Vizyondaki, Gösterime girecek Filmler Hakkında ve Fragman

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Evet ister fikir alabilirsiniz, ister eleştirinizi, farklı bir kondan bakış açınızı yazabilirsiniz.. Aynı konuyu, aynı filmi başkasının yazması önemli değil tabiki sizin de yazmanız için o film hakkında :)..

İlk film koku ile alakalı olduğundan vereceğim ama fragman vermek istemiyorum çünkü çok acıklı buldum çoğunluğunu. Hz.Muhammed'in ölmeden önce ölünüz lafını ben yakın akrabalarımı da ölmüş düşünerek yapıyorum, yaşatıyorum. Ölüm bir gerçek. Belki bir çocuğa evcil hayvan almakta bu açıdan güzel yani o evcil hayvanın ölümünü görüp, ölüme alışması.. Hz.Muhammed'in evcil kuşu ölen çocuğa taziyeye gitmesi de aklıma geldi..

Ölümün yüzü gerçekten soğuk ama hayatın gerçeklerinden. Dünyanın En Güzel Kokusu 2 filmi bu açıdan güzel olabilir yani ölüme alışmak ile ilgili, sevdiğinizin yokluğuna alışmak ile ilgili. Böyle bir dramı taze yaşayanlar bu filme gidebilir belki.. Ben dram şu an sevmediğimden pek, tercih etmemeyi düşünüyorum..

Diğer film aslında Jakie Chan'in filmi idi ama ondan önce başka bir film tanıtayım, görüşlerimi yansıtayım.. ''Square'' (KARE)..
the square kare film poster images-w1400.jpg

Ben oldukça komik buldum yani belki kahkahadan karnınız yarılmayabilir ama eğlenceli idi bir Fragmanı. Başka fragmanları o kadar filmi anlatmıyor.. Bu film Cannes (Kan) film festivali en iyi film ödülü almış diye hatırlıyorum yani bir ödülü var onu gördüm.. Film düşündükçe ilgimi çekiyor :).. Çeşitli konulara felsefi açısı var görünüyor. İçimizdeki hayvansal daha doğrusu aslında insanların hayvansal terbiye edilmemiş duygularına, yaptıklarına taşlama var gibi algıladım fragmanda..

https://izle.intersinema.com/fragman/2017/11/01/www_intersinema_com_12015_189998.mp4

https://www.intersinema.com/kare-filmi/

'''''''2:22
/ 2:22

Yönetmen: Ruben Östlund
Oyuncular
:
Claes Bang, Elisabeth Moss, Dominic West, Terry Notary, Christopher Læssø
Tür: Komedi, Drama
Yapım Yılı: 2017 (142 dk)
Vizyon Tarihi: 3 Kasım 2017 Cuma
Senaryo: Ruben Östlund
Yapımcı Firma: Plattform Produktion
Yapım Ülkesi: İsveç, Almanya, Danimarka, Fransa
Orijinal Dil: İngilizce, İsveççe, Danca
Orijinal Adı: The Square
Dağıtıcı Firma: Başka Sinema

Kare( The Square ) Filminin Özeti
Christian, Stockholm’de bir modern sanat galerisinde çalışmaktadır ve projelerinden biri de The Square olarak adlandırılan alandır. Bu alan büyük bir toplumda farklı katmanlardan, farklı sosyal sınıflardan gelen insanların küçük bir yansımasıdır ve Christian ziyaretçileri insanlara güvenmeli mi güvenmemeli mi sorusu ile iki farklı yoldan birini seçmeye davet etmektedir ve bu soru bizi tüm film boyunca takip eder.

Başrollerini Elisabeth Moss, Dominic West ve Claes Bang’in paylaştığı 2017 Cannes’da gösterimi yapılan The Square, İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un konuşma özgürlüğü, sanatsal özgürlükler, sosyal sansür vb. konuları İskandinav perspektifinde, politik ve sosyal bir çerçevede inceleyen bir film.
'''''''''''

Kare.. Evet bu konuda yazalım bu film isimini anmışken. Hem belki burdki bilgiler filmi daha iyi anlamanıza yarayacak, farklı felsefi görüşlerden görüşünüz daha da netleşecek, zevklenecek.. Kendi açımdan anlatacağım ve başka arkadaşların farklı açılarını da almak isteriz.. İlginç bir şekil.. Üzerine çok kitap yazılır.. Bakış açısı ile bu yazılar artar.. Allah'ın evim dedi Beytulllah Kare kökenli Kubik bir yapıdır.. Peki neden kübik ki aslında her şekili de düşünmek ve anlamını felsefi düşünmek lazım.. Sayısal olarak tam bir küp değil ama çok yakın.. n+1 ve paydaları olan bir formül vardı. O formülü bulursam vereyim. o formülde yüzey sonsuz çıkıyor ama alan hacimi sonlu çıkıyordu.. Ucu sonsuzluğa giden bir piramit düşünün işte onun formulü idi sanırım..

Küp çok özel bir cisimdir. En az yüzey ile en geniş alanı küp veriyormuş.. Allah evini küpten seçmesi mantığı bu açıdan şu, verimlilik, az israf.. Tabi mimari o yörenin şartlarına göre de yapılıyor. Yani o yörede en çok ne varsa ev mimarisini o şekillendiriyor. Bunu Türk Hunlarına karşı yapılan Çin seddinde de görüyoruz. Dağların taşların çok olduğu yerde duvar taşlardan, kayalardan olşurken, çölden geçen ''Çin Seddi Duvarı'' o yörenin otları arasına o yörenin kil veya toprağı mı ne kullanılarak oluşturuluyor ve hala günümüzde mevcut ama tabiki kaya daha dayanıklı.. Mekke Kabe'nin bulunduğu bölgede kayalar var ve taştan yapılmış ve küp şekli bu nesne de tercih edilen bir şekil.. Diktörgen'de kare'nin kardeşi diyebiliriz, yakın kardeşi :D :)..

Eğer Kabe'nin yeri -ki küb(Küp)'den geliyor isimi, anlamı- eğer Türkiye- Harran Ovasında olsa belki ordaki evler gibi olacaktı. Biliyorsunuz o evler üstü külah şeklinde altı başka.. Verimlilik/tasarruf ile cimriliği ayırmak lazım aslında kimi zaman arasında çok ince çizgi oluyor :D.. Bu arada altıgen şekilli bal arısı petekleri aklınıza geldi şimdi.. evet onalrda bir verimlilik örneğidir. Bu arada küp 6 yüzlüdür ve köşesi size bakacak olursa şekil altıgen görünür. Resimler ekleyebilirim..

Evet ben bu açılardan sizi bilgilendirmek istedim.. Umarım beğenmişsinizdir.. Bu arada iki kare çaprazlama şekil ise bir kare dünya hayatını diğer kare Ahiret hayatını anlattığı ve iki dünyayı da düşünmek gerektiğini anlatan islami şekil ,sembol olarak bilinmiştir yani 8 gen yıldız şekili..

Başka inançlarda, başka felsefi açılardan sizden fikirler alalım lütfen. Bir film sanatından başka sanat, bilgi kaynağı yaratmak amacım :)..

İşte size internetten alınma bir alıntı http://webders.net/maddenin-halleri-ders-18-250p2.html : ''


Doğadaki Özel Yüzey: Küre Yüzeyi
Bilinen geometrik biçimli cisimlerin yüzey alanının hacimlerine oranları incelendiğinde en küçük oranın küreye ait olduğu görülür. Bu oranın küçük olması birim hacme düşen yüzey alanının en küçük olması anlamına gelir. Küre ile ilgili bu özelliği şu şekilde özetleyebiliriz: eşit hacimli, kapalı cisimlerden yüzey alanı en küçük olanı küredir.

Kürenin bu özeliğini, “Eşit büyüklükteki yüzey alanlarından en büyük hacmi küre çevreler.” şeklinde de ifade edebiliriz.

Dünyamız gibi diğer gök cisimlerinin şeklinin küresel olması da küreye ait bu özellikle ilgilidir.

Yalnızca gök cisimlerinde değil, çevremizde de küresel yüzeylerle sıkça karşılaşırız. Örneğin musluktan damlayan su taneciği, yere düşen yağmur damlaları ve yaprakların üzerinde kalan su damlaları küresel şekil alırlar.

Yüzey Alanı - Hacim İlişkileri
Maddenin bir özelliği olarak incelediğimiz, yüzey alanı - hacim ilişkisinin günlük yaşamda, çevremizde ve doğada doğurduğu birçok sonuç vardır.

Büyük boy patatesler ile küçük boy patateslerden eşit kiloda alınarak özdeş patates soyacağı İle soyulduğunda, küçük boy patateslerden elde edilen kabukların daha fazla olduğu görülür. Bu durum bize, küçük boyutlu cisimlerin yüzey alanlarının büyüklere göre daha fazla olduğunu gösterir. Yani küçük varlıkların yüzey alanlarının hacmine oranı, büyük varlıkların yüzey alanının hacmine oranından daha büyüktür.

Bunun sonucunda;

  • Maddelerin küçük olanları daha çabuk pişer.
  • Maddelerin küçük olanları daha çabuk değişim geçirir.
  • Küçük hayvanlar hasarsız düşer.
  • Küçük hayvanlar daha çok yiyecek tüketir.
Doğadaki canlılar dikkatlice incelendiğinde birçok canlının ihtiyaçları, vücut özellikleri ve yaşam biçimlerinde yüzey alanı ile hacim ilişkisinin olduğu görülür. ''

Hatalarımız affola lütfen.. İyi günler, iyi seyirler, selametle :)..
 
Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
the-foreigner-2017 intikam filmi jackie chan 2017-1509968621.jpg
Film izlenmeye değer görünüyor.. Jackie Chan filmi zaten güzel olur kanısı oluşmuş.. Jackie Chan'de yaşlanıyor, zaman geçiyor.. Gene de güzel yapmış hareketleri maşallah :).. Pierce Brosnan da izlenir hani.. Jackie'ni duvarın arkasında mermilerden kaçışı da güzel olmuş, efsane film sahnelerine girebilir ki çoğu hareketi öyle zaten :)..

'' BAZEN ADALET İÇİN TEK YOL İNTİKAMDIR. ADALET YOKSA SONUÇ İNTİKAMDIR'' Sloganı var filmin..

https://www.izlesene.com/video/the-foreigner-2017-turkce-altyazili-fragman/99410252017 - ABD

Tür:Aksiyon, Gerilim

Süre:114 Dak.

Yönetmen:Martin Campbell

Oyuncular:Jackie Chan, Pierce Brosnan, Katie Leung, Jorge Leon Martinez, Lasco Atkins

Senaryo:Stephen Leather, David Marconi

Yapımcı:Jamie Marshall, Wayne Marc Godfrey

Favori:60 kullanıcının favori filmi

Filmi İzleyenler:10 kullanıcı, İntikam filmini izledi.

İntikam Film Konusu

Kızını bir patlama sonucunda kaybeden Vietnam göçmeni baba Quan Ngoc Minh (Jackie Chan), İngiliz yetkililerden, özellikle Liam Hennessy'den (Pierce Brosnan) bombacıların kimlikleri konusunda yardım ister. Ancak geçmişte IRA ile bağlantıları olan Hennessy'nin şüpheli ve olayı hasıraltı etmeye çalıştığını gösteren tavırları, Quan'ı adaleti kendi kendine sağlama yoluna itecektir.
 
Son düzenleme:

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Film izlenmeye değer görünüyor.. Jackie Chan filmi zaten güzel olur kanısı oluşmuş.. Jackie Chan'de yaşlanıyor, zaman geçiyor.. Gene de güzel yapmış hareketleri maşallah :).. Pierce Brosnan da izlenir hani.. Jackie'ni duvarın arkasında mermilerden kaçışı da güzel olmuş, efsane film sahnelerine girebilir ki çoğu hareketi öyle zaten :)..

'' BAZEN ADALET İÇİN TEK YOL İNTİKAMDIR. ADALET YOKSA SONUÇ İNTİKAMDIR'' Sloganı var filmin..

https://www.izlesene.com/video/the-foreigner-2017-turkce-altyazili-fragman/99410252017 - ABD

Tür:Aksiyon, Gerilim

Süre:114 Dak.

Yönetmen:Martin Campbell

Oyuncular:Jackie Chan, Pierce Brosnan, Katie Leung, Jorge Leon Martinez, Lasco Atkins

Senaryo:Stephen Leather, David Marconi

Yapımcı:Jamie Marshall, Wayne Marc Godfrey

Favori:60 kullanıcının favori filmi

Filmi İzleyenler:10 kullanıcı, İntikam filmini izledi.

İntikam Film Konusu

Kızını bir patlama sonucunda kaybeden Vietnam göçmeni baba Quan Ngoc Minh (Jackie Chan), İngiliz yetkililerden, özellikle Liam Hennessy'den (Pierce Brosnan) bombacıların kimlikleri konusunda yardım ister. Ancak geçmişte IRA ile bağlantıları olan Hennessy'nin şüpheli ve olayı hasıraltı etmeye çalıştığını gösteren tavırları, Quan'ı adaleti kendi kendine sağlama yoluna itecektir.
Güzel bir flime benziyor Baykal bey :)
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Güzel bir flime benziyor Baykal bey :)

Amerika sanırım artık sevmediği siyasetçileri filmler yoluyla afişe ediyor olabilir. Veya başka ülkeler de.. Bir İrlanda temsilcisi teröre bulaşılmış gösterilmiş sanırım ki filmi anlatmayayım :D.. Şimdi bu mevkide olan kişi rahat değildir ama roman amaçlı mı yazılmış orasını anlamadım..

Bir de mesela öyle cihazlar var ki bunlar "Kod adı kılıçbalığı" filminde kısmen anlatılmıştı ama şimdi bunlardan bahsedilmiyor ki sanırım güvenlik amaçlı.. Birini anlatayım ki teröristler biliyordur. Mesela polis cihazla arabada silah olup olmadığını görebiliyor. Kızılötesi görüş sistemi olmalı bu sistem. Biliyorsunuz bu cihaz ısıyı görüyor. Duvarın, tankın içindeki insanı görebilen bir cihaz. Termal kamera diğer isimi idi sanırım. infraruş mu ne başka cihazlar çok. Aslında kimi bu cihazlar, dürbünleri Türkiye'de yasak ve bu benim hoşuma gitmiyor. Almanya'da serbest mesela.

Ha birde Amerikan bilim ve teknik o kadar gelişmişki burda sivillere sunulan kimi cihazların Amerika birleşik Devletleri dışına çıkarılması kesinlikle yasak. Düşünün yani teknolojileri, teknolojilerini.. Hayırlısı inşallah diyelim :)..
 
Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Jackie Chan'in yüz ifadesi baya ciddi olmuş ilginç, genelde komedi aksiyon karışık filmlerinden farklı herhalde :).

Konu gereği sanırım. Kızı ölüyor ya. bir de çok ağlama falan yok onuda iki kızı daha önce kaçarken öldürülmesi ile belki örtmeye çalışmışlar hani daha önce bu acıları yaşadığı için daha metanetli bir hava verilmiş.. Bir de sıkardı milleti ağlayıp yas tutması.. Gerçi 1-2 dakika yaparlar sonra ''6 months later''(6 ay sonra) yapabilirlerdi :D.. EE Jackie Chan belki öyle oynamak istemedi :).. Evet gerçekten kızı öldürüldükten sonra yüzü çok ciddi...

Jackie Chan belki artık daha kahraman gösterielcek Hollywood filmlerinde. Biliyoruzki kimi batı kesimi kendi tipleri insanları genelde daha kahraman gösteriyor ve Selahattin Eyübi dahil, kimi doğu karakterleri, kötü adam rolünde olmasa bile, daha altın orana sahip olmayan kişilerce oynanıyor, oynatılıyor gözlemlerime göre. Ve bu ayrı bir ırkçılık bence.. Ha tabi her kesimin iyisi de vad, haklarını verelim yani tüm insanlık için çalışan batılılara, başkaları da var.. Zaten şu an batıda, kimi eski müslüman buluşların kendileri bulmuş gibi gösterilmesi de buna benzer bir örnek aslında ırkçılığa, farklı bir şekilde.. Bu arasa yanlış anlaşılmasın herkes de bir fiziksel güzellik vardır da, demek istediğim anlaşıldı sanırım..

Jackie Chan aslında bir efsane, bir iyi marka.. Bruce Lee olur ve kimi için oldu..

Evet Ozan hocam o komik-aksiyon rollere de çok yakışıyordu bence Jackie Chan.. Bundan sonra belki gene öyle roller olabilir.. Ben de merak ettim bak şimdi. .Yoksa kendi seçimi mi. Çünkü bir sürü senaryo geliyordur. İmaj yapıcısı ile ne görüştü kimbilir :)..
 
Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
GUARDIANS Fight (2017) Fragman Efsane Film
Fazla fantastik geldi bana, fantastiğin de fazlası olur mu ayrı konu :D.. Adam neden öyle hızlı hareket ediyor film açıklamasını okuyayım dedim, daah inandırıcı olur bilince. Tabi bilinen olaylar, süper kahraman yaratılma labaratuvarı, projeleri falan :D.. Tabi bu kimi için daha gerçekci. Mesela bu kahraman, hızlı hareket eden kişi uzaydan gelse belki o kadar inandırıcı olmazdı ama uzayda canlı olayı da çok gerçekci aslında.. Aklıma Superman gedli uzaylı kahraman olarak :D :)..

Film açıklaması : '' Guardians filmin yönetmenliğini Sarık Andreasyan üstlenmiştir. Soğuk savaş sırasında, Patriot adlı gizli bir örgüt tarafından gizlice kurulan süper kahraman kadrosu yaratıldı. Filmde oldukça gösterişli aksiyon sahneleri bir o kadar tehlikeli maceralar birbirini kovalıcak. 2017 yılında ses getiren bir film haline dönüşen Guardians yeni bir süper kahraman oluşmasıyla büyük yankı uyandıracak bir film. ''

O kılıç şekli nedir ya :D haha :D.. Neyse dalga geçmeyeyim, gerçek olur molur :D.. Hem biz kahramanları severiz :D.. O kılıç dikkat çekmek için yapılmış..

Guardians film 2017 GUARDIANS swords kılıç f k.jpg
Guardians film 2017 GUARDIANS poster f k.jpg
 

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
GUARDIANS Fight (2017) Fragman Efsane Film
Fazla fantastik geldi bana, fantastiğin de fazlası olur mu ayrı konu :D.. Adam neden öyle hızlı hareket ediyor film açıklamasını okuyayım dedim, daah inandırıcı olur bilince. Tabi bilinen olaylar, süper kahraman yaratılma labaratuvarı, projeleri falan :D.. Tabi bu kimi için daha gerçekci. Mesela bu kahraman, hızlı hareket eden kişi uzaydan gelse belki o kadar inandırıcı olmazdı ama uzayda canlı olayı da çok gerçekci aslında.. Aklıma Superman gedli uzaylı kahraman olarak :D :)..

Film açıklaması : '' Guardians filmin yönetmenliğini Sarık Andreasyan üstlenmiştir. Soğuk savaş sırasında, Patriot adlı gizli bir örgüt tarafından gizlice kurulan süper kahraman kadrosu yaratıldı. Filmde oldukça gösterişli aksiyon sahneleri bir o kadar tehlikeli maceralar birbirini kovalıcak. 2017 yılında ses getiren bir film haline dönüşen Guardians yeni bir süper kahraman oluşmasıyla büyük yankı uyandıracak bir film. ''

O kılıç şekli nedir ya :D haha :D.. Neyse dalga geçmeyeyim, gerçek olur molur :D.. Hem biz kahramanları severiz :D.. O kılıç dikkat çekmek için yapılmış..

Fantastic aynen battal gaziye bile rahmet okutur :)
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Fantastic aynen battal gaziye bile rahmet okutur :)
Rambo battal gaziden kopya bence :D :D.. Aslında Cüneyt Arkın'ın çoklu oku pek inandırıcı gelemdi ama eski devirde olabilir mi bilmiyorum :D.. Aslında Türk kahramanlıkları olmuş.. Bir ''Türk Dünya'ya bedel'' Atatürk sözü var mesela.. 40 asker ile Kürşat'ın Çin sarayını basması ve Çinlilerin korkup Türkleri serbest bırakması :D. O 40 asker şehit oluyordu galiba, Allah rahmet eylesin ve tüm şehitlerimize, iyilere..
 

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Rambo battal gaziden kopya bence :D :D.. Aslında Cüneyt Arkın'ın çoklu oku pek inandırıcı gelemdi ama eski devirde olabilir mi bilmiyorum :D.. Aslında Türk kahramanlıkları olmuş.. Bir ''Türk Dünya'ya bedel'' Atatürk sözü var mesela.. 40 asker ile Kürşat'ın Çin sarayını basması ve Çinlilerin korkup Türkleri serbest bırakması :D. O 40 asker şehit oluyordu galiba, Allah rahmet eylesin ve tüm şehitlerimize, iyilere..
Amin inşaallah.. Tarihimiz kahramanlıklarla dolu Hollywood a çok iyi flim malzemeleri var ama bilinçli olarak bu tür filmler yapmıyorlar Türkiyeyi yüceltmemek için... Temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp ikinci dünya savaşı temalı, fantastic, ve halkını öven filmler yapıyorlar.. Bizim flim söktörünü bir an evvel canlandıran filmler yapmamız gerekiyor iyi bir örnek dağ 2 , nefes gibi
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Amin inşaallah.. Tarihimiz kahramanlıklarla dolu Hollywood a çok iyi flim malzemeleri var ama bilinçli olarak bu tür filmler yapmıyorlar Türkiyeyi yüceltmemek için... Temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp ikinci dünya savaşı temalı, fantastic, ve halkını öven filmler yapıyorlar.. Bizim flim söktörünü bir an evvel canlandıran filmler yapmamız gerekiyor iyi bir örnek dağ 2 , nefes gibi
Aynen :).. Nefes'de komutanın kafanıza sıkarım lafı olmamış bence ve o filmi seyredeyim bak, cahil kalmayalım :D.. O söz yüzünden gıcık almıştım, '' Benim kafanıza sıkmama gerek yok, düşman gelir kafanıza sıkar, kellenizi, başınızı keser'' dese daha iyi olurdu.. Bu arada bir olay anlatılıyor: Nöbette asker uyuyor ve 500 askerimizin başını keserek şehid ediyor teröristler, maalesef.. Askere giden akrabam anlattı. Ve ABD helikopterlerinin pkk'ya yardım attığını da askerlerin gördüğünü söyledi. General ABD üssüne gidiyor ve helikopter motoru harbiden sıcak ve havalanmış.. Ama maalesef Türk askerinin demek kanı o kadar değerli değil. Neyse bu kadar yazayım. Bu dediğim olay meşhur 1990 küsürlerde olan bir olay. Günümüzde de devam etti deniyor maalesef.. Zaten şu an Kuzey Irak'ta açıktan yardım yapıyor ABD..

1453 Fetih filmi vardı Avşar Film'in. Bence daha güzel olabilirdi. Yok şu kadar figuran masraf bence yalan, ilgiyi çekmek için yapıyorlar. Ha gene de filme gittim, hiç yoktan iyi. Tabi çok kötü değilde denenlere göre diyorum. Çok seven arkadaşlar olabilir.. Bu arada o Şahi toplarını Macar Urban'ın döktürmediği de iddia ediliyor aam filmede Macar Urban döküyordu ki o da Türk, biliyorsunuz MAcarlar Türk boyu :)..

Şu rahmetli Çağrı(The Message) filminin yapımcısı Mustafa Akkad maalesef şehit edildi. Adam İStanbul'un Fethi filmi çekecekti, projesi varmış. Allah rahmet eylesin..

Bari dizilerimiz var şu an ve arap ülkelerinde de izleniyor. Türk-islam birliği bence olmalı ve bu açıdan Türk kültürü sevdirilmeli bence dünyaya ve dünua müslümanlarına. Tamam ateist, şucu bucu olabilirsin ama bir islam gerçeği var ve bunu kullanmak gerek, tabiki en doğru, akıl yoluyla Kuran'ı anlayarak..

Kitaplar, Filmelr bence günümüzde çok önemli.. Abd Turgut Öaal'dan amerikan filmelerini serbest bırakmasını istemişdi zamanında. Aslında özgürlük güzel ve tabi kültür emperyalizmi için ailelere iş düşüyor. Bence dünya filmleri yasaklanmamlı çünkü çocukların zekası ve dünya görüşü olumlu anlmada da gelişiyr ama aileler flmleri çocuklaır ile de izlemeli derim.. Ben bir çizgi film seyrettim o kadar sapık şeyler varki, çocuklara yazık gerçekten.. Zaten Disney'in seks objeleri, cinsel uzuvları çizgi film içinde gösterdiği kanıtlandı. O videoyu bulursam yayınlarım. Avrupalı bvir milletvekili meclisinde bunu detaylı anlatıyordu.. Bu arada yazdıklarım şu bu parti siyasi amaçlı değildir, geenl bir bilgilendirmedir :).. Biz yapılması gerekeni söyleyeyim yapan yapar :), demokrasi bu :)..
 
Son düzenleme:

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Aynen :).. Nefes'de komutanın kafanıza sıkarım lafı olmamış bence ve o filmi seyredeyim bak, cahil kalmayalım :D.. O söz yüzünden gıcık almıştım, '' Benim kafanıza sıkmama gerek yok, düşman gelir kafanıza sıkar, kellenizi, başınızı keser'' dese daha iyi olurdu.. Bu arada bir olay anlatılıyor: Nöbette asker uyuyor ve 500 askerimizin başını keserek şehid ediyor teröristler, maalesef.. Askere giden akrabam anlattı. Ve ABD helikopterlerinin pkk'ya yardım attığını da askerlerin gördüğünü söyledi. General ABD üssüne gidiyor ve helikopter motoru harbiden sıcak ve havalanmış.. Ama maalesef Türk askerinin demek kanı o kadar değerli değil. Neyse bu kadar yazayım. Bu dediğim olay meşhur 1990 küsürlerde olan bir olay. Günümüzde de devam etti deniyor maalesef.. Zaten şu an Kuzey Irak'ta açıktan yardım yapıyor ABD..

1453 Fetih filmi vardı Avşar Film'in. Bence daha güzel olabilirdi. Yok şu kadar figuran masraf bence yalan, ilgiyi çekmek için yapıyorlar. Ha gene de filme gittim, hiç yoktan iyi. Tabi çok kötü değilde denenlere göre diyorum. Çok seven arkadaşlar olabilir.. Bu arada o Şahi toplarını Macar Urban'ın döktürmediği de iddia ediliyor aam filmede Macar Urban döküyordu ki o da Türk, biliyorsunuz MAcarlar Türk boyu :)..

Şu rahmetli Çağrı(The Message) filminin yapımcısı Mustafa Akkad maalesef şehit edildi. Adam İStanbul'un Fethi filmi çekecekti, projesi varmış. Allah rahmet eylesin..

Bari dizilerimiz var şu an ve arap ülkelerinde de izleniyor. Türk-islam birliği bence olmalı ve bu açıdan Türk kültürü sevdirilmeli bence dünyaya ve dünua müslümanlarına. Tamam ateist, şucu bucu olabilirsin ama bir islam gerçeği var ve bunu kullanmak gerek, tabiki en doğru, akıl yoluyla Kuran'ı anlayarak..

Kitaplar, Filmelr bence günümüzde çok önemli.. Abd Turgut Öaal'dan amerikan filmelerini serbest bırakmasını istemişdi zamanında. Aslında özgürlük güzel ve tabi kültür emperyalizmi için ailelere iş düşüyor. Bence dünya filmleri yasaklanmamlı çünkü çocukların zekası ve dünya görüşü olumlu anlmada da gelişiyr ama aileler flmleri çocuklaır ile de izlemeli derim.. Ben bir çizgi film seyrettim o kadar sapık şeyler varki, çocuklara yazık gerçekten.. Zaten Disney'in seks objeleri, cinsel uzuvları çizgi film içinde gösterdiği kanıtlandı. O videoyu bulursam yayınlarım. Avrupalı bvir milletvekili meclisinde bunu detaylı anlatıyordu.. Bu arada yazdıklarım şu bu parti siyasi amaçlı değildir, geenl bir bilgilendirmedir :).. Biz yapılması gerekeni söyleyeyim yapan yapar :), demokrasi bu :)..
Çok haklısınız Baykal bey inşaallah çok daha güzel filimler çekilir. Ancak büyük maliyet isteyen işler bu konuda devlet desteği olması lazım
 

tamerlale

TürkParfüm Üyesi
Evet ister fikir alabilirsiniz, ister eleştirinizi, farklı bir kondan bakış açınızı yazabilirsiniz.. Aynı konuyu, aynı filmi başkasının yazması önemli değil tabiki sizin de yazmanız için o film hakkında :)..

İlk film koku ile alakalı olduğundan vereceğim ama fragman vermek istemiyorum çünkü çok acıklı buldum çoğunluğunu. Hz.Muhammed'in ölmeden önce ölünüz lafını ben yakın akrabalarımı da ölmüş düşünerek yapıyorum, yaşatıyorum. Ölüm bir gerçek. Belki bir çocuğa evcil hayvan almakta bu açıdan güzel yani o evcil hayvanın ölümünü görüp, ölüme alışması.. Hz.Muhammed'in evcil kuşu ölen çocuğa taziyeye film izle gitmesi de aklıma geldi..

Ölümün yüzü gerçekten soğuk ama hayatın gerçeklerinden. Dünyanın En Güzel Kokusu 2 filmi bu açıdan güzel olabilir yani ölüme alışmak ile ilgili, sevdiğinizin yokluğuna alışmak ile ilgili. Böyle full hd film izle bir dramı taze yaşayanlar bu filme gidebilir belki.. Ben dram şu an sevmediğimden pek, tercih etmemeyi düşünüyorum..

Diğer film aslında Jakie Chan'in filmi idi ama ondan önce başka bir film tanıtayım, görüşlerimi yansıtayım.. ''Square'' (KARE)..
Ekli dosyayı görüntüle 572

Ben oldukça komik buldum yani belki kahkahadan karnınız yarılmayabilir ama eğlenceli idi bir Fragmanı. Başka fragmanları o kadar filmi anlatmıyor.. Bu film Cannes (Kan) film festivali en iyi gerilim film izle ödülü almış diye hatırlıyorum korku filmleri izle yani bir ödülü var onu gördüm.. Film düşündükçe ilgimi çekiyor :).. Çeşitli konulara felsefi açısı var görünüyor. İçimizdeki hayvansal daha doğrusu aslında insanların hayvansal terbiye edilmemiş duygularına, yaptıklarına taşlama var gibi algıladım fragmanda..'''''''2:22
/ 2:22

Yönetmen: Ruben Östlund
Oyuncular
:
Claes Bang, Elisabeth Moss, Dominic West, Terry Notary, Christopher Læssø
Tür: Komedi, Drama
Yapım Yılı: 2017 (142 dk)
Vizyon Tarihi: 3 Kasım 2017 Cuma
Senaryo: Ruben Östlund
Yapımcı Firma: Plattform Produktion
Yapım Ülkesi: İsveç, Almanya, Danimarka, Fransa
Orijinal Dil: İngilizce, İsveççe, Danca
Orijinal Adı: The Square
Dağıtıcı Firma: Başka Sinema

Kare( The Square ) Filminin Özeti
Christian, Stockholm’de bir modern sanat galerisinde çalışmaktadır ve projelerinden biri de The Square olarak adlandırılan alandır. Bu alan büyük bir toplumda farklı katmanlardan, farklı sosyal sınıflardan gelen insanların küçük bir yansımasıdır ve Christian ziyaretçileri insanlara güvenmeli mi güvenmemeli mi sorusu ile iki farklı yoldan birini seçmeye davet etmektedir ve bu soru bizi tüm film boyunca takip eder.

Başrollerini Elisabeth Moss, Dominic West ve Claes Bang’in paylaştığı 2017 Cannes’da gösterimi yapılan The Square, İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un konuşma özgürlüğü, sanatsal özgürlükler, sosyal sansür vb. konuları İskandinav perspektifinde, politik ve sosyal bir çerçevede inceleyen bir film.
'''''''''''

Kare.. Evet bu konuda yazalım bu film isimini anmışken. Hem belki burdki bilgiler filmi daha iyi anlamanıza yarayacak, farklı felsefi görüşlerden görüşünüz daha da netleşecek, zevklenecek.. Kendi açımdan anlatacağım ve başka arkadaşların farklı açılarını da almak isteriz.. İlginç bir şekil.. Üzerine çok kitap yazılır.. Bakış açısı ile bu yazılar artar.. Allah'ın evim dedi Beytulllah Kare kökenli Kubik bir yapıdır.. Peki neden kübik ki aslında her şekili de düşünmek ve anlamını felsefi düşünmek lazım.. Sayısal olarak tam bir küp değil ama çok yakın.. n+1 ve paydaları olan bir formül vardı. O formülü bulursam vereyim. o formülde yüzey sonsuz çıkıyor ama alan hacimi sonlu çıkıyordu.. Ucu sonsuzluğa giden bir piramit düşünün işte onun formulü idi sanırım..

Küp çok özel bir cisimdir. En az yüzey ile en geniş alanı küp veriyormuş.. Allah evini küpten seçmesi mantığı bu açıdan şu, verimlilik, az israf.. Tabi mimari o yörenin şartlarına göre de yapılıyor. Yani o yörede en çok ne varsa ev mimarisini o şekillendiriyor. Bunu Türk Hunlarına karşı yapılan Çin seddinde de görüyoruz. Dağların taşların çok olduğu yerde duvar taşlardan, kayalardan olşurken, çölden geçen ''Çin Seddi Duvarı'' o yörenin otları arasına o yörenin kil veya toprağı mı ne kullanılarak oluşturuluyor ve hala günümüzde mevcut ama tabiki kaya daha dayanıklı.. Mekke Kabe'nin bulunduğu bölgede kayalar var ve taştan yapılmış ve küp şekli bu nesne de tercih edilen bir şekil.. Diktörgen'de kare'nin kardeşi diyebiliriz, yakın kardeşi :D :)..

Eğer Kabe'nin yeri -ki küb(Küp)'den geliyor isimi, anlamı- eğer Türkiye- Harran Ovasında olsa belki ordaki evler gibi olacaktı. Biliyorsunuz o evler üstü külah şeklinde altı başka.. Verimlilik/tasarruf ile cimriliği ayırmak lazım aslında kimi zaman arasında çok ince çizgi oluyor :D.. Bu arada altıgen şekilli bal arısı petekleri aklınıza geldi şimdi.. evet onalrda bir verimlilik örneğidir. Bu arada küp 6 yüzlüdür ve köşesi size bakacak olursa şekil altıgen görünür. Resimler ekleyebilirim..

Evet ben bu açılardan sizi bilgilendirmek istedim.. Umarım beğenmişsinizdir.. Bu arada iki kare çaprazlama şekil ise bir kare dünya hayatını diğer kare Ahiret hayatını anlattığı ve iki dünyayı da düşünmek gerektiğini anlatan islami şekil ,sembol olarak bilinmiştir yani 8 gen yıldız şekili..

Başka inançlarda, başka felsefi açılardan sizden fikirler alalım lütfen. Bir film sanatından başka sanat, bilgi kaynağı yaratmak amacım :)..

İşte size internetten alınma bir alıntı http://webders.net/maddenin-halleri-ders-18-250p2.html : ''


Doğadaki Özel Yüzey: Küre Yüzeyi
Bilinen geometrik biçimli cisimlerin yüzey alanının hacimlerine oranları incelendiğinde en küçük oranın küreye ait olduğu görülür. Bu oranın küçük olması birim hacme düşen yüzey alanının en küçük olması anlamına gelir. Küre ile ilgili bu özelliği şu şekilde özetleyebiliriz: eşit hacimli, kapalı cisimlerden yüzey alanı en küçük olanı küredir.

Kürenin bu özeliğini, “Eşit büyüklükteki yüzey alanlarından en büyük hacmi küre çevreler.” şeklinde de ifade edebiliriz.

Dünyamız gibi diğer gök cisimlerinin şeklinin küresel olması da küreye ait bu özellikle ilgilidir.

Yalnızca gök cisimlerinde değil, çevremizde de küresel yüzeylerle sıkça karşılaşırız. Örneğin musluktan damlayan su taneciği, yere düşen yağmur damlaları ve yaprakların üzerinde kalan su damlaları küresel şekil alırlar.

Yüzey Alanı - Hacim İlişkileri
Maddenin bir özelliği olarak incelediğimiz, yüzey alanı - hacim ilişkisinin günlük yaşamda, çevremizde ve doğada doğurduğu birçok sonuç vardır.

Büyük boy patatesler ile küçük boy patateslerden eşit kiloda alınarak özdeş patates soyacağı İle soyulduğunda, küçük boy patateslerden elde edilen kabukların daha fazla olduğu görülür. Bu durum bize, küçük boyutlu cisimlerin yüzey alanlarının büyüklere göre daha fazla olduğunu gösterir. Yani küçük varlıkların yüzey alanlarının hacmine oranı, büyük varlıkların yüzey alanının hacmine oranından daha büyüktür.

Bunun sonucunda;

  • Maddelerin küçük olanları daha çabuk pişer.
  • Maddelerin küçük olanları daha çabuk değişim geçirir.
  • Küçük hayvanlar hasarsız düşer.
  • Küçük hayvanlar daha çok yiyecek tüketir.
Doğadaki canlılar dikkatlice incelendiğinde birçok canlının ihtiyaçları, vücut özellikleri ve yaşam biçimlerinde yüzey alanı ile hacim ilişkisinin olduğu görülür. ''

Hatalarımız affola lütfen.. İyi günler, iyi seyirler, selametle :)..
Kaliteli bir liste olmuş
 
Üst