Turunçgiller : Citrus family

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Tüm turunçgilleri bir konu başlığı adı altında değerlerdirmenin daha uygun olduğu kanısındayım. Koku karakterleri genelde sivri yoğun meyve ve meyvenin çeşidine göre tatlı, buruk acı, yeşil, fresh, baskın, Işıltılı notalar olarak kısaca tanımlanabilir.. Greyfurt, mandalina, şodak, pomelo, Bergamot, lime, portakal, limon, Clementine, kamkat, limon otu, neroli, Petitgrain, yuzu, limon balsam olarak kısaca tanımlanabilir
orange-2.jpg
31757.jpg
img_Citrus-Fruit_Atelier-Nouvelles-Images_ref_110.001423.00_mode_zoom.jpg

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Bergamut apayrı bir koku mesala genel olarak. Mandalina, limon çok farklı. Konu güzel olmuş ve bence ayrı konu açılması da güzel olabilir. Açılır inşallah.. Greyfurt çok zor bir madde olmuş olabilir bulunması Creed Aventus'dan sonra @Premiumperfume Mutlu hocam..

Bilgilerini bekliyoruz Mutlu hocam :)..

Bergamota en iyi örnek Arko Cool Parfüm.. Bence Davidoff Cool Water'da bergamotlu açıklanmasada. Keskin olmayan aromatikli turunçgil diyebiliriz Bergamot için ve diğer karışımlarla çok hoş parfümler oluyor. Tek başına o kadar sevmiyorum aslında Bergamutu. Bergamot çayı da güzeldir bak, tavsiye ederim..

Evde mandalina yağı var bir ara deneyeyim inşallah.. Defne mi Dafnia Essence'mi Klemantin Mandalinası denemiştim aşktı.. Miskli turunçgil, ferah çok hoş.. Benim favorilerimden Turunçgil kokuları. Yazın ve hele kışın yenmesi de güzel bu meyvelerin Maşallah, Allah açlıkla da denemesin bizleri, zor, ha oruç kadar aç olalım o kadar falan :D.. Yiyoruz diyince açlar aklıma geldi de ondan dedim..

Bunlar nasıl elde ediliyor yazmıştım. Turunçgil meyve suyu fabrikaları ve kimi bölgelerde yenen portakal mesela, kabukları halk tarafından kurutulup toplayıcılara satıyor onlarda daha büyük toptancılara satıyor. Kurutulmuş portakal kabuğu eterik yağ kaybına uğruyordur bence ama gene de portakal yağı çıkıyor.. Daha bilgisi olan arkadaşlardan alabiliriz, lütfen..

Ben aslında Greyfurt kokusu çok sevmiyorum ha hoş ama daha çok tercih ettiğim diğer Turunçgil kokuları var. Daha çok portakallı Zara Rich Leather mesela daha uygun.. Limon'da yeri ayrıdır ona en iyi örnek belli başlılardan Dunlop Klasik olabilir..

Eskiden bu koku notlarını az koyuyorlardı parfüme ama Creed Aventus bildiğim çok kullanarak çok farklı bir çığır açtı.. Şu an Turunçgil eterik yağları satışları iyi olmalı diye düşüncelerdeyim..

Arkadaşlardan güzel örnekler bekleriz. Meşeyosunlu kokularda da turunçgil modası yayılıyor. Nicolai New York Intense mesela.. Eskilerden Chanel Pour Monseuir'de öyle ki daha eski bir koku başlangıç tarihi..

Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Edit(Düzen) : Arkadaşalr aşağıdaki emsajı düzenleyeceğim. Aldığım Limon yağı ve Portakal yağı içinde sabit yağ yokmuş ki aklıma gelmişti. Alkolü az koyduğumdan hepsi erimemiş. Olay buymuş. Aldığım yerin kaynağı Antalya İnan Tarım. Öneririm. sertifikaları var yağlarının ve yurtdışına, Abd'ye ihracat yapan bir firma arkadaşlar..

@Premiumperfume Mutlu hocamında bildiği gibi doğal eterik yağlara ulaşmak zor olabiliyor. Mutlu kardeşim konuştuğumuz gibi bu yolda düşe kalka doğru yerleri bulmuş, analiz yapmış, sertifikalı yerlerden de alan biri..

Bugün Antalya bir fabrikadan alınma Turunçgiller aldım. Fabrika isimini vermeyeyim, isteyene özelden veririm demiştim ki yukarıda verdimi '2İnan Tarım Antalya''.. Eterik yağları Portakal kabuğu yağı ve limon kabuğu yağını karıştırdım ve Alkolle seyrelttim. Sıvı bulanık oldu rakı gibi ama çok bembeyaz değil.. Bu bulanıklık normal çünkü sıkma yağlarda olabilen bir şeymiş @Premiumperfume Mutlu hocamında dediği gibi. Fakat dipte yağ birikintisi oldu alkolde erimeyen ve işte bu o eterik yağa sabit yağ karıştırıldığının delili olabilir diye düşünürken aslında Alkolü az kattığımı, eterik yağları çok akttığımı düşünüp alkol ekleyince o kısımda çözüldü. Ki rengi zaten eterik yağa benziyordu dipteki kalıntı. Ayçiçek yağı genelde katılıyor. Jajoba ve hindistancevizi yağı da karıştırılabiliyor. Bu sabit yağlar yani uçucu olmayan yağlar eterik kimi yağda eriyor ama alkolde çözülmüyor, erimiyor öyle. Yalancının mumu yatsıya kadar yani :D.. Gülüyorum ama trajik bir olay bu tür sahtekarlıklar.

Aldığım yer çok dürüst ama o üretmiyor satın alıyor. Daha önce de kandırılmıştı ve benden aldığım ürünleri iade aldı. Pazartesi yanına gidip olayı göstereceğim inşallah ama iki ürünü iade etmeeyceğim ki alayım diyecektir. Pek çok ürününü aldım kalitedir ve üründeki özellikleri eksiksiz falan belirtir bazen satmaz bile eski ise.. Yenisi gelecek onu bekle der..

Bu tür sahtekarlıkların çok kötü yanları var. Bir kere ticarette terazi de hile cehennem ile cezalandırılmıştır Kuran'da ki etik olarak da herkes kötü der zaten. Bir de üstelik hasta insanlar alıyor bu eterik yağları kimi zaman. Limon yağı vücutta kimi yerleri düzenliyor şimdi unuttum sorarım geen aktara ve kanser tedavisinde kullanılan bir madde. Geçirdiği söylenen kişiler var ama benim bildiğim en etkili madde kaysı çekirdeği gibi ek elma çekirdeği, şeftali çekirdeği, acıbadem.. bir de Propolis hele karakovan propolisi geçiren kişiler var kanser hastası. Kısaca birini anlatayım bir çocuk var çocukluğundan beri modern tıp kanser tedavisi görüyor. Kan kanseri mi neydi şimdi unuttum, derisinde tümörler çıkıyormuş. Çocuk ileriki yaşda devamlı modern kanser tedavisinden ruhu bozuluyor ve itiraz ediyor artık yapmayacağım diye bu tedavi yöntemini çünkü demek çok da acı vermiş. Bu gence yan tedavi yolları arıyorlar ve Arı propolisi yani arı antibiyotiği uyguluyorlar. Bunun Türkçesini falan öğreneyim ben :) .. Genç şimdi yıllardır yaşıyor bu ürünü kullanarak.. Tabi her kansere iyi gelecek diye şart yok, bilemeyeceğim.. Kemiğe atan kanser mesela oldukça tehlikeli..

Evet sağlık için de bu ürünler kullanılıyor ve günah, kötülük katlanmış oluyor.. İnsan çok zalim olabiliyor maalesef..

Peki bulanıklığın çaresi ne. Çarelerinden biri filtre kağıdı bu bulanıklığın ama ben bulanık kullanamyı tercih ediyorum şu an.. Aslında alttaki yağdan kurtulup bu ürünü kullanmayı düşünüyorum. Nette güvenilir yerler aramaya devamedeceğim. Güvenilir markalara bakacağım. Kardelen, Karden, Karya aynı kuruluşlar ve onlarda da kendimce sorun gördüm eskiden, şimdi de denemek istemiyorum para kaybı şu an yaşamamak için.. Bu arada zamanla beyazlık dibe çöküyor ve karıştırınca geri bulanıyor.. üstten başka bir kaba akıtırsanız da beyazlıktan, bulanıklıktan kurtulabilirsiniz..

Mutlu kardeşim güzel kokuya ulaşmak zevki, çabası bitmiyor bilirsin :D :) ..

Son düzenleme:

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
@Premiumperfume Mutlu hocamında bildiği gibi doğal eterik yağlara ulaşmak zor olabiliyor. Mutlu kardeşim konuştuğumuz gibi bu yolda düşe kalka doğru yerleri bulmuş, analiz yapmış, sertifikalı yerlerden de alan biri..

Bugün Antalya bir fabrikadan alınma Turunçgiller aldım. Fabrika isimini vermeyeyim, isteyene özelden veririm. Belki ilerde veririm. Eterik yağları Portakal kabuğu yağı ve limon kabuğu yağını karıştırdım ve Alkolle seyrelttim. Sıvı bulanık oldu rakı gibi ama çok bembeyaz değil.. Bu bulanıklık normal çünkü sıkma yağlarda olabilen bir şeymiş @Premiumperfume Mutlu hocamında dediği gibi. Faakt dipte yağ birikintisi oldu alkolde erimeyen ve işte bu o eterik yağa sabit yağ karıştırıldığının delili olabilir ki bu çok yapılan bir şey. Ayçiçek yağı genelde katılıyor. Jajoba ve hindistancevizi yağı da karıştırılabiliyor. Bu sabit yağlar yani uçucu olmayan yağlar eterik kimi yağda eriyor ama alkolde çözülmüyor, erimiyor öyle. Yalancının mumu yatsıya kadar yani :D.. Gülüyorum ama trajik bir olay bu tür sahtekarlıklar. Üstelik portakal yağı da limon yağı karıştırılmış hissettim..

Aldığım yer çok dürüst ama o üretmiyor satın alıyor. Daha önce de kandırılmıştı ve benden aldığım ürünleri iade aldı. Pazartesi yanına gidip olayı göstereceğim inşallah ama iki ürünü iade etmeeyceğim ki alayım diyecektir. Pek çok ürününü aldım kalitedir ve üründeki özellikleri eksiksiz falan belirtir bazen satmaz bile eski ise.. Yenisi gelecek onu bekle der..

Bu tür sahtekarlıkların çok kötü yanları var. Bir kere ticarette terazi de hile cehennem ile cezalandırılmıştır Kuran'da ki etik olarak da herkes kötü der zaten. Bir de üstelik hasta insanlar alıyor bu eterik yağları kimi zaman. Limon yağı vücutta kimi yerleri düzenliyor şimdi unuttum sorarım geen aktara ve kanser tedavisinde kullanılan bir madde. Geçirdiği söylenen kişiler var ama benim bildiğim en etkili madde kaysı çekirdeği gibi ek elma çekirdeği, şeftali çekirdeği, acıbadem.. bir de Propolis hele karakovan propolisi geçiren kişiler var kanser hastası. Kısaca birini anlatayım bir çocuk var çocukluğundan beri modern tıp kanser tedavisi görüyor. Kan kanseri mi neydi şimdi unuttum, derisinde tümörler çıkıyormuş. Çocuk ileriki yaşda devamlı modern kanser tedavisinden ruhu bozuluyor ve itiraz ediyor artık yapmayacağım diye bu tedavi yöntemini çünkü demek çok da acı vermiş. Bu gence yan tedavi yolları arıyorlar ve Arı propolisi yani arı antibiyotiği uyguluyorlar. Bunun Türkçesini falan öğreneyim ben :) .. Genç şimdi yıllardır yaşıyor bu ürünü kullanarak.. Tabi her kansere iyi gelecek diye şart yok, bilemeyeceğim.. Kemiğe atan kanser mesela oldukça tehlikeli..

Evet sağlık için de bu ürünler kullanılıyor ve günah, kötülük katlanmış oluyor.. İnsan çok zalim olabiliyor maalesef..

Peki eğer tamamen orjinal yağ olsaydı ne yapılırdı bu bulanıklık. Çarelerinden biri filtre kağıdı bu bulanıklığın ama ben bulanık kullanamyı tercih ediyorum şu an.. Aslında alttaki yağdan kurtulup bu ürünü kullanmayı düşünüyorum. Nette güvenilir yerler aramaya devamedeceğim. Güvenilir markalara bakacağım. Kardelen, Karden, Karya aynı kuruluşlar ve onlarda da kendimce sorun gördüm eskiden, şimdi de denemek istemiyorum para kaybı şu an yaşamamak için..

Mutlu kardeşim güzel kokuya ulaşmak zevki, çabası bitmiyor bilirsin :D :) ..
Bu konu Baykal beyin dediği gibi çok sıkıntı bir konu hurda gıda sektöründe bile var ki bunda olmasın
. Şişe dibine çöken çözelti taşıyıcı yağ yani saf değil tetkikleri doğrudur

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Bu konu Baykal beyin dediği gibi çok sıkıntı bir konu hurda gıda sektöründe bile var ki bunda olmasın
. Şişe dibine çöken çözelti taşıyıcı yağ yani saf değil tetkikleri doğrudur
Sağol Mutlu hocam..

limon ve portakal yağı içinde sabit yağ sahtekarlığı alkolde dibe çöken sabit yağ çözülmüyor.jpg

Resim de verelim :) .. Dibde alkolde çözülmeyen yağı görüyorsunuz. Toplam koyduğum bu limon ve portakal yağın yüzde 30-40'ı kadarı sabit yağ sanmıştım ama meğer alkolü az koyduğumdan çözülmeyen eterik yağmış.. Buna çok sevindim arkadaşlar..

Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Arkadaşlar yukarıda da yazdım. Meğer olay alkolü az katmam ve eterik yağları çok katmam imiş. Bu aklıma gelmişti ama denememiştim, keşke deneseymişim. Ürün ''İnan Tarım Antalya'' arkadaşlar ama bana çok akıcı geldi ve istediği o tarz koku yok. sanki başka eterik yağlar karışımı gibi. Denemelere devam inşallah..

Bir ara Mecitefendi eterik yağlarını da deneyeceğim inşallah arkadaşlar.

Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
@Premiumperfume Mutlu hocam evet senle de konuşmuştuk belki alkolü az koymuşumdur diye. Keşke erken deneseydim. Neyse sonuçta alkolü çok koyunca çözüldü geri kalan yağ yukarıda da dediğim gibi. Yani resimde görünen dipteki şey sabit yağ değilmiş, eterik yağmış ki renginden de tahmin etmiştim en son..

Limon kabuğu ve Portakal Yağı Alkolde yüzde 20 altında çözüldü arkadaşlar. Yani belli oranda çözülüyor. Creed Aventus'da ise daha yoğun turunçgil var ve sanırım bunu sentetik çözücülerle sağlıyorlar. sentetik aroma düşünmek istemiyorum o parfümde Turunçgiller olarak..

Ben bu yüzden saf olarak kafama sürüyorum alkolde çok çözülmeyen yağları ve güzel kokuyorlarsa. Aslında Alkolde yüzde 20 altı da oldukça kuvvetlice sayılır bunu da diyeyim.. denemelerim devam etsin yazarım arkadaşlar. Aslında Alkol yerine Turunçgil dolgu maddesi kullanılmalı ve sprey bu yağı püskürtecek şekilde olmalı.. Normalde esans oranı arttıkça sprey bozulabilir hatta daha yoğun yağlarda sıkmaz. Şırıngaya bile alamazsınız demir ince iğne varsa şırınga ucunda kimi yoğun yağı.. Sıvıların birbirini çekme gücü ile alakalı bir şey..

Şunu da söyleyeyim çok güzel saf olarak sürmekde..Fakat dozu aşırmayın etrafınız rahatsız olabilir arkadaşlar :) ..

Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Arkadaşlar Lime (Misket limonu) kuvvetlidir, asidiktir ve kimi eterik, uçucu yağlar gibi direkt cilt, ten uygulaması yakıcı olabilir. Teninizde kızarıklık ve sonra su toplaması olabilir. Saç, sakal deneyeceğim ama boyun ve diğer vücut kullanımı direkt olmamalı. Kıyafete uzaktan sıkmak, kullanmak da gerekli bence tahrişten korunmak için. Aşağıda şimdilik bir iki resim paylaşayım, devamı gelecek inşallah :)

FB_IMG_1602697167608.jpg

Resimde yeşil renkli Soğuk sıkım (Cold Press) Lime (Misket limonu) görüyorsunuz. Bir şişe ise alkol ile seyreltilmiş ve üstte fazla yağ yüzeye çıkmış görüyorsunuz.. Şırıngadaki ve en soldaki yuvarlak şişe de gene saf Lime (Misket limonu) arkadaşlar.

Damıtma eterik yağı Lime'da (Misket limonu) acımsı imiş , denemedim henüz.. Daha devamı gelecek inşallah:)

Son düzenleme: