Tiziana Terenzi - Parfümevi - Parfümleri

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Yeni bir forum başlığı açana kadar bu konu altında yazalım. En kısa sürede ilgilenceğim..

Altta bilgi vereceğim de siz bu parfüm evi parfümleri hakkında bilgi, düşüncenizi verebilirsiniz diyeyim önce :)..

Önce şunu da diyeyim Paola Terenzi mütevazi bir kişilik tanındığı kadarıyla. Giderek de markası ünleniyor ve kendisi de.. Sempatik bir kişilk aynı zamanda.. Türkiye ziyaretleri ile biliniyor, mum yapımı falan yapılabiliyor kendisiyle aktivilerde kimi satış zinciri marka dükkanlarda.. İyi İslam ve doğu kültürü ile barışık bir şahsiyet bu açıdan tebrik ederim.

Hikayesi : ''

Tiziana Terenzi, İtalyan niş marka kokuların, öncelikle kokulu mumların ve daha sonra parfümün sahibi olduğu bir ailedir. Kurucusu Evelino Terenzi, 1968 yılında Cattolica'da 16 metrekarelik bir alanda Cereria Terenzi olarak kuruldu ve inovasyon yoluyla bir aile geleneğini sürdürdü: babası Guglielmo, bir aile kuruluşundan Kilise için adanmış ve Pascal mumlar üretti. Karısının Luigia Mancini'nin yardımıyla büyük aile evinin küçük bir odasında bir zanaatkar laboratuvarı kurdu; 40 yılı aşkın bir masal haline gelecek ilk tuğralar, günümüz nesline göre kuşağa aktarıldı. Evelino Terenzi'nin çocukları Tiziana ve Paolo şimdi markanın sahipleri. Tasarımcı Tiziana Terenzi, Paolo Terenzi ise firmanın burnu ve başkanı. Tasarımcı Tiziana Terenzi'nin koku tabanımızda 43 parfüm var. Tiziana Terenzi yeni bir parfüm markası. En erken basım 2012'de yaratıldı ve en yenisi 2017'den geldi. Parfüm üzerinde çalışan burun Paolo Terenzi'dir.
''

Parfüm şirketinin Tiziana Terenzi Ursa modeli ile tanıştım ilk. Çok övülüyordu, yere göğe konulmuyordu. Dedik vay bir deneyelim. PArfüem oldukça saygım var ama şu an benim tarzım değil. 12 yıllık Ud kullanılmış, belki üstü. Odunsu bir koku benim için küflü yıllanmış uddan yapılan yıllanmış udyağları diğeri ise nemli reçineli ağaç baharatlı koku gibi.. Ben Zaten en sevdiğim ud'da da aylın pek sevmiyorum şu an. İlerde ne olur bilmiyorum severmiyim çok. Ama tatlı kokualrla uda aşığım orası kesin. Çok gizemli kokulardan. Ud buhuruda hoşuma gidiyor.. Suyunu içemekde fena değil..

Kimyonsulukta var Ursa'da. Zevkler çok farklı olabiliyor işte. Belk iya sev ya nefret parfümü değil Ursa. Belki Ya çok sev ya sevme ama saygı duy parfümü :D..

Tiziana Terenzi Maremma ise Tom Ford Black Orchid'in daha az çiçeksi ve kakaolu modeli deniyor. Kimi için daha niş bir parfüm Tom Ford Black Orchid''e göre..

Draco'da çok adından bahsedilen parfümlerinden.. Aslında çok parfüm çıkardı ve çıkarıyor. bir arkadaş kendini Este LAuder'e sattırmak için mi ne çok parfüm çıkarıyor demişti.. İçi görülmeyen parfümleri pek hoşuma gitmiyor onu diyeyim ama silindirik parfüm şişesi hoş ve büyük bir kapak ile son buluyor. KApak üzeridneki Galileo nın mu ne yıldız haritası gibi ama çok inceleemdim bu arada Galileo'ya ithaf edileen pek çok keşifin aslında İslam ve ''Türk-islam bilim adamlarınca'' bulunduğunu ve bunun diğer bilim adamlarında da genelde olduğunu söyleyelim.

Sizlerden de bekleyelim lütfen düşüncelerinizi :)..

Son düzenleme:

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Baykal hocam öncelikle eline sağlık.

Tiziana terenzi markasının bana göre “özgün” ürettiği ve dikkat çeken parfümleri ursa ve draco gibi geliyor geri kalan kokularda beğeni toplayanların bir çoğunda çok fazla “esinlenme” var. Örneğin: maremma(Black orchid), gumin ve Orion (aventus), porpora(FM-poal), laudano nero(açılışı Black afgano devamı başka) gibi gidiyor. Kendi markasını duyuran kokular olarak her sene çıkardığı kokuların çoğunluğunda ben bu kokuyu nereden hatırlıyorum oluyor:) bu arada ursa için özgün dedim ama özgünlüğü sadece kilian STH nin o tozlu silhatına öd eklemek. Yani bu kadar esinlenme bu kadar genel beğeniye oynayıp farklı bir şeyler çıkaramama ve bu kadar (2017 de 15 koku çıkarmış 2012 de kurulmuş toplamda da 43 kokusu var) parfüm çıkarması da bence bir niş firma olmadığını gösteriyor.

Benim için Tiziana terenzi daha kaliteli kutuları olan designer tayfadan koku üreten bir firma. Dediğim gibi markayı iyice büyütüp Estee laudere e kendini sokmaya çalışıyor böylece hem parayı cukkalayıp hem de firmayı parfümör kendisi olduğu için yönetmeye devam etmek istiyor.

Geçenlerde başka bir forumda da rastladım burada da değinmek isterim örneğin parfümör Pierre Bourdon 1981 yılında tasarladığı Kouros ile birlikte günümüze kadar 111 parfüme imza atmış toplamda 36 yıl yani yılda ortalama 3 parfüm. 2000 yılına kadar ( 2000 dahil )17 parfüm yapmış. Sonrasında parfüm markalarının artışı sentetikliğin artışı ticari kaygılar vs derken 17 yılda da 94 parfüm yapmış.

Şimdi 5 yıldır parfüm yapan birinin 43 yapması mesela parfümcü ünvanına erişmesini sağlar ancak “sanatçı” ünvanına sağlamasına erişmez. Parfüm adı üstünde güzel koku. Yani siz de ben de parfüm tasarlasak güzel olur. Biraz ondan biraz bundan koyarız az biraz da eğitim tamamdır. Ancak bu bizi sanatçı yapmaz. Size eğitim versek parfüm yapacaksın diye başına da bir eğitmen koysak size yolu gösterse az çok dip nota nasıl konur orta nasıl konur neyle ne nasıl güzel gider öğrenebilirsiniz. @Premiumperfume Mutlu üstadım bizi toplasa bir eğitim verse mesela biz de az çok parfüm yapabiliriz ama bu bizi Mutlu Üstad gibi sanatçı yapmaz.

Niş parfümler aslında parfüm olarak düşünülmemeli. Niş parfümleri ben ressamların çizdiği tablolara benzetirim. Kullandığı malzemenin kalitesinden öte benim için ortaya koyduğu eserdir değerini belirleyen. Eğer kendine Niş diyen bir firma her yıl parfüm çıkarıyorsa veya her yıl parfüm yapabilen bir parfümör ortaya çıkıyorsa bu sanattan öte iyi malzeme kullanılmış parfümden öteye gitmiyor. İyi bir kutu, pahalı bir şişe genel beğeniye uygun bir koku al sana Niş diyemem :)

O açıdan bence bu Tiziana Terenzi markasına fazla değer veriliyor ancak bence haketmiyorlar. Ürettiği parfümler güzel ona lafım yok ama dediğim gibi bence bu firma Niş kategorisinde değil Tiziana Terenzi benim için sanatçı da değil fazla yeteneği olmayan bir parfümör. Ama iyi bir tacir zaten bu İtalyalılar(venedik ve Cenevizli ataları gibi) ticareti iyi biliyorlar:)

Kusurum olduysa affola.

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi

Tiziana terenzi markasının bana göre “özgün” ürettiği ve dikkat çeken parfümleri ursa ve draco gibi geliyor geri kalan kokularda beğeni toplayanların bir çoğunda çok fazla “esinlenme” var. Örneğin: maremma(Black orchid), gumin ve Orion (aventus), porpora(FM-poal), laudano nero(açılışı Black afgano devamı başka) gibi gidiyor. Kendi markasını duyuran kokular olarak her sene çıkardığı kokuların çoğunluğunda ben bu kokuyu nereden hatırlıyorum oluyor:) bu arada ursa için özgün dedim ama özgünlüğü sadece kilian STH nin o tozlu silhatına öd eklemek. Yani bu kadar esinlenme bu kadar genel beğeniye oynayıp farklı bir şeyler çıkaramama ve bu kadar (2017 de 15 koku çıkarmış 2012 de kurulmuş toplamda da 43 kokusu var) parfüm çıkarması da bence bir niş firma olmadığını gösteriyor.

Benim için Tiziana terenzi daha kaliteli kutuları olan designer tayfadan koku üreten bir firma. Dediğim gibi markayı iyice büyütüp Estee laudere e kendini sokmaya çalışıyor böylece hem parayı cukkalayıp hem de firmayı parfümör kendisi olduğu için yönetmeye devam etmek istiyor.

Geçenlerde başka bir forumda da rastladım burada da değinmek isterim örneğin parfümör Pierre Bourdon 1981 yılında tasarladığı Kouros ile birlikte günümüze kadar 111 parfüme imza atmış toplamda 36 yıl yani yılda ortalama 3 parfüm. 2000 yılına kadar ( 2000 dahil )17 parfüm yapmış. Sonrasında parfüm markalarının artışı sentetikliğin artışı ticari kaygılar vs derken 17 yılda da 94 parfüm yapmış.

Şimdi 5 yıldır parfüm yapan birinin 43 yapması mesela parfümcü ünvanına erişmesini sağlar ancak “sanatçı” ünvanına sağlamasına erişmez. Parfüm adı üstünde güzel koku. Yani siz de ben de parfüm tasarlasak güzel olur. Biraz ondan biraz bundan koyarız az biraz da eğitim tamamdır. Ancak bu bizi sanatçı yapmaz. Size eğitim versek parfüm yapacaksın diye başına da bir eğitmen koysak size yolu gösterse az çok dip nota nasıl konur orta nasıl konur neyle ne nasıl güzel gider öğrenebilirsiniz. @Premiumperfume Mutlu üstadım bizi toplasa bir eğitim verse mesela biz de az çok parfüm yapabiliriz ama bu bizi Mutlu Üstad gibi sanatçı yapmaz.

Niş parfümler aslında parfüm olarak düşünülmemeli. Niş parfümleri ben ressamların çizdiği tablolara benzetirim. Kullandığı malzemenin kalitesinden öte benim için ortaya koyduğu eserdir değerini belirleyen. Eğer kendine Niş diyen bir firma her yıl parfüm çıkarıyorsa veya her yıl parfüm yapabilen bir parfümör ortaya çıkıyorsa bu sanattan öte iyi malzeme kullanılmış parfümden öteye gitmiyor. İyi bir kutu, pahalı bir şişe genel beğeniye uygun bir koku al sana Niş diyemem :)

O açıdan bence bu Tiziana Terenzi markasına fazla değer veriliyor ancak bence haketmiyorlar. Ürettiği parfümler güzel ona lafım yok ama dediğim gibi bence bu firma Niş kategorisinde değil Tiziana Terenzi benim için sanatçı da değil fazla yeteneği olmayan bir parfümör. Ama iyi bir tacir zaten bu İtalyalılar(venedik ve Cenevizli ataları gibi) ticareti iyi biliyorlar:)

Kusurum olduysa affola.
Estağfurullah kardeşim ben ne ustayım nede Üstad !!! Bunu söylemek benim açımdan kibir ve ukalalık gibi algılıyorum. Ve benim için tevazunun önemi çok büyük ! parfüm sanatı çok derin bir mevzu öğrenilecek çok fazla detay var deyim yerindeyse buzdağı !!! Bunu duymak her ne kadar hoşuma gitsede ben o seviyelerde kendimi görmüyorum ve övgüyü hak ettiğimi düşünmüyorum!! Dünyada bu işi kendi kendine öğrenen dünyaca ünlü parfümörler elbette var aslında parfümörlerin bu konu hakkında fikir ayrılığı var dünyaca ünlü bazı parfümörler bu zanaatın doğuştan gelen bir yetenek akabinde eğitim olarak savunanlar ve yine dünyaca ünlü bazı parfümörler içinde doğuştan gelen bir yetenek değil tamamen çok çalışmanın bir ürünü yüksek tecrübe, ve eğitim olarak nitelendiriliyor . Ben bu tartışmanın tamamen çok çalışma ve tecrübeden geçtiğine inanan kısmını destekliyorum . Ancak benim iş hobby olarak amatör bir şekilde devam ediyor. Yinede böyle düşündüğünüz ve iltifat için çok teşekkür ederim ! gelelim eğitim konusuna bu zamana kadar bildiklerimi paylaşım konusunda hiç bir şey esirgemeyeceğime emin olabilirsiniz ...şayet yapabileceğim yardımcı olabileceğim bir konu var ise bildiğim, dilimin döndüğü kadarıyla elbette paylaşırım......

Meursault

TürkParfüm Üyesi

Kusurum olduysa affola.
Hepsine katılıyorum. Parfüme "extrait konsantrasyon" demesi de bir satış taktiği. Genelde de designer kokulardan esinleniyor gibi. Esinlenmiyor dediklerimizde hep benzer ve genel beğeniye oynayan kokular. Gumin, Casanova, Kirke vs. benzer notalarla oluşmuş parfümler.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Debussy

TürkParfüm Üyesi
Hepsine katılıyorum. Parfüme "extrait konsantrasyon" demesi de bir satış taktiği. Genelde de designer kokulardan esinleniyor gibi. Esinlenmiyor dediklerimizde hep benzer ve genel beğeniye oynayan kokular. Gumin, Casanova, Kirke vs. benzer notalarla oluşmuş parfümler.

Extrait olayını niş parfümlerde geçeceksin zaten, bir çoğu ticari. Iso E gibi destekçiler %20 oranında diğer notalar da %10 olunca al sana extrait, mentalite böyle güncellerde :D.