dubaide sahte parfüm olmadığı anlamına gelmiyor elbette dubai al karama bölgesi genelde sahte Parfüm var ancak halk bu parfümleri alırken zaten sahte olduğunu bilincinde ve o niyetle alıyor tabi burada yaşayan göçmen kişiler için geçerli yerel araplar üzerine para versen bunları kullanamaz. Dubai sahte parfümler için sadece transit bir ülke konumunda olduğu konusunda düşünüyorum yani sadece dubai nin adı kullanılıyor bunun nedeni hong Kong gibi dünyada vergi almayan ikinci ülke olması buda kullanıcının fiyat konusunda akabinde kalite sorgulamama konusunda sahte parfümler için iyi bir bahane ve fırsat adı altında satılan ürünler dünyanın diğer Ülkerinde ne kadar sahte parfümler satılıyor ise dubaide de ancak ve ancak o kadar satılıyor daha fazlası değil! Yani arkasında bir başka ülkeler söz konusu dubai marka olmuş bir ülke burada sadece dubai kullanılıyor bir şekilde ülkeye girdi çıktı yapılıp piyasaya sürülüyor yoksa araplar bunun ne dolumu nede satışı ile uğraşır nede kullanılır dubai ülke ve coğrafya olarak sevdiğim fakat politikalarından haz almadığım bir ülke bu nedenle dubai nin avukatlığını yaptığımı düşünen arkadaşlar olursa bu konuda yanıldıklarını belirtmek isterim. Sezarın hakkı sezara :)

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Yani? Galiba gene Beymen falan çok pahalı satıyor demek istedinizgaliba :)..-

Evet de ihracat yapma yetkisiydi şuydu buydu, ek vergilerde olursa bir sürü zorluk var.. Bir ara araştırdım da ithalat yapmak çok zor.. Tabi bir defa veriliyor diye düşünülebilinir ama tam bilmiyorum.. Yıllık bir ödemesi falan olabilir gene..

1185 tl demişsiniz Azzura hocam ama ek masraflar, vergiler olabilir.. Tabi belki siz daha iyi biliyorsunuzdur..
Yani daha mı pahalı satılıyor yoksa Avrupa ile Arap yarım adasına satılan parfümler daha mı pahalı bilmek gerekiyor Baykal hocam. Ama beymendeki fiyatlar biraz daha pahalı evet olması gerekenden gibi düşünüyorum :)

drekoo

TürkParfüm Üyesi
Mesajımı düzenlemiştim.. Evet iddialar hele şu zamanlar havalarda uçuşuyor :).. Kimseyi suçlamayalım direkt.. Bu arada Nawab of Oudh intensivo Ormonde Jayne for women and men modeli Nawab of Oudh Intensivo modelinden çok daha güçlüymüş. Günlerce giysiyi koklayıp durabilmek mümkünmüş..
Ben de nawab of oudh ile intensivosunu kıyasladım cidden arada fazla fark bulamadım onu belirteyim. Ama ladesse bile suçlamalara karışıyorsa durum vahim. Bu satıcılar birbirini karalıyor olmasın. Mesela uzay ve ladessedeki ablalar birbirini hiç sevmiyor bunu biliyorum:)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Ben de nawab of oudh ile intensivosunu kıyasladım cidden arada fazla fark bulamadım onu belirteyim. Ama ladesse bile suçlamalara karışıyorsa durum vahim. Bu satıcılar birbirini karalıyor olmasın. Mesela uzay ve ladessedeki ablalar birbirini hiç sevmiyor bunu biliyorum:)

Aynen ben denemedim zaten. Günlerce kokladım demişti arkadaşım intensivo modelini ve daha güçlü dedi. Bekleriz buraya görüyorsa :D.. Ben de o lafa binaen daha güçlü demek istedim, öyle yazdım.. Gerçi tende iki kokuyu güç olarak anlamak zor, bazen imkansız olabiliyor Drekoo hocam. Sılaj için uzaktan bir giysiye sıkıp odayı kapalı ve yerine göre açık tutup denemek bence daha net anlaşılır yapıyor..

Nawab of Oudh'un udu sizce çok mu.. Geza Schoen'in pek çok parfümünde iso e super kullandığı söyleniyor bu arada.. Bu parfümünde parfümörü kendisi..

harunozkan89

Üye
TürkParfüm Üyesi
Aynen ben denemedim zaten. Günlerce kokladım demişti arkadaşım intensivo modelini ve daha güçlü dedi. Bekleriz buraya görüyorsa :D.. Ben de o lafa binaen daha güçlü demek istedim, öyle yazdım.. Gerçi tende iki kokuyu güç olarak anlamak zor, bazen imkansız olabiliyor Drekoo hocam. Sılaj için uzaktan bir giysiye sıkıp odayı kapalı ve yerine göre açık tutup denemek bence daha net anlaşılır yapıyor..

Nawab of Oudh'un udu sizce çok mu.. Geza Schoen'in pek çok parfümünde iso e super kullandığı söyleniyor bu arada.. Bu parfümünde parfümörü kendisi..
hocam ben şimdi anlamadım, ''Nawab of Oudh'' ''Nawab of Oudh İntensivo''dan mı daha güçlü demiş, yoksa ''ormonde jayne-man'' ''Nawab of Oudh İntensivo''dan mı güçlü demiş